Herbaty ziołowe, które warto mieć w apteczce
Nazywane są herbatami, choć bardziej adekwatna nazwa to napary. Powstają z liści rośliny z rzędu Camellia Sinensis. Ekstrakty z owoców, kwiatów, liści i przypraw posiadają wiele prozdrowotnych właściwości, znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.
Herbata rumiankowa
Jest znana z działania uspokajającego, kojącego nerwy i wspomagającego sen. Obserwacje prowadzone w tym kierunku pokazały, że picie herbaty rumiankowej przez matki (z tendencjami do rozwoju stanów depresyjnych) tuż po porodzie, poprawiało jakość ich snu i pozwalało zapobiec pogorszeniu samopoczucia. Spożywanie rumianku przyniosło pozytywne efekty również u osób cierpiących na bezsenność, nieznacznie zmniejszając liczbę wybudzeń. Część badań sugeruje, że napój ma oddziaływanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ochronne wobec wątroby. Przypuszcza się także, że może wspomagać regulację poziomu glukozy, insuliny i lipidów we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Herbata miętowa
Jest obecna w niemal każdej apteczce przez wzgląd na wspomaganie trawienia, choć warto wiedzieć, że naparowi z mięty przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe. Te tezy wymagają potwierdzenia w badaniach klinicznych, ale pozytywny wpływ tego zioła na trawienie, nudności czy bóle brzucha został wielokrotnie potwierdzony przez naukowców. Niektóre analizy sugerują, że herbatka może łagodzić symptomy zespołu jelita drażliwego.
Herbata imbirowa
Jest pełna antyoksydantów, ale w medycynie tradycyjnej znajduje zastosowanie przede wszystkim jako lek na nudności, zwłaszcza u kobiet we wczesnym etapie ciąży. Ekspertyzy pokazują również, że picie naparów imbirowych przynosi ulgę przy wrzodach żołądka, niestrawności, zatwardzeniach oraz bólach menstruacyjnych. W tym przypadku siła preparatów na bazie imbiru była porównywalna z lekami przeciwbólowymi, do których należy Ibuprofen.
Herbata z hibiskusa
Ma piękny, czerwony kolor oraz wyraźny posmak tanin. Świetnie smakuje na ciepło i zimno. Napar z hibiskusa można pić wyłącznie dla smaku, ale warto pamiętać, że wpływa też pozytywnie na zdrowie. Wykazuje potwierdzone właściwości przeciwwirusowe, zwłaszcza w kierunku ptasiej grypy, a dodatkowo ułatwia obniżanie ciśnienia krwi. Składniki aktywne napoju wchodzą w negatywną reakcję z lekami zawierającymi hydrochlorotiazyd i mogą osłabiać działanie aspiryny.
Herbata rooibos
Ten afrykański napar powstaje z liści rośliny o tej nazwie i jest powszechny w medycynie niekonwencjonalnej z tamtych rejonów. Badania naukowe świadczą o jej udziale w poprawie stanu kości, konkretnie stymulacji wzrostu komórek, odpowiadających za ich grubość i gęstość. Inne, wstępne analizy potwierdzają, że herbata rooibos może pomóc zapobiegać rozwojowi chorób serca oraz obniżać stężenie złego i podwyższać zawartość dobrego cholesterolu we krwi.
Herbata szałwiowa
Wyniki badań naukowych mówią też, że herbaty ziołowe tego rodzaju mają zdolność poprawy funkcji kognitywnych mózgu. Minimalizują wpływ płytek amyloidowych na rozwój choroby Alzheimera. Takie ekstrakty mogą także poprawiać ogólne samopoczucie i pamięć (również u w pełni zdrowych dorosłych osób). Inne obserwacje, dotyczące działania szałwii, sugerują jej wpływ na hamowanie rozwoju raka okrężnicy oraz zmniejszenie poziomu lipidów we krwi.