Cynamon w laskach i w proszku
Arkadiusz Dąbek

Czy cynamon wspomaga pamięć i szybsze uczenie się?

Naukowcy przeanalizowali 40 doniesień naukowych – badań in vivo i in vitro – dotyczących wpływu cynamonu na funkcje poznawcze. Odkryli, że spożywanie cynamonu może usprawnić proces uczenia się i poprawić pamięć.

Jakie właściwości ma cynamon?

Cynamon od setek lat stosowany jest zarówno w kulinariach, cukiernictwie, jak i w aromaterapii i ziołolecznictwie. Badania pokazują, że zapewnia korzyści związane z funkcjami poznawczymi (kognitywnymi), ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i immunomodulujące – wspiera działanie układu odpornościowego. Niektóre badania wykazały, że cynamon ma być może działanie neuroprotekcyjne, czyli wspomaga układ nerwowy, chroniąc go przed chorobą Alzheimera. Wykazano, że związek zawarty w cynamonie, znany jako aldehyd cynamonowy, hamuje gromadzenie się płytek beta-amyloidu w mózgu – czyli (według niektórych badań) jednego z czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby Alzheimera.

Niedawno naukowcy przeprowadzili metaanalizę (badanie naukowe na dużą skalę) 40 badań dotyczących wpływu cynamonu na funkcje poznawcze. Odkryli, że cynamon znacznie poprawia te umiejętności, w szczególności uczenie się i możliwości związane z pamięcią. Kompleksowa analiza przeglądowa została opublikowana w magazynie „Nutritional Neuroscience”.

Cynamon i funkcje poznawcze – jak wyglądało badanie?

W ramach badania naukowcy przeanalizowali 40 badań szczegółowo opisujących związek między cynamonem a funkcjami poznawczymi. Do analizy włączono 2 badania kliniczne, 5 badań prowadzonych metodą in vitro i 33 badania in vivo – w tym 17 na szczurach, 15 na myszach i jedno na muszce owocowej. Rezultaty tych eksperymentów były bardzo sprzeczne.

Na początku naukowcy przeanalizowali eksperymenty z udziałem ekstraktu lub sproszkowanego cynamonu. I tak w jednym badaniu klinicznym badacze odkryli, że żucie gumy cynamonowej codziennie przez okres 40 dni pozytywnie wpłynęło na pamięć u nastolatków. Z kolei inne badanie kliniczne nie wykazało żadnych znaczących zmian w pamięci po podaniu doustnym cynamonu, niezależnie od formy. Większość badań in vivo, czyli z udziałem organizmów żywych, wykazała pozytywny wpływ cynamonu na uczenie się i pamięć. Jednak jedno z badań wykazało coś zupełnie przeciwnego, mianowicie, że cynamon nie zwiększa, a zmniejsza zdolność uczenia się i zapamiętywania, pozwalając jedynie na krótkoterminowe „kodowanie” faktów. Ekstrakt etanolowy z kory cynamonu, który również poddano badaniu na organizmach żywych, także przyczynił się do zahamowania produkcji beta-amyloidu, czyli jednego z czynników, który namnażając się i tworząc blaszki amyloidowe, najprawdopodobniej powoduje rozwój choroby Alzheimera.

Następnie naukowcy zbadali składniki cynamonu, takie jak eugenol, kwas cynamonowy i aldehyd cynamonowy. Odkryli, że eugenol wykazuje działanie ochronne względem funkcji poznawczych ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i zdolność do hamowania „rozrostu” blaszek amyloidowych. Ponadto odkryli, że związki znane jako aldehyd cynamonowy i aldehyd trans-cynamonowy mają działanie zapobiegające śmierci komórek. Udowodniono także, że charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi, które chronią organizm przed zaburzeniami funkcji poznawczych. Analizy były prowadzone na modelach zwierzęcych. Naukowcy zauważyli, że ich wyniki nie były zależne od dawki, co oznacza, że zarówno niskie, jak i wysokie ilości cynamonu skutkowały uzyskaniem pozytywnych efektów.

Niezbędne są dalsze badania potencjalnych korzyści poznawczych cynamonu, które będą mogły pomóc w opracowaniu strategii zapobiegania pogorszeniu funkcji poznawczych u człowieka.

Powiązane produkty

Włączenie cynamonu do diety

Cynamon występuje w kilku rodzajach, dwa najczęstsze to cynamon cejloński (prawdziwy, łac. Cinnamomum verum) i cynamon kasja (łac. Cinnamomum cassia). Oba mogą być zdrowymi dodatkami do diety, jednak cynamon kasja zawiera toksynę – kumarynę, która w odpowiedniej dawce (według niektórych źródeł 25 g) może być bardzo trująca, jeśli zje się ją w zbyt dużej ilości. Cynamon cejloński można rozpoznać po tym, że jego laska składa się z kilku warstw, a na końcu zawija się w dwururkę. Z kolei kasja tworzy pojedynczy rulon. Ma ostrzejszy smak, nieco gorzkawy, piekący.

Cynamon jest określany mianem insulinomimetyku. Oznacza to, że powinny po niego sięgać osoby, które mają problem ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, czyli np. pacjenci z cukrzycą typu 2, ponieważ związek ten pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Wykazują podobieństwa do insuliny, wspomagają pracę trzustki i utrzymanie optymalnej wrażliwości tkanek na insulinę – insulinowrażliwość. Do najbardziej popularnych preparatów insulinomimetycznych należą morwa biała, berberyna i kwas alfa-liponowy. Cynamon można dodawać do potraw na słodko, jak owsianki, koktajle proteinowe, wypieki czy domowy kisiel, ale także do potraw wytrawnych, jak chociażby sos pomidorowy.

Sprawdź, jakie insulinomimetyki na regulowanie poziomu cukru we krwi znajdziesz na DOZ.pl
  1. Samaneh Nakhaeea i in., Cinnamon and cognitive function: a systematic review of preclinical and clinical studies, „Nutritional Neuroscience”, 18 (1) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij