Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?
Joanna Jordańska

Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?

Skóra i jej przydatki (włosy, paznokcie) różnią się u kobiet i mężczyzn głównie pod względem budowy i właściwości chemicznych. W przypadku mężczyzn duży wpływ na funkcjonowanie skóry ma poziom testosteronu. Odczyn pH męskiej skóry jest niższy (bardziej kwaśny), stąd komponenty aplikowanych preparatów mogą działać czy zachowywać się na skórze inaczej. Kolejną różnicę odnajdziemy w grubości warstwy rogowej, która u mężczyzn zawiera więcej włókien elastyny i kolagenu, przez co staje się bardziej zwarta i mocniejsza, ale również mniej podatna na działanie kosmetyków.

Jakie różnice dostrzeżemy w preparatach do pielęgnacji skóry kobiet i mężczyzn, skoro wiemy już, że sama skóra nas różni?

W preparatach dla kobiet i mężczyzn stosowane są w zasadzie te same składniki i surowce – różnią się natomiast ich formuły. Większość panów wybiera lekkie, nietłuste preparaty, które błyskawicznie się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia lepkości. Wiąże się to ściśle z grubością i zwartością warstwy rogowej męskiej skóry, a co za tym idzie z niższą przyswajalnością składników lipidowych. Dodatkowo skóra mężczyzn wydziela naturalnie więcej łoju i potu (głównie poprzez wpływ androgenów), co samo w sobie stanowi dla skóry barierę ochronną oraz sprawia, że skóra w naturalny sposób jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Wpływa to bezpośrednio na fakt, iż skóra u mężczyzn utrzymuje dłużej jędrność i młody wygląd. Są jednak i negatywne aspekty tych różnic. Znacznie większa ilość gruczołów łojowych wiąże się ściśle z ilością zaskórników i częstszymi zachorowaniami na trądzik w wieku młodzieńczym, który często bywa trudny do wyleczenia i pozostawia trwałe blizny. Dlatego młodym mężczyznom poleca się używanie preparatów zawierających związki matujące.

O ile w przypadku kobiet o procesach starzenia się skóry mówi się już po 25. roku życia, o tyle u panów mówimy o młodej skórze nawet około czterdziestki. Dlatego nawet u dojrzalszych panów polecamy stosowanie kostek myjących, żeli o lekkiej konsystencji, niezawierających środków natłuszczających. Preparaty nawilżające o formule emulsji czy żelu zapewniają pełną wchłanialność, pozostając niewidoczne na skórze. Ponieważ męska skóra jest zazwyczaj ciemniejsza niż u pań, warto używać preparatów bogatych w witaminę C, która posiada właściwości rozjaśniające. Skóra będzie miała świeży, zdrowy wygląd, nie będzie sprawiać wrażenia szarej i zmęczonej.

Skóra mężczyzn często jest także podrażniana w trakcie golenia, warto więc poszukiwać kosmetyków zawierających substancje łagodzące, np. panthenol, aloes i allantoinę. By uniknąć pieczenia, zaczerwienienia i uczucia ściągnięcia skóry po goleniu, należy unikać preparatów zawierających alkohol. Około czterdziestego roku życia warto zamienić zwykły krem nawilżający na produkt o działaniu przeciwzmarszczkowym, czy liftingującym oraz wprowadzić do pielęgnacji produkt pod oczy (korygujący zmarszczki i cienie pod oczami).

Kolejną różnicą powodującą, że kobieta i mężczyzna nie stosują zwykle tych samych kosmetyków jest ich zapach. To po pierwsze kwestia upodobań (mahoń, cedr, czy nuta cytrusowa dostarczą mężczyźnie bardziej pozytywnych doznań niż np. zapach róży) a po wtóre naturalnego odczynu pH skóry. Ponieważ skóra mężczyzn posiada bardziej kwasowe pH, zapach kobiecego kosmetyku może się na niej układać niekorzystnie, tworząc czasem wręcz nieprzyjemną woń. Kompromisem może stać się stosowanie kosmetyków bezzapachowych, choć biorąc pod uwagę zwykle bardziej intensywną potliwość u mężczyzn, odpowiednio dobrany zapach powinien zawsze towarzyszyć pielęgnacji.

Dbając o swój wizerunek, którego zapach jest nieodłącznym aspektem, warto wziąć pod uwagę, by stosować kosmetyki z jednej linii. Żel myjący czy balsam zawierający tę samą kompozycję zapachową co woda toaletowa, utrwali jej zapach i utrzyma go na ciele nawet przez cały dzień.

Biorąc pod uwagę różnice w pielęgnacji skóry u kobiet i mężczyzn, pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia. O ile większość kobiet ceni sobie różnorodność i używa równocześnie wielu kosmetyków, o tyle panowie zdecydowanie bardziej cenią praktyczność użycia. I tu pojawia się niejednokrotnie forma podania, którą ogólnie można określić jako 2w1 lub 3w1. Szampon i żel pod prysznic w jednej formule, balsam po goleniu z kremem nawilżającym, czy żel do włosów z nabłyszczaczem- to oszczędność czasu i energii.

Generalnie męski kosmetyk raczej nie zaszkodzi skórze kobiety, jak i kobiecy mężczyźnie, ale skoro już mamy wybór, to czemu z niego nie skorzystać? 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl