zmiany w sytaqieniau recepty na oksykodon fentalnyl i inne opioidy
Ewelina Sochacka

Zmiany w wystawianiu recept. Których leków nie zamówimy przez telefon lub Internet?

Wystawianie recept na niektóre leki nie będzie możliwe poprzez odbycie teleporady z lekarzem. Zmiany wchodzą w życie 7 listopada 2024 roku i dotyczą zmienionej – niż pierwotnie zakładano – listy substancji.

  1. Ostateczne zmiany w przepisach – które leki trafiły na listę?
  2. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zmiany w sposobie wystawiania recept?

Ostateczne zmiany w przepisach – które leki trafiły na listę?

Ze względu na nieszczelny system wystawiania recept Ministerstwo Zdrowia przygotowało ostateczną wersję zmian w procesie wystawiania recept. Na etapie konsultacji lista leków obejmowała sześć substancjifentanyl, morfinę, oksykodon, tramadol, tapentadol i buprenorfinę.

Z tej grupy zostały tylko trzy pierwsze substancje, czyli:

Po konsultacjach i zgłaszanych poprawkach do listy dodano:

  • ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
  • żywicę konopi.

Na te leki nie będzie można uzyskać recepty podczas teleporady, a jedynie poprzez osobisty kontakt z lekarzem w trakcie wizyty. Zmiany wchodzą w życie w tzw. trybie pilnym, czyli 7 listopada 2024 roku, tj. siedem dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Na czym polega leczenie konopiami? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zmiany w sposobie wystawiania recept?

Głównym celem podjęcia prac nad nowelizacją było:

uniknięcie możliwości leczenia (na podstawie recept stanowiących kontynuację dotychczasowego leczenia) bez osobistego zbadania pacjenta.

Dotyczyło to przede wszystkim wystawiania recept na silne leki (opioidy) przez tzw. receptomaty, ale także podczas teleporady u lekarza specjalisty, przyjmującego w ramach kontraktu z NFZ i podczas wizyty w gabinecie prywatnym.

Nowelizacja zakłada pewne odstępstwa. Wymóg osobistego zbadania pacjenta nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, który przepisuje lek w celu kontynuacji leczenia. Wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Wszystkie recepty wystawione do dnia wejścia nowych przepisów w życie będzie można zrealizować, ponieważ „prawo nie działa wstecz”, a recepty zostały wystawione zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami. Jeśli jednak stan pacjenta wymaga kontynuacji leczenia od 7 listopada 2024 roku z zastosowaniem leków z listy, konieczne będzie przestrzeganie zapisów zawartych w nowelizacji ustawy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zmiany w systemie wystawiania recept od września. Które leki obejmują nowe przepisy?

    Kilka lat temu nastąpił przełom w systemie wystawiania recept. Nie trzeba już zapisywać się do lekarza, aby ten wystawił dokument, na którego podstawie można rozpocząć lub kontynuować leczenie. Problemem stały się jednak leki psychotropowe i to właśnie te preparaty zostaną objęte zmianami ogłoszonymi przez Ministerstwo Zdrowia. O których lekach mowa? Kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie?

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt? (aktualizacja 18.06.2024 r.)

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Co jeść, by zmniejszyć ryzyko Alzheimera nawet o 25%? Nowe badania nad dietą MIND dają nadzieję

    Nowe badanie pokazuje, że odpowiednia dieta może znacząco obniżyć ryzyko demencji i choroby Alzheimera – i to nawet wtedy, gdy zaczniemy ją stosować podeszłym wieku. Kluczem jest tzw. dieta MIND, łącząca najlepsze cechy diet śródziemnomorskiej i DASH.

  • Rewolucja w profilaktyce HIV – FDA zatwierdza nowy lek

    W czerwcu 2025 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nową formę profilaktyki zakażenia wirusem HIV. To pierwsza w historii metoda profilaktyki przedekspozycyjnej, która polega na przyjmowaniu zastrzyku raz na sześć miesięcy. Preparat o nazwie Yeztugo otwiera zupełnie nowy rozdział w walce z HIV – szczególnie dla tych osób, które mają trudności z codziennym zażywaniem leków.

  • Nowy lek dla pacjentów z metabolicznym stłuszczeniem wątroby. Jak działa resmetirom?

    Wiele osób w Polsce boryka się z metabolicznie uwarunkowanym zapalnym stłuszczeniowym zwłóknieniem wątroby (MASH). Choroba może prowadzić do poważnych uszkodzeń tego narządu. Do tej pory brakowało skutecznych leków, które pomagałyby zahamować jej rozwój. W czerwcu 2025 roku Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną, warunkową opinię dla wprowadzenia nowego preparatu – Rezdiffra, który może stać się pierwszą zarejestrowaną terapią dla pacjentów z MASH.

  • Bakterie przerobią plastikowe odpady na popularny lek

    Naukowcy dokonali przełomu, który może zmienić sposób, w jaki podchodzimy do odpadów plastikowych i produkcji leków. Dzięki wykorzystaniu zmodyfikowanych genetycznie bakterii Escherichia coli udało się przekształcić plastikowe odpady w paracetamol.

  • Bakteria E. coli w popularnej wodzie. Pilny komunikat sieci sklepów

    Sklepy Auchan wycofują partię niegazowanej wody źródlanej Ustronianka Premium. Jak poinformowano, w próbce produktu wykryto bakterie Escherichia coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

  • Czy można zdiagnozować endometriozę na podstawie badań krwi?

    Endometrioza pozostaje jednym z najczęstszych późnych rozpoznań w ginekologii mimo rosnącej świadomości pacjentek i postępu w diagnostyce obrazowej. Trudności diagnostyczne wynikają z niespecyficznych objawów oraz braku nieinwazyjnych testów potwierdzających chorobę. Czy diagnostyka endometriozy jest możliwa dzięki analizie próbki krwi?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl