Nieleczony katar – skutki i powikłania
Joanna Naczyńska

Nieleczony katar – skutki i powikłania

Katar jest powszechnie używaną nazwą określającą nieżyt nosa. Polega na zapaleniu tkanki wyścielającej jamę nosową. Charakterystyczny wyciek z nosa, niedrożność nosa, kichanie i uczucie swędzenia często sprawiają, że chory nie potrafi „normalnie” funkcjonować.

W większości przypadków katar spowodowany jest infekcją wirusową, jednak może wystąpić nadkażenie bakteryjne. Katar może być również pochodzenia alergicznego.

Niezależnie od czynnika powodującego katar, warto stosować środki łagodzące jego objawy i ułatwiające oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Nieleczony katar może powodować szereg komplikacji mających wpływ na nasze zdrowie.

Nieleczony katar – powikłania

Nieleczony katar może powodować szereg komplikacji, na przykład:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • polipy nosa,
  • rozszerzenie infekcji.

Zapalenie zatok

Przestrzenie powietrzne zatok przynosowych w czasie kataru mogą być wypełnione wydzieliną z nosa, która zalega w tych miejscach przy zmniejszonej aktywności rzęsek w komórkach wyścielających zatoki. Przez upośledzenie wentylacji przez naturalne otwory zatok oraz nadmierną produkcję wydzieliny może dojść do zapalenia zatok. Wydzielina będąca w zastoju, może ulec wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu, najczęściej przez bakterie Staphylococcus i Haemophilus. Stan taki objawia się bólem w okolicy zatok nasilającym się przy schylaniu i ruchach gałek ocznych.

Zapalenie ucha środkowego

Przez obrzęk błony śluzowej nosa, która zatyka przewód łączący ucho środkowe z nosem (trąbka Eustachiusza), wentylacja jest znacznie upośledzona. Z tego powodu, poważnym następstwem nieleczonego kataru może być zapalenie ucha środkowego. Stan ten może wystąpić również na skutek przedostania się wirusa do ucha środkowego. Głównym objawem zapalenia ucha środkowego jest ból spowodowany zapaleniem błony bębenkowej. Pacjenta z bólem ucha towarzyszącym katarowi, powinien koniecznie zbadać lekarz, gdyż istnieje ryzyko pęknięcia błony bębenkowej lub gromadzenia się ropy w uchu środkowym.

Przeczytaj także, jakie mogą być inne przyczyny bólu ucha.

Polipy nosa

Na skutek przewlekłego, trwającego dłużej niż 12 tygodni stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok, mogą powstać polipy. Polipy są to miękkie rozrosty tkanki o charakterze nienowotworowym i kształcie kropel wody lub uszypułowanych winogron, najczęściej zlokalizowane są w zatokach. Pomimo łagodnego charakteru, polipy mogą powodować rzadkie, lecz groźne powikłania, takie jak szerzenie się stanów zapalnych przez ciągłość do oczodołu czy opon mózgowych.

Ponadto, nieleczony katar może przyczynić się do szerzenia infekcji na górne drogi oddechowe, co może prowadzić do stanu zapalnego gardła lub oskrzeli.

Jak zapobiegać powikłaniom nieleczonego kataru?

Aby nie dopuścić do powikłań, warto od początku wystąpienia objawów zadbać o prawidłowe oczyszczanie nosa (nigdy nie należy oczyszczać obu otworów nosowych jednocześnie) i nawilżenie błony śluzowej nosa.

Idealnie sprawdzają się w tym przypadku dostępne w aptece roztwory przeznaczone do codziennej higieny nosa. Należą do nich:

  • roztwory soli fizjologicznej,
  • woda morska do nosa, roztwory dostępne są jako roztwory izotoniczne lub hipertoniczne.  

Stosowanie kilkakrotnie w ciągu dnia preparatów do higieny nosa, ułatwia odpływ gromadzącej się wydzieliny, a zastosowanie roztworów hipertonicznych dodatkowo umożliwia udrożnienie zatkanego nosa. W razie uczucia zatkania nosa, dobrze jest zastosować dostępne bez recepty środki udrożniające nos. Z pewnością pomoże to zapobiec rozwojowi wspomnianego zapalenia zatok lub zapalenia ucha środkowego i rozszerzeniu infekcji.

Pomocniczo, w celu ułatwienia odpływu wydzieliny z nosa, można stosować leki miejscowo obkurczające błonę śluzowa nosa, takie jak np.:

  • chlorowodorek ksylometazoliny,
  • chlorowodorek oksymetazoliny.

Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty mogą być stosowane przez okres nie dłuższy niż 5 dni. W aptece farmaceuta może zaproponować środek w postaci aerozolu, kropli, żelu lub preparat zawierający dodatkowy składnik, który nawilży śluzówkę nosa w czasie terapii.

Sprawdź preparaty na katar dostępne na DOZ.pl.

Oprócz leków obkurczających błonę śluzową nosa warto stosować inne preparaty pomocnicze, np. leki sekretolityczne. Są to leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę i ułatwiające jej odpływ z zatok. W aptece dostępne są leki sekretolityczne pochodzenia roślinnego, w składzie których można znaleźć np. korzeń goryczki lub kwiat pierwiosnka.  

Jeżeli wymienione preparaty nie pomogą, a wydzielina przybiera kolor ropny lub występuje wysoka temperatura, a stan pacjenta pogarsza się, należy udać się do lekarza, gdyż prawdopodobnie będzie potrzebna odpowiednia antybiotykoterapia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Statyny na cholesterol – szkodliwość, dawkowanie i skutki uboczne

    Podstawowym celem stosowania statyn jest obniżanie poziomu cholesterolu i zapobieganie wystąpienia miażdżycy wśród pacjentów bez chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka. Pomaga to zapobiegać zawałom, udarom i chorobom naczyniowym, które rozwijają się wraz ze wzrostem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

  • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

    Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Genisteina – działanie przeciwrobacze, komórkowe i hormonopodobne. Kiedy należy przyjmować?

    Genisteina to związek chemiczny z grupy izoflawonów, należący do klasy fitoestrogenów, czyli substancji roślinnych o działaniu podobnym do estrogenów. Genisteina występuje naturalnie w roślinach strączkowych, takich jak soja, groch, fasola czy ciecierzyca, oraz w niektórych innych roślinach, np. w czerwonej koniczynie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, może też oddziaływać na poziom hormonów płciowych i korzystnie wpływać na układ krążenia. Ponadto badania sugerują, że genisteina może mieć działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty i jelita grubego, jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij