Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?
Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.
Karezza, nazywana również stosunkiem powstrzymywanym, to rodzaj czułego i bardzo powolnego stosunku seksualnego. Ten rodzaj seksu inspirowany jest seksem tantrycznym, który polega głównie na wytworzeniu głębokiej więzi duchowej z partnerem. Na czym polega metoda karezza?
Karezza – czym jest? Na czym polega?
Słowo „karezza” pochodzi od włoskiego pojęcia oznaczającego „pieszczotę”. Jest to forma stosunku seksualnego, który – w przeciwieństwie do tradycyjnego seksu – nie kładzie nacisku na namiętność seksualną i fizyczne pożądanie, ale na pogłębienie więzi z partnerem. Karezza jest bardzo długim stosunkiem seksualnym, który ma na celu jak najdłuższe utrzymanie partnerów w fazie plateau, czyli momencie między silnym stanem pobudzenia seksualnego a orgazmem.
Wiele osób zastanawia się, czy technika seksualna karezza ma coś wspólnego z tantrą. Można powiedzieć, że karezza jest inspirowana tantrycznym seksem, będącym niejako przeżyciem duchowym obojga partnerów, którzy skupiają się na świadomym stosunku seksualnym. Metoda karezza została szerzej opisana przez m.in. J. Williama Lloyda w 1931 roku w jego autorskiej książce. Karezzę badał także John Humphrey Noyes, który stwierdził, że ten typ seksu ma pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. zmniejsza ryzyko zawału i obniża stres.
Karezza – techniki
Karezza jako jedna z metod seksu odrzuca dążenie do fizycznego zaspokojenia. Polega ona na świadomym stosunku seksualnym, podczas którego oboje partnerzy są „tu i teraz”. W karezzie duże znaczenie odgrywa uczuciowość, dotyk, pocałunki, pieszczoty i kontakt wzrokowy. Partnerzy uprawiający karezzę nie powinni wykonywać gwałtownych i szybkich ruchów, a zastąpić je powolnymi ruchami.
Jakie są najlepsze pozycje seksualne w karezzie? Kluczem do satysfakcji seksualnej jest odnalezienie takich technik i pozycji seksualnych, które będą dopasowane do preferencji partnerów. Niemniej jednak z racji tego, że w karezzie bardzo istotny jest kontakt wzrokowy, jedną z polecanych pozycji seksualnych jest „yab-yum”, czyli tantryczna wersja pozycji siedzącej, w której partnerzy są do siebie skierowani twarzami, a tym samym są w stanie nawiązać kontakt wzrokowy i kontakt z ciałem partnera.
Karezza a ciąża. Ryzyko zajścia w ciążę w czasie karezzy
Karezza często nazywana jest również stosunkiem bez wytrysku lub stosunkiem przerywanym. Podczas karezzy dochodzi do penetracji, ale nie zawsze kończy się ona ejakulacją w pochwie. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy stosunek seksualny, bez użycia metod antykoncepcji, zawsze niesie za sobą możliwość zajścia w ciążę.
Podczas pobudzenia seksualnego z penisa wydziela się preejakulat, czyli substancja, która – podobnie jak ejakulat – zawiera w sobie żywe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Opóźnianie wytrysku prowadzi więc do wydostawania się tej wydzieliny na zewnątrz. Wobec tego karezza nie jest formą zapobiegania zajścia w ciążę. Jeżeli dochodzi do penetracji podczas karezzy, wówczas istnieje ryzyko ciąży nawet w przypadku stosunku bez wytrysku w drogach rodnych kobiety.
Karezza a seks przerywany – różnice
Wiele osób błędnie myli ze sobą karezzę i seks przerywany. Mimo tego że na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to podobne formy stosunku seksualnego, w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Karezza to metoda polegająca na wydłużeniu czasu trwania stosunku seksualnego, której celem jest pogłębienie więzi z partnerem. Z kolei podczas stosunku przerywanego (łac. coitus interruptus) mężczyźni skupiają się na tym, by nie dopuścić do ejakulacji w drogach rodnych kobiety.
Seks przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy kobiety tuż przed wytryskiem. W stosunku przerywanym nie chodzi więc o to, aby wydłużyć stosunek seksualny, a jedynie o to, aby nie dopuścić do dostania się ejakulatu do pochwy kobiety. Nierzadko metoda ta bywa błędnie traktowana jako „skuteczna i naturalna metoda antykoncepcji”, którą oczywiście nie jest.