Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?
Mycie włosów
Włosy myjemy w umiarkowanie ciepłej wodzie, a przy ostatnim płukaniu w chłodniejszej (a nawet zimnej). Dobrze jest jednocześnie używać kosmetyków z jednej linii pielęgnacyjnej (szampon, odżywka, maska) gdyż uzupełniają one swoje działanie i są kompatybilne. Kosmetyki dobieramy zawsze do gatunku włosa (włosy suche, przetłuszczające się, farbowane, kręcone…) i używamy określonych serii naprzemiennie. Warto też raz na jakiś czas przeplatać ulubione linie pielęgnacyjne szamponem oczyszczającym, którego formuła jest co prawda zbyt silna do regularnej pielęgnacji, ale sporadyczne użycie pozwoli oczyścić włosy z nadmiaru sebum, a także złuszczającego się naskórka ze skóry głowy i mieszków włosowych.
Strzyżenie
Dla zachowania właściwej kondycji włosów niezmiernie ważne jest ich regularne podcinanie. Zwykle poleca się przycinanie włosów co drugi miesiąc o 1-2 cm. Podcinanie bezpośrednio nie powoduje co prawda szybszego wzrostu włosów, ale zdrowe końcówki nie przyjmują z zewnątrz zanieczyszczeń, co bezpośrednio wpływa na ich kondycję, zabezpieczając przed rozdwajaniem i kruszeniem się.
Warto korzystać z usług jednego, zaufanego fryzjera, gdyż fachowo wykonane strzyżenie wpływa bezpośrednio na kondycję włosów (nie bez przyczyny często się mówi o fryzjerze, że „szybko po nim rosną włosy”).
W salonie fryzjerskim można również skorzystać z zabiegów typu kompres, podczas których zaproponowane przez fryzjera środki do pielęgnacji aktywują się przy użyciu urządzeń emitujących ciepło lub określone promienie co zwiększa efektywność zabiegu pielęgnacyjnego.
Pielęgnacja domowa
Podobne kompresy można również wykonać w warunkach domowych, przy czym urządzenia fryzjerskie zastępujemy wtedy zakładając na głowę foliowy czepek i owijając go w ciepły ręcznik, co spowoduje kumulację temperatury wewnątrz kompresu.
Spośród domowych zabiegów pielęgnacyjnych, najskuteczniej na porost włosów podziałają:
• Masaż skóry głowy – można wykonywać każdorazowo podczas mycia włosów, lub niezależnie od niego. Masaż możemy wykonywać codziennie, delikatnymi, okrężnymi ruchami opuszków palców od czoła w kierunku karku. Masaż pobudza krążenie krwi, wzrost włosów, sprzyja dotlenieniu cebulek włosa i oczyszczeniu powierzchni skóry głowy. Do masażu skóry głowy możemy również użyć gotowych ampułek stymulujących wzrost włosa, bądź naturalnych (samodzielnie przygotowanych) preparatów na bazie olejków bądź alkoholu. Masażowi może również towarzyszyć szczotkowanie (najlepiej szczotką z naturalnego włosia), pamiętajmy jednak, że szczotkujemy tylko suche włosy (mokre stają się bardziej podatne na uszkodzenia).
• Wcierki – na rynku znajdziemy wiele gotowych preparatów o właściwościach stymulujących wzrost włosa w formie ampułek bądź płynów do wcierania w skórę głowy. Pośród wcierek, które możemy przygotować samodzielnie, warte polecenia są: sok z rzepy oraz wyciągi z kozieradki i lukrecji.
• Olejowanie- przeprowadzamy zawsze przed myciem włosów. Zabieg najlepiej przeprowadzać ciepłą (a nawet gorącą) emulsją olejową. Do przygotowania emulsji używamy oleju bazowego (np. kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek) do którego możemy dodać kilka kropli olejku: z mięty pieprzowej, rozmarynowego, oleju z korzenia łopianu, musztardowego, imbirowego, czy oleju z kozieradki. Emulsję rozprowadzamy na włosach przy użyciu grzebienia, a następnie zakładamy na głowę foliowy czepek i owijamy go ciepłym ręcznikiem.
Dieta
Dieta stymulująca dobrą kondycję włosów oraz ich wzrost powinna być bogata w proteiny. Warto ją zatem wzbogacić o ryby, jajka i chude mięso, soję, owoce (najlepiej jagodowe) i warzywa (głównie kapustne, ale również fasolę marchew i pomidory) oraz orzechy, pestki słonecznika i deserową czekoladę.
Nie zapominajmy również o właściwym nawodnieniu. Osiem szklanek wody dziennie jest ilością zapewniającą optymalną kondycję naszego organizmu i odpowiedni stan skóry i włosów.
Suplementacja
Pamiętamy jak zwykło się często mówić o naszych pociechach – rośnie jak na drożdżach. Podobnie włosy. Kiedy zależy nam ich szybkim przyroście, warto nabyć suplement zawierający wyciąg z drożdży. Są one bogate w proteiny oraz witaminy grupy B i podstawowe aminokwasy.
Olej musztardowy, którego głównym składnikiem jest gorczyca – zawiera witaminy B1, H, F, PP, żelazo, fosfor, potas i wapń. Widocznie odżywia włosy, wspomaga mikrokrążenie cebulek włosowych, co pobudza naturalny wzrost.
Dobrą kondycję i szybszy wzrost włosów zapewnią również witamina B5, B12, witaminy E, C i A, biotyna oraz kwas foliowy.
Jeśli jednak pomimo wszelkich starań włosy wciąż nie chcą rosnąć, warto skonsultować się z lekarzem który pomoże ustalić źródło problemu.