Gorzka czekolada zmniejsza ryzyko nadciśnienia i zakrzepicy
Chińscy naukowcy zbadali wpływ spożycia gorzkiej czekolady na obniżenie ryzyka wystąpienia 12 chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że ciemna czekolada może przyczyniać się do zapobiegania wystąpieniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
- Ciemna czekolada obniża ryzyko chorób serca – nowe badanie
- Wyniki obserwacji
- Jakie właściwości prozdrowotne ma czekolada? Co zawiera?
Ciemna czekolada obniża ryzyko chorób serca – nowe badanie
O tym, że spożywanie gorzkiej czekolady może być korzystne dla naszego zdrowia, wiadomo już od kilkudziesięciu lat. Ciemna czekolada ma między innymi właściwości przeciwzapalne, badania wykazały też, że może obniżać ryzyko powstawania nowotworów, usprawniać funkcjonowanie mięśni oraz hamować rozwój chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. Liczne analizy wykazały także pozytywny wpływ ciemnej czekolady na układ sercowo-naczyniowy, ale nie ustalono, czy jej spożycie wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia konkretnych chorób. Teraz postanowili to zbadać naukowcy z Chin.
Badacze przeprowadzili badanie metodą randomizacji Mendla, które obejmowało dane pochodzące od 64 945 uczestników o europejskim pochodzeniu. Ponadto naukowcy uzyskali dane dotyczące chorób układu krążenia z różnych dostępnych badań asocjacyjnych. Starali się określić związek przyczynowy istniejący pomiędzy spożyciem ciemnej czekolady a ryzykiem wystąpienia 12 chorób sercowo-naczyniowych: niewydolności serca, choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego, migotania przedsionków, choroby zastawek serca, kardiomiopatii, nadciśnienia, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zakrzepicy żył głębokich, udaru krwotocznego, udaru niedokrwiennego mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego.
Wyniki obserwacji
Wyniki badania chińskich naukowców wykazały, że spożycie gorzkiej czekolady znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia pierwotnego. Zaobserwowano też związek pomiędzy jej obecnością w diecie a obniżeniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepicy).
Nadciśnienie tętnicze pierwotne to nadciśnienie samoistne. Oznacza to, że nie jest możliwe jednoznaczne zidentyfikowanie konkretnej przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi. Za jego rozwój mogą odpowiadać zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to z kolei powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich (przede wszystkim kończyn dolnych). Wśród czynników ryzyka znajdują się m.in.: otyłość, występowanie tego schorzenia w rodzinie, wiek powyżej 40 lat.
Jakie właściwości prozdrowotne ma czekolada? Co zawiera?
W gorzkiej czekoladzie (czyli takiej, która ma w składzie przynajmniej 70% kakao) znajdziemy wiele cennych substancji, które sprawiają, że ma ona mnóstwo korzyści prozdrowotnych. Są to przede wszystkim związki takie jak:
- Polifenole i flawonoidy – to grupy związków chemicznych zaliczanych do fitoskładników. Mają silne właściwości antyoksydacyjne. Pomagają zwalczać wolne rodniki, co przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
- Teobromina – to alkaloid zawarty w kakao, który działa stymulująco na układ nerwowy (podobnie jak kofeina). Teobromina może wpływać na poprawę nastroju i zwiększać poziom energii.
- Magnez – kakao jest dobrym źródłem magnezu, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych, w tym w funkcjonowaniu mięśni, zdrowiu serca i regulacji poziomu cukru we krwi.
- Żelazo – jest to kluczowy składnik hemoglobiny, która w krwinkach czerwonych odpowiada za transport tlenu i dwutlenku węgla do i z komórek naszego organizmu.
- Witaminy z grupy B – gorzka czekolada zawiera witaminy z grupy B, takie jak: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) i B6 (pirydoksyna), które są istotne dla wielu procesów metabolicznych.