Włosy przetłuszczające się.
Ewelina Sochacka

Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  1. Przetłuszczające się włosy i skóra głowy – objawy
  2. Dlaczego włosy się przetłuszczają?
  3. Sposoby na nadmiernie przetłuszczające się włosy
  4. Domowe sposoby na włosy przetłuszczające się
  5. Przetłuszczające się włosy a choroby

Przetłuszczające się włosy i skóra głowy – objawy

Przetłuszczające się włosy to problem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Charakteryzuje się on nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy (sebum jest naturalnym olejem, który pełni funkcję ochronną dla skóry i włosów). Przetłuszczanie się włosów wpływać nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie.

Włosy zaczynają wyglądać nieestetycznie już kilka godzin po umyciu, są nieświeże i stają się lepkie w dotyku. Tracą objętość, są przyklapnięte u nasady i puszące się na końcach. Ponadto przetłuszczająca się skóra głowy sprzyja powstawaniu tłustego łupieżu, który objawia się występowaniem żółtawych łusek, strupów oraz podrażnień i zaczerwienień. Mogą mu towarzyszyć świąd i wzmożone wypadanie włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyny nadmiernej produkcji sebum:

  • Genetyka – ta skłonność jest często dziedziczona. Jeśli w rodzinie występuje tendencja do przetłuszczania się włosów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten będzie się powtarzać w kolejnych pokoleniach.
  • Hormonyodgrywają kluczową rolę w regulowaniu pracy gruczołów łojowych. Dotyczy to przede wszystkim androgenów i progesteronu. Zmiany hormonalne, takie jak te występujące w okresie dojrzewania, ciąży czy cyklu menstruacyjnego, mogą zwiększać ich aktywność.
  • Dietama ona bezpośredni wpływ na stan skóry i włosów. Codzienne menu bogate w tłuszcze nasycone i cukry może prowadzić do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Podobnie na stan skóry wpływają niedobory witamin i minerałów, takich jak witaminy A, D, E czy cynk.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosównieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne mogą przyczyniać się do przetłuszczania się włosów. Zalicza się do nich to przede wszystkim:

– zbyt częste mycie włosów przy użyciu „agresywnych” produktów – używanie mocno oczyszczających szamponów może prowadzić do nadprodukcji sebum, skóra głowy stara się wtedy rekompensować utratę łoju, czyli naturalnych olejów, poprzez jego wzmożoną produkcję;

stosowanie „ciężkich” kosmetyków – częste nakładanie na włosy masek i odżywek zawierających obciążające emolienty czy używanie produktów do stylizacji, takich jak żele, pianki i lakiery, może prowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów;

– gorąca woda – mycie skóry głowy gorącą wodą może stymulować gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, dlatego też warto myć i spłukiwać włosy letnią wodą.

  • Stres – wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, może powodować nadreaktywność gruczołów łojowych i w konsekwencji wzmożenie wydzielania łoju. Ponadto przewlekły stres może przyczyniać się do występowania świądu i łuszczenia się skóry głowy.
  • Warunki środowiskowezanieczyszczenie powietrza, duża wilgotność czy wysoka temperatura mogą wpływać na szybsze przetłuszczanie się włosów.

 

Sposoby na nadmiernie przetłuszczające się włosy

Radzenie sobie z problemem przetłuszczania się włosów wymaga wdrożenia odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych, a także modyfikacji diety oraz stylu życia. Oto kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w kontrolowaniu produkcji sebum i utrzymaniu włosów w lepszej kondycji, tak aby dłużej zachowywały świeżość.

Odpowiednie mycie włosów może zapobiec nadmiernemu wydzielaniu sebum

Myj włosy wtedy, kiedy tego potrzebują, co 1-2 dni (przekonanie, że codzienne mycie głowy nasila problem przetłuszczających się włosów, to mit). Wybieraj delikatne szampony przeznaczone typowo do włosów tłustych, które nie zawierają silikonów ani parabenów. Szampony z naturalnymi składnikami, takimi jak mięta pieprzowa, rozmaryn czy drzewo herbaciane, mogą pomóc w regulacji wydzielania sebum. Używaj letniej wody i pamiętaj o dokładnym spłukaniu kosmetyków. Prawidłowe mycie włosów przetłuszczających się jest ogromnie ważne.

PEELINGI TRYCHOLOGICZNE

DERMOKOSMETYKI DO WŁOSÓW

SZAMPONY BEZ PARABENÓW I SILIKONU

Kosmetyki do włosów przetłuszczających się

W przypadku włosów, które się przetłuszczają, odżywki i maski należy nakładać na włosy, a nie na skórę głowy. Jeśli dodatkowo masz cienkie i przyklapnięte kosmyki, unikaj w codziennej pielęgnacji produktów zawierających duże ilości emolientów (czyli olejów, silikonów, wosków). W produktach do pielęgnacji włosów szukaj natomiast takich składników, jak: glinka zielona, glinka kaolinowa, szałwia, rozmaryn, pokrzywa, aloes, olejek z drzewa herbacianego. Wybieraj kosmetyki z krótkim składem.

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy i skórę głowy?

Jeśli masz tendencję do przetłuszczania się włosów, zadbaj także o właściwą pielęgnację skóry głowy. Regularnie stosuj peeling trychologiczny (choć nie częściej niż raz w tygodniu), który pomaga usunąć nadmiar sebum, martwe komórki skóry i resztki produktów kosmetycznych. Możesz także zastosować specjalistyczne wcierki, np. ziołowe czy z kwasem salicylowym, które zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry, złagodzą ewentualne podrażnienia i pomogą w regulacji pracy gruczołów łojowych.

Dieta przy przetłuszczającej się skórze głowy

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry i włosów. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się warto zwrócić uwagę na to, co jemy, ponieważ niektóre produkty mogą wpływać na nadprodukcję sebum. Mowa tu głównie o tłuszczach nasyconych, węglowodanach prostych, zbyt dużej ilości soli. Należy zatem unikać przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej, takiej jak gotowe słodycze, słone przekąski, dania instant, słodzone napoje. Warto z kolei zadbać o obecność w jadłospisie kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B, witamin A, E, D, cynku oraz antyoksydantów.

Sprawdź ofertę witamin i minerałów, które wesprą Twoją dietę przy przetłuszczającej się skórze głowy

Domowe sposoby na włosy przetłuszczające się

Walkę z przetłuszczającymi się włosami z powodzeniem mogą wspomóc naturalne metody. Wśród nich znajdują się m.in.:

Płukanka z octu jabłkowego

Składniki: 2-3 łyżki octu jabłkowego, 1 litr wody

Sposób użycia: Po umyciu włosów szamponem spłucz je mieszanką octu i wody. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Maseczka z białka jajka

Składniki: 2 białka jajka

Sposób użycia: Ubij białka jajek na pianę i nałóż na włosy oraz na skórę głowy. Pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz całe włosy chłodną wodą i umyj je odpowiednim szamponem. Stosuj raz na dwa tygodnie.

Wcierka z soku z cytryny

Składniki: sok z jednej cytryny, woda (opcjonalnie)

Sposób użycia: Wyciśnij sok z cytryny. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, możesz rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:1. Nałóż na skórę głowy, a po około 15 minutach spłucz wodą. Następnie użyj delikatnego szamponu.

Maska z sody oczyszczonej

Składniki: 2-3 łyżki sody oczyszczonej, woda

Sposób użycia: Wymieszaj sodę z wodą, tak aby uzyskać konsystencję pasty. Nałóż na skórę głowy i włosy, pozostaw na 5-10 minut, a następnie spłucz letnią wodą i umyj włosy szamponem. Stosuj raz na dwa tygodnie.

Maska z drożdży

Składniki: 25 g świeżych drożdży (lub 1 saszetka drożdży instant), 1 łyżka ciepłej wody (nie gorącej)

Sposób użycia: W małej miseczce rozkrusz świeże drożdże (lub wsyp drożdże instant), dodaj wodę i dobrze wymieszaj, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą, tworząc gładką pastę. Nałóż maskę na wilgotne, świeżo umyte włosy, skup się głównie na skórze głowy. Pozostaw ją na włosach przez 20-30 minut. Aby uzyskać lepszy efekt, możesz nałożyć na włosy czepek i owinąć głowę ręcznikiem. Dokładnie spłucz maskę ciepłą wodą i umyj włosy szamponem.

Przetłuszczające się włosy a choroby

Włosy, które nadmiernie się przetłuszczają, mogą być wynikiem nie tylko niewłaściwej pielęgnacji czy źle zbilansowanej diety, ale także objawem pewnych chorób i zaburzeń zdrowotnych. Dotyczy to m.in. wspomnianych już wyżej problemów z równowagą gospodarki hormonalnej.

Przetłuszczające się u nasady włosy mogą być bowiem jednym z objawów niedoczynności tarczycy (wówczas towarzyszą im: zbyt sucha skóra, łamliwość włosów, przewlekłe zmęczenie, uczucie zimna, przyrost masy ciała, obrzęki twarzy i kończyn), a także zespołu policystycznych jajników – PCOS (występują wówczas m.in.: zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, nadwaga i otyłość typu brzusznego, podwyższony poziom cukru we krwi, niepłodność). Jeśli zauważasz u siebie takie niepokojące symptomy, udaj się do lekarza.

Przetłuszczanie się włosów oraz skóry głowy może być również oznaką łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS), związanego z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, i współistniejącego zakażenia grzybiczego (patogenem drożdżopodobnym Malassezia furfur). Objawy schorzenia to łuszczące się, żółte lub szare zmiany zapalne na skórze, przede wszystkim na twarzy, owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej, czasem też pod pachami i w pachwinach, a także świąd, intensywne wypadanie włosów. Występowanie tego rodzaju dolegliwości należy pilnie skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła do kąpieli - jak działają?

    Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się leki pochodzenia roślinnego. Na rynku polskim w wielu czasopismach ukazują się artykuły popularyzujące ziołolecznictwo, co dodatkowo ułatwia dostęp do informacji na temat właściwości farmakologicznych i leczniczych ziół, a także wykorzystaniu tej wiedzy w kosmetologii. Zawarte w surowcach roślinnych substancje czynne mogą zostać użyte nie tylko w postaci toników czy płukanek do włosów, ale również w postaci kąpieli.

  • Kompleksowa pielęgnacja cery mieszanej

    Cera mieszana to najbardziej popularny typ cery. Nie jest ona łatwa w pielęgnacji, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – stanowi połączenie cery tłustej z partiami, które można zaklasyfikować jako normalne lub suche. W odniesieniu do pielęgnacji cery mieszanej specjaliści kładą nacisk na dwa procesy, tj. usuwanie i normalizację wydzielania sebum oraz odpowiednie nawilżenie skóry. Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór kosmetyków.

  • Komedogenność kosmetyków – dlaczego niektóre kosmetyki „zapychają” skórę?

    Coraz częściej świadomi producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach informację, że ich produkty nie powodują powstawania zaskórników, nie zatykają porów lub są stworzone z myślą o cerze wrażliwej. Za powstawanie niedoskonałości, takich jak krostki, grudki, pryszcze, wągry czy „kaszka na skórze”, odpowiadają m.in. składniki komedogenne zawarte w kosmetykach. Czym są tzw. zapychacze? Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszych preparatów do skóry, żeby nie skończyło się to wysypem nowych niedoskonałości?

  • Zioła na włosy – postaw na naturalną pielęgnację!

    Wakacje to okres, w którym włosy narażone są na przesuszenie i uszkodzenia m.in. przez palące słońce, słoną wodę, zmianę temperatur oraz zabiegi fryzjerskie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie zioła na włosy, aby w naturalny sposób zadbać o ich kondycję.

  • Dieta na wypadanie włosów – co jeść, aby włosy przestały wypadać?

    Wśród przyczyn wypadających włosów wymienia się m.in. poród, nieodpowiednią pielęgnację, stres, choroby czy też zaburzenia hormonalne. Okazuje się, że dieta również ma duży wpływ na ich kondycję. Co zatem jeść, aby włosy przestały wypadać?  

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Skóra, włosy i paznokcie potrafią ujawnić odczuwanie stresu przez człowieka

    Stres jest nieodwołalną częścią życia. Jednak niezależnie od skali wielkości czynników stresogennych, uczucie napięcia nerwowego może mieć wpływ zarówno na samopoczucie, jak i kondycję fizyczną, a także na stan skóry. Jak stres wpływa na ciało?

  • Korzyści i zastosowania olejku eterycznego z rozmarynu – na włosy i funkcjonowanie mózgu (część 1.)

    Olejek eteryczny z rozmarynu może przynieść pewne korzyści zdrowotne, w tym między innymi wspomóc funkcjonowanie mózgu i przyczynić się do szybszego wzrostu włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl