Kobieca dłoń w trakcie orgazmu
Weronika Grzywna

Czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?

Ejakulacja w opinii większości osób jest ściśle związana z orgazmem. Jak wiadomo, wytrysk nasienia następuje bowiem na skutek stymulacji seksualnej, której kulminacją jest właśnie zjawisko orgazmu. Niektóre osoby mogą jednak zmagać się z zaburzeniami wytrysku. Czy możliwy jest zatem orgazm bez wytrysku?

Orgazm bez wytrysku – czy to możliwe?

Ejakulacja to zjawisko fizjologiczne polegające na wytrysku nasienia, który ma miejsce poprzez skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych. Przeżycie orgazmu odbywa się z kolei w mózgu. Wobec tego z fizjologicznego punktu widzenia orgazm i wytrysk mają ze sobą niewiele wspólnego. Odpowiadając więc na pytania „czy możliwy jest orgazm bez wytrysku?” i czy mężczyzna może mieć orgazm bez wytrysku”, można śmiało odpowiedzieć, że tak.

Jeżeli orgazm przebiega w prawidłowy sposób, ale nie towarzyszy mu ejakulacja, wtedy mamy do czynienia z tzw. suchym orgazmem lub suchym wytryskiem. Wówczas możemy również mówić o anejakulacji, czyli zaburzeniu czynności seksualnych, które cechuje się brakiem wytrysku przy jednoczesnym odczuwaniu doznań związanych z orgazmem. Anejakulacja może być sytuacyjna – wytrysk może wystąpić wyłącznie w niektórych sytuacjach – lub całkowita, kiedy wytrysk w ogóle nie występuje.

Warto rozróżnić wytrysk suchy od wytrysku wstecznego. Wytrysk wsteczny to sytuacja, kiedy nasienie cofa się do pęcherza moczowego, zamiast wydostać się na zewnątrz. Ejakulacja wsteczna nie jest szkodliwa, niemniej jednak stanowi poważną przeszkodę w zapłodnieniu. Przy suchym orgazmie mamy wówczas do czynienia z całkowitym brakiem nasienia.

Orgazm bez wytrysku – przyczyny

Brak wytrysku może przede wszystkim stanowić źródłu dyskomfortu dla mężczyzny i powodować problemy w relacjach intymnych. Jakie są przyczyny orgazmu bez wytrysku? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zaburzenia wytrysku mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno o podłożu psychicznym, jak i organicznym.

Wśród przyczyn orgazmu bez wytrysku wymienia się:

 • zbyt niskie stężenie testosteronu,
 • uszkodzenie nerwów,
 • niedrożność w obrębie dróg odprowadzających ejakulat,
 • urazy lub chirurgiczne uszkodzenia rdzenia kręgowego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • miażdżycę,
 • cukrzycę,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • schorzenia wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego,
 • choroby penisa,
 • nadciśnienie,
 • lęk przed niechcianą ciążą,
 • nadmierny stres,
 • niedopasowanie seksualne,
 • złe doświadczenia seksualne z przeszłości.

Przyczyną orgazmu bez wytrysku może być również aspermia, czyli całkowity brak spermy. Aspermia może być spowodowana m.in. urazami, chorobami zakaźnymi, cukrzycą, infekcjami bakteryjnymi, niedoborem androgenów czy nowotworem prostaty.

Powiązane produkty

Orgazm bez wytrysku – leczenie

Leczenie suchego orgazmu będzie zależne przede wszystkim od przyczyny i skali problemu. Ogromną rolę w terapii odgrywa szczegółowa diagnostyka, która pozwoli na poznanie źródła problemu, a tym samym wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Jeżeli orgazm bez wytrysku spowodowany jest np. chorobą lub schorzeniem współwystępującym, leczenie może opierać się na wdrożeniu farmakoterapii.

W niektórych przypadkach suchy wytrysk może być także skutkiem problemów o podłożu psychicznym. Wówczas wśród metod leczenia wymienia się m.in. psychoterapię indywidualną lub par, treningi masturbacyjne i psychoedukację. Ogromną rolę w leczeniu zaburzeń wytrysku odgrywa również zmiana stylu życia: stosowanie odpowiedniej diety, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, odpoczynek i regeneracja organizmu.

Wytrysk kobiecy a orgazm

Kobiecy wytrysk nadal stanowi kontrowersyjny temat, co sprawia, że dla wielu kobiet pozostaje wstydliwy. Niemniej jednak doświadczenie damskiego wytrysku jest zupełnie normalne.

Co więcej, naukowcy wskazują na to, że ejakulacja jest osiągalna dla wszystkich kobiet, ale nie w każdym przypadku ejakulat będzie uwalniany na zewnątrz.

Skąd bierze się kobiecy wytrysk? Hipotez na temat tego, jak osiągnąć kobiecy wytrysk jest wiele. Jedna z teorii mówi o tym, że kobiecy wytrysk występuje na skutek stymulacji strefy Gräfenberga, czyli popularnego punktu G. Część badaczy wskazuje jednak na to, że wystąpienie damskiego wytrysku jest zależne od indywidualnych predyspozycji.

Kobiecy wytrysk może wystąpić zarówno z orgazmem, jak i niezależnie od niego. Ejakulat kobiecy jest z kolei uwalniany z cewki moczowej i wbrew powszechnej opinii nie ma on nic wspólnego z moczem.

 1. Izdebski, Z. (2012). Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. „Seksuologia Polska”, s. 1-8.
 2. Korda, J., Goldstein, S., Sommer, F. (2010). The history of female ejaculation, „ J Sex Med".
 3. Lew-Starowicz, Z. (2005). Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji. „Seksuologia Polska”, s. 60-63.
 4. Mayo Clinic Staff. Dry orgasm. [online] https://www.mayoclinic.org/symptoms/dry-orgasm/basics/causes/sym-20050906.
 5. Rodriguez, F., Camacho, A., Bordes, S., Gardner, B., Levin, R., Tubbs, R. (2021). Female ejaculation: An update on anatomy, history, and controversies. „Clinical Anatomy” 34(1), 103–107.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

  Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

  Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

 • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

  Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

 • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

  W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij