Czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?
Ejakulacja w opinii większości osób jest ściśle związana z orgazmem. Jak wiadomo, wytrysk nasienia następuje bowiem na skutek stymulacji seksualnej, której kulminacją jest właśnie zjawisko orgazmu. Niektóre osoby mogą jednak zmagać się z zaburzeniami wytrysku. Czy możliwy jest zatem orgazm bez wytrysku?
Orgazm bez wytrysku – czy to możliwe?
Ejakulacja to zjawisko fizjologiczne polegające na wytrysku nasienia, który ma miejsce poprzez skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych. Przeżycie orgazmu odbywa się z kolei w mózgu. Wobec tego z fizjologicznego punktu widzenia orgazm i wytrysk mają ze sobą niewiele wspólnego. Odpowiadając więc na pytania „czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?” i „czy mężczyzna może mieć orgazm bez wytrysku”, można śmiało odpowiedzieć, że tak.
Jeżeli orgazm przebiega w prawidłowy sposób, ale nie towarzyszy mu ejakulacja, wtedy mamy do czynienia z tzw. suchym orgazmem lub suchym wytryskiem. Wówczas możemy również mówić o anejakulacji, czyli zaburzeniu czynności seksualnych, które cechuje się brakiem wytrysku przy jednoczesnym odczuwaniu doznań związanych z orgazmem. Anejakulacja może być sytuacyjna – wytrysk może wystąpić wyłącznie w niektórych sytuacjach – lub całkowita, kiedy wytrysk w ogóle nie występuje.
Orgazm bez wytrysku – przyczyny
Brak wytrysku może przede wszystkim stanowić źródłu dyskomfortu dla mężczyzny i powodować problemy w relacjach intymnych. Jakie są przyczyny orgazmu bez wytrysku? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zaburzenia wytrysku mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno o podłożu psychicznym, jak i organicznym.
Wśród przyczyn orgazmu bez wytrysku wymienia się:
- zbyt niskie stężenie testosteronu,
- uszkodzenie nerwów,
- niedrożność w obrębie dróg odprowadzających ejakulat,
- urazy lub chirurgiczne uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- stwardnienie rozsiane,
- miażdżycę,
- cukrzycę,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
- schorzenia wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego,
- choroby penisa,
- nadciśnienie,
- lęk przed niechcianą ciążą,
- nadmierny stres,
- niedopasowanie seksualne,
- złe doświadczenia seksualne z przeszłości.
Przyczyną orgazmu bez wytrysku może być również aspermia, czyli całkowity brak spermy. Aspermia może być spowodowana m.in. urazami, chorobami zakaźnymi, cukrzycą, infekcjami bakteryjnymi, niedoborem androgenów czy nowotworem prostaty.
Orgazm bez wytrysku – leczenie
Leczenie suchego orgazmu będzie zależne przede wszystkim od przyczyny i skali problemu. Ogromną rolę w terapii odgrywa szczegółowa diagnostyka, która pozwoli na poznanie źródła problemu, a tym samym wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Jeżeli orgazm bez wytrysku spowodowany jest np. chorobą lub schorzeniem współwystępującym, leczenie może opierać się na wdrożeniu farmakoterapii.
W niektórych przypadkach suchy wytrysk może być także skutkiem problemów o podłożu psychicznym. Wówczas wśród metod leczenia wymienia się m.in. psychoterapię indywidualną lub par, treningi masturbacyjne i psychoedukację. Ogromną rolę w leczeniu zaburzeń wytrysku odgrywa również zmiana stylu życia: stosowanie odpowiedniej diety, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, odpoczynek i regeneracja organizmu.
Wytrysk kobiecy a orgazm
Kobiecy wytrysk nadal stanowi kontrowersyjny temat, co sprawia, że dla wielu kobiet pozostaje wstydliwy. Niemniej jednak doświadczenie damskiego wytrysku jest zupełnie normalne.
Skąd bierze się kobiecy wytrysk? Hipotez na temat tego, jak osiągnąć kobiecy wytrysk jest wiele. Jedna z teorii mówi o tym, że kobiecy wytrysk występuje na skutek stymulacji strefy Gräfenberga, czyli popularnego punktu G. Część badaczy wskazuje jednak na to, że wystąpienie damskiego wytrysku jest zależne od indywidualnych predyspozycji.
Kobiecy wytrysk może wystąpić zarówno z orgazmem, jak i niezależnie od niego. Ejakulat kobiecy jest z kolei uwalniany z cewki moczowej i wbrew powszechnej opinii nie ma on nic wspólnego z moczem.