Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce
Urszula Krzesiak

Mięta pieprzowa – zastosowanie w kosmetyce

Na świecie możemy wyróżnić aż kilkanaście gatunków mięty, przy czym największe jej uprawy zlokalizowane są głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce spotkamy kilka z nich, jednak zdecydowanie najpopularniejszą, a zarazem najczęściej występującą odmianą jest tzw. mięta pieprzowa. Ma szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i przemyśle spożywczym czy kosmetycznym.

Mięta pieprzowa to roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Posiada naprzeciwlegle ułożone ulistnienie o ciemnozielonej barwie, podłużnym, jajowatym kształcie, ostro pikowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwitnie od lipca do września, a jej kwiaty mają na ogół liliowy lub różowy kolor.

Surowcem zielarskim są liście Folium Menthae piperitae, ziele Herba Menthae piperitae oraz olejek otrzymywany z ziela Oleum Menthae piperitae. Roślina do wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego oraz gleby o dużej zawartości próchnicy, bogatej w wapń. Co ciekawe, nadaje się również do sadzenia w doniczkach i skrzynkach balkonowych, możemy ją zatem mieć „na wyciągnięcie ręki”.

Właściwości zdrowotne i skład chemiczny mięty

Mięta pieprzowa zawiera w składzie głównie olejek eteryczny (do 2%), flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, związki goryczkowe, sterole oraz sole mineralne. To właśnie one przyczyniają się do jej fantastycznych właściwości upiększających i zdrowotnych.

Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji bądź różnego rodzaju maści. Posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być używany wewnętrznie: napary, wyciągi alkoholowe, zaburzenia trawienia, brak łaknienia, wzdęcia, nudności, nieżyt żołądka i jelit, stany skurczowe przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, pomocniczo także w kamicy żółciowej, wirusowym zapaleniu wątroby oraz chorobie lokomocyjnej.

Jako zastosowanie zewnętrzne olejek mięty pieprzowej (rozcieńczony z wodą) zaleca się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła oraz do przemywania w stanach zapalnych skóry. Ponadto wyciąg z mięty zmniejsza ból głowy. Olejku rozpuszczonego w oleju bazowym używa się w przypadku dolegliwości reumatycznych, do nacierania skroni przy migrenowych bólach głowy oraz do smarowania miejsc po ukąszeniach owadów.

Aromaterapia, czyli oddziaływanie olejkiem miętowym na zmysły

Olejek miętowy stanowi cenny składnik w aromaterapii, korzystny w przypadku przewlekłego zmęczenia i stresu. Niewątpliwie przyjemnym zastosowaniem olejku miętowego jest aromatyzacja powietrza za pomocą kominków oraz świec zapachowych.

Mięta wspomaga koncentrację, łagodzi uczucie napięcia, a dodatek 10 kropli do kąpieli działa relaksująco oraz uspokajająco. Olejek eteryczny można wykorzystać również do masażu – należy dodać 2 krople na łyżkę oleju bazowego i delikatnie wymasować ciało.

Powiązane produkty

Pielęgnacja twarzy

Olejek miętowy daje uczucie orzeźwienia i odświeżenia, wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu oczyszczającym oraz łagodzącym. Olejek z mięty pieprzowej używa się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery problematycznej, tj. tłustej i trądzikowej. Zawarty w nich mentol świetnie wpływa na pozbawioną blasku skórę, rozświetlając ją, jednocześnie kontrolując wydzielanie sebum.

Kilka kropli można dodać do ulubionej maseczki do twarzy, np. takiej na bazie glinki kosmetycznej, wzbogaci wtedy jej skład i nada wspomagających właściwości, w tym antybakteryjnych (nie mówiąc już o delikatnym, słodkim zapachu).

By pozbyć się zaskórników należy zastosować kąpiel parową z suszonych liści mięty – wystarczy zalać wrzątkiem garść ziół, pochylić głowę nad parą i okryć się szczelnie ręcznikiem. Przesycone mentolem powietrze dokładnie oczyści zatkane pory, odkazi oraz ukoi podrażnioną skórę.

Olejek z mięty pieprzowej to także sprawdzony sposób na spierzchnięte wargi. Zmiękczy i wygładzi skórę suchych ust oraz lekko ją schłodzi.

Najprostsza recepta na domowej roboty balsam do ust: łączymy ze sobą wosk pszczeli, kilka kawałków gorzkiej czekolady, oliwę z oliwek lub olejek migdałowy, płynny miód oraz kilka kropli olejku eterycznego. Całość przekładamy do pustego opakowania po zużytym kremie. I gotowe!

Pielęgnacja ciała

Olejek miętowy jest składnikiem wszelkich produktów, po których odczuwa się odświeżenie. Zawarty w nim mentol drażni receptory zimna, wywołując przyjemne uczucie chłodu. Nie dziwi zatem fakt, że wchodzi w skład wielu kosmetyków używanych w sezonie letnim, np. po opalaniu (możemy dodać go do butelki z wodą lub hydrolatem i taką mieszanką spryskiwać rozgrzane ciało).

Mentol stosowany zewnętrznie działa znieczulająco, ściągająco i ujędrniająco, dlatego stanowi składnik artykułów ujędrniających oraz antycellulitowych, a także ekspresowych maseczek do twarzy. Mięta chłodzi, orzeźwia i stymuluje skórę. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym zaczerwienienie.

Pielęgnacja włosów

Miętę pieprzową można użyć do pielęgnacji włosów. Obok oczywistych właściwości chłodzących przejawia również działanie przeciwłupieżowe. Stanowi skuteczny składnik preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, oczyszczając oraz zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się – wystarczy tylko dodać do ulubionego szamponu (bądź odżywki) kilka kropli olejku. Stosowany regularnie przyniesie pozytywne efekty.

Olejek z mięty pieprzowej pomaga w ujarzmieniu niesfornych i puszących się loków – należy wetrzeć w nie kroplę, aby stały się na powrót zdyscyplinowane oraz pełne blasku.

Inne zastosowania olejku miętowego

Olejku z mięty pieprzowej, ze względu na orzeźwiającą woń, używa się m.in. do produkcji perfum i wód kolońskich.

Często jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy preparatów do pielęgnacji stóp (ma odświeżające oraz przeciwgrzybicze właściwości).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl