Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne
Maciej Rek

Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany przez wiele chorób, głównie dotyczących układów krążenia i oddechowego. Istnieje jednak wiele przypadków, gdzie ból klatki piersiowej nie ma nic wspólnego z sercem czy płucami. Występuje w różnych postaciach, od uczucia ostrego pchnięcia nożem po tępy, gniotący. Niekiedy ma charakter piekący, rozpierający i przemieszcza się w kierunku szyi lub żuchwy, może też promieniować w dół do jednej lub obu rąk. W wielu przypadkach trudno ustalić dokładną przyczynę bóli klatki piersiowej, dlatego należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej, kiedy taki objaw się pojawi.

Objawy bólu w klatce piersiowej

Chociaż ból w klatce piersiowej jest powszechnie przypisywany do chorób serca i ma on typowy charakter – zazwyczaj trwa od kilkunastu minut w chorobie niedokrwiennej serca, do powyżej 30 minut w zawale – to często bólom tym towarzyszą

  • uczucie gniecenia lub ucisku w klatce piersiowej,
  • pieczenie, które może promieniować do pleców, szyi, żuchwy, ramion i rąk – szczególnie do lewej ręki,
  • duszności,
  • zimne poty,
  • zawroty głowy lub osłabienie,
  • nudności lub wymioty.
Jeśli pojawi się nagle niewyjaśniony ból w klatce piersiowej lub podejrzewasz, że masz zawał serca wezwij natychmiast pomoc medyczną!

Przyczyny bólu klatki piersiowej 

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, z których większość wymaga pomocy medycznej. Najczęściej dotyczą serca i chorób z nim związanych takich jak: ostry zespół wieńcowy (pospolicie nazywany zawałem serca), choroba niedokrwienna serca, rozwarstwienie aorty czy zapalenie osierdzia.

Do najczęstszych przyczyn bólów w klatce piersiowej niezwiązanych z sercem, zaliczamy:

  1. Choroby układu pokarmowego, w tym:
  • Refluks żołądkowo-przełykowy (pospolicie zwany zgagą), czyli bolesne pieczenie za mostkiem – przyczyną tego typu bóli klatki piersiowej jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku.
  • Zaburzenia połykania, które często przebiegają z bólem.
  • Kamica pęcherzyka żółciowego lub stany zapalne trzustki.
  1. Choroby układu kostno-szkieletowego, związane z urazami i innych problemami mającymi wpływ na struktury, które tworzą ściany klatki piersiowej:
  • Zespół Tietzego – choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych, któremu towarzyszy bolesny obrzęk. Choroba występuje najczęściej u osób po 40. roku życia i dotyczy zazwyczaj tylko jednego stawu, najczęściej drugiego lub trzeciego – ból klatki piersiowej odczuwany jest na przedniej jej powierzchi i może promieniować do barku i ramion.
  • Fibromialgia – tzw. przewlekły zespół bólowy w obrębie mięśni, również tych znajdujących się w klatce piersiowej.
  • Stany pourazowe – pęknięte lub złamane żebra mogą powodować ból w klatce piersiowej.
  • Choroby gruczołów sutkowych (np. nowotwory, zapalenie gruczołu sutkowego)
  1. Choroby układu oddechowego

Wiele chorób płuc może powodować ból w klatce piersiowej, w tym:

  • Zatorowość płucna – ból w klatce piersiowej pojawia się wtedy, gdy skrzep krwi blokuje jej przepływ w tętnicy płucnej.
  • Zapalenie opłucnej – stan zapalny toczący się w płucach może obejmować również opłucną, wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe, które ulegają nasileniu podczas wdechu lub przy kaszlu.
  • Odma opłucnowa – stan ten zwykle rozpoczyna się nagle i może trwać godzinami. W odmie płuc dochodzi do przedostania się powietrza atmosferycznego do przestrzeni opłucnowej.
  • Nadciśnienie płucne – wysokie ciśnienie krwi w tętnicach prowadzących krew do płuc także może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.
  • Choroby tchawicy, oskrzeli lub śródpiersia.
  1. Inne przyczyny bólu klatki piersiowej
  • Lęk napadowy – tzw. atak paniki. Bardzo często napadom lęku towarzyszy ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, przyspieszony oddech, obfite pocenie się, duszność, nudności, zawroty głowy i obawa przed śmiercią.
  • Półpasiec – choroba spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej, półpasiec może powodować ból, któremu towarzyszy wysypka, rumień oraz pęcherzyki zlokalizowane w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

Polecane dla Ciebie

Ból klatki piersiowej – jakie  badania trzeba wykonać?

Ból w klatce piersiowej nie zawsze sygnalizuje zawał serca czy zator tętnicy płucnej. Jednak, aby wykluczyć te przyczyny lekarz powinien wykonać następujące badania:

  • Elektrokardiogram (EKG). Badanie to zapisuje aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod przymocowanych do skóry. W momencie zawału serca dochodzi do uszkodzenia części mięśnia sercowego i impulsy elektryczne nie przechodzą prawidłowo, co uwidacznia się na zapisie. 
  • Badania krwi oceniające ilości enzymów normalnie występujących w mięśniu sercowym. Uszkodzenie komórek serca wyzwala te enzymy w zwiększonej ilości w ciągu kilkudziesięciu minut.
  • RTG klatki piersiowej, badanie pozwalające sprawdzić stan płuc i toczący się w nich stan zapalny, obecność odmy, a także wielkość, kształt serca i dużych naczyń krwionośnych.
  • Tomografia komputerowa (angio-TK). Tomografia komputerowa jest przydatna do oceny obecności skrzepu krwi w tętnicy płucnej (zatorowość płucna) lub do oceny ścian aorty pod kątem rozwarstwienia aorty.

Badania dodatkowe potrzebne w niektórych przypadkach bólu w klatce piersiowej

W zależności od wyników badań wstępnych, może być konieczne wykonanie badań dodatkowych obejmujących:

  • USG serca tzw. echokardiogram wykorzystujący fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu serca w ruchu. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie przezprzełykowej echokardiografii tzw. TEE , gdzie sonda wkładana jest przez usta do przełyku. Pozwala to na jeszcze lepsze zobrazowanie pracy i struktur serca. 
  • Testy wysiłkowe w połączeniu z EKG. Sprawdzają jak serce i naczynia krwionośne odpowiadają na wysiłek i wskazują, czy ból jest związany z sercem. Badanie może być przeprowadzone na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W czasie całego badania podłączone jest EKG. Czasem podaje się leki stymulujące pracę serca.
  • Koronarografia (angiografia). Badanie to pomaga lekarzom zidentyfikować poszczególne tętnice serca, które mogą być zwężone lub zablokowane. Badanie to przeprowadzane jest z użyciem kontrastu wstrzykiwanego do tętnic przez cewnik – długa, cienka rurka wkłuwana jest do tętnicy nadgarstka lub pachwiny. Całość obrazu zapisywana jest w formie video.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij