Wypadanie rzęs i brwi
Barbara Bukowska

Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  1. Wypadanie rzęs i brwi – przyczyny
  2. Co stosować na wypadanie brwi i rzęs?
  3. Jakie witaminy na wypadanie brwi?
  4. Jak ukryć brak rzęs?
  5. Czy rzęsy odrastają?
  6. Dlaczego brwi nie odrastają?
  7. Wypadanie rzęs z jednego oka

Wypadanie rzęs i brwi – przyczyny

Wypadanie włosków na rzęsach i brwiach może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród najczęstszych wymienia się choroby infekcyjne i skórne, niedobory żywieniowe oraz nadmierny stres.

Jedną z częściej występujących chorób, której jednym z objawów jest wypadanie rzęs i brwi, jest alopecia areata, czyli łysienie plackowate. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy mylnie rozpoznaje własne komórki jako obce i atakuje je. W przebiegu łysienia plackowatego celem są mieszki włosowe. Dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, co sprawia, że wzrost włosów zostaje spowolniony lub całkowicie zahamowany.

Wypadanie brwi i rzęs może też występować w przebiegu innej choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, jaką jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Zaburzenie to może dotykać również chorych z łuszczycą. W przebiegu łuszczycy na powierzchni skóry tworzą się grube warstwy nadmiernie łuszczącego się naskórka, które mogą mechanicznie blokować mieszki włosowe i zatrzymywać wzrost włosów.

Innymi chorobami, których jednym z objawów może być utrata rzęs i brwi, są choroby na tle alergicznym (kontaktowe zapalenie skóry) i grzybiczym. Przyczyna wypadania rzęs i brwi może również tkwić w chorobach ogólnoustrojowych, przede wszystkim w problemach z tarczycą.

Kolejnym powodem wypadania brwi i rzęs są niedobory składników odżywczych. Wśród tych o szczególnie dużym znaczeniu dla prawidłowej fizjologii włosów wyróżnia się witaminę A, cynk, biotynę, witaminę C (niezbędną w produkcji kolagenu), żelazo, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Należy również wspomnieć, że wypadanie brwi i rzęs może być związane z zaburzeniami hormonalnymi towarzyszącymi przewlekłemu stresowi. W tych niekorzystnych warunkach zwiększa się wydzielanie prolaktyny i kortyzolu, które zaburzają fazy wzrostu włosa.

Sprawdź preparaty z kwasami omega-3 na DOZ.pl

Ostatnim aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście nadmiernej utraty włosów brwi i rzęs, jest niewłaściwa pielęgnacja. Makijaż nakładany na zbyt wiele godzin, nieprawidłowa technika demakijażu, doklejanie sztucznych rzęs, nadmierne tarcie skóry podczas mycia – każdy z tych czynników może osłabiać włosy brwi i rzęs.

Co stosować na wypadanie brwi i rzęs?

U każdego pacjenta przyczyna nadmiernego wypadania rzęs i brwi może być inna, dlatego nie ma jednej skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Z pewnością warto odwiedzić gabinet trychologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu zbada obszary skóry objęte łysieniem. W przypadku stwierdzenia chorób o podłożu autoimmunologicznym konieczne jest ich prawidłowe leczenie, które nadzoruje endokrynolog (w chorobach tarczycy) lub dermatolog (w przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy innych dolegliwości skórnych).

Niezależnie od przyczyny wypadania brwi i rzęs warto wdrożyć działania pielęgnacyjne, które wzmocnią włoski. Popularne są odżywki do rzęs i brwi, stymulujące ich wzrost. Można również stosować maść z witaminą A czy wazelinę. Skutecznym domowym sposobem hamującym wypadanie rzęs i brwi jest wmasowywanie w skórę olejku rycynowego, który działa odżywczo i nawilżająco.

Warto stosować dobrej jakości kosmetyki do makijażu, wzbogacone o substancje pielęgnujące, np. olejek arganowy, witaminę A czy C. Osoby z tendencjami do występowania podrażnień powinny wybierać kosmetyki (zarówno do pielęgnacji, jak i makijażu) oznaczone jako hipoalergiczne.

Powiązane produkty

Jakie witaminy na wypadanie brwi?

Jedną z przyczyn wypadania brwi i rzęs mogą być niedobory witamin. Niektóre składniki odżywcze, mające kolosalny wpływ na prawidłowy wzrost włosa – takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 czy witamina D – trudno dostarczyć wyłącznie z dietą. W tym wypadku należy je suplementować.

Sprawdź odżywki do rzęs i brwi na DOZ.pl

Źródłem innych witamin, mikro- i makroelementów –   witaminy C, E, A, B7 (biotyny) i B12, a także cynku i żelaza –  powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Do codziennego jadłospisu warto włączyć ryby i owoce morza, kasze, jajka, a także orzechy, warzywa i owoce. Dobrym uzupełnieniem diety są oleje roślinne, będące naturalnym źródłem witaminy E. Jeśli z różnych względów prawidłowe, zbilansowane odżywianie nie jest możliwe, a u pacjenta stwierdzono niedobory którejś z witamin czy innych składników odżywczych, zalecana jest odpowiednia suplementacja. 

Jeśli jednak przyczyna wypadania włosów rzęs i brwi jest inna, przyjmowanie witamin może wzmocnić ich kondycję, ale nie wyeliminuje źródła problemu.

Jak ukryć brak rzęs? 

U wielu chorych brak rzęs znacząco obniża komfort życia. Rzęsy otwierają optycznie oko i nadają wyraz całej twarzy. Gdy brak rzęs nie jest całkowity, można go  ukryć za pomocą tradycyjnego makijażu. Najłatwiej linię rzęs zamaskować eyelinerem lub kredką, którymi rysuje się kreskę na ruchomej części górnej powieki. Bardziej wyrazisty efekt dają sztuczne rzęsy. Na rynku dostępne są zarówno rzęsy w kępkach, jak i w paskach, naturalne i syntetyczne. Zakłada się je samodzielnie, a efekt takiego makijażu utrzymuje się do kilkunastu godzin. Można również wybrać się na profesjonalny zabieg przedłużania rzęs do kosmetyczki. Jego efekt utrzymuje się kilka tygodni. Warto jednak wspomnieć, że rzęsy doklejane są do naturalnych włosków, ta technika nie sprawdzi się więc u osób, które całkowicie utraciły własne rzęsy.  

Czy rzęsy odrastają? 

Rzęsy, podobnie jak włosy na głowie, odrastają. Ale to, czy odzyskamy ich pożądaną długość i objętość, zależy przede wszystkim od tego, czy została usunięta przyczyna, która doprowadziła do ich utraty. Kluczowa jest więc prawidłowa kontrola chorób przewlekłych, wdrożenie odpowiedniej diety, zaprzestanie niewłaściwych technik pielęgnacji czy makijażu. W warunkach fizjologicznych odrastanie rzęs zajmuje około 3 miesięcy.    

Dlaczego brwi nie odrastają? 

Odrastanie brwi, podobnie jak rzęs, jest bardzo powolne. Wyeliminowanie czynnika, który doprowadził do utraty włosków na brwiach, powinno wystarczyć do uzyskania ich prawidłowego wzrostu. Jednak czasami,  gdy utrata brwi była spowodowana niewłaściwą techniką ich regulacji (nadmierne wyrywanie włosków), odrastanie może zostać wręcz zahamowane. Co możemy wtedy zrobić? Przede wszystkim należy tymczasowo całkowicie zrezygnować z wyrywania włosów. Ponadto warto masować skórę brwi miękką szczoteczką – taki zabieg ma działanie złuszczające i pobudza porost włosków. Odżywczo działa również olejek rycynowy  – warto codziennie wmasowywać go w brwi.     

Wypadanie rzęs z jednego oka

Jeśli przyczyną wypadania rzęs jest choroba ogólnoukładowa, np. zaburzenia w pracy tarczycy, łuszczyca, AZS czy łysienie plackowate, lub stosowanie nieodpowiednich dla naszej skóry kosmetyków, z reguły mamy do czynienia z symetryczną utratą włosków. Zdarza się jednak, że rzęsy wypadają tylko z jednego oka. Wskazuje to na miejscową przyczynę zaburzenia. Może to być uszkodzenie mechaniczne i nadmierne tarcie oka wyłącznie z jednej strony. Rzadziej za jednostronną utratą rzęs stoi nuż eniec – pasożyt, który bytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych okolic twarzy. Poza wypadaniem brwi nużyca objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem powiek, suchością oka, uczuciem ciała obcego w oku i nadmiernym łzawieniem.  

  1. B. Nguyen, J.K. Hu, A. Tosti. Eyebrow and Eyelash Alopecia: A Clinical Review. Am J Clin Dermatol 24(1), 2023.
  2. J.B. Lipoff, K.T. Steele, N. Jariwala. Eyebrow and Eyelash Loss. JAMA 17(1), 2017.
  3. P. Rivera Pérez de Rada, J. Rivera Salazar, R. Juárez Tosina, J.M. Olalla Gallardo. Eyelash loss in frontal fibrosing alopecia: Microscopic features of two cases. J Fr Ophtalmol 44(1), 2021.
  4. B.P. Mumford, S. Eisman, L. Yip. Acquired causes of eyebrow and eyelash loss: A review and approach to diagnosis and treatment. Australas J Dermatol 64(1), 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl