Choroba Scheuermanna - ćwiczenia, leczenie i objawy
Anna Posmykiewicz

Choroba Scheuermanna - ćwiczenia, leczenie i objawy

Choroba Scheuermanna to choroba należąca do grupy jałowych martwic kości. Choroba Scheuermanna inaczej nazywana jest jałową martwicą kręgosłupa lub też kifozą młodzieńczą, w jej przebiegu dochodzi do powolnego wygięcia kręgosłupa do tyłu najczęściej w odcinku piersiowym, ale czasami też w odcinku piersiowo-lędźwiowym lub tylko w lędźwiowym. W przebiegu choroby Scheuermanna dochodzi do martwicy i obumierania trzonów kręgów oraz krążków międzykręgowych bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych, a podłożem tego procesu jest niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej.

Kto najczęściej zapada na chorobę Scheuermanna?

Przede wszystkim na chorobę Scheuermanna chorują dzieci pomiędzy 12 a 17 rokiem życia - u chłopców zwykle pojawia się ona pomiędzy 14 a 17 rokiem życia, zaś u dziewcząt nieco wcześniej, bo około 12-14 roku życia. Zdarza się jednak, że chorują dzieci jeszcze młodsze. Choroba często występuje również rodzinnie, często współwystępuje także z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa. 

Jakie są przyczyny choroby Scheuermanna?

Jak do tej pory przyczyny choroby Scheuermanna nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że do rozwoju choroby dochodzi na skutek przerwania lub upośledzenia ukrwienia (zaburzenia ukrwienia mogą mieć podłoże wrodzone, ale mogą też powstawać na skutek urazów, zmian hormonalnych czy też przeciążeń) obszaru tkanki kostnej, która ulega martwicy, staje się mało odporna na działanie czynników mechanicznych, ulega rozpadowi, a potem znowu się odbudowuje, jednak wtedy kości niestety już ulegają zniekształceniu. 

Jakie są objawy choroby Scheuermanna?

Przede wszystkim podstawowym objawem choroby Scheuermanna jest ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Na skutek bólu pacjent często zaczyna pochylać się do przodu, zaczynają u niego tworzyć się tzw. okrągłe plecy (na skutek garbienia się), pojawiają się też zniekształcenia kostne, przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych oraz wysunięcie do przodu barków. Dolegliwości zwykle występują i nasilają się po długotrwałym staniu, siedzeniu, a czasami nawet chodzeniu, a ustępują po odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Poza tym, pacjenci z chorobą Scheuermanna skarżą się na szybko postępujące zmęczenie. Często obecne jest również boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza

Jak stawia się rozpoznanie choroby Scheuermanna?

Rozpoznane choroby stawia się na podstawie objawów klinicznych (przede wszystkim jest to ograniczenie ruchomości oraz ból grzbietu, poziome ustawienie kości krzyżowej z tzw. miednicą przeciążeniową oraz sztywna deformacja kifotyczna) oraz objawów widocznych w zdjęciach radiologicznych: zwężone tarcze międzykręgowe, nieregularne końce górnej i dolnej płytki trzonu kręgu oraz niefizjologiczne kąty krzywizn kręgosłupa i obecność tzw. guzków Schmorla. 

W jaki sposób leczy sie chorobę Scheuermanna?

W leczeniu choroby Scheuermanna bardzo ważne jest odciążenie kręgosłupa, czyli przede wszystkim unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej. Poza tym, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, które są dobierane przez ortopedę i rehabilitanta indywidualnie dla każdego pacjenta. Ćwiczenia takie mają na celu przede wszystkim wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć ruchomość stawów kręgosłupa oraz poprawić postawę pacjenta i jego ogólną sprawność fizyczną. Należy pamiętać, że ćwiczenia takie musza być zawsze wykonywane pod nadzorem specjalisty, musza one być również wykonywane bardzo regularnie, Ponadto ważne jest wykonywanie masaży oraz oddechowych ćwiczeń rozluźniających. Poza tym, niesłychanie istotna jest też właściwa dieta bogata w warzywa, owoce i nabiał, wskazane jest również uprawianie pływania oraz wspinaczki, często zalecane są też masaże oraz fizykoterapia (przede wszystkim krioterapia i pole magnetyczne). Dość często stosowany jest także kinesiotyping polegający na oklejaniu wybranych fragmentów kręgosłupa elastycznymi plastrami, co poprawia stabilizację i koordynację, jak również zmniejsza ból i poprawia prace układu mięśniowego. Czasami zachodzi potrzeba włączenia leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz tzw. blokad, czyli iniekcji do stawu kręgosłupa leków działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zdarza się jednak niestety, że pomimo właściwych ćwiczeń objawy choroby będą narastać i spowodują znaczne pogorszenie postawy i sprawności pacjenta, mogą nawet osłabić ruchy oddechowe klatki piersiowej. W takiej sytuacji konieczne jest właściwe leczenie operacyjne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij