Olej arganowy na włosy
Ewelina Sochacka

Czy można stosować olejek arganowy na wypadające włosy? Jak go nakładać?

Wykazano, że olej arganowy zapewnia szereg korzyści zdrowotnych po nałożeniu na skórę, a wiele z tych korzyści dotyczy także włosów. Czy stosowanie oleju arganowego może zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Jakie właściwości ma olej arganowy?

Olej arganowy, nazywany też potocznie płynnym złotem, wytwarzany jest z owoców drzewa arganowego (arganii żelaznej), które są odrobinę podobne do owoców oliwki. Roślina ta rośnie w Maroku. To jeden z najdroższych olejów na świecie, co wynika ze sposobu, w jaki się go pozyskuje – ręcznie i mało efektywnie, gdyż aby uzyskać 1 l oleju arganowego, należy wykorzystać minimum 35 kg arganii. Czysty olej arganowy jest od wieków używany do gotowania (pozyskiwany z nasion prażonych, ma ciemną barwę), ale także w rytuałach domowej pielęgnacji (pozyskiwany z orzechów nieprażonych, ma jasny kolor). „Płynne złoto” jest olejem bogatym w zdrowe kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy i linolowy, a także w wolne kwasy tłuszczowe i witaminę E, stygmasterol i tirukallol, które regenerują naskórek i pozwalają na efektywniejsze zatrzymywanie nawilżenia w jego strukturach. Z powodzeniem można go stosować w przypadku problemu z wypadaniem włosów, niemniej działanie to nie jest bezpośrednie – sam olej nie hamuje ich wypadania.

Olej arganowy na wypadanie włosów

Dotychczas nie pojawiły się wyniki badań naukowych, w których potwierdzono by wpływ oleju arganowego na zahamowanie procesu wypadania włosów, jednak jego udowodnione korzyści dla zdrowia włosów i skóry głowy mogą zapobiegać ich łamaniu i wypadaniu. W małym badaniu z 2010 roku wykazano, że witamina E, której olej arganowy ma pod dostatkiem, poprawia wzrost włosów.

Silne przeciwutleniacze i odżywcze kwasy tłuszczowe zawarte w oleju arganowym pomagają utrzymać nawilżenie włosów i chronią je przed uszkodzeniami spowodowanymi stylizacją i wolnymi rodnikami. Dzięki stosowaniu kosmetyków z olejem arganowym włosy będą się mniej łamały czy wykruszały. Nie jest to gwarantem tego, że będą wypadać w mniejszej ilości, ale z pewnością poprawi się ich kondycja, staną się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na całej długości. Olej będzie także wspierał włosy, które potrzebują odbudowy i regeneracji, podkreśli ich blask i gładkość. Będzie także pomocny dla osób, które np. zimą mają problem z elektryzowaniem się i puszeniem włosów.

Jak stosować olejek arganowy do włosów?

Olej arganowy można stosować na różne sposoby. Na rynku dostępne są produkty z olejkiem arganowym, takie jak szampony, odżywki i balsamy do włosów, maski czy ampułki. Olej arganowy lub mieszaniny olejów, w których znajduje się olej arganowy, można także dodawać do domowych masek czy produktów, które nie zawierają tego oleju w swoim składzie. Warto dodać, że olej arganowy jest polecany przede wszystkim do włosów wysokoporowatych. Ponadto trzeba pamiętać, że łuski włosów pod wpływem temperatury unoszą się i rozchylają, dzięki czemu łatwiej przyswajają olej arganowy, przez co jego działanie jest nieco skuteczniejsze. Dobrze jest spłukać go z włosów ciepłą wodą. Olej arganowy na włosy można nakładać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jeśli Twoje włosy zbytnio się przetłuszczają, możesz skrócić czas ich olejowania lub trzymania maski na włosach do godziny.

Sprawdź, jakie ampułki do włosów znajdziesz na DOZ.pl

Maska do włosów z olejkiem arganowym

Wykonanie własnej maski z olejkiem arganowym jest łatwe. Można go stosować samodzielnie lub łączyć z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak olej kokosowy lub olej rycynowy.

  1. Dłońmi delikatnie wmasuj kilka kropli olejku arganowego we włosy i ewentualnie w skórę głowy. Dostosuj ilość w zależności od długości włosów. Olejek możesz także wcześniej odrobinę podgrzać, np. w kąpieli wodnej.
  2. Kontynuuj masowanie włosów i skóry głowy przez kilka minut, upewniając się, że włosy są pokryte od nasady lub wysokości ucha aż po same końce. Delikatnie rozczesz włosy. Możesz zwinąć je w kok lub warkocz.
  3. Owiń włosy ręcznikiem lub folią do włosów i pozostaw na całą noc albo przynajmniej na kilka godzin.
  4. Rano możesz zemulgować olej, myjąc włosy najpierw odżywką emolientową. Następnie umyj skórę głowy i włosy szamponem. Jeśli czujesz, że ich stan tego wymaga, możesz zrobić to dwukrotnie. Na końcu użyj kolejnej odżywki – np. proteinowej lub humektantowej. Spłucz dokładnie włosy i wysusz je jak zwykle, pamiętając o termoochronie.

Olej arganowy dodawany do szamponu

Możesz kupić szampon z olejkiem arganowym, ale zrobienie go samemu też jest łatwe.

  1. Wylej swoją zwykłą ilość szamponu na dłoń.
  2. Dodaj kilka kropli olejku arganowego do szamponu, rozetrzyj w dłoniach, aż składniki się połączą.
  3. Nałóż na skórę głowy i włosy, umyj i spłucz jak zwykle.
  4. Prowadź swój rytuał pielęgnacyjny dalej, tak jak potrzebują tego Twoje włosy.
  5. Powtarzaj zabieg co dwa lub trzy dni.

Odżywka bez spłukiwania

Możesz pominąć zwykłą odżywkę i użyć oleju arganowego jako odżywki bez spłukiwania, aby zmniejszyć łamliwość podczas czesania i stylizacji.

  1. Dokładnie umyj włosy zgodnie ze wskazówkami na butelce szamponu.
  2. Delikatnie osusz włosy ręcznikiem.
  3. Rozetrzyj w dłoniach dwie lub trzy krople olejku i nałóż na włosy.
  4. Wysusz i ułóż włosy jak zwykle.
  5. Rób to raz lub dwa razy w tygodniu.

Produkt do stylizacji z oleju arganowego

Użyj oleju arganowego jako produktu do stylizacji, aby wygładzić włosy i stonować puszenie. Olej może również chronić włosy przed stylizacją na gorąco.

  1. Wyciśnij jedną lub dwie krople olejku arganowego na dłoń i rozetrzyj.
  2. Delikatnie nałóż na czyste, suche włosy bez wmasowywania ich w skórę głowy.
  3. Wystylizuj jak zwykle.

Powiązane produkty

Najlepszy olej arganowy do włosów – jak wybrać?

Dobrej jakości czysty olejek arganowy to podstawa przy stosowaniu go na skórę głowy i włosy. Może kosztować więcej, niemniej ten produkt jest tego wart. Kupując najlepszy olejek arganowy do włosów, upewnij się, że jest to w 100% czysty organiczny olejek arganowy bez żadnych innych składników, jest przeznaczony do użytku kosmetycznego, a producent zapakował go w ciemną butelkę, dzięki czemu olej zachowa swoje właściwości. Co także istotne, czysty olejek arganowy do celów kosmetycznych nie powinien mieć żadnego zapachu. Kulinarny olej arganowy ma z kolei orzechowy zapach, a złej jakości olej arganowy może mieć silną, zjełczałą woń.

  1. How to Argan Oil for Your Hair (the Secret Ingredient For Healthy, Shiny Strands), [online] https://www.ipsy.com/blog/how-to-use-argan-oil-for-hair [dostęp:] 10.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl