kobieta aplikuje odżywkę na mokre włosy
Ewelina Sochacka

Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  1. Emolienty do włosów – czym są?
  2. Jak szukać emolientów w kosmetykach do włosów?
  3. Kto powinien używać emolientów do włosów?
  4. Jak poprawnie stosować emolienty do włosów?
  5. Po czym poznać, że włosy są przeemolientowane? Nadmiar emolientów
  6. Jak wyglądają włosy z niedoborem emolientów?

Emolienty do włosów – czym są?

Emolienty to składniki pielęgnacyjne dodawane do receptury kosmetyków do włosów i skóry. Słowo „emolient” jest pochodzenia łacińskiego (łac. emolliere) i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „zmiękczać”. Właśnie tak emolienty działają na włosy – zmiękczają je, nawilżają, natłuszczają i regenerują. Tworzą na włosach – na ich powierzchni – specjalną warstwę zabezpieczającą, dzięki której nie są one narażone na utratę wilgoci. Emolienty mogą pomóc uchronić włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, zbyt wysoką temperaturą czy szkodliwym działaniem promieni UV. Ich działanie nawilżające nie jest jednak bezpośrednie.

Emolienty mają najczęściej charakter hydrofobowy, czyli zabezpieczają włos w taki sposób, żeby nie tracił on zgromadzonej wewnątrz wilgoci. Emolienty nie działają więc wewnątrz włosa jako nawilżacz, tylko izolują włos (lub skórę).

Jak szukać emolientów w kosmetykach do włosów?

Emolienty znajdują się w ogromnej liczbie kosmetyków do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów – w szamponach, odżywkach, serum, czasami w peelingach trychologicznych i wcierkach. Można także postawić na emolienty w czystej postaci, wybierając oleje do włosów. W kosmetykach warto szukać wszelkich olejów roślinnych, olejów odzwierzęcych (lanolina), polimerów (w tym silikonów – końcówki ich nazw to najczęściej -conol, -xane, -cone), parafiny (mineral oil), wazeliny, maseł roślinnych, nafty kosmetycznej czy trójglicerydów (np. caprylic/capric acid triglyceride).

Powiązane produkty

Kto powinien używać emolientów do włosów?

Z emolientów do włosów mogą korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia porowatości włosów – niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Niemniej najrzadziej powinny sięgać po niego osoby, które mają najgładsze włosy – niskopory. Dlaczego? Otóż łuska włosów tych osób jest domknięta, stąd też efekt tafli na ich głowie. Emolienty mogą więc nadmiernie obciążyć włosy. Przy bardziej rozchylonych łuskach włosa, czyli w przypadku średnio- i wysokoporów, dobrze jest wiedzieć, jaki emolient będzie najlepszy, ponieważ ze względu na wielkość cząsteczki nie każdy będzie w stanie zabezpieczyć cały włos.

Wybór najlepszego emolientu do rodzaju włosów
Dlaczego włosy po emolientach się puszą?

Najlepsze emolienty dla włosów niskoporowatych (należy pamiętać o rozsądnych ilościach produktu i rzadszym stosowaniu):

  • olej kokosowy,
  • masło murumuru,
  • masło shea,
  • masło babassu,
  • masło mango,
  • masło kakaowe.

Najlepsze emolienty dla włosów średnioporowatych (to głównie oleje nasycone, o średniej wielkości cząsteczce):

Najlepsze emolienty dla włosów wysokoporowatych (to głównie oleje wielonienasycone, można stosować je najczęściej):

  • olej z pestek malin,
  • olej lniany,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej konopny.

Jak poprawnie stosować emolienty do włosów?

Emolienty stosowane są najczęściej jako ostatni etap pielęgnacji włosów. Najlepiej wcześniej użyć produktu nawilżającego, który „domkniemy” emolientem, zamykając wilgoć we wnętrzu włosa. Najczęściej nie oznacza jednak zawsze. Istnieje bowiem zabieg emulgacji oleju z włosów, który możemy wykonać, kiedy decydujemy się na olejowanie włosów i nie chcemy pozostawić lepkiej warstwy tłuszczu na ich powierzchni. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Nałóż olej na włosy i pozostaw go na ich powierzchni przez pewien czas – przynajmniej 40 minut, ale może to być nawet cała noc.
  2. Zmocz włosy ciepłym strumieniem i odsącz je z nadmiaru wody.
  3. Nałóż odżywkę emolientową, która pomoże zemulgować tłustą warstwę z powierzchni włosów.
  4. Spłucz odżywkę i umyj włosy szamponem.
  5. Nałóż na włosy odżywkę, np. proteinową. Poczekaj chwilę i dokładnie spłucz włosy.
  6. Przed suszeniem włosów domknij pielęgnację np. silikonowym serum do włosów.

Jest to tak zwana metoda OMO, czyli stosowanie produktów w kolejności odżywka (O), szampon (M), odżywka (O).

Dowiedz się więcej i poznaj 5 sposobów na puszące się włosy. Sprawdź na DOZ.pl

Po czym poznać, że włosy są przeemolientowane? Nadmiar emolientów

Nadmiar emolientów najszybciej zauważą osoby z włosami niskoporowatymi. Jeśli przesadzą ze stosowaniem emolientów, od razu dostrzegą, że włosy nie są sypkie, a posklejane, krótko po umyciu będą wyglądały na tłuste, obciążone i bez objętości. Nadmiar emolientów będzie się objawiał także w postaci zbitych kosmyków, które co chwilę trzeba rozczesywać, aby włosy stały się jedną warstwą.

Jeśli przesadzimy z ilością emolientów, dobrze jest odpuścić sobie przez kilka dni ich nakładanie, a także zastosować np. szampon oczyszczający włosy i skórę głowy z nadmiaru produktów do ich pielęgnacji.

Jak wyglądają włosy z niedoborem emolientów?

Jak już wspomniano, włosy poddane pielęgnacji z użyciem emolientów powinny być lśniące, wygładzone, sypkie i błyszczące. Włosy, które potrzebują emolientów, będą z kolei szorstkie, o nierównej powierzchni, matowe, suche w dotyku, napuszone. Bardzo charakterystyczną cechą włosów z niedoborem emolientów jest to, że nadmiernie się elektryzują. Dobrze jest pamiętać, że za dobrą kondycję włosów odpowiadają nie tylko kosmetyki do włosów, niezależnie od ich składu i naszej wiedzy dotyczącej włosingu. Piękne włosy to przede wszystkim efekt naszego stylu życia, w tym diety, ilości snu i stresu, obecności ewentualnych niedoborów witamin i minerałów czy zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną.

Sprawdź, jakie witaminy i minerały na włosy w tabletkach znajdziesz na DOZ.pl

  1. Za dużo emolientów w pielęgnacji włosów, www.loczek.pl [online] https://loczek.pl/za-duzo-emolientow-w-pielegnacji-wlosow/ [dostęp:] 26.09.2023.
  2. Proteiny, emolienty i humektanty – wszystko co musisz o nich wiedzieć, www.hairstore.pl [online] https://www.hairstore.pl/blog/proteiny-emolienty-humektanty/ [dostęp:] 26.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl