Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?
Paulina Tomczyk

Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

Kiedy włosy wymagają odbudowy i wzmocnienia?

Czynniki, które mogą zniszczyć strukturę włosów, można wymieniać w nieskończoność. Niezależnie od pory roku będzie to codzienne stylizowanie fryzury przy użyciu ciepła, zabiegi trwałej ondulacji, rozjaśnianie i farbowanie włosów oraz niewłaściwa pielęgnacja. Latem negatywny wpływ ma promieniowanie UV, natomiast zimą największym przeciwnikiem zdrowych włosów jest suche, ogrzane powietrze.

Łodyga włosa ze względu na to, że jest tzw. martwym przydatkiem skóry, nie ma zdolności do samoregeneracji i nie zachodzą w niej żadne procesy biologiczne. Aby zregenerować włosy, należy więc zadziałać z zewnątrz, a celem tych działań powinna być poprawa wytrzymałości mechanicznej, nawilżenie i uzupełnienie ubytków w ich strukturze.

Profesjonalne kosmetyki – co najlepiej regeneruje włosy?

Suche, łamliwe i matowe włosy to znak, że czas na regenerację. Zimą suche powietrze dodatkowo sprawia, że włosy zaczynają się puszyć i elektryzować. Receptą na zniwelowanie tych problemów i skuteczną odbudowę struktury włosów jest regularne stosowanie w pielęgnacji domowej kosmetyków zgodnie z zasadą równowagi PEH. Skrót ten odnosi się do trzech grup substancji zawartych w kosmetykach, które odpowiadają za dobrą kondycję włosów – kolejno są to proteiny, emolienty i humektanty.

Równowaga PEH – czyli filar odbudowy włosów

Proteiny są głównym budulcem łodygi włosa i pełnią funkcję „cementu”, który wypełnia ubytki w jej strukturze. W zależności od wielkości cząsteczek będą tworzyć okluzyjny płaszcz na powierzchni włosa lub przenikać do jego wnętrza i tam uzupełniać ubytki. Proteiny najlepiej nakładać na włosy dobrze oczyszczone szamponem. Tak potraktowany włos ma rozchyloną łuskę, a to ułatwi proteinom wnikanie i pozwoli w pełni wykorzystać ich właściwości. Przykładowe proteiny stosowane w kosmetykach to keratyna, jedwab i aminokwasy.

Emolienty to ostatni krok pielęgnacji, tzw. „powłoczka ochronna” włosów. Wygładzają, nadają miękkość i dodatkowo chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie emolientów powoduje tzw. „dociążenie” włosów, dzięki czemu mniej się puszą. Przykładowe emolienty to oleje, woski, silikony i parafina.

Humektanty to substancje odpowiadające za nawilżenie naszych włosów dzięki swoim zdolnościom do wiązania wody i absorbowania jej z otoczenia. Przykłady humektantów: aloes, panthenol, miód czy mocznik.

Uniwersalny przepis na zdrowe włosy

Jedynie odpowiednio dobrany do typu i potrzeb włosów stosunek protein, humektantów i emolientów przywróci im dobrą kondycję. Niestety nie ma idealnej reguły, jakie proporcje należy stosować, a dobór odpowiednich kosmetyków najczęściej sprowadza się do metody prób i błędów oraz obserwowania efektów.

Wszystkie wymienione substancje znajdują się zarówno w produktach do spłukiwania – szamponach, odżywkach i maskach do włosów – jak i w przeznaczonych do pozostawienia na włosach olejkach, serach czy sprayach chroniących przed wysoką temperaturą w trakcie stylizacji lub przed promieniowaniem UV.

Jak wybrać najlepsze serum do włosów?

Powiązane produkty

Regeneracja włosów domowymi sposobami – olejowanie

Olejowanie włosów to jeden z bardziej znanych zabiegów regenerujących, które można wykonać samodzielnie w domu. Sprawdzi się przy włosach niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Oczywiście trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego oleju. Olejowanie wzmacnia włosy, poprawia ich strukturę i nabłyszcza. W tym celu można wykorzystać czysty olej albo mieszankę olejów.

Do włosów niskoporowatych, czyli takich, które na pierwszy rzut oka są gładkie, sprawdzi się olej kokosowy, masło shea czy kakaowe. Włosy średnioporowate zregeneruje olej migdałowy, macadamia, z awokado lub sezamowy. Natomiast włosy wysokoporowate polubią się z olejem konopnym, lnianym, z pestek winogron, czarnuszki lub ogórecznika.

Metody olejowania włosów – wiele możliwości domowej odnowy

Olejować włosy można na różne sposoby: na całej długości, od ucha, same końcówki, omijając skalp. Technik wykonywania tego zabiegu jest kilka, dzięki czemu każdy może wybrać metodę odpowiednią dla siebie.

  • Na sucho – rozetrzyj w dłoniach klika kropli oleju, dokładnie rozprowadź na włosach i pozostaw do następnego mycia.
  • Na mokro – nałóż olej na włosy odsączone z nadmiaru wody, a następnie zawiń w czepek lub ręcznik, by pod wpływem ciepła składniki oleju zadziałały jeszcze efektywniej. Pozostaw kosmetyk na włosach na co najmniej 30 minut, a najlepiej nawet na 2 godziny.
  • Na mgiełkę nawilżającą – przed nałożeniem oleju rozpyl na włosach mgiełkę nawilżającą, hydrolat lub mieszankę wody z miodem/cukrem.
  • Olejowanie w misce – zamoczenie włosów w wodzie z dodatkiem oleju sprawi, że osadzi się on równomiernie na włosach.
  • Z odżywką – na suche lub mokre włosy nałóż olej, a na olej odżywkę lub odwrotnie – najpierw nałóż odżywkę, a na nią olej. Możesz również wybrać najłatwiejszą metodę i połączyć porcję odżywki z kilkoma kroplami oleju, a następnie nanieść ją na włosy. We wszystkich przypadkach nałożone kosmetyki warto trzymać na włosach przez mniej więcej 20–30 minut.
  • Olejowanie mgiełką – olej wymieszaj z wodą, naparem ziołowym lub hydrolatem w proporcjach 2,5–5 ml na 250 ml. Otrzymany płyn rozpyl na wilgotne włosy, omijając skórę głowy.

Poznaj ofertę profesjonalnych kosmetyków do olejowania włosów.

Regeneracja włosów u fryzjera – keratyna, nanoplastia, botox

Salony fryzjerskie oferują coraz więcej zabiegów poprawiających kondycję włosów. Wśród nich dużą popularnością cieszyło się keratynowe prostowanie włosów. Jest to zabieg chemiczny polegający na wprowadzeniu keratyny do wnętrza włosa w celu wypełnienia ubytków w jego strukturze. Nanoplastia to podobny zabieg, jednak składnikiem, który w tym przypadku odpowiada za efekt wygładzenia i wyprostowania włosów, jest karbocysteina oksoacetamidowa stanowiąca połączenie kwasu glioksylowego, cysteiny oraz kwasu octowego.

Oba zabiegi dają efekt pogrubienia, uelastycznienia i wygładzenia włosów. Innym, znanym ze swojej kontrowersyjnej nazwy, zabiegiem jest tzw. „botoks włosów”, którego zadaniem jest odbudowa włosa poprzez dostarczenie składników odżywczych, które uzupełniają ubytki między korą a otoczką włosa. Preparaty stosowane do botoksu włosów zawierają przede wszystkim kolagen i kwas hialuronowy, natomiast nie mają nic wspólnego ze stosowaną w medycynie estetycznej toksyną botulinową.

Poznaj ofertę odżywek do włosów.

  1. A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, A. Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, „Postępy Fitoterapii”, nr 20 (2) 2019, s.136-144.
  2. I. Białas, K. Pytkowska, A. Romanowska-Zygmunt, Polimery filmotwórcze w preparatach do pielęgnacji włosów, „Wiadomości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów”, nr 3/4 2005.
  3. K. Keis i in., Investigation of penetration abilities of various oils into human hair fibers, „Journal of Cosmetic Science”, 56 (5) 2005.
  4. A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa 2021.
  5. A. Niedziałek, Sposoby olejowania włosów, wwwlosy.pl [online] https://wwwlosy.pl/sposoby-olejowania-wlosow/ [dostęp:] 06.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl