Nieleczony katar – skutki i powikłania
Joanna Naczyńska

Nieleczony katar – skutki i powikłania

Katar jest powszechnie używaną nazwą określającą nieżyt nosa. Polega na zapaleniu tkanki wyścielającej jamę nosową. Charakterystyczny wyciek z nosa, niedrożność nosa, kichanie i uczucie swędzenia często sprawiają, że chory nie potrafi „normalnie” funkcjonować.

W większości przypadków katar spowodowany jest infekcją wirusową, jednak może wystąpić nadkażenie bakteryjne. Katar może być również pochodzenia alergicznego.

Niezależnie od czynnika powodującego katar, warto stosować środki łagodzące jego objawy i ułatwiające oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Nieleczony katar może powodować szereg komplikacji mających wpływ na nasze zdrowie.

Nieleczony katar – powikłania

Nieleczony katar może powodować szereg komplikacji, na przykład:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • polipy nosa,
  • rozszerzenie infekcji.

Zapalenie zatok

Przestrzenie powietrzne zatok przynosowych w czasie kataru mogą być wypełnione wydzieliną z nosa, która zalega w tych miejscach przy zmniejszonej aktywności rzęsek w komórkach wyścielających zatoki. Przez upośledzenie wentylacji przez naturalne otwory zatok oraz nadmierną produkcję wydzieliny może dojść do zapalenia zatok. Wydzielina będąca w zastoju, może ulec wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu, najczęściej przez bakterie Staphylococcus i Haemophilus. Stan taki objawia się bólem w okolicy zatok nasilającym się przy schylaniu i ruchach gałek ocznych.

Zapalenie ucha środkowego

Przez obrzęk błony śluzowej nosa, która zatyka przewód łączący ucho środkowe z nosem (trąbka Eustachiusza), wentylacja jest znacznie upośledzona. Z tego powodu, poważnym następstwem nieleczonego kataru może być zapalenie ucha środkowego. Stan ten może wystąpić również na skutek przedostania się wirusa do ucha środkowego. Głównym objawem zapalenia ucha środkowego jest ból spowodowany zapaleniem błony bębenkowej. Pacjenta z bólem ucha towarzyszącym katarowi, powinien koniecznie zbadać lekarz, gdyż istnieje ryzyko pęknięcia błony bębenkowej lub gromadzenia się ropy w uchu środkowym.

Przeczytaj także, jakie mogą być inne przyczyny bólu ucha.

Polipy nosa

Na skutek przewlekłego, trwającego dłużej niż 12 tygodni stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok, mogą powstać polipy. Polipy są to miękkie rozrosty tkanki o charakterze nienowotworowym i kształcie kropel wody lub uszypułowanych winogron, najczęściej zlokalizowane są w zatokach. Pomimo łagodnego charakteru, polipy mogą powodować rzadkie, lecz groźne powikłania, takie jak szerzenie się stanów zapalnych przez ciągłość do oczodołu czy opon mózgowych.

Ponadto, nieleczony katar może przyczynić się do szerzenia infekcji na górne drogi oddechowe, co może prowadzić do stanu zapalnego gardła lub oskrzeli.

Jak zapobiegać powikłaniom nieleczonego kataru?

Aby nie dopuścić do powikłań, warto od początku wystąpienia objawów zadbać o prawidłowe oczyszczanie nosa (nigdy nie należy oczyszczać obu otworów nosowych jednocześnie) i nawilżenie błony śluzowej nosa.

Idealnie sprawdzają się w tym przypadku dostępne w aptece roztwory przeznaczone do codziennej higieny nosa. Należą do nich:

  • roztwory soli fizjologicznej,
  • woda morska do nosa, roztwory dostępne są jako roztwory izotoniczne lub hipertoniczne.  

Stosowanie kilkakrotnie w ciągu dnia preparatów do higieny nosa, ułatwia odpływ gromadzącej się wydzieliny, a zastosowanie roztworów hipertonicznych dodatkowo umożliwia udrożnienie zatkanego nosa. W razie uczucia zatkania nosa, dobrze jest zastosować dostępne bez recepty środki udrożniające nos. Z pewnością pomoże to zapobiec rozwojowi wspomnianego zapalenia zatok lub zapalenia ucha środkowego i rozszerzeniu infekcji.

Pomocniczo, w celu ułatwienia odpływu wydzieliny z nosa, można stosować leki miejscowo obkurczające błonę śluzowa nosa, takie jak np.:

  • chlorowodorek ksylometazoliny,
  • chlorowodorek oksymetazoliny.

Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty mogą być stosowane przez okres nie dłuższy niż 5 dni. W aptece farmaceuta może zaproponować środek w postaci aerozolu, kropli, żelu lub preparat zawierający dodatkowy składnik, który nawilży śluzówkę nosa w czasie terapii.

Sprawdź preparaty na katar dostępne na DOZ.pl.

Oprócz leków obkurczających błonę śluzową nosa warto stosować inne preparaty pomocnicze, np. leki sekretolityczne. Są to leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę i ułatwiające jej odpływ z zatok. W aptece dostępne są leki sekretolityczne pochodzenia roślinnego, w składzie których można znaleźć np. korzeń goryczki lub kwiat pierwiosnka.  

Jeżeli wymienione preparaty nie pomogą, a wydzielina przybiera kolor ropny lub występuje wysoka temperatura, a stan pacjenta pogarsza się, należy udać się do lekarza, gdyż prawdopodobnie będzie potrzebna odpowiednia antybiotykoterapia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.