Podwyższone trójglicerydy
Bartosz Krzowski

Podwyższone trójglicerydy

Nadmiar TG w organizmie nie daje żadnych objawów, wobec tego podwyższone trójglicerydy na wyniku rutynowego badania są dla zazwyczaj zaskoczeniem dla pacjenta. Jest to jednak groźny stan, który może wyrządzić duże szkody w organizmie, dlatego należy się  mu przeciwdziałać poprzez regularne badania poziomu trójglicerydów we krwi.

Czym są trójglicerydy i za co odpowiadają?

Trójglicerydy należą do organicznych związków chemicznych i jako jedna z frakcji lipidów odwzorowują ilość spożywanych tłuszczów (choć są również produkowane przez wątrobę). 

Trójglicerydy dostarczają energię do organizmu i są ważnym jej źródłem np. dla mięśni. Stanowią również magazyn energii, który może zostać wykorzystany, jeżeli dostarczymy za mało kalorii z posiłkiem. Magazynowane są w komórkach tłuszczowych m.in. w postaci tkanki tłuszczowej wokół narządów (tłuszcz wisceralny) oraz pod skórą, dlatego pełnią również funkcję ochronną i termoizolacyjną. 

 

Podwyższone trójglicerydy – co to oznacza? 

Stężenie trójglicerydów do 150 mg/dl jest uznawane za normalne, a każdy wynik powyżej 200 mg/dl jest podstawą do rozpoznania hipertrójglicerydemii. Ważne, aby badanie zostało przeprowadzone na czczo, czyli około 10 godzin (lub dłużej) po ostatnim posiłku. W innym wypadku wynik może być zafałszowany.

 

Powiązane produkty

Objawy i konsekwencje podniesionego poziomu trójglicerydów 

Podwyższony poziom trójglicerydów nie daje żadnych objawów i jest zazwyczaj wykrywany przy okazji kontrolnych badań krwi, dlatego nieprawidłowy wynik badania często jest zaskoczeniem dla pacjenta. Poziom trójglicerydów należy badać okresowo. Osoby powyżej 20. roku życia nieobarczone ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych powinny wykonywać lipidogram (badanie cholesterolu całkowitego, tzw. złego cholesterolu LDL, HDL, trójglicerydów) co 5 lat, osoby obarczone ryzykiem – częściej.

Częściej powinni się badać również mężczyźni powyżej 45. roku życia i kobiety powyżej 55. roku życia. Badanie trójglicerydów powinny wykonywać zwłaszcza osoby otyłe, z cukrzycą, zapaleniem trzustki, niedoczynnością tarczycy, akromegalią, zespołem nerczycowym, a także kobiety w ciąży oraz w trakcie przyjmowania doustnych leków antykoncepcyjnych czy kortykosteroidów. 

Poza chorobami towarzyszącymi i stylem życia na stężenie trójglicerydów wpływa również indywidualna predyspozycja, czyli czynniki genetyczne. Podwyższone wartości trójglicerydów obserwuje się także u osób nadużywających alkoholu.

Hipertrójglicerydemia ma wiele niekorzystnych konsekwencji. Bardzo wysokie stężenia trójglicerydów sięgające poziomu 1000 mg/dl są silnym czynnikiem ryzyka rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Natomiast stężenia powyżej 200 mg/dl są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy oraz z incydentem sercowo-naczyniowym w postaci udaru mózgu lub zawału serca.

Jak obniżyć wysokie trójglicerydy? 

Z wynikiem wskazującym na zbyt wysoki poziom trójglicerydów należy udać się do lekarza i wspólnie ustalić dalsze postępowanie. Jeżeli specjalista będzie podejrzewał, że przyczyną jest inna choroba lub przyjmowane leki, to może rozszerzyć diagnostykę i zlecić dodatkowe badania lub zalecić zmianę leków.

W zdecydowanej większości przypadków za hipertrójglicerydemię jest odpowiedzialny styl życia, czyli za mała aktywność fizyczna i niezdrowa dieta. Dlatego pierwszym krokiem do unormowania stężenia trójglicerydów będzie zmiana nawyków dotyczących jedzenia i ruchu. 

Zalecany jest regularny, co najmniej 30-minutowy wysiłek, który najlepiej wykonywać codziennie. Preferowane są aktywności aerobowe (bieganie, pływanie, nordic walking, aerobik, taniec), a trening oporowy (ćwiczenia siłowe w siłowni) powinny stanowić tylko uzupełnienie aktywności fizycznej. 

Dieta przy podwyższonych trójglicerydach

Pacjent powinien się zdrowo odżywiać i ograniczać nadmiar przyjmowanych kalorii. Należy zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych cukrów prostych, – słodyczy, ale także niektórych owoców, ponieważ zwiększają one produkcję trójglicerydów przez nasz organizm. 

Należy także ograniczyć alkohol, a najlepiej zupełnie z niego zrezygnować, zwalczając tym samym czynnik ryzyka rozwoju ostrego zapalenia trzustki. W diecie powinno się znaleźć dużo kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego dobrym posiłkiem będą tłuste ryby morskie. Zmiana stylu życia zazwyczaj jest wystarczająca do obniżenia poziomu trójglicerydów. W przypadku nieosiągnięcia przez pacjenta wyznaczonego celu lekarz może zdecydować o włączeniu dodatkowych leków. W zależności od całościowej oceny zazwyczaj wybiera pomiędzy lekami z grupy fibratów lub statyn, zlecając dodatkowo suplementację kwasów omega-3.

Więcej o diecie na wysokie trójgliceredy oraz przykładkowy jadłospis >>

  1. N.A. Ciffone, T. Copple, Managing dyslipidemia for CVD prevention: A review of recent clinical practice guidelines, The Nurse Practitioner, nr 44 2019.
  2. Interna Szczeklika. Kompendium Medycyny Praktycznej 2017-2018, pod red. A. Szczeklika, P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • TSH – normy, za wysokie, za niskie. Interpretacja wyników

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów – trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.