Leki na zatoki bez recepty – jak wybrać skuteczne tabletki, spraye lub krople?
Krzysztof Słomiak

Leki na zatoki bez recepty – jak wybrać skuteczne tabletki, spraye lub krople?

Bardzo charakterystyczny i silnie zlokalizowany ból zatok jest nie tylko mocno uciążliwy, ale też nieprzyjemny. Zaburzenia związane z zatokami mogą być skutkiem infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz innych nietypowych przyczyn, często pomijanych w trakcie stawiania diagnozy chorobowej. Leczenie tej dolegliwości nie jest łatwe i zwykle rozpoczyna się od wyboru doraźnych preparatów bez recepty. Do wyboru mamy kilka postaci leków na zatoki: od tabletek doustnych, po spraye i krople do nosa. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego specyfiku? Który preparat jest skutecznym lekiem na zatoki, umożliwiającym szybkie zmniejszenie uciążliwych dolegliwości?

Tabletki na zatoki dostępne bez recepty

Substancjami czynnymi leków przyjmowanych doustnie są zwykle:
– niesteroidowy lek przeciwzapalny – najczęściej paracetamol lub ibuprofen,
– pseudoefedryna,
– fenylefryna,
– kofeina.
Substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne zawarte w tabletkach na zatoki, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie złagodzić ból zatok. Wpływają one korzystnie w stanach ogólnego zmęczenia i rozbicia mobilizując organizm oraz dodatkowo działają przeciwgorączkowo.

Fenylefryna jest często stosowana zamiennie z pseudoefedryną. Ich zadanie jest podobne. Mają obkurczać naczynia krwionośne oraz błonę śluzową nosa i tym samym zlikwidować występujący przy problemach z zatokami katar. Jednocześnie w ten sposób zmniejszy się odczuwane przez pacjentów i często wspominane jako bardzo uciążliwe – uczucie zatkanego nosa.  

Kofeina jest naturalnym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego. Organizm jest po niej pobudzony, odświeżony i gotowy do dalszej pracy. Uczucie zmęczenia ustępuje oraz skraca się czas powrotu do zdrowia. Samoleczenie można prowadzić do trzech dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują lub stan chorego się pogarsza, zaleca się konsultacje z lekarzem.

Dobry lek na zatoki? Spray do nosa

Tabletki doustne to nie jedyne środki na chore zatoki dostępne bez recepty. W leczeniu stosuje się także spraye do nosa. Na zapalenie zatok wykorzystuje się dwa typy aerozoli.

Do pierwszego typu można zaliczyć hipertoniczne roztwory wody (najczęściej morskiej lub mineralnej). Zastosowanie ich pozwala na oczyszczenie śluzówki nosa i zatok z zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Związki znajdujące się w składzie takich środków (m.in. mikro- i makroelementy) wzbogacają ich działanie o właściwości przeciwzapalne oraz odżywcze. Dzięki nim błona śluzowa szybciej odzyska swoją prawidłową sprawność. Ze względu na niewielką możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takie preparaty na zatoki są bezpieczne dla osób z alergiami, kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób starszych.  

Drugim typem są aerozole zawierające w swoim składzie ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Związki te działają receptorowo i po podaniu miejscowym silnie obkurczają naczynia krwionośne (tak samo jak pseudoefedryna i fenylefryna podawana doustnie).  Ustępuje obrzęk, dzięki czemu zmniejsza się ból zatok oraz towarzyszący temu katar. Związki te nie są jednak do końca bezpieczne. Wiele osób ich nadużywa i można mówić o działaniu uzależniającym tych substancji. Dodatkowo mogą wystąpić patologiczne zmiany śluzówki nosa, co prowadzi do problemów wtórnych z błoną śluzową oraz zatokami, które są o wiele trudniejsze w leczeniu. Najczęstszymi skutkami nadużywania tego typu leków są: przekrwienie reaktywne nosa, które daje objawy nasilenia problemów z zatokami oraz suche zanikowe zapalenie błony śluzowej. Z tego powodu preparatów na zatoki z ksylometazoliną oraz oksymetazoliną nie powinno stosować się przewlekle.

Powiązane produkty

Krople do nosa bez recepty przy leczeniu zatok

Spraye to związki pod ciśnieniem rozpylane donosowo. Krople dawkuje się wprowadzając roztwór i rozprowadzając go po ścianach wewnętrznych nosa lub nacierając okolicę górnej wargi. Jest to forma łatwiejsza do odmierzania pożądanej porcji leku. Środki te mogą również zawierać ksylometazolinę i oksymetazolinę opisane wcześniej, ale nie tylko. Krople do nosa, które posiadają swoim składzie olejki eteryczne (m.in. olejek sosnowy, miętowy, eukaliptusowy czy tymolowy), również pomogą odetkać zatoki.

Olejki najczęściej podaje się w dość niskich dawkach tak, aby nie wywołać działania drażniącego na drogi oddechowe. Najważniejszym zadaniem preparatów w przypadku leczenia bólu zatok to oczyszczanie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny po to, by zmniejszyć ból oraz umożliwić swobodne oddychanie.  

Niektóre preparaty na zatoki w postaci kropli są zalecane osobom pracującym w pomieszczeniach o niskiej wilgotności (biura, pomieszczenia klimatyzowane, chłodnie). Są one korzystne, gdyż będą dobrze nawilżały śluzówkę nosa.

Należy jednak przed ich użyciem dokładnie przeczytać ulotkę i sugerować się zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Krople często mają one ograniczenie daty ważności po otwarciu i zwykle należy je zużyć w ciągu 4 tygodni od pierwszego użycia.

Problemy z zatokami znacząco pogarszają komfort życia. Dlatego przy stawianiu diagnozy ważna jest precyzja. Zwykły ból głowy może być zlokalizowany w tym samym miejscu co ból związany z zatokami. Z tym problemem również można sobie sprawnie poradzić, jeśli tylko prowadzi się prawidłowe postępowanie. W przypadku gdy diagnoza jest nietrafiona, prosty katar może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok, które już nie jest takie łatwe do zwalczenia. Jeśli nie mamy pewności jaką jednostkę chorobową leczymy, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zalecą stosowanie odpowiednich preparatów i zabiegów dostosowanych do objawów oraz potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl