Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?
Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.
Kiedy włosy wymagają odbudowy i wzmocnienia?
Czynniki, które mogą zniszczyć strukturę włosów, można wymieniać w nieskończoność. Niezależnie od pory roku będzie to codzienne stylizowanie fryzury przy użyciu ciepła, zabiegi trwałej ondulacji, rozjaśnianie i farbowanie włosów oraz niewłaściwa pielęgnacja. Latem negatywny wpływ ma promieniowanie UV, natomiast zimą największym przeciwnikiem zdrowych włosów jest suche, ogrzane powietrze.
Łodyga włosa ze względu na to, że jest tzw. martwym przydatkiem skóry, nie ma zdolności do samoregeneracji i nie zachodzą w niej żadne procesy biologiczne. Aby zregenerować włosy, należy więc zadziałać z zewnątrz, a celem tych działań powinna być poprawa wytrzymałości mechanicznej, nawilżenie i uzupełnienie ubytków w ich strukturze.
Profesjonalne kosmetyki – co najlepiej regeneruje włosy?
Suche, łamliwe i matowe włosy to znak, że czas na regenerację. Zimą suche powietrze dodatkowo sprawia, że włosy zaczynają się puszyć i elektryzować. Receptą na zniwelowanie tych problemów i skuteczną odbudowę struktury włosów jest regularne stosowanie w pielęgnacji domowej kosmetyków zgodnie z zasadą równowagi PEH. Skrót ten odnosi się do trzech grup substancji zawartych w kosmetykach, które odpowiadają za dobrą kondycję włosów – kolejno są to proteiny, emolienty i humektanty.
Równowaga PEH – czyli filar odbudowy włosów
Proteiny są głównym budulcem łodygi włosa i pełnią funkcję „cementu”, który wypełnia ubytki w jej strukturze. W zależności od wielkości cząsteczek będą tworzyć okluzyjny płaszcz na powierzchni włosa lub przenikać do jego wnętrza i tam uzupełniać ubytki. Proteiny najlepiej nakładać na włosy dobrze oczyszczone szamponem. Tak potraktowany włos ma rozchyloną łuskę, a to ułatwi proteinom wnikanie i pozwoli w pełni wykorzystać ich właściwości. Przykładowe proteiny stosowane w kosmetykach to keratyna, jedwab i aminokwasy.
Humektanty to substancje odpowiadające za nawilżenie naszych włosów dzięki swoim zdolnościom do wiązania wody i absorbowania jej z otoczenia. Przykłady humektantów: aloes, panthenol, miód czy mocznik.
Uniwersalny przepis na zdrowe włosy
Jedynie odpowiednio dobrany do typu i potrzeb włosów stosunek protein, humektantów i emolientów przywróci im dobrą kondycję. Niestety nie ma idealnej reguły, jakie proporcje należy stosować, a dobór odpowiednich kosmetyków najczęściej sprowadza się do metody prób i błędów oraz obserwowania efektów.
Wszystkie wymienione substancje znajdują się zarówno w produktach do spłukiwania – szamponach, odżywkach i maskach do włosów – jak i w przeznaczonych do pozostawienia na włosach olejkach, serach czy sprayach chroniących przed wysoką temperaturą w trakcie stylizacji lub przed promieniowaniem UV.
Jak wybrać najlepsze serum do włosów?
Regeneracja włosów domowymi sposobami – olejowanie
Olejowanie włosów to jeden z bardziej znanych zabiegów regenerujących, które można wykonać samodzielnie w domu. Sprawdzi się przy włosach niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Oczywiście trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego oleju. Olejowanie wzmacnia włosy, poprawia ich strukturę i nabłyszcza. W tym celu można wykorzystać czysty olej albo mieszankę olejów.
Metody olejowania włosów – wiele możliwości domowej odnowy
Olejować włosy można na różne sposoby: na całej długości, od ucha, same końcówki, omijając skalp. Technik wykonywania tego zabiegu jest kilka, dzięki czemu każdy może wybrać metodę odpowiednią dla siebie.
- Na sucho – rozetrzyj w dłoniach klika kropli oleju, dokładnie rozprowadź na włosach i pozostaw do następnego mycia.
- Na mokro – nałóż olej na włosy odsączone z nadmiaru wody, a następnie zawiń w czepek lub ręcznik, by pod wpływem ciepła składniki oleju zadziałały jeszcze efektywniej. Pozostaw kosmetyk na włosach na co najmniej 30 minut, a najlepiej nawet na 2 godziny.
- Na mgiełkę nawilżającą – przed nałożeniem oleju rozpyl na włosach mgiełkę nawilżającą, hydrolat lub mieszankę wody z miodem/cukrem.
- Olejowanie w misce – zamoczenie włosów w wodzie z dodatkiem oleju sprawi, że osadzi się on równomiernie na włosach.
- Z odżywką – na suche lub mokre włosy nałóż olej, a na olej odżywkę lub odwrotnie – najpierw nałóż odżywkę, a na nią olej. Możesz również wybrać najłatwiejszą metodę i połączyć porcję odżywki z kilkoma kroplami oleju, a następnie nanieść ją na włosy. We wszystkich przypadkach nałożone kosmetyki warto trzymać na włosach przez mniej więcej 20–30 minut.
- Olejowanie mgiełką – olej wymieszaj z wodą, naparem ziołowym lub hydrolatem w proporcjach 2,5–5 ml na 250 ml. Otrzymany płyn rozpyl na wilgotne włosy, omijając skórę głowy.
Poznaj ofertę profesjonalnych kosmetyków do olejowania włosów.
Regeneracja włosów u fryzjera – keratyna, nanoplastia, botox
Salony fryzjerskie oferują coraz więcej zabiegów poprawiających kondycję włosów. Wśród nich dużą popularnością cieszyło się keratynowe prostowanie włosów. Jest to zabieg chemiczny polegający na wprowadzeniu keratyny do wnętrza włosa w celu wypełnienia ubytków w jego strukturze. Nanoplastia to podobny zabieg, jednak składnikiem, który w tym przypadku odpowiada za efekt wygładzenia i wyprostowania włosów, jest karbocysteina oksoacetamidowa stanowiąca połączenie kwasu glioksylowego, cysteiny oraz kwasu octowego.
Oba zabiegi dają efekt pogrubienia, uelastycznienia i wygładzenia włosów. Innym, znanym ze swojej kontrowersyjnej nazwy, zabiegiem jest tzw. „botoks włosów”, którego zadaniem jest odbudowa włosa poprzez dostarczenie składników odżywczych, które uzupełniają ubytki między korą a otoczką włosa. Preparaty stosowane do botoksu włosów zawierają przede wszystkim kolagen i kwas hialuronowy, natomiast nie mają nic wspólnego ze stosowaną w medycynie estetycznej toksyną botulinową.
Poznaj ofertę odżywek do włosów.