Tabletki smart drugs rozsypane wokół modelu mózgu
Ewelina Sochacka

Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

 1. Czym są smart drugs?
 2. Jak działają leki nootropowe? Skąd ich coraz większa popularność?
 3. Smart drugs – jakie substancje się do nich zaliczają?
 4. Czy neurostymulanty są bezpieczne?
 5. Naturalne alternatywy dla syntetycznych nootropów

Czym są smart drugs?

Leki nootropowe, nazywane także neurostymulantami lub określane jako „smart drugs”, to niejednorodna pod względem chemicznym oraz farmakologicznym grupa substancji aktywnych, które mają na celu poprawę funkcji poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja, percepcja. Pierwsze udokumentowane użycie tego terminu odnotowano w 1927 roku. Wówczas rumuński psycholog i chemik Corneliu E. Giurgea, badając nowy związek, odkrył spektrum efektów, których nie mógł dopasować do znanych klas leków psychotropowych, co doprowadziło do stworzenia nowej kategorii i terminu „nootropowy”. Naukowiec uważał, że neurostymulanty powinny wykazywać następujące działania i właściwości:

 • poprawa pamięci,
 • poprawa skuteczności nauki bodźców, nawet gdy warunki powodują ich rozpraszanie,
 • działanie neuroprotekcyjne,
 • nieposiadanie właściwości farmakologicznych typowych dla innych leków psychotropowych,
 • nietoksyczność,
 • niewielka liczba działań niepożądanych.

Wśród nootropów znajdują się zarówno te pochodzenia naturalnego, stosowane od wieków (np. żeń-szeń czy miłorząb japoński), jak i te syntetyczne, które opracowano w celu leczenia pacjentów zmagających się z zaburzeniami pamięci i koncentracji (np. z ADHD, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera). Główne kryterium uznania danej substancji chemicznej za neurostymulant to fakt, że jest ona przyjmowana przez osobę zdrową, a więc poza wskazaniami medycznymi.

Jak działają leki nootropowe? Skąd ich coraz większa popularność?

Ponieważ nootropy są stosunkowo łatwo dostępne także dla osób zdrowych, które nabywają stymulanty, korzystając z nielegalnych źródeł, obserwuje się duży wzrost popularności ich stosowania – badania pokazują między innymi, że zwiększa się ich występowanie w ściekach, wodach powierzchniowych, a nawet w wodzie pitnej.

Zwiększają one pamięć, uwagę i koncentrację, dlatego też często sięgają po nie studenci oraz osoby, których praca wymaga dużego wysiłku intelektualnego.

Jaki jest mechanizm działania leków nootropowych? Wpływają one na aktywność neuroprzekaźników (czyli cząstek chemicznych, dzięki którym możliwe jest przenoszenie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi) oraz ich receptorów. Przede wszystkim podnoszą poziom acetylocholiny, dopaminy i glutaminianu. Poprawiają zaopatrzenie mózgu w glukozę oraz tlen i chronią tkankę mózgową przed neurotoksycznością (działają neuroprotekcyjnie). Niektóre smart drugs wpływają także pozytywnie na syntezę białek neuronalnych i kwasów nukleinowych oraz stymulują metabolizm fosfolipidów w błonach neurohormonalnych. Stwierdzono również, że niektóre leki nootropowe wpływają na eliminację wolnych rodników i poprawiają plastyczność erytrocytów. Co istotne, większość leków nootropowych nie wykazuje natychmiastowych efektów po zażyciu pojedynczej dawki.

Smart drugs – jakie substancje się do nich zaliczają?

Wśród leków nootropowych znajdują się m.in. następujące substancje:

 • Modafinil – to substancja pobudzająca ośrodkowy układ nerwowy (OUN), stosowana jest w leczeniu schorzeń powodujących nadmierną senność, przede wszystkim narkolepsji oraz obturacyjnego bezdechu sennego (jako terapia wspomagająca utrzymywanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych – CPAP). Badania pokazały też, że modafinil może redukować objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży.
 • Metylofenidat – jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy (OUN) stosowanym w leczeniu ADHD, gdy inne formy terapii nie są wystarczające. Mechanizm jego działania nie jest do końca poznany, ale przypuszcza się, że hamuje zwrotny wychwyt noradrenaliny i dopaminy przez neurony.
 • Piracetam – uważa się, że substancja ta działa m.in. na neurotransmisję w mózgu poprzez modulację kanałów jonowych, co prowadzi do zwiększonej pobudliwości neuronów, a także zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy. Dzięki temu u pacjentów obserwuje się usprawnienie procesów poznawczych czy poprawę sprawności psychofizycznej. Nie ma działania psychostymulującego.
 • Nicergolina – została początkowo opracowana jako lek rozszerzający naczynia przepisywany w leczeniu zaburzeń naczyniowo-mózgowych. Obecnie jest stosowana w leczeniu zespołów otępiennych, charakteryzujących się upośledzeniem funkcji poznawczych oraz zaburzeniami afektywnymi, behawioralnymi i somatycznymi.
 • Winpocetyna – zwiększa przepływ krwi do mózgu i poprawia elastyczność krwinek czerwonych. Stosuje się ją w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego, do których doszło w przebiegu udaru czy miażdżycy, a także jako leczenie wspomagające w okulistyce. Substancja była też badana jako lek potencjalnie skuteczny w terapii choroby Alzheimera.

Powiązane produkty

Czy neurostymulanty są bezpieczne?

Należy wyraźnie podkreślić, że leki nootropowe przepisywane są wyłącznie przez lekarza, zgodnie z ich wskazaniami. Stosowanie tego typu preparatów na własną rękę może mieć poważne, negatywne konsekwencje dla zdrowia, tym bardziej, że aby uzyskać rezultaty w postaci poprawy funkcji poznawczych, konieczne jest zażywanie leków przez dłuższy czas. Wśród działań niepożądanych znajdują się m.in. dolegliwości takie jak:

Osoby zmagające się ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak zaburzenia psychiczne czy choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, mogą być bardziej narażone na działania niepożądane neurostymulantów. Żadnej z tych substancji nie należy stosować w czasie ciąży ani podczas karmienia piersią.

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE

NA WZMOCNIENIE

NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

Naturalne alternatywy dla syntetycznych nootropów

Środki pochodzenia roślinnego, które mogą przyczynić się do poprawy zdolności kognitywnych (pamięci, koncentracji, kreatywności), to np.:

 • Żeń-szeń – jest jedną z najbardziej popularnych roślin stosowanych w celu poprawy zdolności poznawczych. Działa głównie poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu, przeciwdziała też uszkodzeniom komórek mózgu przez wolne rodniki.
 • Rhodiola rosea (różeniec górski) – roślina adaptogenna, która pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem fizycznym i psychicznym. Może wspomagać poprawę nastroju, funkcje poznawcze, zdolność uczenia się.
 • Bacopa monnieri – to roślina stosowana jako środek poprawiający funkcje poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację. Jest ona polecana jako element wspomagający leczenie chorób neurodegeneracyjnych.
 • Ashwagandha – znana jako adaptogen i środek wspomagający zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Może wywierać korzystny wpływ na zdolności umysłowe, głównie poprzez regulację stresu i redukcję niekorzystnych objawów z nim związanych (zwiększa m.in. produkcję dopaminy w mózgu).
 1. M. Malik i in., Nootropics as Cognitive Enhancers: Types, Dosage and Side Effects of Smart Drugs, „Nutrients” 2022, nr 14(16).
 2. W. Wilms i in., Nootropic drugs: Methylphenidate, modafinil and piracetam – Population use trends, occurrence in the environment, ecotoxicity and removal methods – A review, „Chemosphere” 2019, t. 233.
 3. M. Wiciński i in., Neurostymulanty – farmakologia przyszłości czy już narkotyki? Stosowanie metylofenidatu i modafinilu w celu polepszenia wyników w nauce, [w:] A. Wolska-Adamczyk (red.), Współczesne kierunki działań prozdrowotnych, WSIiZ, Warszawa 2015.
 4. A. Grześkowiak i in., Stymulanty jako leki nootropowe w społeczności studenckiej, „Sztuka Leczenia” 2023, tom 38, nr 1.
 5. A. Stańczak i in., Środki wspierające poprawę funkcji poznawczych – co powinnyśmy o nich wiedzieć, [online] https://www.ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/29010 [dostęp:] 29.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

  Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

  Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

  W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Suplementacja przy insulinooporności

  Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

 • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

  Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

 • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

  Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij