Młoda kobieta z rozdwojonymi końcówkami
Ewelina Sochacka

Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  1. Czym są rozdwojone końcówki włosów? Czyli kilka słów o budowie włosa
  2. Przyczyny rozdwojonych końcówek
  3. 5 sposobów na rozdwojone końcówki włosów

Czym są rozdwojone końcówki włosów? Czyli kilka słów o budowie włosa

Włos ludzki to struktura zbudowana z trzech głównych elementów:

  • Łodyga (włos właściwy) – jest to część włosa znajdująca się ponad powierzchnią skóry, składająca się z kilku warstw: rdzenia (medulla), kory (cortex), którą tworzą włókna keratynowe, oraz osłonki zewnętrznej (cuticle) zbudowanej z zachodzących na siebie łusek.
  • Korzeń – jest on osadzony w mieszku włosowym w skórze właściwej. W jego dolnej części znajduje się cebulka.
  • Mieszek włosowy – to niewielkie zagłębienie naskórka składające się z gruczołów, naczyń krwionośnych, wspomnianej już cebulki włosa oraz keratynocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włosa.

Za wygląd włosów, czyli m.in. gęstość, gładkość, połysk i skłonność do elektryzowania, odpowiada kondycja osłonki. Składa się ona z licznych płaskich komórek nazywanych łuskami, które nakładają się na siebie jak dachówki na dachu.

Zamknięte łuski osłonki sprawiają, że włosy są błyszczące, lśniące, łatwo poddają się stylizacji. Są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych – tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo rozdwojenia się końcówek.

Rozdwojone końcówki włosów można zatem zdefiniować jako uszkodzenie osłonek, a w konsekwencji podniesienie łusek na końcu włosów. Jest to częsty problem, przeważnie dotyczy osób, które mają długie włosy lub próbują je zapuścić. Postrzępione na końcach kosmyki mogą mieć wiele przyczyn związanych przede wszystkim z mechanicznym uszkodzeniem włosów lub nieprawidłową pielęgnacją.

Przyczyny rozdwojonych końcówek

Jakie czynniki mogą doprowadzić do rozdwajania się włosów na końcach?

  • Niewłaściwa pielęgnacja – używanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju włosów (brak równowagi PEH, czyli balansu protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji), częste mycie włosów szamponami mocno oczyszczającymi, niestosowanie produktów termoochronnych, niezabezpieczanie końcówek przy pomocy olejku, jedwabiu bądź serum.
  • Częste zabiegi stylizacyjne wymagające zastosowania wysokiej temperatury suszenie włosów gorącym powietrzem, używanie prostownicy lub lokówki bez wcześniejszego zastosowania produktów ochronnych.
  • Nadmierna ekspozycja na działanie czynników atmosferycznych – narażenie na promieniowanie słoneczne, silny wiatr, mróz czy kontakt ze słoną, morską wodą.
  • Zabiegi chemiczne – częste farbowanie, rozjaśnianie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji.
  • Uszkodzenia mechaniczne – zbyt ciasne związywanie włosów gumką, używanie nieodpowiednich grzebieni lub szczotek, szarpanie włosów podczas czesania, intensywne wycieranie włosów po myciu, spanie w mokrych włosach, zahaczanie włosów o ubrania, używanie gumek z metalowymi elementami.
  • Niedobory witamin i minerałów – zbyt niski poziom witamin z grupy B: biotyny (B7), ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwasu pantotenowego (B5), pirydoksyny (B6), kobalaminy (B12), a także witamin A i E oraz minerałów, takich jak żelazo, cynk, miedź czy krzem.

Powiązane produkty

5 sposobów na rozdwojone końcówki włosów

Jak widać, przyczyn rozdwajających się, przesuszonych, łamliwych i kruszących się włosów może być wiele. Najczęściej zła kondycja naszych kosmyków to jednak skutek kilku nieświadomie popełnianych błędów – zazwyczaj remedium na tego typu kłopoty jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Jak poradzić sobie z rozdwojonymi końcówkami?

1. Odpowiednia pielęgnacja
Wybieraj delikatnie oczyszczające szampony i zwracaj szczególną uwagę na równowagę PEH w pielęgnacji. Przyjrzyj się kondycji swoich włosów i określ ich porowatość, czyli stopień odchylenia łusek:

  • Włosy niskoporowate – łuski przylegają do siebie, dzięki czemu włosy są gładkie, lśniące i nie puszą się (nie chłoną wilgoci z otoczenia). Posiadaczki włosów niskoporowatych mogą mieć natomiast problem z brakiem objętości oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. W pielęgnacji warto unikać nadmiernie obciążających kosmetyków, lepiej postawić na lekkie odżywki i oleje o małych cząsteczkach (tzw. oleje wnikające), np. olej kokosowy, olej babassu czy masło mango.
  • Włosy średnioporowate – charakteryzują się tym, że są wrażliwe na działanie wysokich temperatur i czynników mechanicznych. Często się puszą, bywają przesuszone i pozbawione blasku, ponadto mają skłonność do elektryzowania się. Zazwyczaj też szybko się przetłuszczają u nasady, natomiast ich końcówki są rozdwojone. Włosy średnioporowate szczególnie lubią emolienty w pielęgnacji (trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować ich zbyt często, ponieważ można nadmiernie obciążyć kosmyki). Warto regularnie olejować włosy np. przy użyciu oleju z awokado czy oliwy z oliwek.
  • Włosy wysokoporowate – cechują się najwyższym stopniem rozchylenia łusek, z tego powodu są szorstkie, matowe, intensywnie się puszą oraz elektryzują. Posiadaczki tego typu włosów często zmagają się z rozdwojonymi końcówkami oraz nadmiernym plątaniem się kosmyków. Włosy wysokoporowate są jednak podatne na stylizację. W pielęgnacji potrzebują delikatnych szamponów oraz unikania alkoholu w składzie kosmetyków. Wybierając odżywki i maski, warto natomiast postawić na te z proteinami wielkocząsteczkowymi, czyli np. z keratyną i jedwabiem. Do olejowania najlepiej wybrać oleje niewnikające, np. olej lniany bądź olej arganowy.

Po ustaleniu typu włosów dobierz kosmetyki w taki sposób, aby zachować balans protein (odbudowują włosy – usuwają tzw. nietrwałe uszkodzenia), emolientów (odżywiają włosy i chronią przed czynnikami zewnętrznymi) i humektantów (nawilżają kosmyki). Przeważnie włosom suchym, szorstkim, matowym i z rozdwajającymi się końcówkami brakuje przede wszystkim nawilżenia. Wówczas warto szukać w odżywkach i maskach takich składników, jak kwas hialuronowy, aloes, pantenol. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju swoich włosów i dopasowaniem właściwych produktów, udaj się po poradę do trychologa.

2. Zabezpieczanie końcówek

Stosowanie właściwych szamponów, odżywek i masek nie wystarczy, aby wygładzić włosy na końcach. Po umyciu i osuszeniu włosów ręcznikiem koniecznie zastosuj produkt termoochronny (może mieć on postać sprayu, kremu czy mleczka). Większość kosmetyków tego typu zawiera w składzie ksylozę, inaczej cukier drzewny, która rozpuszcza się podczas kontaktu z wysoką temperaturą i tworzy na włosach powłokę chroniącą przed uszkodzeniem kosmyków. Następnie nałóż na końcówki serum, np. silikonowe. Dzięki zawartości polimerów zapobiegnie ono utracie wody i sprawi, że włosy staną się bardziej sprężyste i lśniące.

NATURALNE OLEJKI

WITAMINY NA WŁOSY

SERUM DO TWARZY

3. Właściwe suszenie
Przed suszeniem rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Susząc, nie używaj gorącego powietrza, zamiast tego ustaw lekko ciepły nawiew. Pamiętaj, aby nie pozostawiać włosów do wyschnięcia oraz aby nie chodzić spać w mokrych włosach – wbrew pozorom suszenie suszarką jest bezpieczniejsze. Spanie z mokrą głową może bowiem zaburzać mikrobiom skóry głowy oraz być przyczyną problemów skórnych takich jak łupież. Może również powodować nadmierne przesuszenie włosów, a tym samym ich łamliwość czy rozdwajanie się końcówek.

4. Zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym

Mokre włosy rozczesuj grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach: czesanie rozpocznij od końcówek, a następnie przesuwaj się ku górze. Do czesania na sucho wybierz szczotkę z nylonowymi igiełkami, możesz również zdecydować się na tę z naturalnym włosiem dzika (sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów cienkich i delikatnych). Jeśli często związujesz włosy, zainwestuj w jedwabne gumki – nie powodują kruszenia i elektryzowania się włosów. Jeżeli jesteś posiadaczką długich włosów, związuj je na noc np. w luźny warkocz – w ten sposób unikniesz plątania się kosmyków.

5. Zbilansowana dieta
Zdrowa dieta, bogata w witaminy, minerały i określone składniki odżywcze, odgrywa istotną rolę we właściwym dbaniu o kondycję włosów. Co dokładnie powinno znaleźć się w diecie? Przede wszystkim:

  • Białko – włosy w 80% zbudowane są z protein, więc spożywanie wystarczającej ilości tego składnika odżywczego jest kluczowe dla ich zdrowia i regeneracji. Dobre źródła białka to: mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, orzechy, nasiona, fasola i soczewica.
  • Żelazoniedobór żelaza może prowadzić do osłabienia kondycji włosów i ich przerzedzenia oraz nadmiernego wypadania. Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim: wątróbka gęsia, sezam, kakao, pestki dyni i słonecznika, tofu czy płatki owsiane.
  • Kwasy omega-3 – kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) mają wiele właściwości prozdrowotnych, wpływają także na dobry stan skóry (w tym skóry głowy) m.in. poprzez wzmacnianie jej bariery hydrolipidowej. Najlepsze źródła omega-3 to: tłuste ryby (np. łosoś, makrela, sardynki), siemię lniane, olej lniany, orzechy włoskie.
  • Witaminy A i E – witamina A wpływa na produkcję sebum, które z kolei pomaga zatrzymać nawilżenie w skórze. Witamina E jest natomiast silnym przeciwutleniaczem i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pierwszą z wymienionych znajdziemy m.in. w: wątrobie cielęcej, marchwi, pietruszce, jarmużu, maśle. Dobrymi źródłami witaminy E są: szpinak, botwinka, jagody, ziarno słonecznika, pestki dyni.
  • Biotyna (witamina B7) – jest kluczowa dla kondycji włosów, ponieważ pomaga w produkcji keratyny. Źródła biotyny to: ziarna soi, wątroba wołowa, orzechy włoskie, jaja, drożdże piwne.
  • Cynk – jest niezbędny do produkcji keratyny, wspiera też pracę gruczołów łojowych. Dobre źródła cynku to m.in.: nasiona dyni, sery żółte, nasiona słonecznika, ostrygi.
  1. A. Felton, What to Know About Split Ends, [online] https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-about-split-ends [dostęp:] 18.04.2024.
  2. A. McDermott, How to Conceal or Get Rid of Split Ends, [online] https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-split-ends [dostęp:] 18.04.2024.
  3. V. Higuera, 7 Ways to Prevent Split Ends, [online] https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-split-ends [dostęp:] 18.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl