Zmiany w wystawianiu recept. Których leków nie zamówimy przez telefon lub Internet?
Wystawianie recept na niektóre leki nie będzie możliwe poprzez odbycie teleporady z lekarzem. Zmiany wchodzą w życie 7 listopada 2024 roku i dotyczą zmienionej – niż pierwotnie zakładano – listy substancji.
- Ostateczne zmiany w przepisach – które leki trafiły na listę?
- Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zmiany w sposobie wystawiania recept?
Ostateczne zmiany w przepisach – które leki trafiły na listę?
Ze względu na nieszczelny system wystawiania recept Ministerstwo Zdrowia przygotowało ostateczną wersję zmian w procesie wystawiania recept. Na etapie konsultacji lista leków obejmowała sześć substancji – fentanyl, morfinę, oksykodon, tramadol, tapentadol i buprenorfinę.
Z tej grupy zostały tylko trzy pierwsze substancje, czyli:
- fentanyl,
- morfina,
- oksykodon.
Po konsultacjach i zgłaszanych poprawkach do listy dodano:
- ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
- żywicę konopi.
Na te leki nie będzie można uzyskać recepty podczas teleporady, a jedynie poprzez osobisty kontakt z lekarzem w trakcie wizyty. Zmiany wchodzą w życie w tzw. trybie pilnym, czyli 7 listopada 2024 roku, tj. siedem dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.
Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zmiany w sposobie wystawiania recept?
Głównym celem podjęcia prac nad nowelizacją było:
Dotyczyło to przede wszystkim wystawiania recept na silne leki (opioidy) przez tzw. receptomaty, ale także podczas teleporady u lekarza specjalisty, przyjmującego w ramach kontraktu z NFZ i podczas wizyty w gabinecie prywatnym.
Nowelizacja zakłada pewne odstępstwa. Wymóg osobistego zbadania pacjenta nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, który przepisuje lek w celu kontynuacji leczenia. Wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Wszystkie recepty wystawione do dnia wejścia nowych przepisów w życie będzie można zrealizować, ponieważ „prawo nie działa wstecz”, a recepty zostały wystawione zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami. Jeśli jednak stan pacjenta wymaga kontynuacji leczenia od 7 listopada 2024 roku z zastosowaniem leków z listy, konieczne będzie przestrzeganie zapisów zawartych w nowelizacji ustawy.