miażdżyca tętnic
Wojciech Glinicki

Miażdżyca kończyn dolnych – jak się objawia? Przyczyny, leczenie

Miażdżyca jest kojarzona przede wszystkim z chorobami serca. Może również dotknąć naczynia tętnicze kończyn dolnych. Jej powikłania obejmują między innymi ostre niedokrwienie kończyny, a niekiedy również konieczność jej amputacji.

  1. Co to jest miażdżyca?
  2. Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?
  3. Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka
  4. Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?
  5. Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty
  6. Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?
  7. Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca kończyn dolnych, a właściwie miażdżyca tętnic kończyn dolnych, to choroba dotykająca tętnice znajdujące się w nogach. Miażdżyca jest chorobą, która polega na zwężaniu się światła tętnic na skutek odkładania się w nich złogów cholesterolu. Utrudniony przepływ krwi sprawia, że mniej krwi dociera do kończyn dolnych, krew gorzej krąży, a do mięśni i tkanek dociera mniej tlenu i składników odżywczych. Miażdżyca może doprowadzić do groźnego niedokrwienia kończyny dolnej.

Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?

W początkowej fazie choroby miażdżyca nóg może objawiać się zaburzeniami czucia w obrębie kończyny dolnej lub innymi nieprzyjemnymi doznaniami, jak na przykład drętwienie czy mrowienie lub zimne stopy nawet w ciepłych pomieszczeniach czy w gorące dni. Charakterystycznym objawem miażdżycy nóg jest tzw. chromanie przestankowe. Jest to ból pojawiający się w trakcie wysiłku, np. marszu, i ustępujący po odpoczynku. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania mięśni na krew oraz tlen.

W zaawansowanej fazie choroby ból kończyn może być obecny również w spoczynku. Skóra może być wówczas blada, chłodna, ze zmianami skórnymi lub ciężko gojącymi się ranami. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, zanika owłosienie. Może dojść również do zaników mięśniowych, a w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się amputacja kończyny na skutek martwicy kończyn dolnych. Tak właśnie wygląda miażdżyca nóg – w niektórych przypadkach można zaobserwować jej konsekwencje.

Powiązane produkty

Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może być wynikiem predyspozycji genetycznych lub czynników środowiskowych.

Rozwojowi miażdżycy żył sprzyja:

Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzewania u siebie miażdżycy żył kończyn dolnych najlepiej udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego, który wykona badanie fizykalne oraz może skierować w razie potrzeby na inne specjalistyczne badania. Leczeniem operacyjnym miażdżycy i jej następstw zajmuje się chirurg naczyniowy. Dzięki badaniu fizykalnemu lekarz może stwierdzić nieprawidłowości, takie jak np. osłabiony puls poniżej miejsca zwężenia czy też turbulentny (niejednolity) przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ponadto może stwierdzić nieprawidłowe gojenie się rany, jeśli takowa występuje.

Badania laboratoryjne wykonywane podczas diagnozowania miażdżycy kończyn dolnych:

Badania obrazowe przydatne w diagnostyce miażdżycy to:

  • badanie USG metodą Dopplera – umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia;
  • wskaźnik kostka-ramię (ABI) – jest ilorazem wyższego ciśnienia na danej kończynie dolnej do wyższego ciśnienia na kończynie górnej; ABI wyznaczane jest dla lewej i prawej strony ciała; wskaźnik <0,9 przemawia za niedokrwieniem kończyny, a 1,0–1,4 stanowi wynik prawidłowy;
  • angiografia (angio-TK) – polega na podaniu kontrastu do naczyń badanej kończyny i jednocześnie wykonaniu tomografii komputerowej. Pozwala to uwidocznić miejsce zwężenia lub niedrożności.

Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty

Istnieje kilka naturalnych sposobów wspierających walkę z miażdżycą. Mogą być one dobrym uzupełnieniem farmakoterapii. W walce z miażdżycą pomocne mogą okazać się następujące produkty:

  • czosnek pospolity – jest bogaty w substancje o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych oraz detoksykujących; spożywanie czosnku ma pozytywny wpływ na gospodarkę tłuszczową, a także na układ sercowo-naczyniowy czy oddechowy;
  • ekstrakt z czerwonego ryżu – zawiera w sobie naturalną statynęmonakolinę K, która hamuje syntezę cholesterolu w organizmie;
  • ostropest plamisty – zawiera bogactwo związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz witaminy; jest dobrym źródłem kwasów omega-3; korzystnie wpływa na obniżenie poziomu „złego cholesterolu” (LDL);
  • zielona herbata – badania wykazały, że przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu; najlepiej stosować skoncentrowany wyciąg; należy również pamiętać, że zielona herbata w dużych ilościach może powodować zaburzenia wchłaniania żelaza oraz kwasu foliowego;
  • karczoch zwyczajny – duża ilość polifenoli, kwasu askorbinowego i karotenoidów sprawia, że ma działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne oraz zmniejszające poziom cholesterolu.

Na sklepowych i aptecznych półkach wyżej wymienione produkty dostępne są w postaci ekstraktów. Ponadto dostępne są również gotowe mieszanki do tworzenia naparów do picia.

Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Aby zapobiegać miażdżycy nóg, należy pamiętać o kilku rzeczach:

Prawidłowe krążenie krwi w nogach pomoże utrzymać aktywność fizyczna dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Może być to spacer, jazda na rowerze, pływanie czy jogging. Czynności te pozwalają aktywować pompę mięśniową, która przyczynia się do lepszego krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych, a także wzmacniają serce i pozwalają obniżyć poziom cholesterolu.

Nie można zapomnieć również o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w kwasy omega-3, których źródłem są ryby morskie i owoce morza. Można także wspomóc się dobrej jakości suplementami z kwasami omega. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C (np. cytrusy) i antyoksydanty (np. kakao). Idealnie sprawdzi się tutaj także dieta śródziemnomorska, przez wielu uważana za najzdrowszą dietę na świecie.

Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Źle leczona i nieleczona wcale miażdżyca kończyn dolnych może nieść za sobą zagrożenia dla życia i zdrowia chorego. Wystąpić może ostre niedokrwienie kończyny lub przewlekłe niedokrwienie kończyny znacznie utrudniające poruszanie się. W najgorszym wypadku może dojść do martwicy kończyny dolnej i konieczności jej amputacji. Warto mieć na uwadze, że miażdżyca dotyka wszystkie tętnice, więc jeśli daje objawy w kończynach dolnych, należy jej się również spodziewać np. w naczyniach wieńcowych, co może skutkować zawałem serca.

  1. W. Noszczyk, Miażdżyca i inne choroby tętnic obwodowych, Warszawa 2017, s. 123.
  2. M. Treben, E. Panek, Choroby serca i układu krążenia, Warszawa 2019, s. 115.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

    Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  • Opuchnięte oczy – przyczyny i sposoby leczenia opuchlizny powiek

    Powieki, jako niezwykle delikatna i cienka część skóry wokół oczu, są szczególnie podatne na różnego rodzaju obrzęki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane, a ich rozpoznanie często wymaga dokładnej obserwacji i analizy towarzyszących objawów.

  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet. Jakie badania wykonać i jak przebiega leczenie?

    Choć hirsutyzm to problem, który dotyka wiele kobiet, to rzadko się o nim mówi. Dla wielu pań jest on wstydliwym tematem i często bywa źródłem kompleksów, a nawet obniżonej samooceny. Hirsutyzm objawia się nadmiernym owłosieniem w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy (wąsik, broda, policzki), brzuchu czy plecach. Najczęściej jest spowodowany łagodnymi przyczynami, ale niekiedy może być również sygnałem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl