Kleszcz na liściu
Ewelina Sochacka

Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

 1. Skąd się biorą gigantyczne kleszcze Hyalomma marginatum?
 2. Jak groźne są kleszcze Hyalomma marginatum?
 3. Jak się chronić przed ogromnymi kleszczami?

Skąd się biorą gigantyczne kleszcze Hyalomma marginatum?

Według badaczy przyczyną pojawienia się ogromnych kleszczy w Europie jest ocieplający się klimat, dzięki któremu stale zwiększa się liczba tych pajęczaków na terenach wcześniej dla nich niedostępnych. Niektóre gatunki pojawiały się wcześniej endemicznie tylko na wybranych obszarach, np. w Azji czy Afryce, bardzo rzadko w Europie i to tylko na jej południowych krańcach. Pojedyncze (dosłownie) okazy pojawiały się także na terenach Europy w ubiegłych latach (np. w Holandii, Ukrainie czy w Rosji).

Gorące i coraz wcześniej rozpoczynające się lato sprawia, że kleszcze Hyalomma marginatum przenikają do Europy Środkowej i Północnej, niestety także w obszary bardzo blisko naszego kraju. Dotychczas obecność pajęczaka potwierdzono w Niemczech (dolna Saksonia i Hesja) oraz na Węgrzech. Sytuację w Niemczech obserwują naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium.

Sprawa jest na tyle poważna, że zajęli się nią także naukowcy z Cambridge, którzy opracowali model rozprzestrzeniania się kleszcza w Europie. Zastosowano metodę wykorzystującą obecny status klimatyczny oraz ten prognozowany w przyszłych latach. Według tych modeli w najbliższych latach gatunek trafi do Polski. Naukowcy wykazali, że region odpowiedni klimatycznie dla H. marginatum odpowiada obecnemu obszarowi jego występowania w basenie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W zastosowaniu do przyszłych prognoz modele sugerują znaczne rozszerzenie zasięgu występowania H. marginatum także na północy Europy w wyniku globalnego wzrostu temperatur. Przewiduje się również spadek populacji pajęczaków np. na obszarze Turcji, która nie ma dostępu do morza, co wywołane będzie zaostrzeniem warunków suszy w tym regionie.

Jak groźne są kleszcze Hyalomma marginatum?

Kleszcz H. marginatum jest zdecydowanie większy od tego, którego znamy, gdyż ma około 2 cm długości. Jego cechą charakterystyczną jest także to, że ma cętkowane nogi. Sposób „polowania” tych kleszczy również jest inny od tego, do którego przywykliśmy. W Polsce występuje gatunek o nazwie kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus), który bytuje w trawie i czeka na swojego żywiciela. Giganty potrafią pokonać nawet kilkaset metrów, aby wbić się w skórę swojej ofiary. Po nasyceniu się krwią odpadają.

Jak wyciągnąć psu kleszcza? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Kleszcze są wektorami wielu krytycznych patogenów i stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt i zdrowia publicznego. Gatunek Hyalomma marginatum stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia jako główny wektor krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF), a także wektor babeszjozy i riketsjozy w regionie Morza Śródziemnego, Afryki i Azji.

Nazwa choroby Zakażenie Objawy Leczenie
Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna Choroba wirusowa, którą przenoszą kleszcze z gatunku Hyalomma. Można się zarazić także poprzez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zakażonych ludzi czy zwierząt, a także ze skażonym mięsem, krwią lub skórą. Pierwsze objawy to wysoka gorączka, bóle i sztywność mięśni, dreszcze, ból głowy, nudności, ból oczu, przekrwione spojówki, dezorientacja, drażliwość i agresja, senność i ogólne osłabienie. Nie istnieje specyficzne leczenie przeciwwirusowe. Metody terapii obejmują leczenie podtrzymujące. Nie istnieje także szczepionka chroniąca organizm przed tą chorobą. Śmiertelność ocenia się na 5% do 30%.
Babeszjoza Choroba pasożytnicza, którą przenoszą kleszcze. Rzadko występuje u ludzi. Może mieć bezobjawowy przebieg. Jeśli pojawiają się objawy, najczęściej ma to miejsce w okresie od 1 do 4 tygodni od momentu ukąszenia przez kleszcza. Objawy mogą przypominać te występujące podczas grypy. Ciężki przebieg choroby obejmuje żółtaczkę, niedokrwistość, oddawanie ciemnego moczu, kłopoty z oddychaniem, sztywność karku, śpiączkę czy niewydolność nerek. W leczeniu wykorzystuje się antybiotykoterapię, a w bardzo ciężkich przypadkach także transfuzję wymienną krwi.
Riketsjoza  Wywołują ją bakterie o nazwie riketsje. Choroba roznoszona jest przez ssaki, w których pasożytują określone mikroorganizmy, jak kleszcze, wszy, roztocza czy pchły. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią zakażoną patogenami. Objawem jest zapalenie naczyń, które wraz z postępem choroby stają się niedrożne (naczynia skóry, mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych, nerek i ośrodkowego układu nerwowego). Choroba występuje bardzo rzadko. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych na oddziale zakaźnym.

Powiązane produkty

Jak się chronić przed ogromnymi kleszczami?

Zasada jest taka sama jak w przypadku pozostałych pajęczaków. Przed wejściem do lasu czy w tereny z wyższą trawą lub w wilgotne miejsca należy założyć wysokie obuwie, a nogawkę spodni wsunąć w skarpetę. Długi rękaw i czapka na głowie to także dobry pomysł. Dobrze jest również stosować dostępne w aptekach repelenty, które powinny odstraszyć szkodniki.

Sprawdź środki na kleszcze na DOZ.pl

Warto jest także pamiętać o profilaktyce w postaci szczepień na kleszczowe zapalenie mózgu, które wywołuje kleszcz pospolity. Konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia podstawowego (jedna dawka raz na miesiąc) oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Szczepienie najlepiej jest rozpocząć wiosną, chociaż warto pamiętać, że okres aktywności kleszczy nie przypada już tylko na czas od kwietnia do października. Ze względu na ciepłą jesień i zimę są one niebezpieczne przez cały rok.

 1. Hekimoglu O, Elverici C, Kuyucu AC. Predicting climate-driven distribution shifts in Hyalomma marginatum (Ixodidae). Parasitology. 2023 Sep;150(10):883-893.
 2. Ugryzienie kleszcza – jak się chronić przed kleszczami?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a17552-Ugryzienie_kleszcza__jak_sie_chronic_przed_kleszczami [dostęp:] 30.04.2024 r.
 3. Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a16020-Kleszczowe_zapalenie_mozgu__przyczyny_objawy_leczenie_szczepionka [dostęp:] 30.04.2024 r.
 4. Gorączka krwotoczna krymsko - kongijska (CCHF), [online] https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/goraczka-krwotoczna-krymsko---kongijska-cchf [dostęp:] 30.04.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

  Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

 • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

  Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

 • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

  Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

 • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

  Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

 • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

  Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

 • Lek na cukrzycę typu 2 wycofany – jest decyzja GIF

  16 maja 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego Viglita. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obowiązuje na terenie całego kraju.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij