Olej ze słodkich migdałów
Ewelina Sochacka

Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  1. Olej ze słodkich migdałów – charakterystyka
  2. Właściwości oleju ze słodkich migdałów
  3. Zastosowanie oleju ze słodkich migdałów w kosmetyce
  4. Jak używać oleju ze słodkich migdałów?

Olej ze słodkich migdałów – charakterystyka

Olej ze słodkich migdałów jest wytwarzany z owoców krzewu o nazwie migdałowiec pospolity (łac. Prunus dulcis). Pochodzi on z Azji Środkowej, ale można go spotkać także w krajach śródziemnomorskich, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech czy w Turcji, oraz w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Po wyschnięciu owoce nadają się do spożycia na surowo lub są przetwarzane – robi się z nich np. oleje (zalecane dzienne spożycie to 10-15 ml; termin przydatności oleju migdałowego to maksymalnie 6 miesięcy od daty produkcji), napoje czy pastę migdałową.

Olej jest pozyskiwany najczęściej poprzez tłoczenie na zimno świeżych nasion migdałów, proces ten pomaga zachować jego wartości odżywcze i naturalny aromat. Po wytłoczeniu olej może być poddany dalszym procesom, w tym częściowej rafinacji. Olej migdałowy jest dość rzadki i wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, dlatego powinien być przechowywany w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.

Właściwości oleju ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe:

  • Kwas oleinowy (omega-9) – jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy znany ze swoich korzystnych właściwości dla zdrowia. Pomaga w walce ze „złym” cholesterolem (LDL), co może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Ponadto kwas oleinowy ma właściwości przeciwzapalne i działa korzystnie na skórę – jak naturalny emolient.
  • Kwas linolowy (omega-6) – to nienasycony kwas tłuszczowy wykazujący szereg pozytywnych właściwości, m.in. wspiera obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu LDL. Znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach, głównie ze względu na właściwości nawilżające i ochronne dla skóry.
  • Kwas palmitynowy – znany również jako kwas heksadekanowy, ma znaczenie biologiczne jako składnik wielu lipidów, w tym fosfolipidów, glikolipidów i lipoprotein. W kosmetyce jest wykorzystywany jako składnik emolientów, pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry poprzez zapobieganie utracie wilgoci.

Ponadto olej migdałowy charakteryzuje się zawartością witamin takich jak m.in.:

  • Witamina E – to jedna z głównych witamin obecnych w oleju migdałowym. Jest silnym antyoksydantem, który chroni przed stresem oksydacyjnym (ten przyczynia się m.in. do rozwoju nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy). Witamina E wspomaga również zdrowie skóry, ponieważ przyczynia się do jej nawilżenia, regeneracji i ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • Witamina A – pomaga w regeneracji skóry oraz w utrzymaniu jej elastyczności i jędrności, ma właściwości antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne. Ponadto odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka, a także wspiera pracę układu immunologicznego.
  • Witaminy z grupy B – olej migdałowy zawiera witaminy B1, B2, B6. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, biorą też udział w produkcji czerwonych krwinek.
  • Witamina D – olej ze słodkich migdałów może zawierać także pewne ilości witaminy D. Odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia kości i zębów poprzez regulację poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Ponadto witamina D ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, funkcjonowanie mięśni oraz regulację nastroju.

Powiązane produkty

Zastosowanie oleju ze słodkich migdałów w kosmetyce

Olej ze słodkich migdałów znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje właściwości nawilżające, regenerujące, łagodzące oraz odżywcze.

  • Nawilżenie – olej migdałowy wchłania się łatwo i szybko, nie pozostawia tłustej warstwy. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i ochronę przed utratą wilgoci. Jest polecany dla osób z cerą suchą, odwodnioną. Będzie doskonały także w pielęgnacji skóry osób zmagających się z łuszczycą czy egzemą.
  • Łagodzenie podrażnień – niweluje zaczerwienienia i koi. Sprawdzi się m.in. w przypadku oparzeń słonecznych czy odparzeń skórnych u niemowląt.
  • Regeneracja skóry – olej ze słodkich migdałów może pomóc w wyrównaniu koloru i wygładzeniu blizn, w tym tych potrądzikowych. Powinny na niego zwrócić uwagę także osoby zmagające się z rozstępami. Co ważne, mogą go stosować kobiety w ciąży.
  • Walka z trądzikiem – omawiany olej jest niekomedogenny, co oznacza, że nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Ponadto ma działanie przeciwzapalne. Mogą go zatem stosować osoby z cerą tłustą i mieszaną, skłonną do powstawania niedoskonałości.
  • Działanie przeciwzmarszczkowe – olej migdałowy to dobre źródło antyoksydantów, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Nie tylko spowalnia proces pojawiania się zmarszczek, ale także wspomaga walkę z tymi już istniejącymi.
  • Masaż – ze względu na swoje właściwości (nawilżające, regenerujące oraz szybkie wchłanianie się) olej ze słodkich migdałów jest często wykorzystywany do masażu twarzy i ciała.
  • Demakijaż – z powodzeniem można go też stosować do oczyszczania skóry metodą OCM (ang. oil cleansing method), czyli do demakijażu przy pomocy oleju.
  • Olejowanie włosów – olej migdałowy sprawia, że włosy stają się bardziej elastyczne, odzyskują blask i są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Można go też stosować jako serum na końcówki – pomaga w walce z rozdwajaniem się kosmyków.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – niektórzy uważają, że olej ze słodkich migdałów może pomóc chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, choć istnieją na to bardzo ograniczone dowody. Z całą pewnością stosowanie go nie może zastąpić używania kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Jak używać oleju ze słodkich migdałów?

  1. Bezpośrednio na skórę – niewielką ilość oleju migdałowego wmasuj bezpośrednio w skórę, aby ją nawilżyć, zmiękczyć i zregenerować. Możesz go stosować na twarz i ciało. Najlepiej nakładać go tuż po kąpieli.
  2. Do kąpieli – możesz dodać kilka łyżek oleju ze słodkich migdałów do wanny. Po takim zabiegu pielęgnacyjnym Twoja skóra będzie miękka i gładka.
  3. Na włosy – jak wspomniano wyżej, olej migdałowy można stosować do olejowania włosów, zarówno na mokro, na mgiełkę nawilżającą, jak i na sucho. Jest on szczególnie polecany w przypadku włosów średnioporowatych.
  4. W pielęgnacji paznokci i skórek – niewielką ilość oleju nałóż na płytkę paznokcia. Wmasuj go okrężnymi ruchami.
  5. Kosmetyki z olejem ze słodkich migdałów – w aptekach i drogeriach znajdziesz również gotowe preparaty zawierające olej migdałowy, m.in. balsamy, kremy, sera, olejki do masażu i kąpieli, odżywki i maski do włosów.
  1. G. Gallagher, Are There Benefits to Using Almond Oil on Your Face?, [online] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/almond-oil-for-face [dostęp:] 14.05.2024.
  2. L. Curtis, Almond Oil Benefits for Skin and Hair, [online] https://www.verywellhealth.com/almond-oil-for-skin-5083921 [dostęp:] 14.05.2024.
  3. Olej Migdałowy - źródło odżywczych składników, [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/olej-migdalowy-zrodlo-odzywczych-skladnikow,1320 [dostęp:] 14.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl