Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?
Jakie różnice dostrzeżemy w preparatach do pielęgnacji skóry kobiet i mężczyzn, skoro wiemy już, że sama skóra nas różni?
W preparatach dla kobiet i mężczyzn stosowane są w zasadzie te same składniki i surowce – różnią się natomiast ich formuły. Większość panów wybiera lekkie, nietłuste preparaty, które błyskawicznie się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia lepkości. Wiąże się to ściśle z grubością i zwartością warstwy rogowej męskiej skóry, a co za tym idzie z niższą przyswajalnością składników lipidowych. Dodatkowo skóra mężczyzn wydziela naturalnie więcej łoju i potu (głównie poprzez wpływ androgenów), co samo w sobie stanowi dla skóry barierę ochronną oraz sprawia, że skóra w naturalny sposób jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Wpływa to bezpośrednio na fakt, iż skóra u mężczyzn utrzymuje dłużej jędrność i młody wygląd. Są jednak i negatywne aspekty tych różnic. Znacznie większa ilość gruczołów łojowych wiąże się ściśle z ilością zaskórników i częstszymi zachorowaniami na trądzik w wieku młodzieńczym, który często bywa trudny do wyleczenia i pozostawia trwałe blizny. Dlatego młodym mężczyznom poleca się używanie preparatów zawierających związki matujące.
O ile w przypadku kobiet o procesach starzenia się skóry mówi się już po 25. roku życia, o tyle u panów mówimy o młodej skórze nawet około czterdziestki. Dlatego nawet u dojrzalszych panów polecamy stosowanie kostek myjących, żeli o lekkiej konsystencji, niezawierających środków natłuszczających. Preparaty nawilżające o formule emulsji czy żelu zapewniają pełną wchłanialność, pozostając niewidoczne na skórze. Ponieważ męska skóra jest zazwyczaj ciemniejsza niż u pań, warto używać preparatów bogatych w witaminę C, która posiada właściwości rozjaśniające. Skóra będzie miała świeży, zdrowy wygląd, nie będzie sprawiać wrażenia szarej i zmęczonej.
Skóra mężczyzn często jest także podrażniana w trakcie golenia, warto więc poszukiwać kosmetyków zawierających substancje łagodzące, np. panthenol, aloes i allantoinę. By uniknąć pieczenia, zaczerwienienia i uczucia ściągnięcia skóry po goleniu, należy unikać preparatów zawierających alkohol. Około czterdziestego roku życia warto zamienić zwykły krem nawilżający na produkt o działaniu przeciwzmarszczkowym, czy liftingującym oraz wprowadzić do pielęgnacji produkt pod oczy (korygujący zmarszczki i cienie pod oczami).
Kolejną różnicą powodującą, że kobieta i mężczyzna nie stosują zwykle tych samych kosmetyków jest ich zapach. To po pierwsze kwestia upodobań (mahoń, cedr, czy nuta cytrusowa dostarczą mężczyźnie bardziej pozytywnych doznań niż np. zapach róży) a po wtóre naturalnego odczynu pH skóry. Ponieważ skóra mężczyzn posiada bardziej kwasowe pH, zapach kobiecego kosmetyku może się na niej układać niekorzystnie, tworząc czasem wręcz nieprzyjemną woń. Kompromisem może stać się stosowanie kosmetyków bezzapachowych, choć biorąc pod uwagę zwykle bardziej intensywną potliwość u mężczyzn, odpowiednio dobrany zapach powinien zawsze towarzyszyć pielęgnacji.
Dbając o swój wizerunek, którego zapach jest nieodłącznym aspektem, warto wziąć pod uwagę, by stosować kosmetyki z jednej linii. Żel myjący czy balsam zawierający tę samą kompozycję zapachową co woda toaletowa, utrwali jej zapach i utrzyma go na ciele nawet przez cały dzień.
Biorąc pod uwagę różnice w pielęgnacji skóry u kobiet i mężczyzn, pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia. O ile większość kobiet ceni sobie różnorodność i używa równocześnie wielu kosmetyków, o tyle panowie zdecydowanie bardziej cenią praktyczność użycia. I tu pojawia się niejednokrotnie forma podania, którą ogólnie można określić jako 2w1 lub 3w1. Szampon i żel pod prysznic w jednej formule, balsam po goleniu z kremem nawilżającym, czy żel do włosów z nabłyszczaczem- to oszczędność czasu i energii.
Generalnie męski kosmetyk raczej nie zaszkodzi skórze kobiety, jak i kobiecy mężczyźnie, ale skoro już mamy wybór, to czemu z niego nie skorzystać?