Kobieta z puszącymi się włosami
Ewelina Sochacka

5 sposobów na puszące się włosy

Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

Dlaczego włosy się puszą?

Włosy puszą się, gdy ich łuski, czyli osłonki chroniące łodygę przed uszkodzeniami, są nadmiernie rozchylone. Wówczas kosmyki stają się zmierzwione, suche i matowe, tracą swoją sprężystość i są problematyczne w układaniu. Niedomknięcie łuski sprawia, że włosy są suche, łamliwe i wyglądają na zniszczone. Łatwo chłoną także wilgoć i zaczynają się falować lub kręcić.

Jakie są najczęstsze przyczyny puszących się włosów?

  • Niewłaściwa pielęgnacja, szczególnie stosowanie zbyt dużej ilości humektantów (substancji silnie nawilżających).
  • Częste zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie i farbowanie włosów.
  • Regularne używanie prostownicy lub lokówki, suszenie gorącym powietrzem.
  • Mechaniczne uszkodzenia, np. na skutek ciasnego związywania włosów gumką.
  • Niestosowanie ochrony przed promieniowaniem UV czy wysoką temperaturą.

5 sposobów na puszące się włosy

Aby ujarzmić puszące się włosy, trzeba działać wielotorowo. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i zachowanie równowagi PEH (właściwego balansu protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji – to, jakie powinny być ich proporcje, zależy od tego, czy włosy są wysoko-, średnio- czy niskoporowate). Trzeba też unikać częstego używania prostownicy, a do suszenia wykorzystywać ciepły (ale nie gorący) strumień powietrza. Warto również zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę i właściwe nawodnienie organizmu. Co jeszcze można zrobić, aby wygładzić włosy?

  1. Metoda OMO

OMO to sposób mycia włosów polegający na stosowaniu następującego schematu: odżywka–mycie–odżywka (zamiast tradycyjnego mycia włosów szamponem, a następnie nakładania odżywki). Sprawdzi się w przypadku włosów suchych i zniszczonych, wygładzi je i przywróci dawny blask. Metoda OMO nie będzie odpowiednia dla włosów cienkich, ponieważ może je nadmiernie obciążyć.

2.    Olejowanie

Nakładanie oleju na suche bądź mokre włosy i pozostawienie go na jakiś czas to zabieg, który nadaje im sprężystość, blask, wygładza i sprawia, że są bardziej odporne na zniszczenia (olej wiąże wodę we włosie i nawilża go). Specyfik należy dobrać do rodzaju włosów, np. w przypadku wysokoporowatych sprawdzi się olej lniany, dla średnioporowatych dobrym wyborem będzie oliwa z oliwek, z kolei włosy niskoporowate można olejować przy użyciu oleju kokosowego.

Zobacz witaminy i minerały na włosy i paznokcie – sprawdź na DOZ.pl 

3.    Odżywka emolientowa

Włosom puszącym się brakuje przede wszystkim emolientów, czyli substancji głęboko nawilżających, natłuszczających oraz regenerujących. Tworzą na włosach ochronny film, dzięki któremu są one zabezpieczone przed utratą wody. Odżywki emolientowe mogą zawierać w swym składzie m.in.: oleje roślinne, oleje mineralne, masła, woski, lanolinę, silikony. Stosując je, trzeba jednak pamiętać, że mogą obciążać włosy i sprawiać, że będą się szybciej przetłuszczały. Cały czas trzeba mieć też na uwadze wspomnianą już równowagę PEH.

4.    Płukanka octowa

Płukanka z octem jabłkowym przywraca lekko kwaśne pH skóry i zamyka łuski włosów. Dokładnie oczyszcza skórę głowy i niweluje skłonność do przetłuszczania się. Ma też delikatne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Po zastosowaniu płukanki octowej (kupionej w drogerii lub przygotowanej w domu) włosy są delikatne, lekkie, miękkie i wygładzone. Łatwo się rozczesują, nie plączą i nie puszą.

5.    Zabieg keratynowy

Polega na wprowadzeniu w głąb łodygi włosa keratyny, co ma za zadanie uzupełnić ubytki tego białka budulcowego. Najczęściej zabieg wykonuje się w salonach fryzjerskich, choć w drogeriach można znaleźć zestawy do samodzielnego przeprowadzenia takiego zabiegu. Nie jest on skomplikowany, wymaga jednak posiadania prostownicy. Efekt gładkich i lśniących włosów utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij