miażdżyca tętnic
Wojciech Glinicki

Miażdżyca kończyn dolnych – jak się objawia? Przyczyny, leczenie

Miażdżyca jest kojarzona przede wszystkim z chorobami serca. Może również dotknąć naczynia tętnicze kończyn dolnych. Jej powikłania obejmują między innymi ostre niedokrwienie kończyny, a niekiedy również konieczność jej amputacji.

 

  1. Co to jest miażdżyca?
  2. Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?
  3. Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka
  4. Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?
  5. Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty
  6. Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?
  7. Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca kończyn dolnych, a właściwie miażdżyca tętnic kończyn dolnych, to choroba dotykająca tętnice znajdujące się w nogach. Miażdżyca jest chorobą, która polega na zwężaniu się światła tętnic na skutek odkładania się w nich złogów cholesterolu. Utrudniony przepływ krwi sprawia, że mniej krwi dociera do kończyn dolnych, krew gorzej krąży, a do mięśni i tkanek dociera mniej tlenu i składników odżywczych. Miażdżyca może doprowadzić do groźnego niedokrwienia kończyny dolnej.

Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?

W początkowej fazie choroby miażdżyca nóg może objawiać się zaburzeniami czucia w obrębie kończyny dolnej lub innymi nieprzyjemnymi doznaniami, jak na przykład drętwienie czy mrowienie lub zimne stopy nawet w ciepłych pomieszczeniach czy w gorące dni. Charakterystycznym objawem miażdżycy nóg jest tzw. chromanie przestankowe. Jest to ból pojawiający się w trakcie wysiłku, np. marszu, i ustępujący po odpoczynku. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania mięśni na krew oraz tlen.

W zaawansowanej fazie choroby ból kończyn może być obecny również w spoczynku. Skóra może być wówczas blada, chłodna, ze zmianami skórnymi lub ciężko gojącymi się ranami. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, zanika owłosienie. Może dojść również do zaników mięśniowych, a w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się amputacja kończyny na skutek martwicy kończyn dolnych. Tak właśnie wygląda miażdżyca nóg – w niektórych przypadkach można zaobserwować jej konsekwencje.

Powiązane produkty

Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może być wynikiem predyspozycji genetycznych lub czynników środowiskowych.

Rozwojowi miażdżycy żył sprzyja:

Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzewania u siebie miażdżycy żył kończyn dolnych najlepiej udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego, który wykona badanie fizykalne oraz może skierować w razie potrzeby na inne specjalistyczne badania. Leczeniem operacyjnym miażdżycy i jej następstw zajmuje się chirurg naczyniowy. Dzięki badaniu fizykalnemu lekarz może stwierdzić nieprawidłowości, takie jak np. osłabiony puls poniżej miejsca zwężenia czy też turbulentny (niejednolity) przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ponadto może stwierdzić nieprawidłowe gojenie się rany, jeśli takowa występuje.

Badania laboratoryjne wykonywane podczas diagnozowania miażdżycy kończyn dolnych:

Badania obrazowe przydatne w diagnostyce miażdżycy to:

  • badanie USG metodą Dopplera – umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia;
  • wskaźnik kostka-ramię (ABI) – jest ilorazem wyższego ciśnienia na danej kończynie dolnej do wyższego ciśnienia na kończynie górnej; ABI wyznaczane jest dla lewej i prawej strony ciała; wskaźnik <0,9 przemawia za niedokrwieniem kończyny, a 1,0–1,4 stanowi wynik prawidłowy;
  • angiografia (angio-TK) – polega na podaniu kontrastu do naczyń badanej kończyny i jednocześnie wykonaniu tomografii komputerowej. Pozwala to uwidocznić miejsce zwężenia lub niedrożności.

Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty

Istnieje kilka naturalnych sposobów wspierających walkę z miażdżycą. Mogą być one dobrym uzupełnieniem farmakoterapii. W walce z miażdżycą pomocne mogą okazać się następujące produkty:

  • czosnek pospolity – jest bogaty w substancje o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych oraz detoksykujących; spożywanie czosnku ma pozytywny wpływ na gospodarkę tłuszczową, a także na układ sercowo-naczyniowy czy oddechowy;
  • ekstrakt z czerwonego ryżu – zawiera w sobie naturalną statynęmonakolinę K, która hamuje syntezę cholesterolu w organizmie;
  • ostropest plamisty – zawiera bogactwo związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz witaminy; jest dobrym źródłem kwasów omega-3; korzystnie wpływa na obniżenie poziomu „złego cholesterolu” (LDL);
  • zielona herbata – badania wykazały, że przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu; najlepiej stosować skoncentrowany wyciąg; należy również pamiętać, że zielona herbata w dużych ilościach może powodować zaburzenia wchłaniania żelaza oraz kwasu foliowego;
  • karczoch zwyczajny – duża ilość polifenoli, kwasu askorbinowego i karotenoidów sprawia, że ma działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne oraz zmniejszające poziom cholesterolu.

Na sklepowych i aptecznych półkach wyżej wymienione produkty dostępne są w postaci ekstraktów. Ponadto dostępne są również gotowe mieszanki do tworzenia naparów do picia.

Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Aby zapobiegać miażdżycy nóg, należy pamiętać o kilku rzeczach:

Prawidłowe krążenie krwi w nogach pomoże utrzymać aktywność fizyczna dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Może być to spacer, jazda na rowerze, pływanie czy jogging. Czynności te pozwalają aktywować pompę mięśniową, która przyczynia się do lepszego krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych, a także wzmacniają serce i pozwalają obniżyć poziom cholesterolu.

Nie można zapomnieć również o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w kwasy omega-3, których źródłem są ryby morskie i owoce morza. Można także wspomóc się dobrej jakości suplementami z kwasami omega. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C (np. cytrusy) i antyoksydanty (np. kakao). Idealnie sprawdzi się tutaj także dieta śródziemnomorska, przez wielu uważana za najzdrowszą dietę na świecie.

Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Źle leczona i nieleczona wcale miażdżyca kończyn dolnych może nieść za sobą zagrożenia dla życia i zdrowia chorego. Wystąpić może ostre niedokrwienie kończyny lub przewlekłe niedokrwienie kończyny znacznie utrudniające poruszanie się. W najgorszym wypadku może dojść do martwicy kończyny dolnej i konieczności jej amputacji. Warto mieć na uwadze, że miażdżyca dotyka wszystkie tętnice, więc jeśli daje objawy w kończynach dolnych, należy jej się również spodziewać np. w naczyniach wieńcowych, co może skutkować zawałem serca.

  1. W. Noszczyk, Miażdżyca i inne choroby tętnic obwodowych, Warszawa 2017, s. 123.
  2. M. Treben, E. Panek, Choroby serca i układu krążenia, Warszawa 2019, s. 115.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij