Jelito drażliwe
Ewelina Sochacka

Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

 1. Naukowcy ze Szwecji przez 4 tygodnie obserwowali pacjentów z IBS
 2. W walce z zespołem jelita drażliwego dieta jest skuteczniejsza niż leki
 3. Na czym polega dieta FODMAP?

Naukowcy ze Szwecji przez 4 tygodnie obserwowali pacjentów z IBS

W badaniu przeprowadzonym przez szwedzkich naukowców, opublikowanym niedawno w czasopiśmie „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”, zbadano skuteczność trzech różnych metod leczenia zespołu jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome – IBS). Okazało się, że stosowanie diety, szczególnie tej o niskiej zawartości FODMAP (low FODMAP) i węglowodanów, skuteczniej łagodzi nieprzyjemne objawy choroby niż farmaceutyki.

To randomizowane badanie kontrolowane przeprowadzono w specjalistycznej przychodni ambulatoryjnej znajdującej się w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Göteborgu. Uczestnikami badania były osoby dorosłe z IBS o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, bez innych poważnych chorób lub alergii pokarmowych. Badani zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup:

 • pacjenci stosujący dietę ubogą w fermentowalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP) w połączeniu z tradycyjnymi zaleceniami dietetycznymi dotyczącymi IBS opracowanymi przez brytyjski National Institute for Health and Care Excellence,
 • pacjenci stosujący dietę niskowęglowodanową ze zwiększoną ilością białka i tłuszczu,
 • pacjenci, którym zalecono leczenie farmakologiczne w oparciu o dominujący objaw IBS.

Każda grupa liczyła około 100 uczestników, ich średni wiek wynosił 38 lat, a okres leczenia trwał cztery tygodnie. Po tym czasie naukowcy ocenili, wykorzystując Kryteria Rzymskie IV (kryteria diagnostyczne zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego), jak badani zareagowali na zastosowaną terapię.

W walce z zespołem jelita drażliwego dieta jest skuteczniejsza niż leki

Po miesiącu od rozpoczęcia badania naukowcy zaobserwowali, że spośród osób, które stosowały dietę z niską zawartością FODMAP, 76% miało znacznie zmniejszone objawy zespołu jelita drażliwego. Wśród uczestników stosujących dietę z niską zawartością węglowodanów oraz wysoką ilością białka i tłuszczu odsetek ten wynosił 71%, natomiast w grupie zażywającej leki – zaledwie 58%. Dwie osoby z każdej grupy przerwały terapię z powodu działań niepożądanych.

Po kolejnych sześciu miesiącach obserwacji, kiedy badani częściowo powrócili do swoich poprzednich nawyków żywieniowych, u większości z nich nadal dostrzegano klinicznie istotną ulgę w objawach: u 68% osób z grupy stosującej low FODMAP oraz u 60% z grupy spożywającej małe ilości węglowodanów. Uczeni podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby zdobyć większą wiedzę na temat tego, jak w przyszłości lepiej personalizować leczenie IBS.

Powiązane produkty

Na czym polega dieta FODMAP?

Skrót FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols) odnosi się do grup składników pokarmowych, których organizm nie jest w stanie rozłożyć i wchłonąć w jelicie cienkim. W efekcie mogą one powodować objawy, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki. Składniki te to:

 • fruktoza – występuje przede wszystkim w owocach,
 • laktoza – znajduje się głównie w produktach mlecznych,
 • fruktany – znajdziemy je m.in. w pszenicy oraz niektórych warzywach, np. w czosnku, cebuli, szparagach, burakach,
 • galaktany – występują głównie w roślinach strączkowych,
 • poliole – występują naturalnie w niektórych owocach, są także stosowane jako substytuty cukru w wielu produktach spożywczych o obniżonej kaloryczności.

W diecie low FODMAP niedozwolone są przede wszystkim następujące produkty: jabłka, gruszki, arbuzy, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, kapusta, czosnek, cebula, karczochy, szparagi, zielony groszek, mleko krowie, twarogi, jogurty, pieczywo i wyroby z mąki pszennej, żytniej i jęczmiennej, napoje roślinne sojowe. W przypadku pacjentów z IBS przed wdrożeniem diety warto jednak zasięgnąć porady lekarza oraz dietetyka.

 1. S. Nybacka i in., A low FODMAP diet plus traditional dietary advice versus a low-carbohydrate diet versus pharmacological treatment in irritable bowel syndrome (CARBIS): a single-centre, single-blind, randomised controlled trial, „The Lancet Gastroenterology & Hepatology” 2024.
 2. Dietary treatment more effective than medicines in IBS, [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/04/240419131845.htm [dostęp:] 28.04.2024.
 3. Low FODMAP – dieta w jelicie nadwrażliwym, [online] https://pacjent.gov.pl/diety/low-fodmap-dieta-w-jelicie-nadwrazliwym [dostęp:] 28.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij