Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta
Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.
- Naukowcy ze Szwecji przez 4 tygodnie obserwowali pacjentów z IBS
- W walce z zespołem jelita drażliwego dieta jest skuteczniejsza niż leki
- Na czym polega dieta FODMAP?
Naukowcy ze Szwecji przez 4 tygodnie obserwowali pacjentów z IBS
W badaniu przeprowadzonym przez szwedzkich naukowców, opublikowanym niedawno w czasopiśmie „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”, zbadano skuteczność trzech różnych metod leczenia zespołu jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome – IBS). Okazało się, że stosowanie diety, szczególnie tej o niskiej zawartości FODMAP (low FODMAP) i węglowodanów, skuteczniej łagodzi nieprzyjemne objawy choroby niż farmaceutyki.
To randomizowane badanie kontrolowane przeprowadzono w specjalistycznej przychodni ambulatoryjnej znajdującej się w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Göteborgu. Uczestnikami badania były osoby dorosłe z IBS o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, bez innych poważnych chorób lub alergii pokarmowych. Badani zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup:
- pacjenci stosujący dietę ubogą w fermentowalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP) w połączeniu z tradycyjnymi zaleceniami dietetycznymi dotyczącymi IBS opracowanymi przez brytyjski National Institute for Health and Care Excellence,
- pacjenci stosujący dietę niskowęglowodanową ze zwiększoną ilością białka i tłuszczu,
- pacjenci, którym zalecono leczenie farmakologiczne w oparciu o dominujący objaw IBS.
Każda grupa liczyła około 100 uczestników, ich średni wiek wynosił 38 lat, a okres leczenia trwał cztery tygodnie. Po tym czasie naukowcy ocenili, wykorzystując Kryteria Rzymskie IV (kryteria diagnostyczne zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego), jak badani zareagowali na zastosowaną terapię.
W walce z zespołem jelita drażliwego dieta jest skuteczniejsza niż leki
Po miesiącu od rozpoczęcia badania naukowcy zaobserwowali, że spośród osób, które stosowały dietę z niską zawartością FODMAP, 76% miało znacznie zmniejszone objawy zespołu jelita drażliwego. Wśród uczestników stosujących dietę z niską zawartością węglowodanów oraz wysoką ilością białka i tłuszczu odsetek ten wynosił 71%, natomiast w grupie zażywającej leki – zaledwie 58%. Dwie osoby z każdej grupy przerwały terapię z powodu działań niepożądanych.
Na czym polega dieta FODMAP?
Skrót FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols) odnosi się do grup składników pokarmowych, których organizm nie jest w stanie rozłożyć i wchłonąć w jelicie cienkim. W efekcie mogą one powodować objawy, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki. Składniki te to:
- fruktoza – występuje przede wszystkim w owocach,
- laktoza – znajduje się głównie w produktach mlecznych,
- fruktany – znajdziemy je m.in. w pszenicy oraz niektórych warzywach, np. w czosnku, cebuli, szparagach, burakach,
- galaktany – występują głównie w roślinach strączkowych,
- poliole – występują naturalnie w niektórych owocach, są także stosowane jako substytuty cukru w wielu produktach spożywczych o obniżonej kaloryczności.
W diecie low FODMAP niedozwolone są przede wszystkim następujące produkty: jabłka, gruszki, arbuzy, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, kapusta, czosnek, cebula, karczochy, szparagi, zielony groszek, mleko krowie, twarogi, jogurty, pieczywo i wyroby z mąki pszennej, żytniej i jęczmiennej, napoje roślinne sojowe. W przypadku pacjentów z IBS przed wdrożeniem diety warto jednak zasięgnąć porady lekarza oraz dietetyka.