Lordoza lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie hiperlordozy i lordozy lędźwiowej spłyconej
Magdalena Chrzęszczyk

Lordoza lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie hiperlordozy i lordozy lędźwiowej spłyconej

Lordoza to fizjologiczna krzywizna kręgosłupa – wygięcie ku przodowi – występująca w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. W momencie, kiedy dochodzi do pogłębienia, spłycenia bądź zniesienia lędźwiowej, mówimy wówczas o zaburzeniach lub wadach postawy. Jakie są przyczyny  hiperlordozy i lordozy lędźwiowej spłyconej? Jak wyglądają leczenie oraz rehabilitacja?

Co to jest fizjologiczna lordoza?

Kręgosłup człowieka podczas wzrostu i rozwoju tworzy dwa rodzaje naturalnych krzywizn – są to lordoza i kifoza kręgosłupa. Te naturalne łukowate wygięcia mają za zadanie utrzymać prawidłową pionową postawę ciała, zapewnić dynamiczne ruchy tułowia i kończyn we wszystkich płaszczyznach, a także amortyzować wstrząsy mechaniczne, którym poddawany jest nasz kręgosłup podczas całego życia. Prawidłowo ukształtowany kręgosłup posiada dwa wygięcia w płaszczyźnie strzałkowej ku przodowi (w stronę brzuszną) – są to lordoza szyjna i lordoza lędźwiowa oraz dwa wygięcia skierowane ku tyłowi (w stronę grzbietową) – jest to kifoza piersiowa i krzyżowa.

Lordoza kręgosłupa lędźwiowego jest utworzona przez 5 masywnych kręgów (oznaczane są one jako L1-L5), między którymi znajdują się krążki międzykręgowe. Stopień jej wygięcia jest indywidualny, ale powinien mieścić się w granicach 28-46 stopni. Na to, jak kształtuje się lordoza lędźwiowa, ma wpływ wiele czynników, związanych z napięciem mięśniowym, ustawieniem pozostałych części szkieletu, ruchomością i rozwojem dziecka w pierwszych latach życia. Wygięcie kręgosłupa ku przodowi jest więc częścią prawidłowo ukształtowanego kręgosłupa i nie jest żadną wadą postawy. Wręcz przeciwnie – zachowana lordoza lędźwiowa jest niezbędna w prawidłowym utrzymaniu statyki i dynamiki naszego ciała.  

Lordoza lędźwiowa – przyczyny lordozy patologicznej 

Podczas kształtowania się łuków kręgosłupa może dojść do różnych nieprawidłowości i zmian w wielkości naturalnych krzywizn kręgosłupa. Tak może się stać w odcinku lędźwiowym, gdzie dochodzi do powstawania lordozy patologicznej. Może ona mieć postać lordozy zwiększonej – jest to hiperlordoza lędźwiowa lub postać lordozy spłyconej, a nawet całkowicie zniesionej. 

Wszystkie te sytuacje to zaburzenia patologiczne, które mogą powodować poważne konsekwencje dla postawy ciała i wywoływać ból. Mogą także prowadzić do powstawania zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pogłębiona lordoza szyjna lub spłycenie lordozy szyjnej będą także dokuczliwym problemem bólowym dla pacjenta. 

Pogłębiona lordoza lędźwiowa – przyczyny i objawy 

Pogłębiona lordoza lędźwiowa to nienaturalne, patologicznie zwiększone wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w przód. Konsekwencją takiego wygięcia jest zwiększenie przodopochylenia miednicy oraz możliwość pojawienia się wady postawy – plecy wklęsłe lub wklęsło-wypukłe. Osoby z nadmierną lordozą charakteryzują się wystającym brzuchem i wysuniętymi do tyłu pośladkami. Mięśnie brzucha, pośladków i mięśnie kulszowo-goleniowe są osłabione, natomiast prostowniki grzbietu odcinka lędźwiowego, mięśnie czworoboczny, najszerszy grzbietu, biodrowo-lędźwiowy i prosty uda są nadmiernie napięte.  

Wygięcie patologiczne kręgosłupa do przodu może powstawać na skutek utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, ale także przy zbyt małej aktywności fizycznej. Na tę wadę postawy wpływają także: otyłość, urazy, krzywica, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe, rwa kulszowa, kręgozmyk czy dystrofia mięśniowa. Lordoza pogłębiona występuje także u kobiet w ciąży, kobiet chodzących często w butach na wysokich obcasach, osób dźwigających ciężary, np. przy pracy fizycznej i dzieci trenujących akrobatykę. 

Powiększone wygięcie lordotyczne kręgosłupa objawia się bólem w dolnej części pleców, mrowieniem kończyn dolnych, bólem stawów biodrowych, sztywnością bioder, zaburzeniami wypróżnień.

Lordoza lędźwiowa spłycona – przyczyny i objawy 

Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej to ustawienie kręgosłupa lędźwiowego w kącie mniejszym niż prawidłowy, naturalny łuk. Jeśli dojdzie do całkowitego wypłaszczenia łuku w odcinku lędźwiowym, mówimy wówczas o całkowitym zniesieniu lordozy lędźwiowej. Takie zmiany mogą prowadzić do wady postawy – są to plecy płaskie. 

U osób z hipolordozą lędźwiową dochodzi do rozciągnięcia prostowników grzbietu i skrócenia prostownika stawu biodrowego, co prowadzi do pochylenia miednicy ku tyłowi. Jednak sama zmiana nie powinna być źródłem bólu. To właśnie nieprawidłowo ustawiona miednica i zmniejszenie jej przodopochylenia może dawać objawy bólowe mięśniowe tkanek, które znajdują się w okolicy lędźwiowej. Ból występuje przy zmianach pozycji i wysiłku fizycznym, ale także po przebudzeniu. Dodatkowo może pojawić się sztywność stawów biodrowych oraz spłycenie krzywizn kręgosłupa, które znajdują się powyżej odcinka lędźwiowego. Często pacjenci skarżą się na drętwienie nóg i pośladków, zaburzenia w pracy jelit i pęcherza moczowego, bolesne miesiączki.  

Do przyczyn pojawienia się bólu w odcinku lędźwiowym przy spłyceniu fizjologicznej lordozy zaliczyć można także urazy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, rwę kulszową czy miejscowe stany zapalne. Spłycenie lordozy lędźwiowej może pojawić się także przy długotrwałym przyjmowaniu nieprawidłowej postawy ciała i przeciążeniach z tym związanych, otyłości, przy braku ruchu lub urazach mechanicznych. 

Lordoza lędźwiowa – zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej 

Zniesienie lordozy lędźwiowej to najbardziej zaawansowany stopień zmniejszenia się łuku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Taka forma ukształtowania kręgosłupa może wywoływać duże dolegliwości bólowe, gdyż odcinek między dolnymi żebrami a kością krzyżową jest zupełnie płaski i nie amortyzuje w pełni obciążeń. Przy tego typu zmianach możemy mieć pewność, że w innych odcinkach ciała (miednicy, biodrach, kolanach, odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa) również dochodzi do patologicznych zmian 

Powiązane produkty

Lordoza lędźwiowa – leczenie pogłębionej oraz spłyconej lordozy lędźwiowej 

Diagnozowanie zmian w budowie kręgosłupa odbywa się najczęściej za pomocą wywiadu i badania fizykalnego przeprowadzonego przez lekarza ortopedę, potwierdzonego wykonaniem badań obrazowych, w tym przypadku najczęściej RTG kręgosłupa. Na ich podstawie lekarz może ocenić wygięcie kręgosłupa w każdym odcinku i obejrzeć, jak wygląda lordoza kręgosłupa szyjnego i kifoza w odcinku piersiowym. 

Leczenie zależy przede wszystkim od stopnia zmian, wieku pacjenta, a także od objawów, które zgłasza on na wizycie lekarskiej. Często jedną z pierwszych metod leczenia jest wprowadzenie ćwiczeń korekcyjnych na lordozę lędźwiową, które pacjent wykonuje pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, a później również sam w domu. Najważniejsze w terapii są konsekwencja oraz dokładność. 

W łagodzeniu objawów bólowych stosowane są leki przeciwbólowe, a także zabiegi z zakresu fizykoterapii (terapia prądami TENS, prądy interferencyjne, ultradźwięki, balneoterapia, hydroterapia) i masaż. Tylko w bardzo ciężkich przypadkach stosowane jest noszenie gorsetów ortopedycznych lub wyrównanie lordozy lędźwiowej przy pomocy leczenia operacyjnego. Wśród domowych sposobów na pogłębioną lordozę lędźwiową znajdują się m.in. kąpiele, duża ilość codziennej aktywności fizycznej oraz najważniejsze – wykonywanie zaleconych przez rehabilitanta ćwiczeń na lordozę. 

Lordoza lędźwiowa patologiczna – ćwiczenia 

W zestawie ćwiczeń na pogłębioną i spłyconą lub zniesioną lordozę lędźwiową wchodzą ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie, korygujące postawę (szczególnie ustawienie miednicy) oraz ćwiczenia oddechowe. 

Ćwiczenia z piłką na hiperlordozę i ćwiczenia na plecy wklęsłe:

  1. Stań w rozkroku, połóż pikę wielkości piłki do siatkówki między stopami. Tocz piłkę między stopami, robiąc tzw. ósemki. Powtórz 10 razy. 
  2. Leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, piłka leży na brzuchu, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Udami dociskamy piłkę do brzucha i wytrzymujemy kilka sekund, po czym odkładamy nogi zgięte w kolanach na podłogę. Powtarzamy 10 razy. 
  3. Leżenie na plecach, nogi w lekkim rozkroku, mały wałek z ręcznika pod brzuchem, piłka między stopami leży na podłodze. Unieś nogi do góry, złącz je nad piłką, ponownie rozstaw i opuść na podłoże. Powtórz 10 razy. 
  4. Siad prosty, nogi rozstawione szeroko, piłka między nogami na wysokości stóp, ręce podparte o podłożę z boku bioder. Odchyl delikatnie tułów do tyłu i jednocześnie podnieś obie nogi do góry, złącz stopy nad piłką, ponownie rozstaw w górze nogi i opuść na podłoże. Powtórz 10 razy. 
  1. Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A., Figeland A., Sobolewska E., Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego wynikające z zaburzenia lordozy lędźwiowej, „Pomeranian J Life Sci” 2017, nr 63(1), s. 20-23. 
  2. Domosławska D., Demczuk-Włodarczyk E., Kształtowanie się kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u dziewcząt, „Fizjoterapia” 2008, nr 16(4), s. 17-34. 
  3. Zwierzchowska A., Tuz J., Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo- szkieletowe u młodych osób, „Medycyna Pracy” 2018, nr 69(1), s. 29–36. 
  4. Janusz P., Tyrakowski M., Yu H., Siemionow K., Reliability of cervical lordosis measurement techniques on long-cassette radiographs, „Eur Spine J.” 2016, nr 25, s. 3596-3601. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij