Miłorząb japoński – właściwości i przeciwwskazania do suplementacji Ginkgo biloba
Alicja Świątek

Miłorząb japoński – właściwości i przeciwwskazania do suplementacji Ginkgo biloba

Miłorząb japoński (dwulistny) wspomaga pamięć i koncentrację. W aptekach i sklepach zielarskich można go kupić w formie tabletek, kapsułek, herbat i ekstraktów. Zaleca się jego stosowanie w momentach wzmożonego wysiłku umysłowego, na przykład przed egzaminem maturalnym, na prawo jazdy lub sesją. Ponadto Ginkgo biloba przeciwdziała tworzeniu się złogów beta-amyloidowych w neuronach, które są przyczyną powstawania choroby Alzheimera. Miłorząb japoński wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ujędrniających i tych dla cery naczynkowej.


Tego dowiesz się z niniejszego artykułu:

  • Czym jest i jak działa Ginkgo biloba
  • Jak dawkować tabletki z Ginkgo biloba?
  • Na co pomaga miłorząb japoński?
  • Które suplementy i kosmetyki z Ginkgo biloba wybrać?
  • Kto nie powinien stosować miłorzębu japońskiego?


Miłorząb japoński jest gatunkiem drzewa, którego prawidłowa nazwa systematyczna to miłorząb dwuklapowy. Jest uznawany za żywą skamielinę, potrafiącą przetrwać nawet 4000 lat. W medycynie ludowej od setek lat stosowane są preparaty i napary z miłorzębu japońskiego, który jest uznawany za drzewo dające długowieczność, znakomitą pamięć i piękny wygląd skóry, ponieważ spowalnia działanie wolnych rodników i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Ginkgo biloba występuje w formie tabletek, kapsułek, ekstraktów i herbat.

Miłorząb japoński – co to jest Ginkgo biloba?

Miłorząb japoński (łac. Ginkgo biloba) jest rośliną od setek lat stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej. W krajach azjatyckich nazywany jest boskim drzewem życia. Charakteryzuje się długowiecznością oraz znaczną odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Liść miłorzębu japońskiego zawiera cenne substancje lecznicze, wykazujące aktywność neuroprotekcyjną i przeciwutleniającą. Ekstrakty z Ginkgo biloba poprawiają przepływ krwi i funkcjonowanie układu krążenia oraz pracę mózgu. Preparaty z miłorzębu japońskiego rekomendowane są do stosowania we wspomaganiu leczenia wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, a zwłaszcza zaburzeń pamięci, koncentracji, objawach demencji oraz w chorobie Alzheimera.

Właściwości miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba)

Wyciąg z Ginkgo biloba zawiera liczne substancje czynne. Najważniejsze z nich to flawonoidy i terpenoidy, a ponadto kwas fenolowy, fotosterole, selen, karoten oraz witamina C i E. Preparat wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, wykazuje działanie antyoksydacyjne i wymiata wolne rodniki, ograniczając ich niekorzystne działanie. Miłorząb japoński działa ochronnie na komórki nerwowe, wywiera działanie ochronne wobec neurotoksycznej aktywności glutaminianów oraz przeciwdziała uszkodzeniom neuronalnym w mózgu, związanym z reperfuzją, czyli przywróceniem przepływu krwi w niedokrwionym narządzie. Zarówno ekstrakt, jak również inne preparaty z Ginkgo biloba poprzez zmniejszenie lepkości krwi, hamowanie agregacji krwinek i tworzenia skrzepów, powodują poprawę krążenia obwodowego oraz mózgowego. Działając przeciwzakrzepowo oraz poprawiając przepływ krwi, miłorząb japoński zmniejsza ryzyko udaru, poprawia dotlenienie oraz odżywienie mózgu, co usprawnia jego funkcjonowanie.

Odpowiednio odżywione komórki nerwowe, są bardziej wydajne, dzięki czemu poprawia się pamięć i koncentracja. Substancje aktywne występujące w miłorzębie japońskim poprawiają przepływ krwi. Wpływa to na poprawę krążenia obwodowego oraz mózgowego. Dzięki czemu komórki w organizmie są lepiej zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze, co usprawnia ich funkcjonowanie.

Stąd też kapsułki z Ginkgo biloba są wskazane w okresie wzmożonej pracy umysłowej, np. przed egzaminami maturalnymi, sesją czy testami sprawnościowymi.

Polecane dla Ciebie

Na co stosować Ginkgo biloba? Jakie działanie ma miłorząb japoński?

Miłorząb japoński wpływa na poprawę przepływu krwi w mózgu, zwiększa dopływ tlenu oraz substancji odżywczych do komórek nerwowych. Usprawnia to pracę układu nerwowego, dzięki czemu poprawiają się procesy poznawcze oraz myślowe. Dlatego stosowanie preparatów z surowca zalecane jest w problemach z pamięcią, uczeniem się oraz skupieniem uwagi. W badaniach wykazano, że substancje czynne zawarte w Ginkgo biloba przeciwdziałają tworzeniu się złogów beta-amyloidowych w neuronach, które są przyczyną powstawania choroby Alzheimera. Dodatkowo u osób cierpiących na tę chorobę hamują rozwój schorzenia. Ekstrakty z miłorzębu japońskiego zalecane są także mężczyznom, którzy borykają się z zaburzeniami funkcji seksualnych. Składniki czynne zawarte w surowcu powodują rozluźnienie mięśni gładkich i większy napływ krwi do narządów rozrodczych, co w efekcie ułatwia proces erekcji. Poprawa krążenia obwodowego po zastosowaniu Ginkgo biloba przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie każdej komórki w organizmie. Dlatego stosowanie miłorzębu japońskiego zalecane jest przy zwiększonej aktywności fizycznej, podczas której następuje znaczny wzrost zapotrzebowania komórek na tlen i  substancje odżywcze.

Miłorząb japoński – przeciwwskazania do stosowania. Kto nie powinien zażywać Ginkgo biloba?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Ginkgo biloba jest jednoczesnie przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, warfaryna i cała gama leków przeciwzakrzepowych. Skutki uboczne po podaniu preparatów z miłorzębu japońskiego występują rzadko. Wówczas mogą pojawić się: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia jelitowe, osłabienie, niemiarowa praca serca. Dodatkowo miłorząb nasila działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamolu i leków moczopędnych. Niekiedy zdarzają się przypadki wydłużenia czasu krwawienia oraz zwiększenia ryzyka krwawień. Z tego względu preparatów z Ginkgo biloba nie wolno stosować minimum tydzień przez planowaną operacją lub zabiegiem. Miłorząb japoński jest również przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować drgawki oraz stan przypominający napad padaczki.

Ginkgo biloba – który preparat wybrać? Gdzie kupić? Kosmetyki z miłorzębem japońskim

Surowcem stosowanym w lecznictwie są liście Ginkgo biloba. Stanowią one najbogatszą w składniki czynną część rośliny. W aptekach dostępnych jest wiele form tego preparatu. Najczęściej spotykane są produkty z miłorzębem japońskim w postaci: kapsułek, tabletek, nalewek, ekstraktów oraz suszu do zaparzania. Zazwyczaj rekomendowana dawka Ginkgo biloba wynosi od 500 do 800 mg na dobę. Najkorzystniej preparat spożywać w dawkach podzielonych na 2–3 porcje w ciągu dnia. Pierwsze efekty obserwowane są już po tygodniu systematycznej suplementacji, przy czym najlepsze rezultaty osiąga się po kilku miesiącach stosowania. Warto jednak pamiętać, że każdorazowo po 3. tygodniach przyjmowania miłorzębu japońskiego należy zrobić tygodniową przerwę, po której ponownie można kontynuować terapię.  Wybierając odpowiedni preparat z Ginkgo biloba trzeba zwrócić uwagę na poziom szkodliwych kwasów ginkgolowych, których zawartość nie może przekraczać 5 ppm.

Cenne właściwości miłorzębu japońskiego zostały wykorzystane także w preparatach kosmetycznych. Zastosowany w kosmetykach wzmacnia tkankę łączną skóry i stymuluje proces powstawania kolagenu, co powoduje spowolnienie procesów starzenia. Dodatkowo poprzez wpływ na poprawę krążenia oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych Ginkgo biloba jest używane w produkcji kremów przeznaczonych do cery naczynkowej, ponieważ zmniejszają widoczność „pajączków”.

  1. J. V. Smith i in., Studies on molecular mechanisms of Ginkgo biloba extract, „link.springer.com” [online], http://link.springer.com/article/10.1007/s00253-003-1527-9, [dostęp:] 07.05.2021.
  2. T. Bodalski i in., Ginkgo biloba  L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne) „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2401,ginkgo-biloba-l-milorzab-dwuklapowy-chemizm-i-dzialanie-biologiczne.html, [dostęp:] 07.05.2021.
  3. O. Kalisz i in., Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego,  [online], https://www.up.lublin.pl/files/wydawnictwo-czasopisma/annales/Veterinaria/2006/annales_2006_vet_art_02.PDF, [dostęp:] 07.05.2021.
  4. L. Giri i in., Ginkgo biloba, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/329235429_Ginkgo_biloba, [dostęp:] 07.05.2021.
  5. A. Nowak, Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/318879709_Ocena_wlasciwosci_antyoksydacyjnych_lisci_Ginkgo_biloba_L_po_zakonczeniu_wegetacji, [dostęp:] 07.05.2021.
  6. W.  Zuo i in., Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/321693416_Advances_in_the_Studies_of_Ginkgo_Biloba_Leaves_Extract_on_Aging-Related_Diseases, [dostęp:] 07.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

    Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są: amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cynk – suplementacja, niedobory i nadmiar. Czy tabletki z cynkiem pomoga odzyskać węch i smak?

    Prawidłowy poziom cynku wynosi u osób dorosłych 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl), natomiast u dzieci 11–24 µmol/l (70–160 µg/dl). Jego odpowiednia ilość pomaga zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk pełni bardzo istotne funkcje w metabolizmie komórkowym, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie zmysłów smaku i węchu. Jakie jeszcze właściwości ma cynk, czy utrata powonienia przy COVID-19  to powód, dla którego warto go suplementować oraz czym jest cynk chelat aminokwasowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

    Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij