Badanie chłopca z wadą postawy
Mateusz Burak

Plecy wklęsłe u dzieci i dorosłych – jakie są przyczyny? Polecane ćwiczenia na wklęsłe plecy

Wśród wad postawy spotykanych zarówno u dzieci, jak i dorosłych wyróżnić można plecy wklęsłe. Warto wiedzieć, jakie ćwiczenia należy wdrożyć, aby zwalczyć tę nieprawidłowość, a także jak jej unikać. To szczególnie ważne, ponieważ nieleczone plecy wklęsłe mogą prowadzić do dalszych, jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Czym są plecy wklęsłe?

Plecy wklęsłe to jedna z wad postawy ciała. Dotyczy ona odcinka lędźwiowego kręgosłupa i może mieć charakter nabyty lub wrodzony. W obu przypadkach deformacja wygląda tak samo. Lordoza lędźwiowa przybiera kształt mocno zakrzywionej litery „C”. W warunkach fizjologicznych jej głębokość mierzona przez terapeutę powinna mieścić się w granicach 2,5-3,5 cm. Każdy wynik powyżej tej wartości oznacza, że mamy do czynienia z hiperlordozą lędźwiową. Pojawiającą się wówczas wadę postawy określa się mianem pleców wklęsłych. Bardzo charakterystyczne, widoczne zmiany w ustawieniu ciała takiej osoby to uwydatnienie brzucha, przodopochylenie miednicy oraz nadmierne uwypuklenie pośladków.

Plecy wklęsłe – przyczyny

Plecy wklęsłe mogą występować zarówno u dziecka, jak i u dorosłych. Wśród przyczyn powstawania takich deformacji wyróżnia się wrodzone wady postawy ciała, schorzenia układu kostno-stawowo-mięśniowego, otyłość i nadmierna masa ciała, brak aktywności ruchowej, praca w pozycji siedzącej, dysbalans mięśniowy. W przypadku tego ostatniego mowa o przykurczu w obrębie mięśni przykręgosłupowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa przy jednoczesnym osłabieniu mięśni pośladkowych oraz mięśni brzucha. Dodatkowo do czynników mogących wpływać na powstawanie pleców wklęsłych zalicza się upośledzenie architektury miednicy, dysfunkcje stawów biodrowych czy schorzenia takie spondylolisteza.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać plecy wklęsłe?

Plecy wklęsłe rozpoznaje się po badaniu postawy ciała z wykorzystaniem oceny wzrokowej, pomiarów i czasem badań obrazowych. Do najbardziej podstawowych należy wspomniana wzrokowa ocena ustawienia poszczególnych części ciała w odniesieniu do punktów referencyjnych. Wykorzystując ten sposób sprawdzamy również symetrię sylwetki. Następnie można przeprowadzić testy siły mięśniowej oraz długości poszczególnych tkanek. Jak już wcześniej wspomniano w przypadku opisywanej wady skróceniu ulegną mięśnie przykręgosłupowe, zaś mięśnie brzucha i pośladkowe będą osłabione. Istotny jest także pomiar głębokości lordozy lędźwiowej, który wykonuje terapeuta. Niekiedy wykonuje się zdjęcie RTG, ale nie jest to standardem postępowania w postawieniu rozpoznania, jakim są plecy wklęsłe.  

Plecy wklęsłe – leczenie

Jak leczyć plecy wklęsłe? Leczenie obejmuje postępowanie mające na celu zapobieganie pogarszaniu wady, czyli pogłębianiu wartości lordozy lędźwiowej. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę przyczynę pleców wklęsłych, o ile jest ona możliwa do zidentyfikowania. I tak na przykład w sytuacji, gdy jest to otyłość, wymagane jest opracowanie i wdrożenie stosownego planu odchudzania. W większości przypadków stosowane są odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, które pomagają przywrócić fizjologiczny kształt krzywizny. Są one prowadzone w sposób całkowicie indywidualny i wymagają kontynuacji w domu po udzieleniu wcześniejszego instruktażu przez fizjoterapeutę.

Niezwykle rzadko w przypadku pleców wklęsłych stosuje się leczenie inwazyjne polegające na chirurgicznej korekcji kształtu kręgosłupa.

Plecy wklęsłe – ćwiczenia

Ćwiczenia wykorzystywane w gabinecie są bardzo podobne do ćwiczeń domowych zalecanych przez terapeutę. Ich zadaniem jest przede wszystkim elongacja, czyli rozciągnięcie kręgosłupa oraz wzmocnienie partii mięśniowych, które są osłabione. W pierwszym przypadku mowa oczywiście o mięśniach przykręgosłupowych, a w drugim o pośladkach i mięśniach brzucha. Przykłady fizjoterapii domowej to:

  • POZYCJA WYJŚCIOWA: siedzenie w siadzie skrzyżnym. Na głowie założona taśma w taki sposób, aby jej końce znajdowały się pod pośladkami, a środek był umiejscowiony na głowie. Ręce ułożone na kolanach. RUCH: polega na utrzymywaniu postawy skorygowanej, wydłużaniu kręgosłupa poprzez rozciąganie taśmy głową. Pozycję skrajną należy utrzymać 2-3 minuty. Ćwiczenie warto powtórzyć 5-8 razy.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: podpór tyłem na wyprostowanych kończynach górnych, ręce zwrócone palcami w stronę stóp. Głowa znajduje się w przedłużeniu tułowia. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii łączącej stopy, kolana i barki. W pozycji skrajnej należy się zatrzymać i pozostać tak przez 5-8 sekund cały czas oddychając i utrzymując napięcie izometryczne mięśni brzucha i pośladków. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy w 2 seriach.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: podpór bokiem na przedramieniu. Nogi złączone i ugięte w stawach kolanowych i biodrowych. Kończyna górna swobodna, oparta jest o tułów od góry. RUCH: polega na unoszeniu bioder bokiem w górę tak, aby były na linii łączącej kolana i barki. Warto pamiętać, aby ruch odbywał się wyłącznie w pionie. Pozycję skrajną utrzymujemy 5-8 sekund. Ćwiczenie należy wykonać 10 razy w 2 seriach.  

Plecy wklęsłe – następstwa nieleczonej lordozy lędźwiowej

Nie ulega wątpliwości, że nieleczone plecy wklęsłe będą generować powstawanie kolejnych dolegliwości bólowych czy wad postawy, jaką są chociażby plecy okrągło-wklęsłe. Do najpoważniejszych problemów, jakich można nabawić się w wyniku następstw tej wady są ograniczenia funkcjonalności mięśni, osłabienie ich siły, przykurcze, zwiększenie ryzyka przeciążeń i kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Bardzo często wymienia się także pojawiające się dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych.  

Plecy wklęsłe – jak im zapobiec?

Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj obserwacja przez rodziców i systematyczne wizyty u fizjoterapeuty. Pomaga to wychwycić ewentualne zmiany i od razu wdrożyć właściwe postępowanie. Istotne jest także zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości ruchu już od najmłodszych lat, chociażby przez różnorakie gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Dobrym pomysłem jest też uprawianie sportów. Bardzo dobrze sprawdza się pływanie. Warto jednak pamiętać, by przeważała tutaj aktywność wymagająca dużego zaangażowania mięśni brzucha. Pływanie jedynie stylem klasycznym może prowadzić bowiem do przykurczu mięśni przykręgosłupowych. Ważne jest także, aby wiedzieć jak spać. Materac powinien mieć odpowiedni stopień twardości, który będzie zapewniał właściwe ułożenie krzywizn kręgosłupa podczas snu. W doborze zawsze powinien pomóc fachowiec i dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno materac jest odpowiedni. 

  1. SW. Chun, CY Lim, K. Kim, et al., The relationships between low back pain and lumbar lordosis: a systematic review and meta-analysis, Spine J." 2017, 17.
  2. C. Fedorchuk, H. Mohammed, Improvement in GERD following reduction of vertebral subluxations & improved sagittal alignment utilizing chiropractic biophysics protocol. Vertebr Subluxat Res." 2014.
  3. DE. Harrison, PA. Oakley, Non-operative correction of flat back syndrome using lumbar extension traction: a CBP® case series of two, J Phys Ther Sci." 2018, 30.
  4. T. Jentzsch, J. Geiger, MA König, et al., Hyperlordosis is associated with facet joint pathology at the lower lumbar spine, Clin Spine Surg." 2017, 30.
  5. SJ .Troyanovich, M. Buettner, A structural chiropractic approach to the management of diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, J Manipulative Physiol Ther." 2003, 26.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl