Diagnostyka czerniaka
Arkadiusz Dąbek

Badania pokazują, że osoby przyjmujące suplementy witaminy D rzadziej chorują na czerniaka

Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii sugerują, że osoby regularnie stosujące suplementy witaminy D mają zmniejszone ryzyko zachorowania na czerniaka o ponad 50% w porównaniu z osobami, które nie przyjmują takich preparatów.

Witamina D obniża ryzyko czerniaka?

Fińscy naukowcy twierdzą, że osoby, które regularnie przyjmują doustne suplementy witaminy D, mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na czerniaka niż osoby, które ich nie stosują. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Kuopio w ramach projektu North Savo Skin Cancer Programme. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Melanoma Research”. Uczestnikami eksperymentu było 498 osób w wieku 21–79 lat (253 mężczyzn oraz 245 kobiet) ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry.

Badanych podzielono na trzy grupy: osoby niestosujące żadnej suplementacji, osoby przyjmujące preparaty z witaminą D okazjonalnie oraz osoby zażywające je regularnie. Okazało się, że ryzyko wystąpienia czerniaka wśród członków ostatniej grupy było zmniejszone o ponad połowę w porównaniu do pacjentów niestosujących suplementów. Nie wykazano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, rakiem podstawnokomórkowym i rakiem płaskonabłonkowym. Ze względu na charakter badań związek przyczynowy między przyjmowaniem witaminy D a obniżeniem ryzyka wystąpienia złośliwego raka skóry jest niejasny.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, jaka dawka witaminy D jest pod tym względem najkorzystniejsza. Do tego czasu autorzy pracy zalecają, aby przestrzegać dotychczasowych rekomendacji towarzystw naukowych.

Rola witaminy D w skórnej kancerogenezie

Rola witaminy D w zapobieganiu rozmaitym chorobom jest obecnie przedmiotem intensywnych badań. Już niektóre wcześniejsze prace sugerowały, że witamina D może mieć działanie ochronne przed nowotworami skóry. Według kilku badań laboratoryjnych witamina D i jej metabolity mogą zmniejszać ryzyko raka skóry m.in. poprzez hamowanie tzw. szlaku sonic hedgehog czy zwiększanie poziomu enzymów naprawy przez wycięcie nukleotydów. Istnieją także badania sugerujące, że odgrywa ona rolę w hamowaniu progresji czerniaka.

Witamina D jest rozpuszczalnym w tłuszczach prohormonem, którego główną funkcją biologiczną jest utrzymanie homeostazy wapnia i fosforu w surowicy. Posiada też właściwości immunomodulacyjne, przeciwzapalne, wpływa pozytywnie na układ krążenia. Aż około 90% witaminy D w organizmie pochodzi z syntezy skórnej. Co ciekawe, część frakcji UVB niezbędnej do tego procesu pokrywa się z długościami fal biorącymi udział w fotokarcynogenezie. Eksperci sugerują więc, że aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy D, warto stosować odpowiednią dietę i suplementację, a nie ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Powiązane produkty

Profilaktyka czerniaka

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry wywodzącym się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych (wytwarzających barwnik zwany melaniną). Przeważnie występuje on na skórze, ale może też pojawić się w gałce ocznej czy na błonach śluzowych. Wśród przyczyn tego nowotworu wyróżnia się różne czynniki, m.in. genetyczne oraz środowiskowe. Na pierwszym miejscu znajduje się jednak promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Profilaktyka czerniaka obejmuje przede wszystkim:

 • unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i niedopuszczanie do poparzeń skóry,
 • stosowanie kremów z wysokimi filtrami, noszenie okularów przeciwsłonecznych i ubrań ochronnych,
 • zrezygnowanie z korzystania z solarium,
 • regularne odbywanie profilaktycznych wizyt u dermatologa w celu kontroli znamion skórnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij