Zaniepokojny mężczyzna patrzy na szczotkę do włosów, na której znaduje się dużo włosów
Alicja Świątek

Co stosować na łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego może przebiegać wielokierunkowo. Stosuje się terapie konwencjonalne, specjalistyczne zabiegi trychologiczne oraz przeszczepy włosów, a w terapii konwencjonalnej podaje się preparaty do stosowania miejscowego oraz o działaniu ogólnym. Wskazane jest stosowanie m.in. wyciągów z palmy sabałowej, GLA, biotyny, krzemu, cynku czy kompleksów aminokwasowych. Czy łysienie androgenowe można wyleczyć i co wpływa na proces łysienia typu AGA?

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Problem dotyczy ponad 50% mężczyzn w wieku poniżej 50 lat i ponad 70% powyżej 70 lat oraz 30–40% kobiet po 50. roku życia. Choroba jest najczęściej uwarunkowana genetycznie i pogłębia się wraz z wiekiem. Związana jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). Łysienia androgenowego nie da się wyleczyć w pełni, ale można spowolnić proces wypadania włosów oraz pobudzić porost nowych włosów.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe (AGA, androgenic alopecia) jest przewlekłą chorobą dotyczącą mieszków włosowych w obrębie czołowo-ciemieniowym. Stanowi najczęściej występujący typ łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Podczas schorzenia następuje miniaturyzacja mieszków włosowych oraz ich postępująca utrata zdolności do tworzenia nowych włosów. Łysienie androgenowe może pojawić się w każdym okresie życia, nawet u młodzieży, jednak wiek w znacznym stopniu predysponuje do wystąpienia dolegliwości. Jak wskazują dane, choroba dotyczy ok. 80% mężczyzn i 40% kobiet w wieku ok.70 lat. Postęp procesu łysienia androgenowego uwarunkowany jest ekspresją genów i zmiennością osobniczą. Przykładowo bardzo wysoki poziom androgenów nie musi predysponować do utraty włosów, jeżeli nie ma uwarunkowań genetycznych. U kobiet stopień łysienia androgenowego jest zazwyczaj wyraźnie niższy niż u mężczyzn. Proces wypadania włosów mogą nasilać inne choroby, jak np. zaburzenia tarczycy. W wyniku naturalnego starzenia się organizmu, osoby w wieku powyżej 60 lat mogą dodatkowo być narażone na fizjologiczne łysienie.

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Na wystąpienie łysienia androgenowego może wpływać wiele czynników, przy czym największe znaczenie odgrywają tu predyspozycje genetyczne, oddziaływanie androgenów (głównie dihydrotestosteronu – DHT) na mieszki włosowe oraz okołomieszkowe stany mikrozapalne.

Predyspozycje do łysienia androgenowego są uwarunkowane genetycznie i mogą pojawiać się rodzinnie. Na wystąpienie choroby wpływa również aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który znajduje się w komórkach mieszków włosowych. W wyniku jego działania następuje przekształcenie testosteronu w jego aktywną postać, czyli dihydrotestosteron (DHT), który w obszarach androgenozależnych wpływa na nasilenie miniaturyzacji mieszków włosowych, a następnie ich zanik i utratę włosów. DHT powoduje także skrócenie okresu fazy wzrostu włosa oraz wydłużenie czasu trwania fazy spoczynku włosa. Odnotowano znacząco zwiększone stężenie DHT w rejonach czoła u mężczyzn z łysieniem androgenowym w odniesieniu do grupy kontrolnej. Wykazano również, że u kobiet oraz mężczyzn z łysieniem androgenowym w mieszkach włosowych w okolicy czołowej występuje wyraźnie  wyższa aktywność 5α-reduktazy niż w okolicy potylicznej. W procesie łysienia androgenowego uczestniczą także procesy zapalne, jednak nie jest to w pełni poznane. Ponadto czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia środowiska, zaburzenia równowagi mikrobiomu skóry owłosionej, nadmierna ekspozycja na UV oraz prowadzony styl życia (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu) pobudzają wytwarzanie wolnych rodników oraz mogą wpływać na pogłębienie stopnia zaawansowania choroby.

Powiązane produkty

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

Łysienie typu androgenowego przebiega nieco inaczej u kobiet i u mężczyzn. W przypadku mężczyzn proces zachodzi gwałtowniej i może pojawić się już poniżej 20. roku życia. Zazwyczaj obserwuje się wypadanie włosów na czole, od okolicy czołowo-skroniowej po czubek głowy, co prowadzi do  powstawania zakoli. Włosy stają się cieńsze oraz jaśniejsze. Następnie ubytek włosów pojawia się również na szczycie głowy. Natomiast przeważnie włosy nie wypadają na skroniach i potylicy. Niekiedy może dojść do całkowitej utraty włosów na głowie.

U kobiet łysienie androgenowe związane jest z zaburzeniem równowagi androgenowo-estrogenowej. Utrata włosów następuje zazwyczaj na szczycie głowy, w okolicy ciemieniowo-szczytowej. Przerzedzenie włosów jest rozproszone i tworzy obraz tzw. choinki.  Z upływem czasu włosów jest coraz mniej oraz stają się one coraz cieńsze, jednak nie ma przy tym miejsc całkowicie pozbawionych włosów.

Jak leczyć łysienie androgenowe? Leki i terapie

Kluczowe przed rozpoczęciem terapii jest postawienie właściwej diagnozy. Leczenie łysienia androgenowego może przebiegać wielokierunkowo. Stosuje się terapie konwencjonalne, specjalistyczne zabiegi trychologiczne oraz przeszczepy włosów. W konwencjonalnej farmakoterapii podaje się preparaty do stosowania miejscowego oraz o działaniu ogólnym. W leczeniu łysienia androgenowego używa się wcierek do skóry głowy, które zawierają substancje, takie jak minoksydyl (w 2 lub 5% stężeniu) i prednizolon. Podczas doustnej terapii wykorzystuje się leki z grupy antyandrogenów (spironolakton, cyproteron) oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy (finasteryd).

Sprawdź, jakie najlepsze szampony na wypadanie włosów znajdziesz na DOZ.pl

Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie leków doustnych w terapii łysienia androgenowego może prowadzić do pojawienia się działań niepożądanych specyficznych dla danego preparatu. Jako terapię wspomagającą w gabinetach trychologicznych wykorzystuje się mezoterapię (igłową, z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, mezoterapię mikroigłową z zastosowaniem substancji odżywczych). Coraz większe zainteresowanie wzbudza terapia światłem LED oraz karboksyterapia.

Suplementy na łysienie androgenowe

W zniwelowaniu objawów łysienia androgenowego pomocne jest stosowanie preparatów na łysienie androgenowe zawierających:

 • wyciąg z palmy sabałowej, olej z pestek dyni  – uznaje się, że substancje zawarte w surowcach zmniejszają aktywność 5-α-reduktazy, czyli enzymu, który przekształca testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT), który uszkadza cebulki włosowe;
 • kwas gamma-linolenowy (GLA), np. w postaci oleju z wiesiołka, czarnej porzeczki lub ogórecznika – należący do grupy kwasów omega 6. Jako inhibitor 5α-reduktazy, spowalnia przemianę testosteronu w DHT, wpływającego za wypadanie włosów;
 • kwasy omega 3 (EPA, DHA) – spowalniają przemianę testosteronu w DHT, ograniczają stany zapalne w organizmie, m.in. w obrębie mieszków włosowych, zmniejszają swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry, co ogranicza wypadanie włosów;
 • biotyna (witamina B7) – opóźnia siwienie włosów oraz ich utratę wraz z wiekiem, związek ten zatrzymuje biodostępną siarkę i wspomaga odżywienie macierzy włosa;
 • krzem – ogranicza nadmierne wypadanie włosów, uczestniczy w syntezie elementów budulcowych włosów (keratyna);
 • cynk – kluczowy dla właściwego wzrostu włosa, reguluje metabolizm aminokwasów budujących włosy;
 • magnez – wspomaga regenerację komórek korzeni włosowych;
 • kwas foliowy (witamina B9), w przypadku niedoborów tego składnika mogą pojawić się zaburzenia hormonalne, w tym nadmiar androgenów prowadzący do wypadania włosów.
 • siarka – to składnik keratyny, czyli podstawowego budulca włosa, zwiększa wytrzymałość macierzy włosa i warunkuje odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne;
 • aminokwasy, zwłaszcza arginina, metionina, cysteina, cystyna, tyrozyna i tauryna – warunkują szybszy porost włosów już istniejących oraz odrastanie nowych.
 1. E. Kowalska-Olędzka, Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, „podyplomie.pl” [online],  https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia, [dostęp:] 28.03.2022 r.
 2. L. Brzezińska-Wcisło, Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the polish dermatological socjety, „researchgate.net” [online]
 3. https://www.researchgate.net/publication/324983655_Androgenetic_alopecia_Diagnostic_and_therapeutic_recommendations_of_the_polish_dermatological_society, [dostęp:] 28.03.2022 r.
 4. T.F. Cash, The psychosocial consequences of androgenetic alopecia: a review of the research literature, „europepmc.org” [online],  https://europepmc.org/article/med/10583042, [dostęp:] 28.03.2022 r.
 5. V. M. Meidan, E. Touitou, Treatments for Androgenetic Alopecia and Alopecia Areata, „link.springer.com” [online], https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-200161010-00006, [dostęp:] 28.03.2022 r.
 6. N. Otberg, A.M.Finner, J. Shapiro, Androgenetic Alopecia, „sciencedirect.com” [online],  https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889852907000217, [dostęp:] 28.03.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

 • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

  Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

 • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

  Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

 • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

  Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

 • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

  Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

 • Dlaczego warto się szczepić?

  Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

 • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

  Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

 • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

  W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij