Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne
Maciej Rek

Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany przez wiele chorób, głównie dotyczących układów krążenia i oddechowego. Istnieje jednak wiele przypadków, gdzie ból klatki piersiowej nie ma nic wspólnego z sercem czy płucami. Występuje w różnych postaciach, od uczucia ostrego pchnięcia nożem po tępy, gniotący. Niekiedy ma charakter piekący, rozpierający i przemieszcza się w kierunku szyi lub żuchwy, może też promieniować w dół do jednej lub obu rąk. W wielu przypadkach trudno ustalić dokładną przyczynę bóli klatki piersiowej, dlatego należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej, kiedy taki objaw się pojawi.

Objawy bólu w klatce piersiowej

Chociaż ból w klatce piersiowej jest powszechnie przypisywany do chorób serca i ma on typowy charakter – zazwyczaj trwa od kilkunastu minut w chorobie niedokrwiennej serca, do powyżej 30 minut w zawale – to często bólom tym towarzyszą

  • uczucie gniecenia lub ucisku w klatce piersiowej,
  • pieczenie, które może promieniować do pleców, szyi, żuchwy, ramion i rąk – szczególnie do lewej ręki,
  • duszności,
  • zimne poty,
  • zawroty głowy lub osłabienie,
  • nudności lub wymioty.
Jeśli pojawi się nagle niewyjaśniony ból w klatce piersiowej lub podejrzewasz, że masz zawał serca wezwij natychmiast pomoc medyczną!

Przyczyny bólu klatki piersiowej 

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, z których większość wymaga pomocy medycznej. Najczęściej dotyczą serca i chorób z nim związanych takich jak: ostry zespół wieńcowy (pospolicie nazywany zawałem serca), choroba niedokrwienna serca, rozwarstwienie aorty czy zapalenie osierdzia.

Do najczęstszych przyczyn bólów w klatce piersiowej niezwiązanych z sercem, zaliczamy:

  1. Choroby układu pokarmowego, w tym:
  • Refluks żołądkowo-przełykowy (pospolicie zwany zgagą), czyli bolesne pieczenie za mostkiem – przyczyną tego typu bóli klatki piersiowej jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku.
  • Zaburzenia połykania, które często przebiegają z bólem.
  • Kamica pęcherzyka żółciowego lub stany zapalne trzustki.
  1. Choroby układu kostno-szkieletowego, związane z urazami i innych problemami mającymi wpływ na struktury, które tworzą ściany klatki piersiowej:
  • Zespół Tietzego – choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych, któremu towarzyszy bolesny obrzęk. Choroba występuje najczęściej u osób po 40. roku życia i dotyczy zazwyczaj tylko jednego stawu, najczęściej drugiego lub trzeciego – ból klatki piersiowej odczuwany jest na przedniej jej powierzchi i może promieniować do barku i ramion.
  • Fibromialgia – tzw. przewlekły zespół bólowy w obrębie mięśni, również tych znajdujących się w klatce piersiowej.
  • Stany pourazowe – pęknięte lub złamane żebra mogą powodować ból w klatce piersiowej.
  • Choroby gruczołów sutkowych (np. nowotwory, zapalenie gruczołu sutkowego)
  1. Choroby układu oddechowego

Wiele chorób płuc może powodować ból w klatce piersiowej, w tym:

  • Zatorowość płucna – ból w klatce piersiowej pojawia się wtedy, gdy skrzep krwi blokuje jej przepływ w tętnicy płucnej.
  • Zapalenie opłucnej – stan zapalny toczący się w płucach może obejmować również opłucną, wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe, które ulegają nasileniu podczas wdechu lub przy kaszlu.
  • Odma opłucnowa – stan ten zwykle rozpoczyna się nagle i może trwać godzinami. W odmie płuc dochodzi do przedostania się powietrza atmosferycznego do przestrzeni opłucnowej.
  • Nadciśnienie płucne – wysokie ciśnienie krwi w tętnicach prowadzących krew do płuc także może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.
  • Choroby tchawicy, oskrzeli lub śródpiersia.
  1. Inne przyczyny bólu klatki piersiowej
  • Lęk napadowy – tzw. atak paniki. Bardzo często napadom lęku towarzyszy ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, przyspieszony oddech, obfite pocenie się, duszność, nudności, zawroty głowy i obawa przed śmiercią.
  • Półpasiec – choroba spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej, półpasiec może powodować ból, któremu towarzyszy wysypka, rumień oraz pęcherzyki zlokalizowane w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

Powiązane produkty

Ból klatki piersiowej – jakie  badania trzeba wykonać?

Ból w klatce piersiowej nie zawsze sygnalizuje zawał serca czy zator tętnicy płucnej. Jednak, aby wykluczyć te przyczyny lekarz powinien wykonać następujące badania:

  • Elektrokardiogram (EKG). Badanie to zapisuje aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod przymocowanych do skóry. W momencie zawału serca dochodzi do uszkodzenia części mięśnia sercowego i impulsy elektryczne nie przechodzą prawidłowo, co uwidacznia się na zapisie. 
  • Badania krwi oceniające ilości enzymów normalnie występujących w mięśniu sercowym. Uszkodzenie komórek serca wyzwala te enzymy w zwiększonej ilości w ciągu kilkudziesięciu minut.
  • RTG klatki piersiowej, badanie pozwalające sprawdzić stan płuc i toczący się w nich stan zapalny, obecność odmy, a także wielkość, kształt serca i dużych naczyń krwionośnych.
  • Tomografia komputerowa (angio-TK). Tomografia komputerowa jest przydatna do oceny obecności skrzepu krwi w tętnicy płucnej (zatorowość płucna) lub do oceny ścian aorty pod kątem rozwarstwienia aorty.

Badania dodatkowe potrzebne w niektórych przypadkach bólu w klatce piersiowej

W zależności od wyników badań wstępnych, może być konieczne wykonanie badań dodatkowych obejmujących:

  • USG serca tzw. echokardiogram wykorzystujący fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu serca w ruchu. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie przezprzełykowej echokardiografii tzw. TEE , gdzie sonda wkładana jest przez usta do przełyku. Pozwala to na jeszcze lepsze zobrazowanie pracy i struktur serca. 
  • Testy wysiłkowe w połączeniu z EKG. Sprawdzają jak serce i naczynia krwionośne odpowiadają na wysiłek i wskazują, czy ból jest związany z sercem. Badanie może być przeprowadzone na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W czasie całego badania podłączone jest EKG. Czasem podaje się leki stymulujące pracę serca.
  • Koronarografia (angiografia). Badanie to pomaga lekarzom zidentyfikować poszczególne tętnice serca, które mogą być zwężone lub zablokowane. Badanie to przeprowadzane jest z użyciem kontrastu wstrzykiwanego do tętnic przez cewnik – długa, cienka rurka wkłuwana jest do tętnicy nadgarstka lub pachwiny. Całość obrazu zapisywana jest w formie video.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

    Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  • Opuchnięte oczy – przyczyny i sposoby leczenia opuchlizny powiek

    Powieki, jako niezwykle delikatna i cienka część skóry wokół oczu, są szczególnie podatne na różnego rodzaju obrzęki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane, a ich rozpoznanie często wymaga dokładnej obserwacji i analizy towarzyszących objawów.

  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet. Jakie badania wykonać i jak przebiega leczenie?

    Choć hirsutyzm to problem, który dotyka wiele kobiet, to rzadko się o nim mówi. Dla wielu pań jest on wstydliwym tematem i często bywa źródłem kompleksów, a nawet obniżonej samooceny. Hirsutyzm objawia się nadmiernym owłosieniem w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy (wąsik, broda, policzki), brzuchu czy plecach. Najczęściej jest spowodowany łagodnymi przyczynami, ale niekiedy może być również sygnałem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl