Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?
Alicja Świątek

Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jedną z najcenniejszych roślin tradycyjnej medycyny hinduskiej jest Bacopa monnieri. Surowiec ten wykorzystywany jest od kilku tysięcy lat w Indiach w leczeniu stanów lękowych, padaczki, zaburzeń snu oraz jako remedium na stany nerwowe. Obecnie Bacopa stosowana jest głównie w postaci standaryzowanych ekstraktów jako środek usprawniający pracę mózgu, poprawiający pamięć i koncentrację, tonizujący oraz działający jak adaptogen.

Co to jest bakopa drobnolistna?

Bakopa drobnolistna (łac. Bacopa monnieri) zaliczana jest do najważniejszych roślin Ajurvedy i od ponad 5000 lat znajduje zastosowanie w lecznictwie. Gatunek ten występuje głównie w rejonach Indii, niemniej można go również spotkać w Wietnamie, Nepalu, Chinach oraz na Sri Lance. W medycynie hinduskiej nazywana jest brahmi, na cześć jednego z głównych bogów hinduizmu – Brahmy. Głównymi składnikami czynnymi występującymi w tej roślinie są saponiny triterpenowe (nazywane także bakozydami), związki steroidowe, a ponadto należące do alkaloidów – bramina i herpestyna. Substancje aktywne wpływają na poprawę krążenia w mózgu, usprawniając jego pracę oraz ograniczając objawy depresji. Dodatkowo wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwbakteryjną. Preparaty zawierające Bacopa monnieri zalecane są zwłaszcza w stanach przemęczenia, wzmożonego wysiłku intelektualnego, pogorszenia sprawności umysłowej oraz w zaburzeniach pamięci i koncentracji. Szerokie zastosowanie lecznicze spowodowało duże zainteresowanie rośliną i jej masowe zbiory. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia jej naturalnych zasobów. Obecnie Bacopa monnieri wpisana jest na listę gatunków zagrożonych, aby zapobiec jej wyginięciu.

Bacopa monnieri – działanie

Badania naukowe wskazują, że bakopa usprawnia pracę mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację we wszystkich grupach wiekowych. Korzystne efekty kliniczne po zastosowaniu przetworów z tej rośliny uzyskano u dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, u pacjentów po przebytym udarze mózgu, w padaczce oraz w zaburzeniach funkcji poznawczych. Ze względu na korzystny wpływ Bacopa na komórki układu nerwowego jest ona szczególnie polecana w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona oraz w innych chorobach neurodegeneracyjnych. Ponadto substancje aktywne zawarte w tej roślinie wykazują aktywność przeciwutleniającą, przeciwzapalną, przeciwgorączkową oraz ochronną na komórki serca i przewodu pokarmowego. Surowiec działa silnie odtruwająco poprzez usuwanie szkodliwych substancji gromadzących się we krwi, w tym nadmiaru kadmu i chromu, oraz nasilenie procesów odnowy tkankowej. Cenne właściwości bakopy wykorzystywane są również w dermatologii przeciwstarzeniowej i w zagadnieniach trychologicznych. Bogactwo składników aktywnych powoduje odżywienie skóry głowy oraz poprawę kondycji włosów. Preparaty z suplementem stosowane na delikatną skórę twarzy mają działanie regenerujące oraz hamują przedwczesne procesy starzenia.

Powiązane produkty

Jak suplementować Bacopa monnieri? Jakie są działania niepożądane zażywania preparatu?

Bakopa drobnolistna jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowana przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Jedynym poważniejszym działaniem niepożądanym, jakie zaobserwowano w badaniach, był rozstrój żołądka w postaci biegunki. Wielu pacjentów obawia się problemów z bezsennością po spożyciu brahmi, jednak roślina ta nie powoduje problemów z zasypianiem, wręcz przeciwnie – może normalizować proces snu i zasypiania.

Czy kobiety w ciąży i matki karmiące mogą zażywać Bacopa monnieri?

Ze względu na brak wiarygodnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania suplementu preparatów zawierających Bacopa monnieri nie zaleca się podawać kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do suplementacji brahmi jest spowolnienie rytmu serca, czyli bradykardia, a ponadto nieprawidłowa drożność w obrębie jelit, choroby tarczycy oraz zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.

Bacopa monnieri – zalecana dawka, najlepszy suplement

Zazwyczaj rekomendowane jest stosowanie 300 mg dziennie ekstraktu Bacopa monnieri, standaryzowanego na zawartość 55% bakozydów. W przypadku spożywania formy sproszkowanej lub całych liści zalecane jest dawkowanie 750 mg do 1500 mg na dobę. Najkorzystniejsze efekty uzyskamy, gdy będziemy przyjmować bakopę po jednym z głównych posiłków w ciągu dnia. Najlepiej zadbać także o to, aby był on bogaty w tłuszcze, które zwiększą wchłanianie substancji czynnych zawartych w preparacie.

Jednoczesna suplementacja kurkuminy, ostropestu plamistego, adaptogenu w postaci ashwagandhy lub spożywanie znacznych ilości zielonej herbaty działa synergistycznie z Bacopa monnieri, co nasila działanie substancji zawartych w tym surowcu.

Wybierając odpowiedni preparat z brahmi, warto zwrócić uwagę na standaryzację suplementu na zawartość bakozydów oraz zawartość ekstraktu z Bacopa monnieri w jednej kapsułce. Dostępne produkty z bakopą można znaleźć w cenach ok. 20–150zł.

  1. M. Łojewski i in., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, postepyfitoterapii.pl [online] http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_084-089.pdf [dostęp:] 26.05.2021.
  2. K. Rai i in., Bacopa Monnieri: A Wonder Drug Changing Fortune of People, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/318025686_Bacopa_Monnieri_A_Wonder_Drug_Changing_Fortune_of_People [dostęp:] 26.05.2021.
  3. C. Calabrese i in., Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/5239927_Effects_of_a_Standardized_Bacopa_monnieri_Extract_on_Cognitive_Performance_Anxiety_and_Depression_in_the_Elderly_A_Randomized_Double-Blind_Placebo-Controlled_Trial [dostęp:] 26.05.2021.
  4. A. K. Morgan i in., Does Bacopa monnieri Improve Memory Performance in Older Persons? Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Trial, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/44887433_Does_Bacopa_monnieri_Improve_Memory_Performance_in_Older_Persons_Results_of_a_Randomized_Placebo-Controlled_Double-Blind_Trial [dostęp:] 26.05.2021.
  5. T. Ghosh i in., A study on wound healing activity of Bacopa monnieri Linn. aerial parts, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/244943929_A_study_on_wound_healing_activity_of_Bacopa_monnieri_Linn_aerial_parts [dostęp:] 26.05.2021.
  6. A. Mathur i in., Pharmacological investigation of Bacopa monnieri on the basis of antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory properties, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/230635948_Pharmacological_investigation_of_Bacopa_monnieri_on_the_basis_of_antioxidant_antimicrobial_and_anti-inflammatory_properties [dostęp:] 26.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.