Dłonie namiętnych kochanków podczas seksu
Weronika Grzywna

Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

Karezza, nazywana również stosunkiem powstrzymywanym, to rodzaj czułego i bardzo powolnego stosunku seksualnego. Ten rodzaj seksu inspirowany jest seksem tantrycznym, który polega głównie na wytworzeniu głębokiej więzi duchowej z partnerem. Na czym polega metoda karezza?

Karezza – czym jest? Na czym polega?

Słowo karezza” pochodzi od włoskiego pojęcia oznaczającego pieszczotę”. Jest to forma stosunku seksualnego, który – w przeciwieństwie do tradycyjnego seksu – nie kładzie nacisku na namiętność seksualną i fizyczne pożądanie, ale na pogłębienie więzi z partnerem. Karezza jest bardzo długim stosunkiem seksualnym, który ma na celu jak najdłuższe utrzymanie partnerów w fazie plateau, czyli momencie między silnym stanem pobudzenia seksualnego a orgazmem.

Wiele osób zastanawia się, czy technika seksualna karezza ma coś wspólnego z tantrą. Można powiedzieć, że karezza jest inspirowana tantrycznym seksem, będącym niejako przeżyciem duchowym obojga partnerów, którzy skupiają się na świadomym stosunku seksualnym. Metoda karezza została szerzej opisana przez m.in. J. Williama Lloyda w 1931 roku w jego autorskiej książce. Karezzę badał także John Humphrey Noyes, który stwierdził, że ten typ seksu ma pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. zmniejsza ryzyko zawału i obniża stres.

Karezza – techniki

Karezza jako jedna z metod seksu odrzuca dążenie do fizycznego zaspokojenia. Polega ona na świadomym stosunku seksualnym, podczas którego oboje partnerzy są tu i teraz”. W karezzie duże znaczenie odgrywa uczuciowość, dotyk, pocałunki, pieszczoty i kontakt wzrokowy. Partnerzy uprawiający karezzę nie powinni wykonywać gwałtownych i szybkich ruchów, a zastąpić je powolnymi ruchami.

Lloyd w swojej książce przedstawia kilka technik karezzy. Jego zdaniem dotyk powinien być powolny i skoncentrowany na miłości do drugiej osoby. Partnerzy powinni skupić się na wspólnym zjednoczeniu. Penetracja zaś powinna być powolna i celowo dążyć do wydłużenia stosunku seksualnego.

Jakie są najlepsze pozycje seksualne w karezzie? Kluczem do satysfakcji seksualnej jest odnalezienie takich technik i pozycji seksualnych, które będą dopasowane do preferencji partnerów. Niemniej jednak z racji tego, że w karezzie bardzo istotny jest kontakt wzrokowy, jedną z polecanych pozycji seksualnych jest yab-yum”, czyli tantryczna wersja pozycji siedzącej, w której partnerzy są do siebie skierowani twarzami, a tym samym są w stanie nawiązać kontakt wzrokowy i kontakt z ciałem partnera.

Powiązane produkty

Karezza a ciąża. Ryzyko zajścia w ciążę w czasie karezzy

Karezza często nazywana jest również stosunkiem bez wytrysku lub stosunkiem przerywanym. Podczas karezzy dochodzi do penetracji, ale nie zawsze kończy się ona ejakulacją w pochwie. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy stosunek seksualny, bez użycia metod antykoncepcji, zawsze niesie za sobą możliwość zajścia w ciążę.

Podczas pobudzenia seksualnego z penisa wydziela się preejakulat, czyli substancja, która – podobnie jak ejakulat – zawiera w sobie żywe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Opóźnianie wytrysku prowadzi więc do wydostawania się tej wydzieliny na zewnątrz. Wobec tego karezza nie jest formą zapobiegania zajścia w ciążę. Jeżeli dochodzi do penetracji podczas karezzy, wówczas istnieje ryzyko ciąży nawet w przypadku stosunku bez wytrysku w drogach rodnych kobiety.

Dowiedz się, czy możliwy jest orgazm bez wytrysku na DOZ.pl

Karezza a seks przerywany – różnice

Wiele osób błędnie myli ze sobą karezzę i seks przerywany. Mimo tego że na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to podobne formy stosunku seksualnego, w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Karezza to metoda polegająca na wydłużeniu czasu trwania stosunku seksualnego, której celem jest pogłębienie więzi z partnerem. Z kolei podczas stosunku przerywanego (łac. coitus interruptus) mężczyźni skupiają się na tym, by nie dopuścić do ejakulacji w drogach rodnych kobiety.

Seks przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy kobiety tuż przed wytryskiem. W stosunku przerywanym nie chodzi więc o to, aby wydłużyć stosunek seksualny, a jedynie o to, aby nie dopuścić do dostania się ejakulatu do pochwy kobiety. Nierzadko metoda ta bywa błędnie traktowana jako skuteczna i naturalna metoda antykoncepcji”, którą oczywiście nie jest.

 1. Cirino, E. (2018). How Does Karezza Work?, dostęp online: https://www.healthline.com/health/karezza, dostęp: 22.11.2022.
 2. Lloyd, W. (1931). The Karezza Method.
 3. Morales-Brown, L. (2020). Everything you need to know about tantric sex, dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-tantric-sex, dostęp: 22.11.2022.
 4. Pacewicz-Biegańska, J. (2013). Przemiany seksualności nastolatków.
 5. Schott, H. (2015). Mesmerism, Sexuality, and Medicine: “Karezza” and the Sexual Reform Movement.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij