Peeling do skóry głowy – co daje? Kiedy warto robić peeling trychologiczny?
Peeling skóry głowy ma wiele zalet. Zapobiega blokowaniu się ujść mieszków włosowych, a tym samym takim problemom, jak nadmierne przetłuszczanie się włosów lub ich wypadanie czy łupież. Jak stosować peeling trychologiczny? Który produkt wybrać?
Peeling do skóry głowy – na czym polega?
Peeling skóry głowy to zabieg kosmetyczny, którego celem jest dokładne oczyszczenie jej z pozostałości odżywek i produktów do stylizacji włosów, a także z nadmiaru sebum czy martwych komórek naskórka. Jest to metoda wykorzystywana w trychologii, gałęzi medycyny, która zajmuje się dbaniem o kondycję i zdrowie włosów oraz skóry głowy.
Dlaczego warto wykonywać peeling skóry głowy?
- Zmniejszenie przetłuszczania się włosów – pozbywanie się martwego naskórka pomaga w unormowaniu procesu produkowania sebum, co może ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.
- Stymulacja procesu wzrostu włosów – peeling do skóry głowy może również stymulować wzrost włosów. Pobudza bowiem mikrokrążenie i dotlenia cebulki.
- Przygotowanie skóry głowy do innych zabiegów – peeling skóry głowy może okazać się użyteczny także jako element przygotowania do innych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto go wykonać m.in. przed zastosowaniem maski bądź serum (usuwanie martwego naskórka ułatwia absorpcję produktów, dzięki czemu ich skuteczność może być większa). Ponadto peeling trychologiczny można stosować jako element wstępny zabiegów trychologicznych, jak np. mezoterapii skóry głowy lub laseroterapii.
- Zmniejszenie łupieżu – peeling trychologiczny może wspomagać zwalczanie zarówno łupieżu suchego, jak i tłustego. Takie oczyszczanie skóry głowy pomaga ograniczyć nadmierne łuszczenie się naskórka i wspomaga cykl odnowy komórkowej.
- Ogólna pielęgnacja skóry głowy – peeling może być używany także jako rutynowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu zachowamy zdrową skórę głowy, usuniemy wszelkie zanieczyszczenia i polepszymy stan ogólny skóry.
Jak wykonywać peeling skóry głowy? Jak często go robić?
Przed zastosowaniem niektórych peelingów należy umyć głowę, natomiast inne produkty nakłada się na suche włosy i skórę, a następnie myje je szamponem i nakłada odżywkę – dlatego też przed użyciem danego kosmetyku należy zawsze zapoznać się z informacjami zawartymi na jego etykiecie.
Częstotliwość stosowania peelingu do skóry głowy uzależniona jest od jego rodzaju oraz indywidualnych potrzeb. W przypadku peelingu mechanicznego najczęściej zaleca się wykonywanie go nie częściej niż raz w tygodniu, natomiast peeling chemiczny lub enzymatyczny może być przeprowadzany raz na 2-4 tygodnie (lub według wskazań specjalisty). Istotne jest, by nie przeprowadzać takiego zabiegu zbyt często, ponieważ grozi to powstaniem podrażnień. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii trychologa lub dermatologa.
Co zawierają peelingi trychologiczne?
Peelingi trychologiczne mogą zawierać w swym składzie rozmaite substancje o różnym działaniu. Najczęściej w tego typu kosmetykach można znaleźć:
- Kwas salicylowy – należy do powszechnie występujących substancji stosowanych w peelingach chemicznych, ma właściwości złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomaga w redukcji martwego naskórka, reguluje wydzielanie sebum i pomaga w leczeniu schorzeń skóry głowy, takich jak łupież czy przetłuszczanie się skóry.
- Kwas migdałowy – jest kwasem używanym w peelingach chemicznych, wykazuje działanie złuszczające. Jest łagodniejszy niż kwas salicylowy, co czyni go odpowiedniejszym dla osób o wrażliwej skórze głowy.
- Enzymy roślinne – są to substancje pochodzenia roślinnego, takie jak papaina z papai czy bromelaina z ananasa. Mogą być zawarte w peelingach enzymatycznych. Posiadają zdolność delikatnego złuszczania skóry i znajdują zastosowanie w pielęgnacji wrażliwej skóry.
- Mikrogranulki – to małe cząstki, znajdujące się w peelingach mechanicznych do lekkiego złuszczania skóry głowy. Wytwarzane są z rozmaitych materiałów, takich jak cukier, sól, skorupki orzechów, ziarna kawy itp.
- Pozostałe składniki nawilżające, łagodzące i odżywcze – peelingi trychologiczne mogą ponadto zawierać składniki nawilżające, łagodzące i odżywiające, takie jak: aloes, pantenol, kwas hialuronowy, oleje roślinne, witaminy, ekstrakty roślinne. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony i odżywienie skóry głowy po wykonaniu peelingu.
Jaki peeling do skóry głowy wybrać?
Dobór peelingu do skóry głowy jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: typ dolegliwości skórnych, stopień wrażliwości skóry oraz indywidualne upodobania. W przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów warto wybierać peelingi mechaniczne, z kolei dla skóry suchej, łuszczącej się i wrażliwej dobrym wyborem będą peelingi enzymatyczne.