Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?
Alicja Świątek

Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jedną z najcenniejszych roślin tradycyjnej medycyny hinduskiej jest Bacopa monnieri. Surowiec ten wykorzystywany jest od kilku tysięcy lat w Indiach w leczeniu stanów lękowych, padaczki, zaburzeń snu oraz jako remedium na stany nerwowe. Obecnie Bacopa stosowana jest głównie w postaci standaryzowanych ekstraktów jako środek usprawniający pracę mózgu, poprawiający pamięć i koncentrację, tonizujący oraz działający jak adaptogen.

Co to jest bakopa drobnolistna?

Bakopa drobnolistna (łac. Bacopa monnieri) zaliczana jest do najważniejszych roślin Ajurvedy i od ponad 5000 lat znajduje zastosowanie w lecznictwie. Gatunek ten występuje głównie w rejonach Indii, niemniej można go również spotkać w Wietnamie, Nepalu, Chinach oraz na Sri Lance. W medycynie hinduskiej nazywana jest brahmi, na cześć jednego z głównych bogów hinduizmu – Brahmy. Głównymi składnikami czynnymi występującymi w tej roślinie są saponiny triterpenowe (nazywane także bakozydami), związki steroidowe, a ponadto należące do alkaloidów – bramina i herpestyna. Substancje aktywne wpływają na poprawę krążenia w mózgu, usprawniając jego pracę oraz ograniczając objawy depresji. Dodatkowo wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwbakteryjną. Preparaty zawierające Bacopa monnieri zalecane są zwłaszcza w stanach przemęczenia, wzmożonego wysiłku intelektualnego, pogorszenia sprawności umysłowej oraz w zaburzeniach pamięci i koncentracji. Szerokie zastosowanie lecznicze spowodowało duże zainteresowanie rośliną i jej masowe zbiory. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia jej naturalnych zasobów. Obecnie Bacopa monnieri wpisana jest na listę gatunków zagrożonych, aby zapobiec jej wyginięciu.

Bacopa monnieri – działanie

Badania naukowe wskazują, że bakopa usprawnia pracę mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację we wszystkich grupach wiekowych. Korzystne efekty kliniczne po zastosowaniu przetworów z tej rośliny uzyskano u dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, u pacjentów po przebytym udarze mózgu, w padaczce oraz w zaburzeniach funkcji poznawczych. Ze względu na korzystny wpływ Bacopa na komórki układu nerwowego jest ona szczególnie polecana w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona oraz w innych chorobach neurodegeneracyjnych. Ponadto substancje aktywne zawarte w tej roślinie wykazują aktywność przeciwutleniającą, przeciwzapalną, przeciwgorączkową oraz ochronną na komórki serca i przewodu pokarmowego. Surowiec działa silnie odtruwająco poprzez usuwanie szkodliwych substancji gromadzących się we krwi, w tym nadmiaru kadmu i chromu, oraz nasilenie procesów odnowy tkankowej. Cenne właściwości bakopy wykorzystywane są również w dermatologii przeciwstarzeniowej i w zagadnieniach trychologicznych. Bogactwo składników aktywnych powoduje odżywienie skóry głowy oraz poprawę kondycji włosów. Preparaty z suplementem stosowane na delikatną skórę twarzy mają działanie regenerujące oraz hamują przedwczesne procesy starzenia.

Powiązane produkty

Jak suplementować Bacopa monnieri? Jakie są działania niepożądane zażywania preparatu?

Bakopa drobnolistna jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowana przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Jedynym poważniejszym działaniem niepożądanym, jakie zaobserwowano w badaniach, był rozstrój żołądka w postaci biegunki. Wielu pacjentów obawia się problemów z bezsennością po spożyciu brahmi, jednak roślina ta nie powoduje problemów z zasypianiem, wręcz przeciwnie – może normalizować proces snu i zasypiania.

Czy kobiety w ciąży i matki karmiące mogą zażywać Bacopa monnieri?

Ze względu na brak wiarygodnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania suplementu preparatów zawierających Bacopa monnieri nie zaleca się podawać kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do suplementacji brahmi jest spowolnienie rytmu serca, czyli bradykardia, a ponadto nieprawidłowa drożność w obrębie jelit, choroby tarczycy oraz zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.

Bacopa monnieri – zalecana dawka, najlepszy suplement

Zazwyczaj rekomendowane jest stosowanie 300 mg dziennie ekstraktu Bacopa monnieri, standaryzowanego na zawartość 55% bakozydów. W przypadku spożywania formy sproszkowanej lub całych liści zalecane jest dawkowanie 750 mg do 1500 mg na dobę. Najkorzystniejsze efekty uzyskamy, gdy będziemy przyjmować bakopę po jednym z głównych posiłków w ciągu dnia. Najlepiej zadbać także o to, aby był on bogaty w tłuszcze, które zwiększą wchłanianie substancji czynnych zawartych w preparacie.

Jednoczesna suplementacja kurkuminy, ostropestu plamistego, adaptogenu w postaci ashwagandhy lub spożywanie znacznych ilości zielonej herbaty działa synergistycznie z Bacopa monnieri, co nasila działanie substancji zawartych w tym surowcu.

Wybierając odpowiedni preparat z brahmi, warto zwrócić uwagę na standaryzację suplementu na zawartość bakozydów oraz zawartość ekstraktu z Bacopa monnieri w jednej kapsułce. Dostępne produkty z bakopą można znaleźć w cenach ok. 20–150zł.

  1. M. Łojewski i in., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, postepyfitoterapii.pl [online] http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_084-089.pdf [dostęp:] 26.05.2021.
  2. K. Rai i in., Bacopa Monnieri: A Wonder Drug Changing Fortune of People, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/318025686_Bacopa_Monnieri_A_Wonder_Drug_Changing_Fortune_of_People [dostęp:] 26.05.2021.
  3. C. Calabrese i in., Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/5239927_Effects_of_a_Standardized_Bacopa_monnieri_Extract_on_Cognitive_Performance_Anxiety_and_Depression_in_the_Elderly_A_Randomized_Double-Blind_Placebo-Controlled_Trial [dostęp:] 26.05.2021.
  4. A. K. Morgan i in., Does Bacopa monnieri Improve Memory Performance in Older Persons? Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Trial, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/44887433_Does_Bacopa_monnieri_Improve_Memory_Performance_in_Older_Persons_Results_of_a_Randomized_Placebo-Controlled_Double-Blind_Trial [dostęp:] 26.05.2021.
  5. T. Ghosh i in., A study on wound healing activity of Bacopa monnieri Linn. aerial parts, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/244943929_A_study_on_wound_healing_activity_of_Bacopa_monnieri_Linn_aerial_parts [dostęp:] 26.05.2021.
  6. A. Mathur i in., Pharmacological investigation of Bacopa monnieri on the basis of antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory properties, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/230635948_Pharmacological_investigation_of_Bacopa_monnieri_on_the_basis_of_antioxidant_antimicrobial_and_anti-inflammatory_properties [dostęp:] 26.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl