Dieta na poprawę męskiego libido
Michał Posmykiewicz

Dieta na poprawę męskiego libido

Na libido ma wpływ bardzo wiele czynników. W dużej mierze uzależnione jest od gospodarki hormonalnej w organizmie, ewentualnych chorób przewlekłych oraz od stylu życia. Zdecydowanie większy popęd seksualny wykazują mężczyźni, którzy nie mają stresującej pracy, nie denerwują się, wysypiają się, uprawiają sporty oraz stosują właściwą dietę. 

Co powinni jeść mężczyźni, a czego unikać, aby wspomóc swoją męskość?

Negatywny wpływ na popęd płciowy wywierają tłuste, smażone, ciężkostrawne posiłki. Po zjedzeniu bardzo kalorycznego i tłustego obiadu, dodatkowo w dużej ilości, można odczuwać senność, a pożądanie seksualne jest prawie równe zeru. Dlatego w czasie randki w restauracji zalecane jest jedzenie lekkostrawnych posiłków bogatych w warzywa pełne witamin i minerałów

Mężczyźni powinni wystrzegać się potraw typu kotlet schabowy, mielony oraz innych smażonych mięs czy kiełbas. Pogromcą libido jest również alkohol i papierosy. 

W celu poprawienia swojej kondycji seksualnej mężczyzna, który pali, powinien zrezygnować z tego nałogu. Jeśli zaś chodzi o alkohol, to oczywiście okazjonalnie wypity kieliszek wina czy drink nie wywiera negatywnego wpływu na popęd seksualny. Natomiast napoje alkoholowe pite w większych ilościach dosłownie zabijają męski popęd płciowy.

Niezbędne składniki męskiej diety

Aby poprawić swoje libido, mężczyzna powinien jeść posiłki bogate w białko, które zawierają podstawowy aminokwas — argininę. 

Warto sięgnąć po produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład chude indycze mięso, wołowinę czy wieprzowinę. Wskazane jest, aby były one dobrego gatunku, najlepiej zakupione w sklepie mięsnym. Nie zaleca się zaopatrywania się w nie w marketach. Należy również jeść dużą ilość nabiału pod postacią różnego rodzaju twarożków, serków i jogurtów. Arginina zawarta jest nie tylko w produktach nabiałowych, ale też w orzechach, na przykład włoskich, nerkowcach. Występuje także w czekoladzie i kakao. Są to doskonałe dodatki do dania głównego. Można je też zjadać na deser.

Istotnym składnikiem męskiej diety poprawiającej libido jest również cynk, który bierze udział w powstawaniu testosteronu będącego głównym hormonem odpowiadającym u mężczyzny za popęd płciowy. Dużą ilość cynku zawierają pomidory, natka pietruszki, otręby pszenne, rośliny strączkowe, pestki dyni oraz żółtko jaja. Cynk znajduje się także w znacznej ilości w rybach, małżach i ostrygach, które od wieków były traktowane jako doskonały afrodyzjak.

Powiązane produkty

Pierwiastki i witaminy dla mężczyzn

Jednym z pierwiastków pozytywnie oddziałujących na pożądanie seksualne jest selen, który świetnie działa na ruchliwość plemników w nasieniu. Ten pierwiastek można znaleźć między innymi w dość dużej ilości tuńczyka, w świeżym i wędzonym łososiu, jajku, serze oraz kaszy gryczanej. Warto suplementować go też w postaci różnego rodzaju środków farmakologicznych dostępnych w aptekach.

Ważna w przypadku podnoszenia męskiego libido jest również witamina E, która dość często bywa nazywana witaminą płodności. Poprawia jakość męskiego nasienia. Znajduje się głównie w migdałach, nasionach słonecznika, orzechach, pomidorach, botwince oraz w szpinaku i suszonych morelach.

Produkty bogate w beta-karoten

Celem poprawy męskiego libido należy jeść produkty bogate w beta-karoten, który bardzo korzystnie wpływa na syntezę męskich hormonów płciowych. Jakie produkty są jego źródłem? Występuje głównie w marchewce. Duża jego ilość jest także w mango, pietruszce, szpinaku, jarmużu oraz czerwonej papryce.

Pożądanie seksualne znakomicie również podnoszą przyprawy, a dodatkowo potrawy nimi wzbogacone wyśmienicie smakują. Do przypraw poprawiających popęd płciowy zalicza się między innymi kurkumę, gorczycę, gałkę muszkatołową oraz imbir. Warto dorzucić którąś z nich do przygotowanej romantycznej kolacji.

Suplementy diety na poprawę libido

Aby wspomóc swoją męskość, można stosować różne suplementy diety. Środki te zawierają w sobie argininę, cynk i selen. W ich składzie znajdują się też inne witaminy oraz minerały. Proporcje zostają tak dobierane, aby w jak najbardziej korzystny sposób oddziaływały na męski popęd seksualny. Część z tych preparatów zawiera żeń-szeń.

W niektórych środkach mężczyźni znajdą sproszkowany korzeń maca. Jest zalecany na potencję. Poprawia ruchliwość i jakość plemników. Należy pamiętać tylko o tym, aby wszystkie tego typu środki przyjmować rozsądnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmierna podaż takich suplementów może nie być dobra dla zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij