zaczerwieniona skóra
Katarzyna Gmachowska

Osutka – charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie

Osutką nazywamy grupę zmian na skórze i błonach śluzowych o różnym wyglądzie i o różnorodnej przyczynie. Do najczęstszych przyczyn osutki zalicza się stosowanie leków wywołujących zmiany skórne, nadmierną ekspozycję na światło, zakażenia wirusowe i bakteryjne, a także okres ciąży. 

Osutka – czym jest? Kiedy występuje?

Osutka jest terminem stosowanym na określenie zmian na skórze lub błonach śluzowych. Wyróżnia się wiele odmian różnopostaciowych osutek, które powstają na skutek reakcji organizmu na zastosowane leki, narażenia na czynniki uczulające, światło słoneczne, choroby wirusowe, bakteryjne czy w trakcie ciąży.

Zmianom o typie osutki mogą towarzyszyć świąd, pieczenie skóry oraz objawy ogólne takie jak gorączka. 

Osutki – rodzaje. Jak się objawia?  

Ze względu na różnorodny obraz kliniczny zmian skórnych oraz błon śluzowych wyróżnia się następujące rodzaje osutek:

  • osutka plamista – ma postać płaskich plam na skórze, które mają inne zabarwienie niż skóra niezmieniona,
  • osutka plamisto-grudkowa – cechuje się obecnością grudek, czyli wyczuwalnych drobnych wyniosłości oraz zmian o typie plam na skórze,
  • osutka grudkowa – występują różnej wielkości grudki, które są wyczuwalne dotykiem,
  • osutka krostkowa – cechuje się obecnością licznych krostek, które nie są zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych,
  • osutka liszajopodobna – zmiany skórne mogą przypominać liszaj płaski, grudki mają błyszczącą powierzchnię i zazwyczaj układają się liniowo.  

Osutka polekowa  

Osutki polekowe są jednym z najczęstszych rodzajów osutek skórnych. Pojawiają się na skórze i błonach śluzowych na skutek reakcji alergicznej organizmu na przyjmowane leki. Objawy osutek polekowych zależą od rodzaju leku i najczęściej mają postać zmian rumieniowatych lub guzowatych. Zmiany skórne polekowe pojawiają się zazwyczaj po okresie 1–21 dni od momentu rozpoczęcia przyjmowania danego leku.  

Do najczęstszych objawów osutek polekowych zalicza się:

  • Rumień trwały – ma postać pojedynczej, dobrze odgraniczonej zmiany o brunatnej barwie. Najczęściej wywoływany jest przez kwas acetylosalicylowy, barbiturany, sulfonamidy i zanika samoistnie po odstawieniu leku.  
  • Rumień wielopostaciowy (łac. erythema multiforme), do którego zalicza się zespół Stevensa-Johnsona. Objawia się on obecnością pęcherzy oraz nadżerek na błonach śluzowych jamy ustnej, oczu, skórze i narządach płciowych. Opisywanym zmianom skórnym towarzyszą gorączka oraz bóle stawów. Może być wywołany przez sulfonamidy, barbiturany oraz penicylinę. Leczenie rumienia wielopostaciowego polega na stosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania, leków antyhistaminowych, leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.  
  • Toksyczna nekroliza naskórka – jest odmianą rumienia wielopostaciowego i charakteryzuje się obecnością zmian rumieniowych i pęcherzowych na skórze i błonach śluzowych. Obserwuje się także odchodzenie naskórka dużymi płatami. Toksycznej nekrolizie naskórka towarzyszą wysoka gorączka oraz ciężki stan chorego. Może być wywołany przez sulfonamidy, barbiturany, penicylinę oraz furosemid.  
  • Rumień guzowaty (łac. erythema nodosum) cechuje się obecnością bolesnych guzów o barwie czerwonej lub sinobrunatnej. Guzki najczęściej lokalizują się na skórze podudzi, zmianom towarzyszą ból stawów i gorączka. Rumień guzowy może być wywołany przez stosowanie sulfonamidów lub penicyliny.  
  • Zmiany krwotoczne – mają postać krwawych wylewów do skóry. Najczęściej są wywołane poprzez stosowanie leków z grupy sulfonamidów, tiazydów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, penicyliny oraz allopurinolu. W leczeniu stosuje się leki immunosupresyjne oraz kortykosteroidy.  

Osutka kiłowa  

Osutka kiłowa jest objawem zakażenia kiłą, do którego dochodzi na skutek kontaktów seksualnych z osobą zakażoną. Objawy pojawiają się po około 2–3 tygodniach od zakażenia i mają postać twardego, niebolesnego owrzodzenia w okolicy narządów płciowych. Po około 6–8 tygodniach dochodzi do samoistnego wygojenia owrzodzenia. Po około 70 dniach od zakażenia pojawiają się objawy kiły II-rzędowej, czyli osutka kiłowa. Ma ona postać drobnych plamek, grudek lub rzadziej krostek na skórze. Zmiany początkowo mają wygląd blado-czerwonych lub różowych nieswędzących plam, o średnicy 5–10 milimetrów i są zlokalizowane na tułowiu i kończynach. Po kilku tygodniach od początku osutki pojawiają się czerwone zmiany grudkowe, które mogą wystąpić na całym ciele, ale najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Osutka charakteryzuje się niewielkim nasileniem, niekiedy może nie występować w ogóle. 

Osutka świetlna  

Osutka świetlna powstaje na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne i najczęściej dotyczy miejsc odsłoniętych takich jak twarz czy ręce. Może mieć charakter rumieniowy, grudkowy lub pęcherzowy i powstaje po około 1 do 5 dni od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zmiany skórne pojawiają się w okresie wiosennym, natomiast w sezonie letnim skóra przyzwyczaja się do promieniowania UV, dlatego nie obserwuje się zmian.

Osutka świetlna jest dość częstym problemem dermatologicznym, szacuje się, że może dotyczyć nawet 20% społeczeństwa.  

Do najczęstszych zmian skórnych wywoływanych poprzez ekspozycję na promieniowanie słoneczne zalicza się:

  • Wielopostaciowe osutki świetlne (ang. Polymorphous Light Eruption, PLE) – objawiają się zmianami rumieniowymi powstającymi do kilku godzin od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Niekiedy zmiany mogą przypominać typowe bąble pokrzywkowe. Wielopostaciowe osutki świetlne najczęściej występują u młodych kobiet w sezonie wiosennym. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd, obrzęk skóry i gorączka.  
  • Pokrzywka świetlna (łac. Solar urticaria) – ma postać bąbli pokrzywkowych powstających po około 5-10 minutach od ekspozycji na światło słoneczne. Zmiany skórne najczęściej występują u osób młodych i zanikają samoistnie po około 24 godzinach.   
  • Opryszczka ospówkowata (łac. Hydroa vaciniforme) – jest rzadkim rodzajem fotodermatozy występującej u dzieci. Objawia się pojawieniem się drobnych pęcherzyków po 2-3 dniach od ekspozycji na słońce. Zmiany najczęściej lokalizują się na twarzy, grzbietach dłoni oraz przedramionach. Przed pojawieniem się pęcherzyków chorzy często zgłaszają występowanie świądu, pieczenia i zaczerwienienia skóry.
  • Świerzbiączka letnia (łac. Actinic prurigo) rzadka choroba o prawdopodobnie podłożu genetycznym. Po ekspozycji na słońce obserwuje się swędzące grudki i guzki, które po wygojeniu pozostawiają blizny. 

Osutka wirusowa  

Osutka wirusowa powstaje na skutek zakażenia różnorodnymi wirusami, najczęściej wirusy Coxackie, enterowirusy, wirus ospy wietrznej i półpaśca, wirus odry, parwowirus B19, wirus różyczki, EBV czy wirus HIV. 

Powiązane produkty

Osutka ciężarnych

Osutki ciężarnych są różnorodną grupą chorób skóry pojawiających się w okresie ciąży prawdopodobnie na skutek zmian hormonalnych i reakcji autoimmunologicznych. Do najczęstszych osutek ciężarnych zalicza się opryszczki ciężarnych, liszajec opryszczkowaty, swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży – (PUPPP, ang. pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy), świerzbiączkę ciężarnych, grudkowe zapalenie skóry ciężarnych. Zmiany skórne najczęściej mają postać grudek, zmian rumieniowo-złuszczających, rumieni lub pęcherzy.

W zależności od rodzaju choroby stosuje się specjalistyczne leczenie dermatologiczne. 

Osutka u dzieci  

Najczęstszą przyczyną pojawienia się osutki na skórze u dzieci są zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz alergiczne. W zależności od czynnika wywołującego chorobę, można zaobserwować różnorodne zmiany skórne takie jak plamki, grudki, krostki czy pęcherze. Do najczęstszych chorób przebiegających z osutką u dzieci zalicza się rumień nagły, czyli tzw. gorączka trzydniowa, ospę wietrzną, mononukleozę zakaźną, liszajec zakaźny, pokrzywki alergiczne i atopowe zapalenie skóry. Leczenie jest zależne od czynnika wywołującego zmiany. 

Leczenie osutki  

Ze względu na różnorodność przyczyn osutki leczenie stosowane jest w zależności od czynnika wywołującego zmiany. W przypadku osutek polekowych należy jak najszybciej przestać przyjmować lek powodujący zmiany, natomiast w osutkach świetlnych zastosować fotoprotekcję, czyli stosowanie filtrów UV.

Osoby z osutkami o podłożu alergicznym muszą unikać czynnika wyzwalającego powstawanie zmian oraz stosować leki antyhistaminowe. W przypadku osutek wywołanych przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe należy stosować leczenie łagodzące objawy oraz wpływające na przebieg infekcji. 

  1. J. Narbutt, Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, EDRA URBAN & PARTNER, 2021.
  2. S. Jabłońska, S.Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, 2008.
  3. B. A.Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl