Alopexy, 5%, roztwór na skórę, 60 ml, 1 butelka PET

minoksydyl, roztwór, wypadanie włosów, łysienie

40.39 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

PIERRE FABRE DERMATOLOGIE

Opis

Alopexy to produkt leczniczy pobudzający wzrost włosów zalecany w pewnych przypadkach łysienia androgenowego o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn.

Lek można dozować za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora lub pipetki.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl.

1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu.

Substancje pomocnicze: glikol propylenowy, etanol 96%, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Alopexy przeznaczone jest do stosowania zewnętrznego, podanie na skórę. 

Zaleconą dawkę 1 ml roztworu Alopexy nanosi się na leczoną powierzchnię skóry owłosionej głowy dwa razy na dobę. Lek odmierzamy załączoną pipetką dozującą, która pomaga precyzyjnie nanieść 1 ml roztworu na całą leczoną powierzchnię. Jeżeli podajemy lek na małą powierzchnię skóry możemy użyć załączony aplikator. 1ml roztworu odpowiada 6 naciśnięciom pompki. Po każdorazowym użyciu zarówno pipetki jak i aplikatora należy je przemyć ciepłą wodą.

Dawka dobowa nie powinna przekraczać 2 ml roztworu niezależnie od leczonej powierzchni skóry.

Przed i po nałożeniu roztworu na skórę głowy należy dokładnie umyć ręce.

Przed zastosowaniem leku na skórę głowy włosy i owłosiona skóra głowy należy dokładnie wysuszyć.

Produkt leczniczy nanosimy koniuszkami palców na całą leczoną powierzchnię skóry, zaczynając od środka leczonej powierzchni. 

Działanie

Alopexy pobudza wzrost włosów u pewnej grupy pacjentów z łysieniem androgenowym. Występuje ono po około 2 miesiącach stosowania produktu i jest ono osobniczo zmienne. Odrost włosów zatrzymuje się po przerwaniu leczenia i po około 3-4 miesiącach wraca do stanu początkowego.

Wskazania

Alopexy stosowane jest w łysieniu typu męskiego o umiarkowanym nasileniu.

Przeciwwskazania

Produktu leczniczego Alopexy nie należy stosować: jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na substancję czynną (minoksydyl) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jeśli pacjent źle tolerował 2% roztwór minoksydylu; jeśli u pacjenta występują uszkodzenia skóry owłosionej głowy.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Stosowanie produktu leczniczego Alopexy należy natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem: gdy wystąpi obniżenie ciśnienia krwi, ból w klatce piersiowej, przyspieszone tętno; w przypadku omdleń lub zawrotów głowy; jeśli wystąpi nagłe, niespodziewane zwiększenie masy ciała, opuchnięcie rąk lub stóp (obrzęk); w przypadku utrzymującego się zaczerwienienia lub podrażnienia owłosionej skóry głowy.

Podczas stosowania produktu leczniczego Alopexy mogą wystąpić działania niepożądane. Do działań występujących bardzo często należą: nadmierne owłosienie w miejscach gdzie nie stosowano leku, zwłaszcza u kobiet oraz bóle głowy. Występujące często to: miejscowe reakcje skórne (miejscowe podrażnienie ze złuszczeniem naskórka, świąd, zaczerwienienie skóry, zapalenie skóry, suchość skóry, wysypka), bóle mięśniowo-szkieletowe, obrzęki obwodowe, ból w miejscu podania, trudności z oddychaniem, a także depresja. Występują także działania niepożądane o nieznanej częstości, takie jak: infekcje ucha, zapalenie ucha zewnętrznego, nieżyt nosa, nadwrażliwość, zapalenie nerwu, uczucie mrowienia, zaburzenia smaku, uczucie pieczenia, zaburzenia widzenia, podrażnienie oka, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, osłabienie, obrzęk twarzy, rumień, wysypka, wypadanie włosów, nierównomierne owłosienie ciała, zmiana koloru włosów, zmiana tekstury włosów, zapalenie wątroby i kamica nerkowa.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Alopexy należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet ze względu na częste występowanie nadmiernego owłosienia poza miejscami jego stosowania.

Gdy u pacjenta występowała lub występuje obecnie choroba układu krążenia lub zaburzenia rytmu serca, przed zastosowaniem leku Alopexy należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli u krewnych pacjenta nie występuje wypadanie włosów, wypadanie włosów jest nagłe i (lub) częściowe, wypadanie włosów wystąpiło w wyniku porodu lub przyczyna wypadania 2 włosów nie jest znana. W tych przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli skóra owłosionej głowy jest czerwona, występuje stan zapalny skóry, infekcja, podrażnienie lub ból. Ten lek powinien być stosowany na zdrową skórę głowy. Jeżeli skóra owłosiona głowy jest uszkodzona, do krwi mogą przenikać zwiększone ilości substancji czynnej- minoksydylu.

Nie stosować tego leku w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi na skórę głowy.

Lek zawiera etanol (alkohol) i może powodować uczucie pieczenia i podrażnienie po przypadkowym dostaniu się do oczu, ran, na podrażnioną skórę lub błony śluzowe: podrażnione miejsca należy dokładnie przemyć bieżącą, zimną wodą. W razie utrzymującego się podrażnienia należy skontaktować się z lekarzem. 

Nie wystawiać leczonej skóry głowy na słońce: należy nosić nakrycie głowy (kapelusz).

Nie połykać. W razie połknięcia leku należy skontaktować się z lekarzem. Przypadkowe spożycie może spowodować wystąpienie objawów wynikających z działania minoksydylu na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie wdychać rozpylanego leku.

U niektórych pacjentów wystąpiły zmiany koloru włosów i (lub) ich tekstury.

Każda dawka leku Alopexy zawiera 240 mg glikolu propylenowego, co odpowiada 240 mg glikolu 3 propylenowego w 1 ml roztworu.

Stosowanie innych leków

Nie należy stosować tego leku równocześnie z innymi lekami dermatologicznymi zawierającymi tretynoinę, antralinę czy dipropionian betametazonu, ponieważ leki te mogą zmieniać ilość minoksydylu znajdującego się we krwi.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach, które pacjent planuje stosować - również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować tego produktu leczniczego w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować, gdyż nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Minoksydyl początkowo był podawany doustnie w leczeniu nadciśnienia. Jednak ze względu na szereg działań niepożądanych obecnie nie jest stosowany jako lek hipotensyjny. Jednym z odkrytych skutków ubocznych była hipertrychoza. Efekt ten został z powodzeniem wykorzystany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. W aptekach dostępne są liczne wcierki z minoksydylem do stosowania na skórę głowy.

  • Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

  • Leczenie łysienia androgenowego może przebiegać wielokierunkowo. Stosuje się terapie konwencjonalne, specjalistyczne zabiegi trychologiczne oraz przeszczepy włosów, a w terapii konwencjonalnej podaje się preparaty do stosowania miejscowego oraz o działaniu ogólnym. Wskazane jest stosowanie m.in. wyciągów z palmy sambałowej, GLA, biotyny, krzemu, cynku czy kompleksów aminokwasowych. Czy łysienie androgenowe można wyleczyć i co wpływa na proces łysienia typu AGA?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij