kobiece oko z długimi rzęsami
Marta Pietroń

Bimatoprost – co to za związek? Czy pomaga na porost włosów, rzęs i brwi?

Bimatoprost od lat stosuje się w leczeniu jaskry. Występuje w postaci kropli do oczu przepisywanych na receptę, które po wkropleniu do worka spojówkowego obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Efektem niepożądanym stosowania bimatoprostu jest wzrost długich i gęstych rzęs oraz ich ściemnienie. Zostało to wykorzystane przez koncerny kosmetyczne do produkcji odżywek do rzęs i brwi. Jakie zatem są skutki uboczne stosowania bimatoprostu na porost włosów, rzęs i brwi? Czy w drogerii wybierać odżywki z czy bez bimatoprostu?

Bimatoprost – co to takiego? Czy jest bezpieczny?

Bimatoprost jest analogiem prostaglandyny, czyli syntetycznym związkiem chemicznym, który pod względem budowy oraz działania przypomina naturalny odpowiednik. Prostaglandyny w organizmie wytwarzane są z prekursorów lipidowych w procesie przemian kwasu arachidonowego. Występują w każdej tkance i w każdym narządzie. Wykazują silne działanie miejscowe, jak również regulują wiele procesów fizjologicznych. Z racji istnienia wielu rodzajów prostaglandyn mają one liczne, odmienne funkcje biologiczne, co zostało wykorzystane w terapii wielu schorzeń.

Bimatoprost jest analogiem naturalnej prostaglandyny F2α. Bardzo łatwo wchłania się przez rogówkę i twardówkę, dlatego znalazł zastosowanie w okulistyce w leczeniu jaskry. Nie kumuluje się w organizmie, tylko niewielka jego ilość przenika do krążenia ogólnego, dzięki czemu ogólnoustrojowe działania uboczne są znikome.

Właściwości i działanie bimatoprostu

Krople do oczu z bimatoprostem mają jedno główne działanie – obniżają podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe przez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Wskazaniem do ich stosowania jest przewlekła jaskra z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienie oczne u osób dorosłych, zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu wspomagającym w połączeniu z innymi lekami podawanymi do oka.

Stosowanie bimatoprostu wpływa także na zmianę wyglądu rzęs. Stają się po nim gęstsze, dłuższe i ciemniejsze. Jest to efekt stymulowania wzrostu włosów na etapie fazy anagenu, czyli ich aktywnego wzrostu. Bimatoprost wydłuża ten okres, dzięki czemu włosy rosną dłuższe w porównaniu z ich naturalnym wzrostem. Dodatkowo regularne działanie bimatoprostu na włosy powoduje zwiększenie ich grubości, polepszenie kondycji – stają się lśniące i elastyczne oraz wyraźnie ciemniejsze, za sprawą pogłębienia ich naturalnego koloru. Skorzystali z tego nieprzewidzianego zjawiska producenci kosmetyków – odżywek do rzęs i brwi. Należy bowiem pamiętać, że owe działanie jest skutkiem ubocznym stosowania kropli do oczu z bimatoprostem.  

Powiązane produkty

Bimatoprost – w jakich produktach można go znaleźć?

Bimatoprost występuje w stężeniu 0,3% jako substancja czynna kropli do oczu przepisywanych przez lekarza na receptę. Są zalecane w przypadku, jak już wcześniej wspomniano, jaskry z otwartym kątem przesączania lub wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego.  

W 2008 roku FDA (ang. Food and Drug Administration, czyli Agencja Żywności i Leków), będąca amerykańską instytucją rządową, odpowiedzialną za m.in. dopuszczanie do sprzedaży leków, kosmetyków, żywności czy suplementów diety, zezwoliła na sprzedaż preparatów kosmetycznych zawierających bimatoprost. Co istotne, jego stężenie w tych produktach nie może przekraczać 0,03%, ponieważ takie uznano za całkowicie bezpieczne – 10-krotnie niższe niż w lekach przepisywanych na receptę – i zalecane do stosowania przez osoby z przerzedzonymi rzęsami, czyli hipotrofią, zwłaszcza po radio- lub chemioterapii.

Niskie stężenie substancji oraz skuteczność odżywek do rzęs z bimatoprostem spowodowały, że są one stosowane przez wiele kobiet, pragnących mieć długie i gęste rzęsy.  

Z racji dość dużego rozgłosu i kontrowersji, jakie wzbudza zastosowanie bimatoprostu w odżywkach do rzęs i brwi, przypomnijmy, że to substancja stosowana w leczeniu jaskry, przepisywana przez lekarza. Poza tym wykorzystuje się ją w kosmetykach od niedawna, przez co nie są znane skutki długofalowego, nieprzerwanego użytkowania, dlatego wielu producentów sięga po jego pochodne. Widnieją one w składach INCI (system nazewnictwa składników w kosmetykach) pod następującymi nazwami:

  • Isopropyl Cloprostenate,
  • Ethyl tafluprostamide,
  • Dechloro ethylcloprostenolamide,
  • Trifluoromethyl dehydrolatanoprost.
To zaledwie kilka nazw z długiej listy analogów prostaglandyn dostępnych w bazie danych składników kosmetycznych (CosIng). 

Jak stosować produkty z bimatoprostem?

Krople do oczu z bimatoprostem powinno używać się raz na dobę, najlepiej na noc, do zmienionego chorobowo oka. W przypadku stosowania kilku leków ocznych należy zachować kilkunastominutowe odstępy czasowe pomiędzy podaniem kolejnego z nich.

Ze względów higienicznych zaleca się stosować krople przez jedną osobę. Żeby nie doszło do zanieczyszczenia zawartości buteleczki, nie należy dotykać aplikatorem żadnych powierzchni, w tym również powierzchni oka.

Po zakropleniu należy uciskać miejsce pomiędzy kącikiem oka a nosem i delikatnie zamknąć powiekę, co zmniejszy ryzyko przedostania się leku do krążenia ogólnego i tym samym uniknięcia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.  

Sprawdź na DOZ.pl: Kremy i sera pod oczy.

Aplikacja odżywki do rzęs, zgodnie z zaleceniami producenta, powinna odbywać się na czystej i suchej powiece wzdłuż linii górnych rzęs. Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oka podczas nakładania, a jeśli już do tego dojdzie, należy przemyć je obficie wodą.

Odżywkę do rzęs z bimatoprostem stosuje się raz dziennie, najlepiej na noc. Pierwsze zauważalne efekty są widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania, lecz nie pozostają na stałe. Żeby utrzymać efekt długich i gęstych rzęs, należy nieprzerwanie korzystać z odżywki z bimatoprostem, gdyż po jej odstawieniu rzęsy powrócą do swojego naturalnego cyklu wzrostu.

Bimatoprost – skutki uboczne

Każdorazowe podanie leku okulistycznego może wiązać się z chwilowym pogorszeniem się ostrości widzenia. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów czy obsługi urządzeń mechanicznych. Jeśli dojdzie do chwilowej utraty ostrości widzenia, trzeba poczekać ze wspomnianymi czynnościami, aż do momentu, gdy powróci prawidłowe widzenie.

Wśród działań niepożądanych bimatoprostu wyróżnia się m.in.:

  • nadmierny wzrost rzęs,  
  • świąd i zaczerwienienie oczu,
  • przekrwienie spojówek,
  • alergiczne zapalanie spojówek,
  • zapalanie brzegów powiek,
  • zaburzenia widzenia,  
  • nadmierne łzawienie.  

Dość często stosowanie preparatów z bimatoprostem może powodować wystąpienie zmiany zabarwienia tęczówki oka. To wynik zwiększenia ilości melaniny w melanocytach, która odpowiada m.in. za kolor skóry, włosów czy właśnie oczu. Co ważne, efekt zmiany zabarwienia oka ma najczęściej charakter stały. Jeśli choroba obejmuje tylko jedno oko, skutkiem terapii bimatoprostem może być różnobarwność oczu. Oprócz tego może również dojść do zmiany zabarwienia skóry wokół gałek ocznych i/lub na powiekach. Niemniej efekt ten – w przeciwieństwie do zmiany zabarwienia tęczówki oka – mija po kilku tygodniach od momentu zaprzestania stosowania bimatoprostu.

Należy pamiętać, że takie same skutki uboczne mogą pojawić się za przyczyną stosowania odżywki do rzęs i brwi z bimatoprostem, ponieważ produkty kosmetyczne aplikowane są w bardzo bliskiej okolicy oka, przez co istnieje dość duże ryzyko dostania się go do wnętrza gałki ocznej.

Przeciwwskazania do stosowania bimatoprostu

Przeciwwskazaniem do stosowania bimatoprostu jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek ze składników preparatu. Oprócz tego preparaty z bimatoprostem nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, gdyż występuje ryzyko skurczów macicy, co z kolei może grozić przedwczesnym porodem. Kobiety karmiące również nie powinny stosować tych preparatów.

  1. R. Korbut, Farmakologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017.
  2. Bimatoprost, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4526 [dostęp:] 23.08.2022.
  3. Bimatoprost drops with applicator – uses, side effects and more, „webmd.com” [online] https://www.webmd.com/drugs/2/drug-151737/bimatoprost-base-of-the-eyelashes/details [dostęp:] 23.08.2022.
  4. Pediatric postmarketing pharmacovigilance and drug utilization review. FDA. Product: Latisse, „fda.gov” [online] https://www.fda.gov/media/107002/download, [dostęp:] 23.08.2022.
  5. Charakterystyka produktu leczniczego: Bimatoprost Polpharma, krople do oczu, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl” [online] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33810/characteristic [dostęp:] 23.08.2022.
  6. Redakcja Aptekarza Polskiego, Prostaglandyny i ich analogi – grupa leków o zróżnicowanych wskazaniach do stosowania, „Aptekarz Polski”, nr 4 2020.
  7. Może to jej urok, może to bimatoprost, „ilenatury.pl” [online] http://www.ilenatury.pl/index.php/2020/12/01/moze-to-jej-urok-moze-to-bimatoprost/ [dostęp:] 23.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij