Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi
Sylwia Smolińska-Kunicka

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

Piękne, lśniące i zadbane włosy dodają nam atrakcyjności. Dlatego warto dbać o ich kondycję i strukturę, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki i przestrzegając kilku zasad ich pielęgnacji w zależności od rodzaju włosa. Jeśli nasze włosy nie są idealne i mamy problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, musimy o nie zadbać w sposób szczególny, ale nie skupiając się jedynie na samych włosach, a przede wszystkim na skórze głowy, której zaburzona bariera lipidowa odpowiada za to, że nasze włosy wyjątkowo się przetłuszczają.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

W skórze głowy obecne są liczne gruczoły łojowe, które odpowiadają za odpowiednie natłuszczenie jej powierzchni poprzez wydzielanie naturalnego łoju (łac. Sebum). Przy zaburzonej pracy tych gruczołów, następuje zwiększone wydzielanie i odkładanie łoju na skórze głowy, co prowadzi do przetłuszczania się włosów już kilka godzin od ich umycia. To właśnie przetłuszczająca się skóra głowy sprawia, że nasze włosy stają się tłuste, „płaskie” i nieestetyczne. Dodatkowo niezdrowo błyszczą się u nasady i są jednocześnie suche na końcach.

Co przyspiesza pracę gruczołów łojowych?

Pracę gruczołów łojowych przyspiesza nadmierne wysuszenie skóry na skutek częstego mycia głowy. Zabieg ten sprawia, że usuwamy nadmiernie wydzielone sebum, ale z jednoczesnym pobudzeniem naszych gruczołów łojowych do działania. Wydzielanie sebum ma na celu nawilżenie powierzchni głowy i nasady włosów. Opisany mechanizm jest naturalnym procesem fizjologicznym, niemniej, kiedy jest on zaburzony, działając na zbyt wysokich obrotach, dochodzi do  powstania tzw. błędnego koła. To błędne koło polega na tym, że próbując walczyć z nadmierną ilością łoju na naszej głowie – myjemy włosy, a im częściej myjemy włosy, tym więcej sebum jest produkowane przez gruczoły, przez co nasze nasza walka z przetłuszczającymi się włosami przypomina walkę z wiatrakami.

Innym czynnikiem stymulującym pracę gruczołów łojowych jest także częste czesanie włosów, które przyczynia się do rozprowadzenia tłuszczu na całej ich długości. Do innych czynników nasilających pracę gruczołów należy: stres, spożywanie pikantnych potrawy oraz niektóre choroby np. nadczynność tarczycy.

Powiązane produkty

Domowe sposoby na tłuste włosy, czyli co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały

Istnieje wiele kosmetyków – szamponów, odżywek, wcierek, masek, hydrolatów, które są dedykowane włosom przez wzgląd na ich typ i problem. Na rynku drogeryjnym i aptecznym z łatwością kupimy kosmetyki do włosów przetłuszczających się, których skład często zawiera wyciągi z ziół – pokrzywy, lawendy, olejki – lawendy, drzewa herbacianego, czy minerały, np. glinkę. 

Przyjęło się, że najlepiej jest, jeśli szampon dobieramy zgodnie z potrzebami naszej skóry głowy, natomiast odżywkę zgodnie z typem naszych włosów.

Produkty gotowe, dostępne w drogeriach i aptekach, stanowią grupę kosmetyków, po które sięgamy najczęściej w pierwszej kolejności, niemniej bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wspieranie naszej skóry domowymi sposobami. Z powodzeniem możemy samodzielnie przygotować skuteczne maseczki, wcierki, płukanki oraz inne mikstury na tłuste włosy. Poprawią one wygląd naszych włosów a przede wszystkim ograniczą nadmierne wydzielanie sebum. Możemy je stworzyć od podstaw sami, opierając się o zawartość naszej apteczki i spiżarki lub tylko częściowo, poprzez dodatnie do profesjonalnych kosmetyków kilku innych domowych składników. Do tych najbardziej znanych i najpopularniejszych domowych sposobów na tłuste włosy zaliczamy takie preparaty, jak:

  • Płukanka z wody i octu jabłkowego – pozwala na usunięcie nadmiaru sebum. Po umyciu włosów szamponem, należy preparatem spryskać skórę głowy lub wetrzeć w nią płukankę. Po 10 minutach spłukać letnią wodą i zaaplikować włosom odpowiednią odżywkę, omijając okolicę nasady włosów. W celu przygotowania mikstury należy zmieszać  0,5 litra wody z ¼ szklanki octu jabłkowego.
  • Domowy aloesowy szampon -  ma właściwości odświeżające, łagodzące i normalizujące. Aby go zrobić, należy zmieszać 1 szklankę naszego ulubionego szamponu, którym zwykle myjemy włosy z 1 łyżeczką soku aloesowego i 1 łyżką soku z cytryny.
  • Naturalny suchy szampon z mąki kukurydzianej –  niewielką ilość mąki wcieramy na sucho w skórę głowy, a po około 15 minutach dokładnie wyszczotkować włosy. Mąka pochłania nadmiar tłustego sebum.
  • Maseczkę z drożdży – kostkę drożdży zalewamy szklanką ciepłego mleka i wcieramy w wilgotne włosy i skórę głowy. Tę bombę witaminową zostawiamy na głowie przez około pół godziny, następnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem, nakładamy także odżywkę, pomijając skalp.
  • Mgiełka z pokrzywy i olejku drzewa herbacianego lub olejku lawendowego – parzymy herbatę z pokrzywy i pozostawiamy ją do ostygnięcia. Do naparu dodajemy kilka kropel wybranego olejku i taką mieszanką pryskamy włosy po wcześniejszym umyciu ich szamponem i nałożeniu odżywki.
  • Peeling z sodą – do delikatnego szamponu do włosów dodajemy jedną lub dwie łyżeczki sody oczyszczonej, po czym miksturę delikatnie wmasowujemy w skórę. Peeling zostawiamy na głowie przez około 5 – 10 minut (w zależności od tego, czy nasza skóra jest bardzo wrażliwa, czy nie), spłukujemy i kontynuujemy pielęgnację włosów z użyciem kosmetyków.

Mycie przetłuszczających się włosów – czyli kiedy mniej znaczy więcej?

Włosy przetłuszczające się nie powinny być często myte, ponieważ codzienne mycie głowy nasila pracę gruczołów łojowych. Zamiast tego w celu ich odświeżenia możemy zastosować suchy szampon. W tej sytuacji doskonale sprawdza się powiedzenie „mniej znaczy więcej”, czyli najlepiej umyć włosy najlepiej 2 razy w tygodniu, a z pewnością wpłynie to na ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum. Z czasem gruczoły powinny przestać nadmiernie produkować sebum, wówczas możemy myć włosy nieco częściej, niemniej na pewno nie codziennie. Wielu specjalistów zwraca także uwagę na to, aby włosów przetłuszczających nie myć w gorącej lub bardzo ciepłej wodzie, a ograniczyć się do letniego strumienia wody. Raz na kilka tygodni wskazane jest także stosowanie peelingów do skóry głowy, które pomogą pozbyć się martwego naskórka i nadmiaru sebum z jej powierzchni, pobudzając także mikrokrążenie w tym obszarze.

Kosmetyki do przetłuszczających się włosów – które wybrać, a których unikać?

Często mamy dylemat, jakie kosmetyki na przetłuszczające się włosy wybrać. Idealny szampon dla włosów przetłuszczających się u nasady powinien zawierać w swoim składzie naturalne składniki i być bogaty w wyciągi roślinne. Należy unikać szamponów kremowych, zawierających silikony i parabeny, oleje mineralne, które mogą m.in. podrażniać skórę głowy, aktywując do pracy gruczoły łojowe. Najlepiej zdecydować się na preparat o konsystencji przezroczystej i o najbardziej naturalnym składzie, dodatkowo wzbogacony witaminami, które odżywią skórę głowy. Osoby z przetłuszczającymi się włosami powinny też umiejętnie korzystać z odżywek i masek, nie wcierając ich w skórę głowy, ograniczając ten etap pielęgnacji jedynie do końcówek włosów lub stosować tylko płukanki ziołowe, np. domowej produkcji.

BHP czystych włosów – o czym pamiętać?

Tłuste włosy możemy szybko odświeżyć, a do tego najlepiej nadaje się suchy szampon do włosów, który sprawia, że włosy wyglądają lepiej, poza tym dodaje on objętości. Zaleca się również częste czyszczenie szczotki lub grzebienia do włosów. W ten sposób usuwamy z tych przedmiotów sebum. Innym sposób na przetłuszczające się włosy pozwalający ograniczyć wydzielanie łoju przez gruczoły jest unikanie suszenia włosów gorącym powietrzem i zrezygnowanie z częstego czesania i dotykania włosów. Możemy także wprowadzić odpowiednią dietę bogatą w cynk, który występuję w orzechach, rybach, roślinach strączkowych. Warto spożywać także drób, fasole, ryby, owoce oraz warzywa (awokado), ponieważ są to produkty bogate w witaminy B i E oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone, których bardzo dużo jest w oliwie z oliwek. Należy unikać produktów  bogatych  w węglowodany rafinowane i tłuszcze nasycone. Wskazanym jest również picie naparów ziołowych (pokrzywa, bratek). Warto także pamiętać, aby częściej zmieniać poszewkę na poduszkę, prać nakrycia głowy, czy akcesoria do włosów.

Zioła na przetłuszczającą się skórę głowy – domowe płukanki

Osoby z problemem przetłuszczających się włosów mogą również zastosować domowe płukanki na bazie tradycyjnych znanych i cenionych od wielu lat ziół. Do najbardziej znanych mieszanek zaliczamy płukankę ziołową, przygotowaną ze skrzypu polnego, rumianku, łopianu i pokrzywy lub z suszonego tymianku, skrzypu polnego, szałwii i rozmarynu. Przygotowanymi naparami, po ich ostygnięciu płuczemy włosy i skórę głowy. Najlepiej jest potraktować włosy tym naparem na etapie ostatniego płukania włosów po uprzednim ich umyciu i odżywieniu. Doskonale domkną łuskę włosa, odświeżą skórę głowy, przez co na pewno włosy będą wyglądały na zadbane i zdrowe.

Bibliogriafia:
1. M. Bednarek i in., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” nr 3, 2018.

2. Jak zrobić peeling skóry głowy? Sprawdzone domowe sposoby https://wingsofquality.eu/ [online:] https://wingsofquality.eu/jak-zrobic-peeling-skory-glowy-sprawdzone-domowe-sposoby/, [dostęp:] 3.12.2020 r.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl