Dłonie namiętnych kochanków podczas seksu
Weronika Grzywna

Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

Karezza, nazywana również stosunkiem powstrzymywanym, to rodzaj czułego i bardzo powolnego stosunku seksualnego. Ten rodzaj seksu inspirowany jest seksem tantrycznym, który polega głównie na wytworzeniu głębokiej więzi duchowej z partnerem. Na czym polega metoda karezza?

Karezza – czym jest? Na czym polega?

Słowo karezza” pochodzi od włoskiego pojęcia oznaczającego pieszczotę”. Jest to forma stosunku seksualnego, który – w przeciwieństwie do tradycyjnego seksu – nie kładzie nacisku na namiętność seksualną i fizyczne pożądanie, ale na pogłębienie więzi z partnerem. Karezza jest bardzo długim stosunkiem seksualnym, który ma na celu jak najdłuższe utrzymanie partnerów w fazie plateau, czyli momencie między silnym stanem pobudzenia seksualnego a orgazmem.

Wiele osób zastanawia się, czy technika seksualna karezza ma coś wspólnego z tantrą. Można powiedzieć, że karezza jest inspirowana tantrycznym seksem, będącym niejako przeżyciem duchowym obojga partnerów, którzy skupiają się na świadomym stosunku seksualnym. Metoda karezza została szerzej opisana przez m.in. J. Williama Lloyda w 1931 roku w jego autorskiej książce. Karezzę badał także John Humphrey Noyes, który stwierdził, że ten typ seksu ma pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. zmniejsza ryzyko zawału i obniża stres.

Karezza – techniki

Karezza jako jedna z metod seksu odrzuca dążenie do fizycznego zaspokojenia. Polega ona na świadomym stosunku seksualnym, podczas którego oboje partnerzy są tu i teraz”. W karezzie duże znaczenie odgrywa uczuciowość, dotyk, pocałunki, pieszczoty i kontakt wzrokowy. Partnerzy uprawiający karezzę nie powinni wykonywać gwałtownych i szybkich ruchów, a zastąpić je powolnymi ruchami.

Lloyd w swojej książce przedstawia kilka technik karezzy. Jego zdaniem dotyk powinien być powolny i skoncentrowany na miłości do drugiej osoby. Partnerzy powinni skupić się na wspólnym zjednoczeniu. Penetracja zaś powinna być powolna i celowo dążyć do wydłużenia stosunku seksualnego.

Jakie są najlepsze pozycje seksualne w karezzie? Kluczem do satysfakcji seksualnej jest odnalezienie takich technik i pozycji seksualnych, które będą dopasowane do preferencji partnerów. Niemniej jednak z racji tego, że w karezzie bardzo istotny jest kontakt wzrokowy, jedną z polecanych pozycji seksualnych jest yab-yum”, czyli tantryczna wersja pozycji siedzącej, w której partnerzy są do siebie skierowani twarzami, a tym samym są w stanie nawiązać kontakt wzrokowy i kontakt z ciałem partnera.

Polecane dla Ciebie

Karezza a ciąża. Ryzyko zajścia w ciążę w czasie karezzy

Karezza często nazywana jest również stosunkiem bez wytrysku lub stosunkiem przerywanym. Podczas karezzy dochodzi do penetracji, ale nie zawsze kończy się ona ejakulacją w pochwie. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy stosunek seksualny, bez użycia metod antykoncepcji, zawsze niesie za sobą możliwość zajścia w ciążę.

Podczas pobudzenia seksualnego z penisa wydziela się preejakulat, czyli substancja, która – podobnie jak ejakulat – zawiera w sobie żywe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Opóźnianie wytrysku prowadzi więc do wydostawania się tej wydzieliny na zewnątrz. Wobec tego karezza nie jest formą zapobiegania zajścia w ciążę. Jeżeli dochodzi do penetracji podczas karezzy, wówczas istnieje ryzyko ciąży nawet w przypadku stosunku bez wytrysku w drogach rodnych kobiety.

Dowiedz się, czy możliwy jest orgazm bez wytrysku na DOZ.pl

Karezza a seks przerywany – różnice

Wiele osób błędnie myli ze sobą karezzę i seks przerywany. Mimo tego że na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to podobne formy stosunku seksualnego, w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Karezza to metoda polegająca na wydłużeniu czasu trwania stosunku seksualnego, której celem jest pogłębienie więzi z partnerem. Z kolei podczas stosunku przerywanego (łac. coitus interruptus) mężczyźni skupiają się na tym, by nie dopuścić do ejakulacji w drogach rodnych kobiety.

Seks przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy kobiety tuż przed wytryskiem. W stosunku przerywanym nie chodzi więc o to, aby wydłużyć stosunek seksualny, a jedynie o to, aby nie dopuścić do dostania się ejakulatu do pochwy kobiety. Nierzadko metoda ta bywa błędnie traktowana jako skuteczna i naturalna metoda antykoncepcji”, którą oczywiście nie jest.

 1. Cirino, E. (2018). How Does Karezza Work?, dostęp online: https://www.healthline.com/health/karezza, dostęp: 22.11.2022.
 2. Lloyd, W. (1931). The Karezza Method.
 3. Morales-Brown, L. (2020). Everything you need to know about tantric sex, dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-tantric-sex, dostęp: 22.11.2022.
 4. Pacewicz-Biegańska, J. (2013). Przemiany seksualności nastolatków.
 5. Schott, H. (2015). Mesmerism, Sexuality, and Medicine: “Karezza” and the Sexual Reform Movement.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Seksoholizm – objawy, jak go pokonać?

  Wiele osób traktuje seksoholizm nieco po macoszemu, umniejszając znaczeniu tego zjawiska chorobowego. Tymczasem jest to takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy narkomania, a jego skutki mogą być równie destrukcyjne dla chorego, jak i jego bliskich. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać seksoholizm, a także w jaki sposób najskuteczniej sobie z nim radzić.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij