Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce
Urszula Krzesiak

Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce

Na świecie możemy wyróżnić aż kilkanaście gatunków mięty, przy czym największe jej uprawy zlokalizowane są głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce spotkamy kilka z nich, jednak zdecydowanie najpopularniejszą, a zarazem najczęściej występującą odmianą jest tzw. mięta pieprzowa. Ma szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i przemyśle spożywczym czy kosmetycznym.

Mięta pieprzowa to roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Posiada naprzeciwlegle ułożone ulistnienie o ciemnozielonej barwie, podłużnym, jajowatym kształcie, ostro pikowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwitnie od lipca do września, a jej kwiaty mają na ogół liliowy lub różowy kolor.

Surowcem zielarskim są liście Folium Menthae piperitae, ziele Herba Menthae piperitae oraz olejek otrzymywany z ziela Oleum Menthae piperitae. Roślina do wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego oraz gleby o dużej zawartości próchnicy, bogatej w wapń. Co ciekawe, nadaje się również do sadzenia w doniczkach i skrzynkach balkonowych, możemy ją zatem mieć „na wyciągnięcie ręki”.

Właściwości zdrowotne i skład chemiczny mięty

Mięta pieprzowa zawiera w składzie głównie olejek eteryczny (do 2%), flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, związki goryczkowe, sterole oraz sole mineralne. To właśnie one przyczyniają się do jej fantastycznych właściwości upiększających i zdrowotnych.

Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji bądź różnego rodzaju maści. Posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być używany wewnętrznie: napary, wyciągi alkoholowe, zaburzenia trawienia, brak łaknienia, wzdęcia, nudności, nieżyt żołądka i jelit, stany skurczowe przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, pomocniczo także w kamicy żółciowej, wirusowym zapaleniu wątroby oraz chorobie lokomocyjnej.

Jako zastosowanie zewnętrzne olejek mięty pieprzowej (rozcieńczony z wodą) zaleca się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła oraz do przemywania w stanach zapalnych skóry. Ponadto wyciąg z mięty zmniejsza ból głowy. Olejku rozpuszczonego w oleju bazowym używa się w przypadku dolegliwości reumatycznych, do nacierania skroni przy migrenowych bólach głowy oraz do smarowania miejsc po ukąszeniach owadów.

Aromaterapia, czyli oddziaływanie olejkiem miętowym na zmysły

Olejek miętowy stanowi cenny składnik w aromaterapii, korzystny w przypadku przewlekłego zmęczenia i stresu. Niewątpliwie przyjemnym zastosowaniem olejku miętowego jest aromatyzacja powietrza za pomocą kominków oraz świec zapachowych.

Mięta wspomaga koncentrację, łagodzi uczucie napięcia, a dodatek 10 kropli do kąpieli działa relaksująco oraz uspokajająco. Olejek eteryczny można wykorzystać również do masażu – należy dodać 2 krople na łyżkę oleju bazowego i delikatnie wymasować ciało.

Polecane dla Ciebie

Pielęgnacja twarzy

Olejek miętowy daje uczucie orzeźwienia i odświeżenia, wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu oczyszczającym oraz łagodzącym. Olejek z mięty pieprzowej używa się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery problematycznej, tj. tłustej i trądzikowej. Zawarty w nich mentol świetnie wpływa na pozbawioną blasku skórę, rozświetlając ją, jednocześnie kontrolując wydzielanie sebum.

Kilka kropli można dodać do ulubionej maseczki do twarzy, np. takiej na bazie glinki kosmetycznej, wzbogaci wtedy jej skład i nada wspomagających właściwości, w tym antybakteryjnych (nie mówiąc już o delikatnym, słodkim zapachu).

By pozbyć się zaskórników należy zastosować kąpiel parową z suszonych liści mięty – wystarczy zalać wrzątkiem garść ziół, pochylić głowę nad parą i okryć się szczelnie ręcznikiem. Przesycone mentolem powietrze dokładnie oczyści zatkane pory, odkazi oraz ukoi podrażnioną skórę.

Olejek z mięty pieprzowej to także sprawdzony sposób na spierzchnięte wargi. Zmiękczy i wygładzi skórę suchych ust oraz lekko ją schłodzi.

Najprostsza recepta na domowej roboty balsam do ust: łączymy ze sobą wosk pszczeli, kilka kawałków gorzkiej czekolady, oliwę z oliwek lub olejek migdałowy, płynny miód oraz kilka kropli olejku eterycznego. Całość przekładamy do pustego opakowania po zużytym kremie. I gotowe!

Pielęgnacja ciała

Olejek miętowy jest składnikiem wszelkich produktów, po których odczuwa się odświeżenie. Zawarty w nim mentol drażni receptory zimna, wywołując przyjemne uczucie chłodu. Nie dziwi zatem fakt, że wchodzi w skład wielu kosmetyków używanych w sezonie letnim, np. po opalaniu (możemy dodać go do butelki z wodą lub hydrolatem i taką mieszanką spryskiwać rozgrzane ciało).

Mentol stosowany zewnętrznie działa znieczulająco, ściągająco i ujędrniająco, dlatego stanowi składnik artykułów ujędrniających oraz antycellulitowych, a także ekspresowych maseczek do twarzy. Mięta chłodzi, orzeźwia i stymuluje skórę. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym zaczerwienienie.

Pielęgnacja włosów

Miętę pieprzową można użyć do pielęgnacji włosów. Obok oczywistych właściwości chłodzących przejawia również działanie przeciwłupieżowe. Stanowi skuteczny składnik preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, oczyszczając oraz zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się – wystarczy tylko dodać do ulubionego szamponu (bądź odżywki) kilka kropli olejku. Stosowany regularnie przyniesie pozytywne efekty.

Olejek z mięty pieprzowej pomaga w ujarzmieniu niesfornych i puszących się loków – należy wetrzeć w nie kroplę, aby stały się na powrót zdyscyplinowane oraz pełne blasku.

Inne zastosowania olejku miętowego

Olejku z mięty pieprzowej, ze względu na orzeźwiającą woń, używa się m.in. do produkcji perfum i wód kolońskich.

Często jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy preparatów do pielęgnacji stóp (ma odświeżające oraz przeciwgrzybicze właściwości).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij