Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?
Joanna Jordańska

Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?

Skóra i jej przydatki (włosy, paznokcie) różnią się u kobiet i mężczyzn głównie pod względem budowy i właściwości chemicznych. W przypadku mężczyzn duży wpływ na funkcjonowanie skóry ma poziom testosteronu. Odczyn pH męskiej skóry jest niższy (bardziej kwaśny), stąd komponenty aplikowanych preparatów mogą działać czy zachowywać się na skórze inaczej. Kolejną różnicę odnajdziemy w grubości warstwy rogowej, która u mężczyzn zawiera więcej włókien elastyny i kolagenu, przez co staje się bardziej zwarta i mocniejsza, ale również mniej podatna na działanie kosmetyków.

Jakie różnice dostrzeżemy w preparatach do pielęgnacji skóry kobiet i mężczyzn, skoro wiemy już, że sama skóra nas różni?

W preparatach dla kobiet i mężczyzn stosowane są w zasadzie te same składniki i surowce – różnią się natomiast ich formuły. Większość panów wybiera lekkie, nietłuste preparaty, które błyskawicznie się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia lepkości. Wiąże się to ściśle z grubością i zwartością warstwy rogowej męskiej skóry, a co za tym idzie z niższą przyswajalnością składników lipidowych. Dodatkowo skóra mężczyzn wydziela naturalnie więcej łoju i potu (głównie poprzez wpływ androgenów), co samo w sobie stanowi dla skóry barierę ochronną oraz sprawia, że skóra w naturalny sposób jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Wpływa to bezpośrednio na fakt, iż skóra u mężczyzn utrzymuje dłużej jędrność i młody wygląd. Są jednak i negatywne aspekty tych różnic. Znacznie większa ilość gruczołów łojowych wiąże się ściśle z ilością zaskórników i częstszymi zachorowaniami na trądzik w wieku młodzieńczym, który często bywa trudny do wyleczenia i pozostawia trwałe blizny. Dlatego młodym mężczyznom poleca się używanie preparatów zawierających związki matujące.

O ile w przypadku kobiet o procesach starzenia się skóry mówi się już po 25. roku życia, o tyle u panów mówimy o młodej skórze nawet około czterdziestki. Dlatego nawet u dojrzalszych panów polecamy stosowanie kostek myjących, żeli o lekkiej konsystencji, niezawierających środków natłuszczających. Preparaty nawilżające o formule emulsji czy żelu zapewniają pełną wchłanialność, pozostając niewidoczne na skórze. Ponieważ męska skóra jest zazwyczaj ciemniejsza niż u pań, warto używać preparatów bogatych w witaminę C, która posiada właściwości rozjaśniające. Skóra będzie miała świeży, zdrowy wygląd, nie będzie sprawiać wrażenia szarej i zmęczonej.

Skóra mężczyzn często jest także podrażniana w trakcie golenia, warto więc poszukiwać kosmetyków zawierających substancje łagodzące, np. panthenol, aloes i allantoinę. By uniknąć pieczenia, zaczerwienienia i uczucia ściągnięcia skóry po goleniu, należy unikać preparatów zawierających alkohol. Około czterdziestego roku życia warto zamienić zwykły krem nawilżający na produkt o działaniu przeciwzmarszczkowym, czy liftingującym oraz wprowadzić do pielęgnacji produkt pod oczy (korygujący zmarszczki i cienie pod oczami).

Kolejną różnicą powodującą, że kobieta i mężczyzna nie stosują zwykle tych samych kosmetyków jest ich zapach. To po pierwsze kwestia upodobań (mahoń, cedr, czy nuta cytrusowa dostarczą mężczyźnie bardziej pozytywnych doznań niż np. zapach róży) a po wtóre naturalnego odczynu pH skóry. Ponieważ skóra mężczyzn posiada bardziej kwasowe pH, zapach kobiecego kosmetyku może się na niej układać niekorzystnie, tworząc czasem wręcz nieprzyjemną woń. Kompromisem może stać się stosowanie kosmetyków bezzapachowych, choć biorąc pod uwagę zwykle bardziej intensywną potliwość u mężczyzn, odpowiednio dobrany zapach powinien zawsze towarzyszyć pielęgnacji.

Dbając o swój wizerunek, którego zapach jest nieodłącznym aspektem, warto wziąć pod uwagę, by stosować kosmetyki z jednej linii. Żel myjący czy balsam zawierający tę samą kompozycję zapachową co woda toaletowa, utrwali jej zapach i utrzyma go na ciele nawet przez cały dzień.

Biorąc pod uwagę różnice w pielęgnacji skóry u kobiet i mężczyzn, pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia. O ile większość kobiet ceni sobie różnorodność i używa równocześnie wielu kosmetyków, o tyle panowie zdecydowanie bardziej cenią praktyczność użycia. I tu pojawia się niejednokrotnie forma podania, którą ogólnie można określić jako 2w1 lub 3w1. Szampon i żel pod prysznic w jednej formule, balsam po goleniu z kremem nawilżającym, czy żel do włosów z nabłyszczaczem- to oszczędność czasu i energii.

Generalnie męski kosmetyk raczej nie zaszkodzi skórze kobiety, jak i kobiecy mężczyźnie, ale skoro już mamy wybór, to czemu z niego nie skorzystać? 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl