Badania pokazują, że osoby przyjmujące suplementy witaminy D rzadziej chorują na czerniaka
Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii sugerują, że osoby regularnie stosujące suplementy witaminy D mają zmniejszone ryzyko zachorowania na czerniaka o ponad 50% w porównaniu z osobami, które nie przyjmują takich preparatów.
Witamina D obniża ryzyko czerniaka?
Fińscy naukowcy twierdzą, że osoby, które regularnie przyjmują doustne suplementy witaminy D, mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na czerniaka niż osoby, które ich nie stosują. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Kuopio w ramach projektu North Savo Skin Cancer Programme. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Melanoma Research”. Uczestnikami eksperymentu było 498 osób w wieku 21–79 lat (253 mężczyzn oraz 245 kobiet) ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry.
Badanych podzielono na trzy grupy: osoby niestosujące żadnej suplementacji, osoby przyjmujące preparaty z witaminą D okazjonalnie oraz osoby zażywające je regularnie. Okazało się, że ryzyko wystąpienia czerniaka wśród członków ostatniej grupy było zmniejszone o ponad połowę w porównaniu do pacjentów niestosujących suplementów. Nie wykazano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, rakiem podstawnokomórkowym i rakiem płaskonabłonkowym. Ze względu na charakter badań związek przyczynowy między przyjmowaniem witaminy D a obniżeniem ryzyka wystąpienia złośliwego raka skóry jest niejasny.
Rola witaminy D w skórnej kancerogenezie
Rola witaminy D w zapobieganiu rozmaitym chorobom jest obecnie przedmiotem intensywnych badań. Już niektóre wcześniejsze prace sugerowały, że witamina D może mieć działanie ochronne przed nowotworami skóry. Według kilku badań laboratoryjnych witamina D i jej metabolity mogą zmniejszać ryzyko raka skóry m.in. poprzez hamowanie tzw. szlaku sonic hedgehog czy zwiększanie poziomu enzymów naprawy przez wycięcie nukleotydów. Istnieją także badania sugerujące, że odgrywa ona rolę w hamowaniu progresji czerniaka.
Witamina D jest rozpuszczalnym w tłuszczach prohormonem, którego główną funkcją biologiczną jest utrzymanie homeostazy wapnia i fosforu w surowicy. Posiada też właściwości immunomodulacyjne, przeciwzapalne, wpływa pozytywnie na układ krążenia. Aż około 90% witaminy D w organizmie pochodzi z syntezy skórnej. Co ciekawe, część frakcji UVB niezbędnej do tego procesu pokrywa się z długościami fal biorącymi udział w fotokarcynogenezie. Eksperci sugerują więc, że aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy D, warto stosować odpowiednią dietę i suplementację, a nie ekspozycję na promieniowanie słoneczne.
Profilaktyka czerniaka
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry wywodzącym się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych (wytwarzających barwnik zwany melaniną). Przeważnie występuje on na skórze, ale może też pojawić się w gałce ocznej czy na błonach śluzowych. Wśród przyczyn tego nowotworu wyróżnia się różne czynniki, m.in. genetyczne oraz środowiskowe. Na pierwszym miejscu znajduje się jednak promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Profilaktyka czerniaka obejmuje przede wszystkim:
- unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i niedopuszczanie do poparzeń skóry,
- stosowanie kremów z wysokimi filtrami, noszenie okularów przeciwsłonecznych i ubrań ochronnych,
- zrezygnowanie z korzystania z solarium,
- regularne odbywanie profilaktycznych wizyt u dermatologa w celu kontroli znamion skórnych.