Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce
Urszula Krzesiak

Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce

Na świecie możemy wyróżnić aż kilkanaście gatunków mięty, przy czym największe jej uprawy zlokalizowane są głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce spotkamy kilka z nich, jednak zdecydowanie najpopularniejszą, a zarazem najczęściej występującą odmianą jest tzw. mięta pieprzowa. Ma szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i przemyśle spożywczym czy kosmetycznym.

Mięta pieprzowa to roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Posiada naprzeciwlegle ułożone ulistnienie o ciemnozielonej barwie, podłużnym, jajowatym kształcie, ostro pikowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwitnie od lipca do września, a jej kwiaty mają na ogół liliowy lub różowy kolor.

Surowcem zielarskim są liście Folium Menthae piperitae, ziele Herba Menthae piperitae oraz olejek otrzymywany z ziela Oleum Menthae piperitae. Roślina do wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego oraz gleby o dużej zawartości próchnicy, bogatej w wapń. Co ciekawe, nadaje się również do sadzenia w doniczkach i skrzynkach balkonowych, możemy ją zatem mieć „na wyciągnięcie ręki”.

Właściwości zdrowotne i skład chemiczny mięty

Mięta pieprzowa zawiera w składzie głównie olejek eteryczny (do 2%), flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, związki goryczkowe, sterole oraz sole mineralne. To właśnie one przyczyniają się do jej fantastycznych właściwości upiększających i zdrowotnych.

Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji bądź różnego rodzaju maści. Posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być używany wewnętrznie: napary, wyciągi alkoholowe, zaburzenia trawienia, brak łaknienia, wzdęcia, nudności, nieżyt żołądka i jelit, stany skurczowe przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, pomocniczo także w kamicy żółciowej, wirusowym zapaleniu wątroby oraz chorobie lokomocyjnej.

Jako zastosowanie zewnętrzne olejek mięty pieprzowej (rozcieńczony z wodą) zaleca się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła oraz do przemywania w stanach zapalnych skóry. Ponadto wyciąg z mięty zmniejsza ból głowy. Olejku rozpuszczonego w oleju bazowym używa się w przypadku dolegliwości reumatycznych, do nacierania skroni przy migrenowych bólach głowy oraz do smarowania miejsc po ukąszeniach owadów.

Aromaterapia, czyli oddziaływanie olejkiem miętowym na zmysły

Olejek miętowy stanowi cenny składnik w aromaterapii, korzystny w przypadku przewlekłego zmęczenia i stresu. Niewątpliwie przyjemnym zastosowaniem olejku miętowego jest aromatyzacja powietrza za pomocą kominków oraz świec zapachowych.

Mięta wspomaga koncentrację, łagodzi uczucie napięcia, a dodatek 10 kropli do kąpieli działa relaksująco oraz uspokajająco. Olejek eteryczny można wykorzystać również do masażu – należy dodać 2 krople na łyżkę oleju bazowego i delikatnie wymasować ciało.

Powiązane produkty

Pielęgnacja twarzy

Olejek miętowy daje uczucie orzeźwienia i odświeżenia, wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu oczyszczającym oraz łagodzącym. Olejek z mięty pieprzowej używa się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery problematycznej, tj. tłustej i trądzikowej. Zawarty w nich mentol świetnie wpływa na pozbawioną blasku skórę, rozświetlając ją, jednocześnie kontrolując wydzielanie sebum.

Kilka kropli można dodać do ulubionej maseczki do twarzy, np. takiej na bazie glinki kosmetycznej, wzbogaci wtedy jej skład i nada wspomagających właściwości, w tym antybakteryjnych (nie mówiąc już o delikatnym, słodkim zapachu).

By pozbyć się zaskórników należy zastosować kąpiel parową z suszonych liści mięty – wystarczy zalać wrzątkiem garść ziół, pochylić głowę nad parą i okryć się szczelnie ręcznikiem. Przesycone mentolem powietrze dokładnie oczyści zatkane pory, odkazi oraz ukoi podrażnioną skórę.

Olejek z mięty pieprzowej to także sprawdzony sposób na spierzchnięte wargi. Zmiękczy i wygładzi skórę suchych ust oraz lekko ją schłodzi.

Najprostsza recepta na domowej roboty balsam do ust: łączymy ze sobą wosk pszczeli, kilka kawałków gorzkiej czekolady, oliwę z oliwek lub olejek migdałowy, płynny miód oraz kilka kropli olejku eterycznego. Całość przekładamy do pustego opakowania po zużytym kremie. I gotowe!

Pielęgnacja ciała

Olejek miętowy jest składnikiem wszelkich produktów, po których odczuwa się odświeżenie. Zawarty w nim mentol drażni receptory zimna, wywołując przyjemne uczucie chłodu. Nie dziwi zatem fakt, że wchodzi w skład wielu kosmetyków używanych w sezonie letnim, np. po opalaniu (możemy dodać go do butelki z wodą lub hydrolatem i taką mieszanką spryskiwać rozgrzane ciało).

Mentol stosowany zewnętrznie działa znieczulająco, ściągająco i ujędrniająco, dlatego stanowi składnik artykułów ujędrniających oraz antycellulitowych, a także ekspresowych maseczek do twarzy. Mięta chłodzi, orzeźwia i stymuluje skórę. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym zaczerwienienie.

Pielęgnacja włosów

Miętę pieprzową można użyć do pielęgnacji włosów. Obok oczywistych właściwości chłodzących przejawia również działanie przeciwłupieżowe. Stanowi skuteczny składnik preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, oczyszczając oraz zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się – wystarczy tylko dodać do ulubionego szamponu (bądź odżywki) kilka kropli olejku. Stosowany regularnie przyniesie pozytywne efekty.

Olejek z mięty pieprzowej pomaga w ujarzmieniu niesfornych i puszących się loków – należy wetrzeć w nie kroplę, aby stały się na powrót zdyscyplinowane oraz pełne blasku.

Inne zastosowania olejku miętowego

Olejku z mięty pieprzowej, ze względu na orzeźwiającą woń, używa się m.in. do produkcji perfum i wód kolońskich.

Często jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy preparatów do pielęgnacji stóp (ma odświeżające oraz przeciwgrzybicze właściwości).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij