Herbaty ziołowe, które warto mieć w apteczce
Katarzyna Szulik

Herbaty ziołowe, które warto mieć w apteczce

Nazywane są herbatami, choć bardziej adekwatna nazwa to napary. Powstają z liści rośliny z rzędu Camellia Sinensis. Ekstrakty z owoców, kwiatów, liści i przypraw posiadają wiele prozdrowotnych właściwości, znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.

Herbata rumiankowa

Jest znana z działania uspokajającego, kojącego nerwy i wspomagającego sen. Obserwacje prowadzone w tym kierunku pokazały, że picie herbaty rumiankowej przez matki (z tendencjami do rozwoju stanów depresyjnych) tuż po porodzie, poprawiało jakość ich snu i pozwalało zapobiec pogorszeniu samopoczucia. Spożywanie rumianku przyniosło pozytywne efekty również u osób cierpiących na bezsenność, nieznacznie zmniejszając liczbę wybudzeń. Część badań sugeruje, że napój ma oddziaływanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ochronne wobec wątroby. Przypuszcza się także, że może wspomagać regulację poziomu glukozy, insuliny i lipidów we krwi u osób z cukrzycą typu 2. 

Herbata miętowa

Jest obecna w niemal każdej apteczce przez wzgląd na wspomaganie trawienia, choć warto wiedzieć, że naparowi z mięty przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe. Te tezy wymagają potwierdzenia w badaniach klinicznych, ale pozytywny wpływ tego zioła na trawienie, nudności czy bóle brzucha został wielokrotnie potwierdzony przez naukowców. Niektóre analizy sugerują, że herbatka może łagodzić symptomy zespołu jelita drażliwego. 

Powiązane produkty

Herbata imbirowa

Jest pełna antyoksydantów, ale w medycynie tradycyjnej znajduje zastosowanie przede wszystkim jako lek na nudności, zwłaszcza u kobiet we wczesnym etapie ciąży. Ekspertyzy pokazują również, że picie naparów imbirowych przynosi ulgę przy wrzodach żołądka, niestrawności, zatwardzeniach oraz bólach menstruacyjnych. W tym przypadku siła preparatów na bazie imbiru była porównywalna z lekami przeciwbólowymi, do których należy Ibuprofen.

Według niektórych badań imbir może wspomagać zdrowie u osób z cukrzycą, ułatwiając kontrolę poziomu cukru i lipidów we krwi. 

Herbata z hibiskusa

Ma piękny, czerwony kolor oraz wyraźny posmak tanin. Świetnie smakuje na ciepło i zimno. Napar z hibiskusa można pić wyłącznie dla smaku, ale warto pamiętać, że wpływa też pozytywnie na zdrowie. Wykazuje potwierdzone właściwości przeciwwirusowe, zwłaszcza w kierunku ptasiej grypy, a dodatkowo ułatwia obniżanie ciśnienia krwi. Składniki aktywne napoju wchodzą w negatywną reakcję z lekami zawierającymi hydrochlorotiazyd i mogą osłabiać działanie aspiryny. 

Herbata rooibos

Ten afrykański napar powstaje z liści rośliny o tej nazwie i jest powszechny w medycynie niekonwencjonalnej z tamtych rejonów. Badania naukowe świadczą o jej udziale w poprawie stanu kości, konkretnie stymulacji wzrostu komórek, odpowiadających za ich grubość i gęstość. Inne, wstępne analizy potwierdzają, że herbata rooibos może pomóc zapobiegać rozwojowi chorób serca oraz obniżać stężenie złego i podwyższać zawartość dobrego cholesterolu we krwi. 

Herbata szałwiowa

Napar z szałwii ma właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu znajduje zastosowanie jako płukanka do ust przy infekcjach.

Wyniki badań naukowych mówią też, że herbaty ziołowe tego rodzaju mają zdolność poprawy funkcji kognitywnych mózgu. Minimalizują wpływ płytek amyloidowych na rozwój choroby Alzheimera. Takie ekstrakty mogą także poprawiać ogólne samopoczucie i pamięć (również u w pełni zdrowych dorosłych osób). Inne obserwacje, dotyczące działania szałwii, sugerują jej wpływ na hamowanie rozwoju raka okrężnicy oraz zmniejszenie poziomu lipidów we krwi. 

  1. A.L. Lopresti, Salvia (Sage): A Review of its Potential Cognitive-Enhancing and Protective Effects, ,,Drugs R D”, nr 17 (1) 2017.
  2. B. May, H.D. Kuntz, M. Kieser i in., Efficacy of a fixed peppermint oil/caraway oil combination in non-ulcer dyspepsia, ,,Arzneimittelforschung”, nr 46 (12) 1996.
  3. L.A. Nash, W.E. Ward, Comparison of black, green and rooibos tea on osteoblast activity, ,,Food Funct”, nr 7 (2) 2016.
  4. S.M. Chang, C.H. Chen, Effects of an intervention with drinking chamomile tea on sleep quality and depression in sleep disturbed postnatal women: a randomized controlled trial, ,,J Adv Nurs”, nr 72 (2) 2016.
  5. W. Marx, N. Kiss, L. Isenring i in., Is ginger beneficial for nausea and vomiting? An update of the literature, ,,Curr Opin Support Palliat Care”, nr 9 (2) 2015.
  6. Z. Aziz, S.Y. Wong, N.J. Chong, Effects of Hibiscus sabdariffa L. on serum lipids: a systematic review and meta-analysis, ,,J Ethnopharmacol”, nr 150 (2) 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij