Badanie chłopca z wadą postawy
Mateusz Burak

Plecy wklęsłe u dzieci i dorosłych – jakie są przyczyny? Polecane ćwiczenia na wklęsłe plecy

Wśród wad postawy spotykanych zarówno u dzieci, jak i dorosłych wyróżnić można plecy wklęsłe. Warto wiedzieć, jakie ćwiczenia należy wdrożyć, aby zwalczyć tę nieprawidłowość, a także jak jej unikać. To szczególnie ważne, ponieważ nieleczone plecy wklęsłe mogą prowadzić do dalszych, jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Czym są plecy wklęsłe?

Plecy wklęsłe to jedna z wad postawy ciała. Dotyczy ona odcinka lędźwiowego kręgosłupa i może mieć charakter nabyty lub wrodzony. W obu przypadkach deformacja wygląda tak samo. Lordoza lędźwiowa przybiera kształt mocno zakrzywionej litery „C”. W warunkach fizjologicznych jej głębokość mierzona przez terapeutę powinna mieścić się w granicach 2,5-3,5 cm. Każdy wynik powyżej tej wartości oznacza, że mamy do czynienia z hiperlordozą lędźwiową. Pojawiającą się wówczas wadę postawy określa się mianem pleców wklęsłych. Bardzo charakterystyczne, widoczne zmiany w ustawieniu ciała takiej osoby to uwydatnienie brzucha, przodopochylenie miednicy oraz nadmierne uwypuklenie pośladków.

Plecy wklęsłe – przyczyny

Plecy wklęsłe mogą występować zarówno u dziecka, jak i u dorosłych. Wśród przyczyn powstawania takich deformacji wyróżnia się wrodzone wady postawy ciała, schorzenia układu kostno-stawowo-mięśniowego, otyłość i nadmierna masa ciała, brak aktywności ruchowej, praca w pozycji siedzącej, dysbalans mięśniowy. W przypadku tego ostatniego mowa o przykurczu w obrębie mięśni przykręgosłupowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa przy jednoczesnym osłabieniu mięśni pośladkowych oraz mięśni brzucha. Dodatkowo do czynników mogących wpływać na powstawanie pleców wklęsłych zalicza się upośledzenie architektury miednicy, dysfunkcje stawów biodrowych czy schorzenia takie spondylolisteza.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać plecy wklęsłe?

Plecy wklęsłe rozpoznaje się po badaniu postawy ciała z wykorzystaniem oceny wzrokowej, pomiarów i czasem badań obrazowych. Do najbardziej podstawowych należy wspomniana wzrokowa ocena ustawienia poszczególnych części ciała w odniesieniu do punktów referencyjnych. Wykorzystując ten sposób sprawdzamy również symetrię sylwetki. Następnie można przeprowadzić testy siły mięśniowej oraz długości poszczególnych tkanek. Jak już wcześniej wspomniano w przypadku opisywanej wady skróceniu ulegną mięśnie przykręgosłupowe, zaś mięśnie brzucha i pośladkowe będą osłabione. Istotny jest także pomiar głębokości lordozy lędźwiowej, który wykonuje terapeuta. Niekiedy wykonuje się zdjęcie RTG, ale nie jest to standardem postępowania w postawieniu rozpoznania, jakim są plecy wklęsłe.  

Plecy wklęsłe – leczenie

Jak leczyć plecy wklęsłe? Leczenie obejmuje postępowanie mające na celu zapobieganie pogarszaniu wady, czyli pogłębianiu wartości lordozy lędźwiowej. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę przyczynę pleców wklęsłych, o ile jest ona możliwa do zidentyfikowania. I tak na przykład w sytuacji, gdy jest to otyłość, wymagane jest opracowanie i wdrożenie stosownego planu odchudzania. W większości przypadków stosowane są odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, które pomagają przywrócić fizjologiczny kształt krzywizny. Są one prowadzone w sposób całkowicie indywidualny i wymagają kontynuacji w domu po udzieleniu wcześniejszego instruktażu przez fizjoterapeutę.

Niezwykle rzadko w przypadku pleców wklęsłych stosuje się leczenie inwazyjne polegające na chirurgicznej korekcji kształtu kręgosłupa.

Plecy wklęsłe – ćwiczenia

Ćwiczenia wykorzystywane w gabinecie są bardzo podobne do ćwiczeń domowych zalecanych przez terapeutę. Ich zadaniem jest przede wszystkim elongacja, czyli rozciągnięcie kręgosłupa oraz wzmocnienie partii mięśniowych, które są osłabione. W pierwszym przypadku mowa oczywiście o mięśniach przykręgosłupowych, a w drugim o pośladkach i mięśniach brzucha. Przykłady fizjoterapii domowej to:

  • POZYCJA WYJŚCIOWA: siedzenie w siadzie skrzyżnym. Na głowie założona taśma w taki sposób, aby jej końce znajdowały się pod pośladkami, a środek był umiejscowiony na głowie. Ręce ułożone na kolanach. RUCH: polega na utrzymywaniu postawy skorygowanej, wydłużaniu kręgosłupa poprzez rozciąganie taśmy głową. Pozycję skrajną należy utrzymać 2-3 minuty. Ćwiczenie warto powtórzyć 5-8 razy.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: podpór tyłem na wyprostowanych kończynach górnych, ręce zwrócone palcami w stronę stóp. Głowa znajduje się w przedłużeniu tułowia. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii łączącej stopy, kolana i barki. W pozycji skrajnej należy się zatrzymać i pozostać tak przez 5-8 sekund cały czas oddychając i utrzymując napięcie izometryczne mięśni brzucha i pośladków. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy w 2 seriach.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: podpór bokiem na przedramieniu. Nogi złączone i ugięte w stawach kolanowych i biodrowych. Kończyna górna swobodna, oparta jest o tułów od góry. RUCH: polega na unoszeniu bioder bokiem w górę tak, aby były na linii łączącej kolana i barki. Warto pamiętać, aby ruch odbywał się wyłącznie w pionie. Pozycję skrajną utrzymujemy 5-8 sekund. Ćwiczenie należy wykonać 10 razy w 2 seriach.  

Plecy wklęsłe – następstwa nieleczonej lordozy lędźwiowej

Nie ulega wątpliwości, że nieleczone plecy wklęsłe będą generować powstawanie kolejnych dolegliwości bólowych czy wad postawy, jaką są chociażby plecy okrągło-wklęsłe. Do najpoważniejszych problemów, jakich można nabawić się w wyniku następstw tej wady są ograniczenia funkcjonalności mięśni, osłabienie ich siły, przykurcze, zwiększenie ryzyka przeciążeń i kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Bardzo często wymienia się także pojawiające się dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych.  

Plecy wklęsłe – jak im zapobiec?

Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj obserwacja przez rodziców i systematyczne wizyty u fizjoterapeuty. Pomaga to wychwycić ewentualne zmiany i od razu wdrożyć właściwe postępowanie. Istotne jest także zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości ruchu już od najmłodszych lat, chociażby przez różnorakie gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Dobrym pomysłem jest też uprawianie sportów. Bardzo dobrze sprawdza się pływanie. Warto jednak pamiętać, by przeważała tutaj aktywność wymagająca dużego zaangażowania mięśni brzucha. Pływanie jedynie stylem klasycznym może prowadzić bowiem do przykurczu mięśni przykręgosłupowych. Ważne jest także, aby wiedzieć jak spać. Materac powinien mieć odpowiedni stopień twardości, który będzie zapewniał właściwe ułożenie krzywizn kręgosłupa podczas snu. W doborze zawsze powinien pomóc fachowiec i dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno materac jest odpowiedni. 

  1. SW. Chun, CY Lim, K. Kim, et al., The relationships between low back pain and lumbar lordosis: a systematic review and meta-analysis, Spine J." 2017, 17.
  2. C. Fedorchuk, H. Mohammed, Improvement in GERD following reduction of vertebral subluxations & improved sagittal alignment utilizing chiropractic biophysics protocol. Vertebr Subluxat Res." 2014.
  3. DE. Harrison, PA. Oakley, Non-operative correction of flat back syndrome using lumbar extension traction: a CBP® case series of two, J Phys Ther Sci." 2018, 30.
  4. T. Jentzsch, J. Geiger, MA König, et al., Hyperlordosis is associated with facet joint pathology at the lower lumbar spine, Clin Spine Surg." 2017, 30.
  5. SJ .Troyanovich, M. Buettner, A structural chiropractic approach to the management of diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, J Manipulative Physiol Ther." 2003, 26.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel alergiczny – objawy. Jak odróżnić go od przeziębienia?

    Kaszel często pojawia się jako reakcja organizmu na alergeny. Może towarzyszyć mu nieżyt nosa, dlatego bywa mylony z kaszlem spowodowanym przeziębieniem. Jak odróżnić kaszel alergiczny od kaszlu występującego przy przeziębieniu? Jak leczyć kaszel alergiczny?

  • Test na HPV i cytologia płynna na NFZ. Nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie poszerzające program profilaktyki raka szyjki macicy o dwa badania – test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Od 26 marca NFZ finansuje te badania, co ma na celu zwiększenie skuteczności wykrywania i zapobiegania rakowi szyjki macicy w Polsce. Czy program w całym kraju ruszył równolegle?

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl