Driftujący głośny samochód
Barbara Bukowska

Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  1. Głośne samochody a cechy osobowości – opis badania
  2. Głośne samochody a cechy osobowości – ograniczenia badania
  3. Praktyczny wymiar obserwacji

Głośne samochody a cechy osobowości – opis badania

Psycholog Julie Aitken Schermer przebadała 529 studentów (średnia wieku wyniosła 18 lat, 52 proc. badanych stanowili mężczyźni). W pierwszej części badania ankietowanych zapytano o stosunek do głośnych samochodów i poziom utożsamiania się z własnym autem, a także o to, czy gdyby mieli taką możliwość, zdecydowaliby się na modyfikację tłumika zwiększającą głośność pojazdu.

Następnie uczestnicy wypełniali również kwestionariusz oceniający takie cechy osobowości, jak makiawelizm, narcyzm, psychopatia i sadyzm (Short Dark Tetrad, SD4 – tzw. „ciemna tetrada”).

Makiawelizm określono jako skłonność do kontrolowanej manipulacji w kontaktach z innymi, narcyzm – ciągłe poszukiwanie cudzej uwagi dla wzmocnienia swojego wizerunku. Z kolei psychopatię rozumiano jako impulsywne okrucieństwo, a sadyzmem nazwano tendencję do czerpania przyjemności z cierpienia innych.

Mężczyźni mieli znacząco wyższe wyniki w części badania dotyczącej samochodów oraz w ankiecie SD4. Wysoka punktacja w pytaniach dotyczących samochodów dodatnio i znacząco korelowała z wynikami ankiety SD4 w częściach odnoszących się do psychopatii i sadyzmu. Wyniki te były zgodne z oczekiwaniami, zaskakująco jednak dla samych badaczy nie wykazano wpływu osobowości narcystycznej. Jak podkreśla jednak Schermer – gdyby w kwestionariuszu pojawiło się pytanie o głośną jazdę przed publicznością, wyniki mogłyby być inne.

Głośne samochody a cechy osobowości – ograniczenia badania

Chociaż badanie rzuca nowe światło na przyczyny zamiłowania do głośnej jazdy, nie jest pozbawione wad. Badana próba była stosunkowo niewielka, uczestnicy bardzo młodzi i studiujący na tej samej uczelni. Trudno przewidzieć, czy wyniki potwierdziłyby się w bardziej zróżnicowanej populacji. W ankiecie ponadto pytano wyłącznie o chęć jeżdżenia głośnym autem, a nie jego rzeczywiste posiadanie.

Powiązane produkty

Praktyczny wymiar obserwacji

Modyfikacje tłumików w wielu miejscach mogą być niezgodne z prawem. Generują hałas o dużej szkodliwości dla ludzi i zwierząt. Zakłócają porządek społeczny. Zrozumienie, kto – i dlaczego – dąży do zwiększenia głośności pojazdu, stało się interesującym zagadnieniem badawczym. Tak podjęcie badań wyjaśniała Julie Aitken Schermer w „Psychology Today”.

Choć wiemy już, że do takich zachowań pchać mogą sadyzm i psychopatia, nadziei na poprawę sytuacji można upatrywać głównie w sankcjach prawnych. Inne strategie, takie jak kampanie informacyjne, mogą mieć niską skuteczność.

Jest mało prawdopodobne, by osoby ze skłonnościami do psychopatii i sadyzmu zrozumiały, że modyfikacje tłumików mogą być szkodliwe dla innych

– dodaje Schermer.

  1. J.A. Schermer. A desire for a loud car with a modified muffler is predicted by being a man and higher scores on psychopathy and sadism. Curr Issues Personal Psychol. 2023 Apr 14;11(4):339-343.
  2. J.A. Schermer. Who Wants a Loud Car? [online] https://www.psychologytoday.com/ca/blog/human-individual-differences/202305/who-wants-a-loud-car [dostęp]: 30.04.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij