mężczyzna traci włosy
Alicja Świątek

Co to jest minoksydyl? Czy można liczyć na efekt przyspieszenia wzrostu włosów?

Minoksydyl początkowo był podawany doustnie w leczeniu nadciśnienia. Jednak ze względu na szereg działań niepożądanych obecnie nie jest stosowany jako lek hipotensyjny. Jednym z odkrytych skutków ubocznych była hipertrychoza. Efekt ten został z powodzeniem wykorzystany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. W aptekach dostępne są liczne wcierki z minoksydylem do stosowania na skórę głowy.

 

  1. Co to jest minoksydyl? Jakie ma właściwości?
  2. Na jaki rodzaj łysienia działa minoksydyl, a na jaki nie?
  3. Jak stosować wcierki z minoksydylem?
  4. Wcierki z minoksydylem – przeciwwskazania do stosowania
  5. Jak wybrać najlepszą wcierkę z minoksydylem? Ile kosztuje preparat?


Co to jest minoksydyl? Jakie ma właściwości?

Minoksydyl, niegdyś podawany wewnętrznie, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawę przepływu krwi, a tym samym działa hipotensyjnie, dlatego pierwotnie wykorzystywano go w leczeniu nadciśnienia o ciężkim przebiegu. Ze względu na szereg działań niepożądanych obecnie jest praktycznie niestosowany w terapii nadciśnienia. Minoksydyl znalazł natomiast zastosowanie w hamowaniu łysienia typu androgenowego u kobiet i mężczyzn.

Stosowany zewnętrznie poprzez pobudzenie przepływu krwi w naczyniach w obrębie skóry stymuluje mieszki włosowe do wzrostu. Powoduje odwrócenie lub zahamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych, pobudza namnażanie komórek mieszków w fazie wzrostu. Zahamowanie wypadania włosów obserwuje się po ok. 2 miesiącach stosowania produktu z minoksydylem, natomiast zwiększony wzrost włosów widoczny jest po ok. 4 miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Najintensywniejsze rezultaty przyrostu włosów występują po ok. roku systematycznej aplikacji produktu.

Zaobserwowano, że najlepsze efekty uzyskuje się u młodych osób z łysieniem na szczycie głowy, zaś słabsze wyniki obserwuje się u pacjentów z łysieniem w obrębie części czołowych głowy.

W przypadku przerwania systematycznego stosowania produktu z minoksydylem tempo wzrostu mieszków włosowych wraca do stanu początkowego przed rozpoczęciem terapii.

We wcierkach przeznaczonych do stosowania zewnętrznego na skórę głowy minoksydyl występuje zwykle w stężeniach 2% i 5%. W recepturze aptecznej spotykane są również przepisy ze stężeniem 10%. Nie zaleca się już zwiększania stężenia powyżej tej ilości, ponieważ nie obserwuje się wzrostu skuteczności leczenia, a wzrasta ryzyko wystąpienia działań niepożądanych

Minoksydyl w znikomym stopniu wchłania się przez nieuszkodzoną skórę do krwiobiegu. W przypadku ograniczonej funkcji ochronnej naskórka stosowanie produktu z większą częstotliwością lub w większej dawce niż rekomendowana w ulotce lub przez lekarza może skutkować zwiększonym wchłanianiem produktu.

Na jaki rodzaj łysienia działa minoksydyl, a na jaki nie?

Produkty z minoksydylem wskazane są do stosowania w łysieniu androgenowym u kobiet i mężczyzn. W przypadku wypadania włosów spowodowanego innymi czynnikami substancja czynna nie będzie skuteczna.

Powiązane produkty

Jak stosować wcierki z minoksydylem?

Przed zastosowaniem produktu z minoksydylem należy zapoznać się z ulotką. Rekomendowaną ilość płynu należy aplikować miejscowo w miejscu łysienia (zazwyczaj szczyt głowy lub zakola czołowe), a następnie wcierać w skórę głowy. Zazwyczaj wcierkę stosuje się 1 lub 2 razy dziennie. W przypadku aplikacji wieczorem zalecane jest stosowanie produktu maksymalnie 2 godziny przed pójściem spać, aby lek nie przemieścił się na pościel, poduszkę lub oczy i skórę twarzy. Warto poinformować pacjenta, że w pierwszym etapie terapii (do ok. 1,5 miesiąca leczenia) jako efekt pierwotny może nastąpić nadmierna utrata włosów, a przyrost rozpoczyna się po ok. 2 miesiącach regularnej aplikacji wcierki. Jeśli po roku stosowania wcierki nie nastąpi poprawa, należy zaprzestać stosowania terapii. Każdorazowo po zastosowaniu produktu należy dokładnie umyć ręce. Maksymalna dawka dobowa minoksydylu wynosi 100 mg na dobę. Wcierki z minoksydylem nie powinny być stosowane u osób niepełnoletnich oraz po 65. roku życia, z nadciśnieniem, w ciąży, w okresie karmienia piersią, w przypadku niezdiagnozowanych chorób skóry głowy.

Sprawdź, jakie ampułki do włosów znajdziesz na DOZ.pl

Wcierki z minoksydylem – przeciwwskazania do stosowania

Wcierek z minoksydylem nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, w przebiegu chorób skóry głowy, uszkodzeń skóry głowy, ran, owrzodzeń, stanów zapalnych. Produkty należą do kategorii C i nie powinny być stosowane w okresie ciąży oraz laktacji. Wchłanianie minoksydylu do krwi mogą nasilać niektóre leki wpływające na właściwości warstwy rogowej naskórka, jak tretynoina.

W początkowym okresie stosowania minoksydylu (ok. 2–6 tygodni terapii) może pojawić się podrażnienie i zaczerwienienie skóry głowy, krótkotrwała nadmierna utrata włosów, a przy długotrwałym stosowaniu – nadmierne owłosienie. Jeśli wzmożona utrata włosów trwa powyżej 2 tygodni, należy zaprzestać aplikacji wcierki i skonsultować się z lekarzem. Pacjenci, u których zdiagnozowano choroby układu krążenia czy zaburzenia rytmu serca, przed zastosowaniem produktu z minoksydylem powinni zasięgnąć opinii specjalisty.

Nie należy stosować dawki większej, niż jest zalecana przez lekarza lub w ulotce, ponieważ stosowanie nadmiernej ilości produktu, zwłaszcza w przypadku uszkodzonej skóry, może prowadzić do wystąpienia ogólnych działań niepożądanych, takich jak bóle wieńcowe, niedociśnienie, tachykardia, duszności czy obrzęki kończyn. Jeśli w trakcie stosowania produktu z minoksydylem wystąpią: tachykardia, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, obrzęki lub niedociśnienie, należy przerwać terapię minoksydylem i udać się do specjalisty.

Jak wybrać najlepszą wcierkę z minoksydylem? Ile kosztuje preparat?

W aptekach dostępne są liczne wcierki z minoksydylem do stosowania na skórę głowy. Ceny produktów z minoksydylem na wypadanie włosów mogą się różnić. W zależności od producenta, stężenia produktu i wielkości opakowania wynoszą od ok. 30 zł do ok. 90 zł.

Warto zwrócić uwagę na stężenie substancji czynnej w produkcie. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego minoksydyl stosowany jest w gotowych produktach zewnętrznych w stężeniach 2% i 5%. Im wyższe stężenie, tym szybsze i lepsze rezultaty można uzyskać. Istnieje również możliwość przepisania przez lekarza leku recepturowego z minoksydylem, w którym stężenie substancji czynnej może osiągnąć nawet 10%. Dodatkowo mogą występować inne substancje wpływające korzystnie na skórę głowy i stan włosów.

  1. J. Sicińska, Minoksydyl w leczeniu łysienia androgenowego mężczyzn i kobiet, aesthetica.com.pl [online] https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_19_06-10.pdf [dostęp:] 16.06.2023.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego, chpl.com.pl [online] http://chpl.com.pl/data_files/2011-05-16_wo_loxon_2_25chplapril_2011.pdf [dostęp:] 16.06.2023.
  3. P. Styczeń, Włosom na ratunek, drstyczen.pl [online] http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [dostęp:] 16.06.2023.
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego, sunfarm.pl [online] https://www.sunfarm.pl/library/2020/10/01/160155574359.pdf [dostęp:] 16.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Którą suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl