Diagnostyka czerniaka
Arkadiusz Dąbek

Badania pokazują, że osoby przyjmujące suplementy witaminy D rzadziej chorują na czerniaka

Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii sugerują, że osoby regularnie stosujące suplementy witaminy D mają zmniejszone ryzyko zachorowania na czerniaka o ponad 50% w porównaniu z osobami, które nie przyjmują takich preparatów.

Witamina D obniża ryzyko czerniaka?

Fińscy naukowcy twierdzą, że osoby, które regularnie przyjmują doustne suplementy witaminy D, mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na czerniaka niż osoby, które ich nie stosują. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Kuopio w ramach projektu North Savo Skin Cancer Programme. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Melanoma Research”. Uczestnikami eksperymentu było 498 osób w wieku 21–79 lat (253 mężczyzn oraz 245 kobiet) ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry.

Badanych podzielono na trzy grupy: osoby niestosujące żadnej suplementacji, osoby przyjmujące preparaty z witaminą D okazjonalnie oraz osoby zażywające je regularnie. Okazało się, że ryzyko wystąpienia czerniaka wśród członków ostatniej grupy było zmniejszone o ponad połowę w porównaniu do pacjentów niestosujących suplementów. Nie wykazano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, rakiem podstawnokomórkowym i rakiem płaskonabłonkowym. Ze względu na charakter badań związek przyczynowy między przyjmowaniem witaminy D a obniżeniem ryzyka wystąpienia złośliwego raka skóry jest niejasny.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, jaka dawka witaminy D jest pod tym względem najkorzystniejsza. Do tego czasu autorzy pracy zalecają, aby przestrzegać dotychczasowych rekomendacji towarzystw naukowych.

Rola witaminy D w skórnej kancerogenezie

Rola witaminy D w zapobieganiu rozmaitym chorobom jest obecnie przedmiotem intensywnych badań. Już niektóre wcześniejsze prace sugerowały, że witamina D może mieć działanie ochronne przed nowotworami skóry. Według kilku badań laboratoryjnych witamina D i jej metabolity mogą zmniejszać ryzyko raka skóry m.in. poprzez hamowanie tzw. szlaku sonic hedgehog czy zwiększanie poziomu enzymów naprawy przez wycięcie nukleotydów. Istnieją także badania sugerujące, że odgrywa ona rolę w hamowaniu progresji czerniaka.

Witamina D jest rozpuszczalnym w tłuszczach prohormonem, którego główną funkcją biologiczną jest utrzymanie homeostazy wapnia i fosforu w surowicy. Posiada też właściwości immunomodulacyjne, przeciwzapalne, wpływa pozytywnie na układ krążenia. Aż około 90% witaminy D w organizmie pochodzi z syntezy skórnej. Co ciekawe, część frakcji UVB niezbędnej do tego procesu pokrywa się z długościami fal biorącymi udział w fotokarcynogenezie. Eksperci sugerują więc, że aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy D, warto stosować odpowiednią dietę i suplementację, a nie ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Polecane dla Ciebie

Profilaktyka czerniaka

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry wywodzącym się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych (wytwarzających barwnik zwany melaniną). Przeważnie występuje on na skórze, ale może też pojawić się w gałce ocznej czy na błonach śluzowych. Wśród przyczyn tego nowotworu wyróżnia się różne czynniki, m.in. genetyczne oraz środowiskowe. Na pierwszym miejscu znajduje się jednak promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Profilaktyka czerniaka obejmuje przede wszystkim:

 • unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i niedopuszczanie do poparzeń skóry,
 • stosowanie kremów z wysokimi filtrami, noszenie okularów przeciwsłonecznych i ubrań ochronnych,
 • zrezygnowanie z korzystania z solarium,
 • regularne odbywanie profilaktycznych wizyt u dermatologa w celu kontroli znamion skórnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij