Picie drożdży – na co pomaga, jak działa na skórę, włosy i paznokcie?
Alicja Świątek

Picie drożdży – na co pomaga, jak działa na skórę, włosy i paznokcie?

Picie drożdży może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji skóry, paznokci a przede wszystkim włosów. Należy jednak pamiętać, w jaki sposób sporządzić mieszaninę, aby nie narazić się na szkodliwe działanie tych bogatych w witaminy i składniki odżywcze grzybów. Drożdże przyczyniają się do lepszej regeneracji naskórka, przyspieszenia wzrostu włosów i utwardzenia płytki paznokcia. Na jakie problemy skórne może pomóc picie drożdży, jak przyrządzić maseczkę drożdżową i jak uniknąć drożdżycy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Drożdże piekarnicze (łac. Saccharomyces cerevisiae), będące jednokomórkowymi grzybami, znane są przede wszystkim ze swoich właściwości fermentacyjnych. Stąd też są powszechnie używane w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się je do produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Jednakże nie każdy wie, że drożdże posiadają szereg innych wartościowych właściwości. Ze względu na bogactwo witamin, mikroelementów i innych cennych składników odżywczych znajdują zastosowanie w produktach kosmetycznych i leczniczych. Systematyczne stosowanie drożdży w postaci odpowiednio przygotowanych napojów lub gotowych preparatów aptecznych pomaga uzyskać poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci, a także jest „bombą witaminową" dla naszego organizmu.

Drożdże – witaminy, mikroelementy, składniki odżywcze

Drożdże to źródło wielu substancji odżywczych. Przede wszystkim są bogate w aminokwasy, proteiny i peptydy będące składnikami łatwo przyswajalnego białka. W ścianie komórkowej drożdży występuje β-1,3 glukan, czyli związek wpływający pobudzająco na układ odpornościowy, co stymuluje reakcje obronne organizmu względem czynników patogennych, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Drożdże zawierają także szereg witamin z grupy B, w tym: biotynę (witamina B7, nazywana również witaminą H), kwas pantotenowy (wchodzący w skład kompleksu tworzącego witaminę B5), witaminę PP (witamina B3), kwas foliowy (witamina B9), witaminy B1, B2, B6, prowitaminę D2 w postaci ergosterolu oraz inozytol. Dodatkowo drożdże dostarczają cennych pierwiastków, jak: cynk, selen, fosfor, wapń, żelazo oraz lecytynę i liczne enzymy.

Picie drożdży  – skuteczne w dbaniu o piękną skórę, długie włosy i mocne paznokcie

Już w starożytności wykorzystywano zdrowotne właściwości drożdży w leczeniu zmian skórnych. Obecnie, dzięki licznym badaniom naukowym wiemy, że korzystny wpływ drożdży na wygląd skóry, włosów i paznokci związany jest przede wszystkim z dużą zawartością witamin z grupy B oraz selenu i cynku. Występująca w drożdżach biotyna (witamina B7), zawiera w swej strukturze cząsteczki aktywnej siarki, która jest niezbędna do budowy podstawowego elementu budulcowego włosa, jakim jest keratyna.  Witamina H, dzięki swoim właściwościom spowalnia proces siwienia, zmniejsza wypadanie włosów oraz poprawia ich sprężystość. Niedobór tego składnika może być przyczyną nadmiernego ubytku i kruchości włosów. Może również prowadzić do zwiększonej łamliwości paznokci oraz stanów zapalnych i wysypek skórnych. Kwas pantotenowy (składowa witaminy B5) bierze udział w metabolizmie białek, cukrów i tłuszczów, tym samym wpływa na wiele przemian zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do powstawania cholesterolu oraz licznych hormonów i przekaźników nerwowych. Poprawia stan skóry, poprzez przyspieszenie procesów gojenia i regeneracji tkanek. Wpływa korzystnie na pigmentację i kondycję włosów, a jej obniżony poziom objawia się łysieniem, siwizną, nadmiernym wypadaniem włosów oraz zaburzeniami skórnymi. Występujący w drożdżach cynk pobudza regenerację tkankową skóry, poprzez działanie na liczne procesy biologiczne. Wiele badań naukowych potwierdziło korzystne działanie tego pierwiastka na zmiany trądzikowe.

Powiązane produkty

Drożdże w walce z trądzikiem

Występujące w drożdżach składniki wykazują korzystne działanie na cerę, zwłaszcza u osób borykających się z trądzikiem w okresie dojrzewania. Substancje aktywne poprzez regulację ilości wydzielanego łoju przez gruczoły skórne zapobiegają pojawieniu się łojotoku. Dodatkowo przeciwdziałają powstawaniu zaskórników, będących pierwotnym objawem trądziku. Jedną z metod wykorzystania drożdży w zewnętrznym leczeniu trądziku jest stosowanie ich do produkcji maseczek. Produkty tego typu można wykonać samodzielnie lub kupić w gotowej postaci. Przykładową maseczkę do cery trądzikowej można sporządzić, łącząc drożdże piekarnicze z miodem i letnim mlekiem (niższa temperatura ogranicza dezaktywację cennych składników zawartych w miodzie), w proporcjach pozwalających uzyskać gęstą papkę. Będzie ona miała właściwości zarówno odżywcze, jak i kojące. Maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na około 20 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Przygotowana w ten sposób maseczka do twarzy, dzięki obecności miodu, działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co dodatkowo wzmocni działanie przeciwtrądzikowe produktu.

Picie drożdży a jelita – czyli jak pić drożdże, aby uchronić się przed drożdżycą?

Skorzystać z cennych właściwości drożdży można na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie produktów aptecznych na włosy, skórę i paznokcie, które występują w formie tabletek, kapsułek, jako proszek, płyn czy ampułka Kolejnym jest picie drożdży w postaci odpowiednio przygotowanych koktajli. W celu przygotowania takiej mieszanki, należy kupione w sklepie spożywczym drożdże piekarskie (około 5 gram) rozpuścić we wrzącej wodzie. Kluczowe jest użycie właśnie wrzątku, ponieważ świeże drożdże fermentują w żołądku i mogą w ten sposób doprowadzić do powstania dolegliwości trawiennych, a nawet infekcji grzybiczej w postaci drożdżycy. Dodatkowo aktywne drożdże wiążą witaminę H (biotynę), co może prowadzić do wypadania włosów oraz pogorszenia stanu skóry i paznokci. Po pierwszych pięciu dniach picia drożdży należy zrobić 8 – 10 dni przerwy, po czym ponownie kontynuować terapię. Celem zapobiegnięcia wystąpienia działań niepożądanych, stosowanie dojelitowo drożdży powinno trwać maksymalnie 40 dni.

  1. M. Glinka i in., Zastosowanie drożdży w kosmetyce, „Polish Journal of Cosmetology”, nr 10, 2007.
  2. M. Molski, Chemia piękna, Warszawa 2009, s. 273.
  3. M. Bytys, Drożdże i ich kosmetyczne zastosowanie, „spa24.pl” [online], http://www.spa24.pl/drozdze-i-ich-kosmetyczne-wlasciwosci.html, [dostęp:] 13.12.2020.
  4. B. Muszyńska i in., Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae), „postępyfitoterapii.pl” [online], pf_2013_054-062.pdf (postepyfitoterapii.pl), [dostęp:] 13.12.2020.
  5. E. Kedzierska i in., Drożdże i ich właściwości prozdrowotne, „aptekarz polski.pl” [online], Drożdże i ich właściwości prozdrowotne – Aptekarz Polski, [dostęp:] 13.12.2020.
  6. B. Podpora i in., Preparaty żywnościowe otrzymywane z odpadowych drożdży pofermentacyjnych jako przykład innowacji, „yadda.icm.edu.pl” [online], http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPL2-0021-0035,  [dostęp:] 13.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl