kobieta zauważa zakola
Joanna Naczyńska

Zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

Zakola u kobiet i dziewcząt – co może je powodować?

Niekiedy, fryzura naturalnie układa się w sposób, który odsłania wysokie czoło, może to powodować wrażenie, że mamy do czynienia z zakolami. Jeśli włosy są gęste w okolicy nad czołem, to prawdopodobnie za taki układ linii włosów odpowiada genetyka i nie ma powodu do zmartwień. Zakola powstają na skutek utraty włosów z przodu głowy, nad czołem, szczególnie po bokach, w okolicy tzw. kątów czołowo-skroniowych, czasami również na szczycie głowy. Zakola i przerzedzenia widoczne są zwłaszcza przy dużej różnicy między kolorem skóry i włosów, słabiej widoczne są zakola u osób z blond włosami, gdzie różnica między kolorem skóry i włosa jest niewielka.

U dziewcząt nadmierne wypadanie włosów może wynikać z prostej przyczyny, jakim jest zbyt mocne ściąganie włosów gumką w kok, uszkodzeń włosów na skutek szybkiego rozczesywania, gdy są mokre i podatne na uszkodzenia. Włosy osłabiają też nieodpowiednie szampony lub zbyt drastyczne zabiegi fryzjerskie. Częstym powodem wypadania włosów u dziewcząt i kobiet są problemy hormonalne, a także niedobór żelaza z powodu anemii na skutek restrykcyjnej diety bądź ze względu na krwawienia miesiączkowe. Nadmierne wypadanie włosów i ich osłabienie dotyczy wielu kobiet w okresie tuż po ciąży i urodzeniu dziecka.

Istnieją ponadto choroby powodujące łysienie i zakola u kobiet np. choroby tarczycy (zwłaszcza niedoczynność). Włosy mogą wypadać przy niedoborach biotyny (witamina H), która jest zaliczana do witamin z grupy B. Niedobór biotyny występuje m.in. przy stosowaniu niektórych specjalnych diet oraz u osób leczonych długotrwale lekami przeciwdrgawkowymi. Sprawdź na DOZ.pl: Witaminy z grupy B w tabletkach.

Zakola powstają bardzo często w związku z tzw. androgenowym wypadaniem włosów. U mężczyzn, hormon androgenowy (testosteron) ulega przekształceniu do dihydrotestosteronu, który działa hamująco na metabolizm komórkowy w mieszkach włosowych. Czas wzrostu włosa jest krótszy, co sprawia, że włos szybciej wypada. Łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe), powoduje u mężczyzn stopniową utratę włosów powyżej czoła aż do okolic skroni, co również jest problemem estetycznym dla wielu mężczyzn, jednak nieco bardziej akceptowalnym niż w przypadku kobiet. Nasilenie łysienia męskiego warunkują również geny. U niektórych kobiet może także występować androgenowe wypadanie włosów, jednak ma inny charakter niż u mężczyzn.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego dotyczy głównie obszaru szczytu głowy, w której włosy znacznie przerzedzają się, jednak z przodu pozostaje pas włosów, który nie łysieje.

Przerzedzone okolice szczytu głowy, zwłaszcza u kobiet bez grzywki oraz związujących włosy w kok, są widoczne jako zakola. Łysienie androgenowe typu żeńskiego może rozpocząć się nawet przed 20. rokiem życia. Najczęściej zdarza się w okolicy 40. roku życia. Pewną rolę odgrywa w tym przypadku genetyka, dlatego zjawisko to bywa określane jako łysienie androgenetyczne. Androgenowe wypadanie włosów u kobiet jest spowodowane zaburzeniem równowagi hormonalnej, wzrostem stężenia hormonów androgenowych w krwi bądź obniżeniem stężenia hormonów żeńskich. Niektóre kobiety obserwują w tym czasie również nadmierne przetłuszczanie włosów. Zakola u kobiet mogą też pojawić się to jako tzw. łysienie rozlane, które jest związane z wiekiem.

Wypadanie, przerzedzanie włosów i powstające w ich konsekwencji zakola mogą mieć również inne podłoże. Powodem może być przebyta w niedalekiej przeszłości choroba zakaźna lub choroba przebiegająca z gorączką. Wypadanie włosów mogą powodować niektóre leki. Do takich leków należą leki cytostatyczne, które mogą prowadzić do zatrzymania podziału komórek w cebulce włosa i zahamowania jego wzrostu, osłabienia i wypadnięcia. Włosy mogą wypadać po lekach immunosupresyjnych, a także po lekach podawanych w celu znieczulenia ogólnego przed zabiegiem chirurgicznym. Utrata włosów po lekach jest odwracalna i z czasem możliwy jest powrót włosów do poprzedniego stanu. Duży stres w codziennym życiu również przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

Leczenie zakoli u kobiet

Leczenie zakoli należy rozpocząć od próby znalezienia przyczyny utraty włosów w okolicy czołowej. Warto zwrócić się do lekarza endokrynologa, który może zlecić odpowiednie badania laboratoryjne (m.in. badanie poziomu hormonów tarczycy, hormonów płciowych), zbadać tarczycę, by ustalić przyczynę utraty włosów. U młodych kobiet, po wyrównaniu zaburzeń hormonalnych, na ogół dochodzi do uzyskania zadowalającego efektu odrostu włosów, zakola są mniej widoczne i udaje się ustabilizować sytuację. Kobiety w średnim wieku i w okresie menopauzy mogą otrzymać od lekarza HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą w tabletkach lub plastrach, by utrzymać odpowiedni poziom estrogenów, który naturalnie obniża się wraz z wiekiem.

W leczeniu farmakologicznym łysienia androgenowego u kobiet niekiedy stosuje się również tabletki dostępne z przepisu lekarza na receptę, takie jak leki antyandrogenowe.

Opiekę nad pacjentką cierpiącą z powodu wypadania włosów i zakoli sprawuje również lekarz dermatolog, który może zlecić badanie włosa (np. przy pomocy trichoskopu), zaproponować odpowiednie leczenie miejscowe oraz inne sposoby rozwiązania problemu. Leczenie ogólne łączy się z leczeniem miejscowym, które najczęściej polega na podawaniu minoksydylu. Kiedyś stosowany był w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a jego działaniem ubocznym był nadmierny porost włosów. Minoksydyl rozkurcza naczynia krwionośne, hamuje wypadanie i przyspiesza wzrost włosa. Obecnie, już od wielu lat, wykorzystuje się jego działanie do miejscowego leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Stosuje się go w postaci roztworu do wcierania w skórę głowy. Dermatolog może przepisać również lek recepturowy przeznaczony na skórę głowy do sporządzenia w aptece, który będzie zawierał indywidualnie dobrany skład.

Powiązane produkty

Zakola u kobiet i dziewcząt – jakie preparaty z apteki?

Preparaty na skórę z minoksydylem dostępne są w formie płynu do stosowania na skórę. Są skuteczne przy systematycznym stosowaniu. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 4 miesiącach stosowania, a pełne efekty leczenia są widoczne po okresie 6–12 miesięcy, niemniej zależą również od indywidualnych cech pacjenta. Płyny i roztwory na skórę z minoksydylem można zakupić w aptekach bez recepty.

Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja włosów. Efekt leczenia może wzmocnić odpowiednio dobrany szampon oraz wcierki o działaniu przeciwzapalnym i poprawiającym ukrwienie cebulki włosa. Godnym uwagi kosmetykiem do pielęgnacji włosów nadmiernie wypadających jest szampon oraz odżywka do włosów z chininą i witaminą B6, których skład nawiązuje do dawnych roztworów recepturowych sporządzanych w aptece, do stosowania na skórę głowy.

W przypadku niedoboru biotyny lub żelaza w aptece dostępne są leki bez recepty oraz suplementy diety zawierające te składniki. Biotyna może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych krwi, dlatego należy odstawić lek na 3 dni przed planowanymi badaniami.

Warto również zadbać o prawidłową dietę, bogatą w żelazo i witaminy oraz mikroelementy. Na poprawę kondycji włosów stosuje się także zioła; w aptece dostępne są herbatki ziołowe z zielem skrzypu polnego.

Domowe sposoby na zakola u kobiet i dziewcząt

Masaż skóry głowy jest jednym z domowych sposobów na wypadające włosy. Można go wykonać specjalnym masażerem albo opuszkami palców. Zwiększa dopływ krwi do cebulek włosowych, co powoduje stymulację mieszków i poprawia kondycję włosa. Masażer do skóry głowy można zamówić w aptece lub drogerii.

Domowym sposobem na wzmocnienie włosów jest olejowanie włosów. Olej do włosów – najlepiej gdy w składzie znajdziemy olej rycynowy – można nakładać na skórę głowy i włosy. Wykonanie masażu skóry głowy po nałożeniu oleju rycynowego poprawia ukrwienie cebulek włosów, kondycję włosów i ich koloryt, włosy mniej plączą się i trudniej ulegają zniszczeniu. Dobrze sprawdzają się specjalne akcesoria do włosów np. szczotka zapobiegająca plątaniu lub szczotka do rozczesywania włosów na mokro.

Jak ukryć zakola u kobiet?

Istnieją sposoby, by ukryć zakola u kobiet. Najprostsze to uczesanie zasłaniające zakola, grzywka lub dłuższe kosmyki opadające na boki czoła, które pomogą ukryć zakola i optycznie zmniejszą wysokie czoło. Nowoczesne metody dermatologiczne, takie jak mezoterapia, kuracja lampami LED lub zagęszczanie i uzupełnianie włosów, dają wiele możliwości.

Pierwsza z metod, mezoterapia, polega na miejscowym podawaniu środków hamujących wypadanie włosów, odżywiających cebulkę włosa, a także peptydów pobudzających komórki macierzyste włosów do podziałów. W ten sposób podawane jest osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta, osocze zawiera czynniki wzrostu komórek macierzystych. Zabieg pozwala na odbudowanie mieszków włosowych i wzrost nowych włosów, czasami łączy się go z masażem skóry głowy poprawiającym ukrwienie.

Sposobem na nadmierne wypadanie i przerzedzanie włosów u kobiet są uzupełnienia włosów. Do zagęszczenia włosów stosuje się tzw. tupety wykonane z ludzkich włosów, mocowane na skórze głowy, zapewniające wytrzymałość i wysoki komfort dla użytkownika.

Wiele możliwości dają nowoczesne techniki chirurgiczne. Tradycyjny przeszczep włosów polegał na przeszczepianiu kępek włosów w okolicę, z której włosy nadmiernie wypadły. Obecnie stosuje się mikroprzeszczepy włosów, które pozwalają uzyskać naturalny efekt zabiegu i są przez to coraz bardziej popularne wśród kobiet. Mikroprzeszczep włosów polega na pobraniu z okolicy tyłu głowy małego paska skóry zawierającej tzw. pojedyncze zespoły mieszkowe, który następnie dzieli się na mniejsze i odtwarza za ich pomocą linię włosów nad czołem, umieszczając przeszczepy w specjalnych otworkach w skórze. Przeszczepy pobiera się z tyłu głowy, ponieważ jest to okolica odporna na wpływ hormonów. Żeby wykonać mikroprzeszczep włosów, należy udać się do lekarza specjalisty chirurgii plastycznej lub chirurgii dermatologicznej, najlepiej skorzystać z ośrodków z dużym doświadczeniem w tego typu zabiegach.

Laseroterapia proponowana przez niektóre ośrodki jest, zdaniem niektórych specjalistów, metodą dyskusyjną, warto więc dokładnie rozważyć jej zastosowanie w przypadku problemu nadmiernego wypadania włosów u dziewcząt lub kobiet.

  1. Noszczyk M., „Medycyna piękności”, PZWL, 2016, 231-251
  2. Skibała P., „Endokrynologia ginekologiczna”, PZWL 2008, wyd. III, str. 282-287
  3. Sikora M., „Zastosowanie testów genetycznych TrichoTest w personalizowanej terapii łysienia”, Aesthetica, nr 52, lipiec/sierpień 2022

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij