Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego
Anna Miros

Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego

Róża to królowa kwiatów, symbol piękna, zmysłowości i miłości. Od starożytności stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. W kosmetologii najczęściej jest wykorzystywana do produkcji olejku eterycznego i oleju różanego. Te dwa półprodukty służą do wytwarzania takich preparatów jak perfumy, woda różana, mydła czy kremy.

Olej różany – „olej młodości”

Różany olejek eteryczny jest jednym z najdroższych i najszlachetniejszych produktów zapachowych. Otrzymuje się go przez destylację parą wodną płatków kwiatów najczęściej z róży damasceńskiej (Rosa damascena) pochodzącej z Bułgarii. Ceniony przez przemysł perfumeryjny ze względu na intensywny, słodko–miodowy aromat. Wykorzystywany także w aromaterapii, dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym, łagodzącym i przeciwbólowym.

Oprócz olejku eterycznego z róży damasceńskiej bardzo popularny stał się olej różany z dzikiej róży (Rosa Canina), zwany olejem z róży rdzawej czy olejem z róży piżmowej. Najcenniejszy jest natomiast olej z dzikiej róży muszkatołowej (Rosa Mosqueta) pochodzący z Chile.

Olej różany pozyskuje się przez tłoczenie nasion róży. Posiada ciemnożółtą lub różowo–pomarańczową barwę i owocowo–kwiatowy zapach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3–6–9), witaminy A, C, D i E, flawonoidy, karotenoidy oraz składniki mineralne (Na, K, Ca, P, Mg, S, Fe, Cu, Zn, Mn, Al).

Olej różany ze względu na właściwości regenerujące, nawilżające i antyoksydacyjne zwany jest „olejem młodości”. Dzięki obecności kwasu retinowego (pochodnej witaminy A) zapobiega powstawaniu zmarszczek, działa ujędrniająco i rozjaśnia skórę. Stosuje się go również do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i przy trądziku pospolitym, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie.

Olejek różany – witamina C i NNKT

Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C jest polecany przy cerach suchych, dojrzałych i naczynkowych. Hamuje starzenie się skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza przebarwienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej z dzikiej róży przyspiesza regenerację skóry, ponieważ zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (47% kwasu linolowego i ok. 33% kwasu linolenowego), przez co jest bardzo pomocny w leczeniu oparzeń, blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych, pooparzeniowych) i rozstępów. Polecany jest także do skóry wrażliwej i uszkodzonej przez promieniowanie ultrafioletowe oraz przy łuszczycy, egzemie i stanach zapalnych.

Jego cenne składniki znalazły zastosowanie w preparatach dla dzieci i niemowląt oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Powiązane produkty

Jak stosować olejek z róży?

Olej różany można nakładać bezpośrednio na skórę. Z powodzeniem zastąpi krem do twarzy, serum pod oczy czy balsam do ciała. Bardzo dobrze sprawdza się jako olej bazowy połączony z olejkami eterycznymi do masażu twarzy i ciała. Czysty olej zaleca się używać na całe włosy lub tylko na zniszczone końcówki – nadaje włosów gładkość, połysk i elastyczność.

Nierafinowany olej z dzikiej róży jest trudno dostępny ze względu na krótki termin ważności (ok. 8–10 tygodni). Należy go przechowywać w lodówce lub chłodnym miejscu oraz chronić przed promieniami słonecznymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij