Jak dbać o włosy przetłuszczające się?
Anna Miros

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Piękne włosy to pożądany atrybut każdej kobiety. Niestety czasami włosy wyglądają nieestetycznie, sklejają się, nadmiernie się błyszczą oraz są pozbawione objętości. Przyczyną takiego niekorzystnego wyglądu jest nadmierne wydzielanie sebum (łoju) przez gruczoły łojowe skóry głowy. Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów oraz jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

Włosy przetłuszczające się są wynikiem nadmiernej produkcji łoju spowodowanej m.in.:

  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • zaburzeniami hormonalnymi związanymi np. z okresem dojrzewania,
  • nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy – stosowaniem dużej ilości kosmetyków obciążających włosy,
  • niezdrową dietą bogatą w produkty przetworzone,
  • stosowaniem niektórych leków.

Często włosy przetłuszczające się występują w połączeniu z łojotokiem i trądzikiem na twarzy, może również pojawić się łupież tłusty oraz wypadanie włosów. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub endokrynologiem, aby wykluczyć choroby skóry i/lub zaburzenia hormonalne. Natomiast jeśli przyczyną nadmiernego wydzielania łoju jest nieodpowiednia pielęgnacja włosów, wówczas warto zastosować poniższe wskazówki, aby zachować ich świeży wygląd na dłużej.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

  • Mycie

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Włosy przetłuszczające najczęściej myje się codziennie, warto robić to rano, gdyż w nocy mogą się bardziej przetłuszczać i dłużej zachowamy estetyczny wygląd. Bardzo ważny jest dobór szamponu. Do codziennego stosowania należy stosować delikatny szampon, najlepiej bez SLS, SLES, silikonów oraz substancji drażniących. Co 2-3 dzień warto stosować kosmetyk przeznaczony typowo do włosów tłustych, przetłuszczających się np. z pokrzywą, czarną rzepą, glinką, który zmniejszy wydzielanie sebum. Warto myć i spłukiwać włosy letnią wodą, ponieważ gorąca woda pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum. W sytuacjach awaryjnych można zastosować suchy szampon, który w prosty i szybki sposób odświeży włosy bez dodatkowego mycia włosów.

  • Odżywianie

Włosy przetłuszczające się, jak każdy inny rodzaj włosów, należy intensywnie pielęgnować – nawilżać i odżywiać. Jeśli tego nie zrobimy, włosy będą przetłuszczać się u nasady, a ich końce staną się suche i łamliwe. Jednym ze sposobów pielęgnacyjnych przetłuszczających się włosów jest nakładanie odżywki lub maski np. na godzinę przed myciem włosów, wówczas uzyskujemy odpowiednie odżywienie włosów bez obciążenia ich. Jeśli brakuje nam czasu na taką pielęgnację, należy pamiętać, aby nie nakładać kosmetyków pielęgnacyjnych bezpośrednio na skórę głowy ale „od ucha w dół” lub tylko na same końcówki. Warto stosować olejowanie włosów, nakładając olej roślinny 1-3 godziny przed myciem głowy. Do włosów przetłuszczających się najlepiej wybrać olej rycynowy, jojoba albo arganowy – można użyć także gotowych mieszanek lub wcierek. Olejowanie włosów sprzyja regulacji pracy gruczołów łojowych, wiec oprócz odżywionych, gładkich włosów możemy zmniejszyć wydzielanie sebum.

Dodatkowe wskazówki:

  • Fryzury powinny być jak najmniej przylegające do skóry głowy.
  • Należy unikać gorących kąpieli oraz przebywania w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.
  • Okrycia głowy powinny być przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów np. bawełny.
  • Do suszenia włosów należy używać chłodny lub letni nawiew suszarki. Najlepiej suszyć włosy głową w dół.
  • Należy często myć szczotki oraz czyścić prostownicę.
  • Pamiętać, aby jak najmniej dotykać włosy – przez częste dotykanie skóry głowy i włosów, pobudzamy gruczoły łojowe oraz przenosimy sebum na całe włosy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij