Kobieca dłoń w trakcie orgazmu
Weronika Grzywna

Czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?

Ejakulacja w opinii większości osób jest ściśle związana z orgazmem. Jak wiadomo, wytrysk nasienia następuje bowiem na skutek stymulacji seksualnej, której kulminacją jest właśnie zjawisko orgazmu. Niektóre osoby mogą jednak zmagać się z zaburzeniami wytrysku. Czy możliwy jest zatem orgazm bez wytrysku?

Orgazm bez wytrysku – czy to możliwe?

Ejakulacja to zjawisko fizjologiczne polegające na wytrysku nasienia, który ma miejsce poprzez skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych. Przeżycie orgazmu odbywa się z kolei w mózgu. Wobec tego z fizjologicznego punktu widzenia orgazm i wytrysk mają ze sobą niewiele wspólnego. Odpowiadając więc na pytania „czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?” i czy mężczyzna może mieć orgazm bez wytrysku”, można śmiało odpowiedzieć, że tak.

Jeżeli orgazm przebiega w prawidłowy sposób, ale nie towarzyszy mu ejakulacja, wtedy mamy do czynienia z tzw. suchym orgazmem lub suchym wytryskiem. Wówczas możemy również mówić o anejakulacji, czyli zaburzeniu czynności seksualnych, które cechuje się brakiem wytrysku przy jednoczesnym odczuwaniu doznań związanych z orgazmem. Anejakulacja może być sytuacyjna – wytrysk może wystąpić wyłącznie w niektórych sytuacjach – lub całkowita, kiedy wytrysk w ogóle nie występuje.

Warto rozróżnić wytrysk suchy od wytrysku wstecznego. Wytrysk wsteczny to sytuacja, kiedy nasienie cofa się do pęcherza moczowego, zamiast wydostać się na zewnątrz. Ejakulacja wsteczna nie jest szkodliwa, niemniej jednak stanowi poważną przeszkodę w zapłodnieniu. Przy suchym orgazmie mamy wówczas do czynienia z całkowitym brakiem nasienia.

Orgazm bez wytrysku – przyczyny

Brak wytrysku może przede wszystkim stanowić źródłu dyskomfortu dla mężczyzny i powodować problemy w relacjach intymnych. Jakie są przyczyny orgazmu bez wytrysku? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zaburzenia wytrysku mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno o podłożu psychicznym, jak i organicznym.

Wśród przyczyn orgazmu bez wytrysku wymienia się:

 • zbyt niskie stężenie testosteronu,
 • uszkodzenie nerwów,
 • niedrożność w obrębie dróg odprowadzających ejakulat,
 • urazy lub chirurgiczne uszkodzenia rdzenia kręgowego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • miażdżycę,
 • cukrzycę,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • schorzenia wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego,
 • choroby penisa,
 • nadciśnienie,
 • lęk przed niechcianą ciążą,
 • nadmierny stres,
 • niedopasowanie seksualne,
 • złe doświadczenia seksualne z przeszłości.

Przyczyną orgazmu bez wytrysku może być również aspermia, czyli całkowity brak spermy. Aspermia może być spowodowana m.in. urazami, chorobami zakaźnymi, cukrzycą, infekcjami bakteryjnymi, niedoborem androgenów czy nowotworem prostaty.

Polecane dla Ciebie

Orgazm bez wytrysku – leczenie

Leczenie suchego orgazmu będzie zależne przede wszystkim od przyczyny i skali problemu. Ogromną rolę w terapii odgrywa szczegółowa diagnostyka, która pozwoli na poznanie źródła problemu, a tym samym wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Jeżeli orgazm bez wytrysku spowodowany jest np. chorobą lub schorzeniem współwystępującym, leczenie może opierać się na wdrożeniu farmakoterapii.

W niektórych przypadkach suchy wytrysk może być także skutkiem problemów o podłożu psychicznym. Wówczas wśród metod leczenia wymienia się m.in. psychoterapię indywidualną lub par, treningi masturbacyjne i psychoedukację. Ogromną rolę w leczeniu zaburzeń wytrysku odgrywa również zmiana stylu życia: stosowanie odpowiedniej diety, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, odpoczynek i regeneracja organizmu.

Wytrysk kobiecy a orgazm

Kobiecy wytrysk nadal stanowi kontrowersyjny temat, co sprawia, że dla wielu kobiet pozostaje wstydliwy. Niemniej jednak doświadczenie damskiego wytrysku jest zupełnie normalne.

Co więcej, naukowcy wskazują na to, że ejakulacja jest osiągalna dla wszystkich kobiet, ale nie w każdym przypadku ejakulat będzie uwalniany na zewnątrz.

Skąd bierze się kobiecy wytrysk? Hipotez na temat tego, jak osiągnąć kobiecy wytrysk jest wiele. Jedna z teorii mówi o tym, że kobiecy wytrysk występuje na skutek stymulacji strefy Gräfenberga, czyli popularnego punktu G. Część badaczy wskazuje jednak na to, że wystąpienie damskiego wytrysku jest zależne od indywidualnych predyspozycji.

Kobiecy wytrysk może wystąpić zarówno z orgazmem, jak i niezależnie od niego. Ejakulat kobiecy jest z kolei uwalniany z cewki moczowej i wbrew powszechnej opinii nie ma on nic wspólnego z moczem.

 1. Izdebski, Z. (2012). Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. „Seksuologia Polska”, s. 1-8.
 2. Korda, J., Goldstein, S., Sommer, F. (2010). The history of female ejaculation, „ J Sex Med".
 3. Lew-Starowicz, Z. (2005). Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji. „Seksuologia Polska”, s. 60-63.
 4. Mayo Clinic Staff. Dry orgasm. [online] https://www.mayoclinic.org/symptoms/dry-orgasm/basics/causes/sym-20050906.
 5. Rodriguez, F., Camacho, A., Bordes, S., Gardner, B., Levin, R., Tubbs, R. (2021). Female ejaculation: An update on anatomy, history, and controversies. „Clinical Anatomy” 34(1), 103–107.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij