Leki na zatoki bez recepty – jak wybrać skuteczne tabletki, spraye lub krople?
Krzysztof Słomiak

Leki na zatoki bez recepty – jak wybrać skuteczne tabletki, spraye lub krople?

Bardzo charakterystyczny i silnie zlokalizowany ból zatok jest nie tylko mocno uciążliwy, ale też nieprzyjemny. Zaburzenia związane z zatokami mogą być skutkiem infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz innych nietypowych przyczyn, często pomijanych w trakcie stawiania diagnozy chorobowej. Leczenie tej dolegliwości nie jest łatwe i zwykle rozpoczyna się od wyboru doraźnych preparatów bez recepty. Do wyboru mamy kilka postaci leków na zatoki: od tabletek doustnych, po spraye i krople do nosa. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego specyfiku? Który preparat jest skutecznym lekiem na zatoki, umożliwiającym szybkie zmniejszenie uciążliwych dolegliwości?

Tabletki na zatoki dostępne bez recepty

Substancjami czynnymi leków przyjmowanych doustnie są zwykle:
– niesteroidowy lek przeciwzapalny – najczęściej paracetamol lub ibuprofen,
– pseudoefedryna,
– fenylefryna,
– kofeina.
Substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne zawarte w tabletkach na zatoki, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie złagodzić ból zatok. Wpływają one korzystnie w stanach ogólnego zmęczenia i rozbicia mobilizując organizm oraz dodatkowo działają przeciwgorączkowo.

Fenylefryna jest często stosowana zamiennie z pseudoefedryną. Ich zadanie jest podobne. Mają obkurczać naczynia krwionośne oraz błonę śluzową nosa i tym samym zlikwidować występujący przy problemach z zatokami katar. Jednocześnie w ten sposób zmniejszy się odczuwane przez pacjentów i często wspominane jako bardzo uciążliwe – uczucie zatkanego nosa.  

Kofeina jest naturalnym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego. Organizm jest po niej pobudzony, odświeżony i gotowy do dalszej pracy. Uczucie zmęczenia ustępuje oraz skraca się czas powrotu do zdrowia. Samoleczenie można prowadzić do trzech dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują lub stan chorego się pogarsza, zaleca się konsultacje z lekarzem.

Dobry lek na zatoki? Spray do nosa

Tabletki doustne to nie jedyne środki na chore zatoki dostępne bez recepty. W leczeniu stosuje się także spraye do nosa. Na zapalenie zatok wykorzystuje się dwa typy aerozoli.

Do pierwszego typu można zaliczyć hipertoniczne roztwory wody (najczęściej morskiej lub mineralnej). Zastosowanie ich pozwala na oczyszczenie śluzówki nosa i zatok z zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Związki znajdujące się w składzie takich środków (m.in. mikro- i makroelementy) wzbogacają ich działanie o właściwości przeciwzapalne oraz odżywcze. Dzięki nim błona śluzowa szybciej odzyska swoją prawidłową sprawność. Ze względu na niewielką możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takie preparaty na zatoki są bezpieczne dla osób z alergiami, kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób starszych.  

Drugim typem są aerozole zawierające w swoim składzie ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Związki te działają receptorowo i po podaniu miejscowym silnie obkurczają naczynia krwionośne (tak samo jak pseudoefedryna i fenylefryna podawana doustnie).  Ustępuje obrzęk, dzięki czemu zmniejsza się ból zatok oraz towarzyszący temu katar. Związki te nie są jednak do końca bezpieczne. Wiele osób ich nadużywa i można mówić o działaniu uzależniającym tych substancji. Dodatkowo mogą wystąpić patologiczne zmiany śluzówki nosa, co prowadzi do problemów wtórnych z błoną śluzową oraz zatokami, które są o wiele trudniejsze w leczeniu. Najczęstszymi skutkami nadużywania tego typu leków są: przekrwienie reaktywne nosa, które daje objawy nasilenia problemów z zatokami oraz suche zanikowe zapalenie błony śluzowej. Z tego powodu preparatów na zatoki z ksylometazoliną oraz oksymetazoliną nie powinno stosować się przewlekle.

Powiązane produkty

Krople do nosa bez recepty przy leczeniu zatok

Spraye to związki pod ciśnieniem rozpylane donosowo. Krople dawkuje się wprowadzając roztwór i rozprowadzając go po ścianach wewnętrznych nosa lub nacierając okolicę górnej wargi. Jest to forma łatwiejsza do odmierzania pożądanej porcji leku. Środki te mogą również zawierać ksylometazolinę i oksymetazolinę opisane wcześniej, ale nie tylko. Krople do nosa, które posiadają swoim składzie olejki eteryczne (m.in. olejek sosnowy, miętowy, eukaliptusowy czy tymolowy), również pomogą odetkać zatoki.

Olejki najczęściej podaje się w dość niskich dawkach tak, aby nie wywołać działania drażniącego na drogi oddechowe. Najważniejszym zadaniem preparatów w przypadku leczenia bólu zatok to oczyszczanie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny po to, by zmniejszyć ból oraz umożliwić swobodne oddychanie.  

Niektóre preparaty na zatoki w postaci kropli są zalecane osobom pracującym w pomieszczeniach o niskiej wilgotności (biura, pomieszczenia klimatyzowane, chłodnie). Są one korzystne, gdyż będą dobrze nawilżały śluzówkę nosa.

Należy jednak przed ich użyciem dokładnie przeczytać ulotkę i sugerować się zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Krople często mają one ograniczenie daty ważności po otwarciu i zwykle należy je zużyć w ciągu 4 tygodni od pierwszego użycia.

Problemy z zatokami znacząco pogarszają komfort życia. Dlatego przy stawianiu diagnozy ważna jest precyzja. Zwykły ból głowy może być zlokalizowany w tym samym miejscu co ból związany z zatokami. Z tym problemem również można sobie sprawnie poradzić, jeśli tylko prowadzi się prawidłowe postępowanie. W przypadku gdy diagnoza jest nietrafiona, prosty katar może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok, które już nie jest takie łatwe do zwalczenia. Jeśli nie mamy pewności jaką jednostkę chorobową leczymy, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zalecą stosowanie odpowiednich preparatów i zabiegów dostosowanych do objawów oraz potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl