zestresowana kobieta w pracy
Arkadiusz Dąbek

Skóra, włosy i paznokcie potrafią ujawnić odczuwanie stresu przez człowieka

Stres jest nieodwołalną częścią życia. Jednak niezależnie od skali wielkości czynników stresogennych, uczucie napięcia nerwowego może mieć wpływ zarówno na samopoczucie, jak i kondycję fizyczną, a także na stan skóry. Jak stres wpływa na ciało?

Jak stres może wpływać na ciało?

Skóra jest największym organem ciała i często odzwierciedla to, co dzieje się wewnątrz organizmu. Napięcie nerwowe może intensyfikować stan zapalny, spowalniać gojenie się ran oraz ujemnie wpływać na stan skóry. Gruczoły produkują więcej sebum, gdy są pod wpływem stresu, co może  skutkować zaostrzeniem trądziku w przypadku osób ze skłonnością do powstawania ognisk zapalnych. Stres także może wyzwalać choroby skóry – takie jak łuszczyca i egzema – powodując tzw. warunki do flare-up, czyli nawrotu lub zaognienia choroby, a także przyczyniać się do zwiększenia nadmiernego apetytu i tycia. 

Napięcie nerwowe może mieć duży wpływ na starzenie się skóry. Hormony stresu bowiem rozkładają kolagen i elastynę w skórze, zakłócają proces odmładzania, co może przyspieszyć proces starzenia, w efekcie powodując więcej drobnych linii i zmarszczek.

Stres wpływa również na włosy oraz ich wzrost. Przyczynia się do ich przerzedzenia, wypadania. Pomimo że najczęściej występowanie wypadania włosów spowodowanego stresem jest tymczasowe, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom.

Techniki mind body do zniwelowania skutków stresu dla ciała

Pomimo że całkowicie nie wyłączymy stresu z codzienności, specjaliści w zakresie dermatologii zalecają tzw. praktyki mind body – inaczej znane jako techniki zarządzania stresem. Skupiają się one na fizycznych, umysłowych i emocjonalnych potrzebach, aby wspomóc kontrolę napięcia nerwowego oraz przeciwdziałać ujemnym konsekwencjom, które dotykają ludzki organizm. Problem poruszyła w swoich działaniach Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD). Według dermatolog dr. Keiry Barr, napięcie nerwowe może wpływać jeszcze inaczej, wyłączając z tego bezpośrednie problemy skóry oraz włosów. W tym kontekście ekspertka tłumaczy, że praktyki mind body mogą pomóc w kontrolowaniu stresu, co może skutkować zmniejszeniem objawów oraz efektów ubocznych leczenia raka. Ponadto może poprawić jakość życia przez poprawę samego leczenia oraz ogólnego stanu skóry. Keira Barr podkreśla znaczenie zarządzania reakcjami na stres, jest ono bowiem bardzo ważnym dodatkiem do każdego wzorca pielęgnacji skóry.

Praktyki mind body są najbardziej skuteczne, gdy stosuje się je w połączeniu z innymi zabiegami. Można wytypować pewne modelowe przykłady praktyk skierowanych zarówno do pielęgnacji ciała, jak i umysłu. Oto te, które wymienia AAD:

Pierwszy typ – medytacja – praca nad skupieniem (oczyszczeniem) umysłu, która może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz objawów lęku i depresji.

Drugi typ – akupunktura – polega na wprowadzaniu cienkich igieł do skóry w celu złagodzenia bólu oraz stresu. Może również pomóc zmniejszyć częstotliwość napięciowych bólów głowy i zapobiec migrenowym bólom głowy.

Trzeci typ – wizualizacja – obopólna praca oddechem i umysłem, co ma skutkować wizualizacją obrazów, idei, symboli bądź napływem pozytywnego myślenia. Pomaga osiągnąć odpowiedni nastrój, nastawienie lub odczucie w ciele.
Czwarty typ – breathwork – koncentruje się na ćwiczeniach oddechowych, jest przeznaczony do osiągnięcia kontroli oddechu.

Piąty typ – tai chi lub qigong – inaczej sztuki walki, pomagają poprawić równowagę i zmniejszyć ból pleców.

Szósty typ – joga – łączy umysł i ciało. Zawiera w sobie postawy fizyczne, techniki oddechowe oraz medytację czy relaksację. Joga koncentruje się na poprawie zdrowia psychicznego i emocjonalnego, snu a także równowagi.

Powiązane produkty

Holistyczne podejście i indywidualne potrzeby

Specjalistka dr. Keira Barr jednak zauważa, że techniki mind body nie są uniwersalnym podejściem. Każdy człowiek bowiem ma indywidualną relację do odczuwanego napięcia nerwowego. To właśnie nasze postrzeganie i doświadczenie ze stresem określa, jak on na nas wpływa oraz jak reagujemy na techniki mind body. Każda osoba samodzielnie musi dobrać i wdrożyć tę technikę, która w toku prób i błędów okaże się najlepsza.

Według słów ekspertki, dopiero holistyczne podejście pozwoli poddać analizie wszystkie pośrednie przyczyny, które wpływają na naszą skórę. Warto zwyczajnie wiedzieć, że napięcie nerwowe może przyczyniać się do poważniejszych schorzeń dermatologicznych.

W przypadku doświadczania stresu oraz związanego z tym występowania zaburzeń na skórze, włosach lub paznokciach należy umówić się na konsultację z odpowiednim specjalistą.
  1. Feeling stressed? It can show in your skin, hair and nails, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-07-stressed-skin-hair.html [dostęp:] 08.08.2022.
  2. National Institute of Mental Health, 5 things you should know about stress, www.nimh.nih.gov [online] https://www.nimh.nih.gov/sites/default/files/documents/health/publications/stress/19-mh-8109-5-things-stress.pdf, [dostęp:] 07.08.2022
  3. American Academy of Dermatology Association, Stress: Is it a common eczema trigger?, www.aad.org, [online],https://www.aad.org/public/diseases/eczema/childhood/triggers/stress [dostęp:] 07.08.2022.
  4. American Academy of Dermatology Association, What can help reduce psoriasis flare-ups?, www.aad.org, [online], https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/triggers/reduce-flares, [dostęp:] 07.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij