Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?
Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?
- Charakterystyka włosów średnioporowatych – po czym poznać?
- Jak wykonać test porowatości włosów w szklance z wodą?
- Jaką odżywkę kupić do włosów średnioporowatych?
- Jak nie pielęgnować włosów średnioporowatych? Najczęstsze błędy
- Co zrobić, żeby włosy średnioporowate się nie puszyły?
- Czym czesać włosy średnioporowate? Najlepsze szczotki
Charakterystyka włosów średnioporowatych – po czym poznać?
Istnieją pewne cechy włosów, po których możemy rozpoznać ich porowatość. Włosy średnioporowate również mają bardzo charakterystyczne właściwości:
Szybkie wchłanianie wody/wilgoci
Włosy średnioporowate wchłaniają wodę umiarkowanie szybko. Nie są tak chłonne jak włosy wysokoporowate (najbardziej suche, najmniej przypominają taflę), ale też nie odbijają wody jak włosy niskoporowate (ciężkie włosy, tworzą taflę, która odbija światło).
Trwałość stylizacji i koloryzacji
Włosy średnioporowate nie sprawiają większych problemów i całkiem dobrze utrzymują zarówno stylizację, jak i produkty do jej utrwalania. Nie wymagają częstego poprawiania fryzury, ale dobrze jest wyposażyć swoją kosmetyczkę np. w dobry lakier, którym można delikatnie spryskać włosy, aby dodatkowo ich nie obciążyć. Farby do włosów, niezależnie od rodzaju wybranego produktu, dobrze pokrywają włos, a kolor utrzymuje się stosunkowo długo.
Przyzwoita elastyczność
Włosy średnioporowate są zazwyczaj elastyczne i nie łamią się łatwo. Warto jednak zadbać o odpowiednią ochronę końcówek. Można to zrobić poprzez nakładanie oleju czy odpowiedniego serum silikonowego, pamiętając o tym, że źle dobrane produkty mogą przeciążyć włosy, a nie je zabezpieczyć.
Nieco gładkie w dotyku
Kiedy przesuniesz palce po włosach średnioporowatych, mogą wydawać się raczej gładkie. Mają też zdrowy połysk. Ich łuski nie są mocno rozchylone, jak w przypadku włosów wysokoporowatych, ale nie są też taflą, jak ma to miejsce przy niskoporowatych włosach.
Łatwość wchłaniania produktów
Włosy średnioporowate łatwo przyjmują produkty do pielęgnacji, ale nie należy stosować ich w nadmiarze. Świadoma pielęgnacja włosów oparta jest na zasadzie równowagi PEH – odpowiedniego stosunku składników pielęgnacyjnych, takich jak proteiny, emolienty i humektanty.
Jak wykonać test porowatości włosów w szklance z wodą?
Jeśli nadal masz wątpliwości co do typu swoich włosów, możesz wykonać tzw. test porowatości włosów w szklance z wodą. Oto jak to zrobić:
- Umieść kilka czystych, suchych włosów w szklance wody.
- Po kilku chwilach zaobserwuj, co dzieje się z włosami:
- Jeśli kosmyk szybko opada na dno – masz włosy wysokoporowate.
- Jeśli kosmyk unosi się na powierzchni wody – masz włosy niskoporowate.
- Jeśli kosmyk opada na dno po pewnym czasie – masz włosy średnioporowate.
Pamiętaj, że porowatość włosów może być inna na różnych częściach głowy, dlatego warto przetestować kilka włosów z różnych obszarów – łodyga i końcówka mogą wyglądać zupełnie inaczej. Po rozpoznaniu typu porowatości włosów będziesz w stanie dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną i wybierać odpowiednie produkty, aby zachować zdrowe i piękne włosy.
Jaką odżywkę kupić do włosów średnioporowatych?
Wybierając kosmetyki do włosów średnioporowatych, warto zwrócić uwagę na te produkty, które pomogą w utrzymaniu właściwej wilgoci i elastyczności włosów, ale także na te, które zabezpieczają włosy i jednocześnie ich nie obciążą, ponieważ może to łatwo pogorszyć ich stan. Oto kilka wskazówek, jakie składniki i rodzaje odżywek mogą korzystnie wpłynąć na włosy średnioporowate:
Odżywki proteinowe
Włosy średnioporowate lubią odżywki proteinowe, które pomagają wzmocnić włosy i poprawić ich elastyczność. Proteiny mogą pomóc naprawić ewentualne uszkodzenia i chronić włosy przed łamaniem się. Kosmetyki proteinowe to te, które w swoim składzie będą miały składniki, takie jak keratyna, kolagen, proteiny sojowe, pszeniczne, jedwabiu, mleczne czy z jajka.
Odżywki nawilżające (humektanty)
Składniki, takie jak gliceryna, miód, pantenol, aloes i kwas hialuronowy, mają właściwości humektantów, co oznacza, że pomagają w „przyciąganiu” i zatrzymywaniu wilgoci we włosach, która jest niezwykle istotna dla średnioporów.
Olejki roślinne, emolienty
Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych to: olej jojoba, kokosowy arganowy, awokado, z oliwek, migdałowy czy z orzechów makadamia. Mogą one dostarczać składników odżywczych i pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu nawilżenia włosów średnioporowatych poprzez zabezpieczenie ich – utworzenie okluzji. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, podczas spłukiwania olejku z włosów zastosuj odżywkę, która pomoże go zemulgować. Następnie spłucz włosy wodą i przejdź do swojej zwykłej rutyny pielęgnacyjnej.
Jak nie pielęgnować włosów średnioporowatych? Najczęstsze błędy
Pamiętaj, że skuteczność odżywki zależy nie tylko od jej składu, ale także od regularnego i odpowiedniego stosowania. Dobrze jest również dbać o ogólną kondycję włosów poprzez zdrową dietę, unikanie nadmiernego stosowania ciepła podczas stylizacji i regularne przycinanie końcówek włosów. Nie bez znaczenia jest także stan skóry głowy, którą należy zaopiekować się w oddzielny sposób – niezależnie od porowatości włosów. Dodatkowo raz w tygodniu zaleca się przeprowadzić głębokie oczyszczanie skóry głowy i włosów np. peelingiem trychologicznym czy mocnym szamponem oczyszczającym, który usunie wszelkie pozostałości po kosmetykach, nadmiar sebum i codzienne zanieczyszczenia.
Włosy średnioporowate, choć są nieco bardziej wyrozumiałe niż włosy o innych typach porowatości, nadal wymagają właściwej pielęgnacji. Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów średnioporowatych i jak ich unikać:
Zbyt gorąca woda
Mycie głowy gorącą wodą może przyczynić się do uszkodzenia włosów i przesuszenia skóry głowy. Zamiast tego używaj letniego lub chłodniejszego strumienia, aby łagodnie oczyścić skórę głowy i nie rozpulchniać łuski włosa.
Nadmierna stylizacja ciepłem
Częste używanie prostownicy, lokówki lub suszarki do włosów z wysoką temperaturą może uszkodzić każde włosy. Należy wybierać niższe temperatury i stosować produkty termoochronne, aby chronić włosy przed uszkodzeniem cieplnym.
Niewłaściwy wybór produktów
Korzystanie z produktów przeznaczonych dla innych typów porowatości włosów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a wręcz może pogorszyć stan włosów. Wybieraj produkty odpowiednie dla włosów średnioporowatych, zawierające proteiny, humektanty i olejki roślinne wskazane powyżej. Nie zapominaj o przyglądaniu się swoim włosom, dzięki czemu zawsze możesz reagować na ich potrzeby. Według włosomaniaczek tylko właściwie dobrana pielęgnacja może realnie przyczynić się do poprawy kondycji włosów.
Brak regularnego przycinania końcówek
Brak regularnego przycinania włosów może prowadzić do ich rozdwajania się i łamania. Zaleca się niewielkie przycinanie włosów co 6-8 tygodni, aby utrzymać je w dobrej kondycji.
Nadmierne obciążanie produktami
Używanie zbyt wielu produktów do stylizacji, odżywek i olejów może sprawić, że włosy staną się ciężkie i pozbawione objętości. Stosuj produkty umiarkowanie, dostosowując ilość do potrzeb swoich włosów. Dla średnioporów najważniejsze są humektanty i proteiny.
Brak odpowiedniego nawilżenia
Nawilżanie jest kluczowe dla włosów średnioporowatych. Stosuj odżywki i maski nawilżające oraz korzystaj z technik nawilżających takich jak np. metoda LOC (liquid, oil, cream, czyli nakładanie produktów w kolejności odżywka, olejek, a na końcu krem do włosów), aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zamknąć wilgoć we wnętrzu kosmyków.
Niewłaściwa dieta
Dieta odgrywa istotną rolę w zdrowiu włosów. Upewnij się, że dostarczasz organizmowi odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko (przede wszystkim aminokwasy siarkowe – cysteina oraz metionina – których źródłem są: mięso, jaja, ryby i suplementy diety), witaminy i minerały, które wspierają zdrowe włosy.
Stres i brak snu
Stres i brak snu mogą wpływać negatywnie na kondycję włosów. Staraj się utrzymywać zdrowy tryb życia i dbaj o higienę snu.
Brak cierpliwości
Widoczne rezultaty dbania o zdrowe włosy mogą wymagać czasu. Bądź cierpliwy i systematyczny w swojej pielęgnacji, a efekty z pewnością się pojawią. Obserwuj swoje włosy, nie podążaj tylko za trendami pielęgnacyjnymi. Każda osoba ma nieco inne potrzeby, dlatego warto dostosować rutynę pielęgnacyjną do swoich włosów i eksperymentować, tak aby znaleźć najlepsze produkty i techniki pielęgnacyjne dla włosów średnioporowatych.
Co zrobić, żeby włosy średnioporowate się nie puszyły?
Aby zapobiec puszeniu się włosów średnioporowatych, warto zastosować nie tylko odpowiedni szampon czy odżywkę, ale także poznać niektóre techniki pielęgnacyjne. Z pewnością należy unikać nadmiernego suszenia. Jeśli używasz suszarki do włosów, wybieraj niższe temperatury i trzymaj suszarkę w pewnej odległości od włosów. Staraj się nie szczotkować włosów zbyt agresywnie, ponieważ może to uszkodzić ich łuski i powodować puszenie się. Rozważ także używanie specjalnych produktów antyfrizzowych lub serum do włosów, które pomagają kontrolować ich puszenie się. Nakładaj je ostrożnie, unikając nasady i skupiając się przede wszystkim na końcówkach, aby nie obciążać włosów.
Czym czesać włosy średnioporowate? Najlepsze szczotki
Odpowiednie dbanie o włosy średnioporowate to nie tylko właściwa pielęgnacja. Ważne jest także unikanie mechanicznego uszkadzania włosów. Istotną rolę odgrywają tu akcesoria, których używasz do czesania każdego dnia, często kilka razy na dobę. Włosy o średniej porowatości mają tendencję do splątywania się, dlatego zaleca się korzystanie ze szczotek np. z dodatkiem włosia dzika oraz z grzebieni o szeroko rozstawionych zębach lub chociaż o średniej wielkości odstępach. Dla tych włosów dbałość o kondycję jest ważna także w nocy. Przed snem warto zaplatać je w luźny warkocz lub związać je miękkimi, materiałowymi gumkami, aby uniknąć ich uszkodzenia i łamania podczas snu. Dobrze jest także spać na delikatnej poszewce, np. jedwabnej lub satynowej, a także zrezygnować z klasycznych frottowych ręczników. Włosy po myciu można owinąć specjalnym turbanem, który jest dostępny w drogeriach kosmetycznych, lub zwykłym bawełnianym t-shirtem.