Ukąszenie owadów w lesie
Ewelina Sochacka

Ukąszenia owadów – co zastosować na swędzenie i opuchliznę?

Chociaż większość ukąszeń owadów nie jest groźna dla naszego zdrowia i życia, może się wiązać z występowaniem uporczywych dolegliwości, takich jak silny świąd, obrzęk czy ból w miejscu ugryzienia. Dowiedz się, co zastosować, aby je skutecznie złagodzić.

Czy ukąszenia owadów mogą być niebezpieczne?

Większość ukąszeń owadów żyjących na terenie Polski nie jest groźna dla zdrowia człowieka. Ugryzienia insektów, takich jak komary, meszki, gzy czy mrówki, mogą być nieprzyjemne i mogą być przyczyną swędzenia, lekkiego zaczerwienienia skóry i obrzęku w miejscu ukąszenia, ale zazwyczaj nie powodują poważnych dolegliwości i ustępują samoistnie w ciągu od kilku godzin do kilku dni.

W Polsce występuje tylko niewielka liczba niebezpiecznych owadów. Są to przede wszystkim owady błonkoskrzydłe, a wśród nich szerszeń czy osa. Ich ukąszenia mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, a nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej. Jeśli po ukąszeniu owada wystąpią takie symptomy, jak: trudności w oddychaniu, duszności, obrzęk, utrata przytomności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Nie można także zapomnieć o kleszczach przenoszących boreliozę. Nie zawsze ukąszenie tego pajęczaka oznacza zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi, jednak trzeba mieć na uwadze, że istnieje taka ewentualność. Pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący (czerwona zmiana skórna rozszerzająca się ku obwodowi) – nie pojawia się on jednak u wszystkich pacjentów. Objawy występujące później nie są swoiste, co utrudnia postawienie diagnozy.

Chorzy mogą się zmagać m.in. z bólami stawów, nawracającymi stanami podgorączkowymi i gorączkami, znacznym osłabieniem, drętwieniem kończyn, jednostronnym paraliżem twarzy czy depresją. Jeśli zauważysz u siebie kleszcza, wyciągnij go jak najszybciej, np. używając specjalnego lassa lub kleszczołapek, i monitoruj swój stan zdrowia. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów skontaktuj się z lekarzem.

Co stosować na opuchliznę i świąd po ukąszeniu owada?

Jeśli zostałeś ugryziony przez owada i odczuwasz swędzenie, pieczenie, delikatny ból czy obrzęk, możesz zastosować domowe metody na ukąszenia. Wśród nich znajdują się:

  • Chłodzenie miejsca ukąszenia – zastosuj zimny kompres lub owiń kostkę lodu w cienki ręcznik czy chusteczkę i przyłóż do skóry. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i złagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
  • Aloes – ma właściwości kojące, łagodzące i nawilżające. Szybko przynosi ulgę – redukuje obrzęk i świąd. Żel aloesowy dostępny w aptekach i drogeriach możesz stosować bezpośrednio na ukąszenie.
  • Olej tamanu – jest bogaty m.in. w nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy czy fitosterole. Doskonale łagodzi podrażnienia, ma również działanie przeciwzapalne. Możesz go nakładać punktowo, bezpośrednio na skórę.
  • Olejek lawendowy, z drzewa herbacianego lub z mięty pieprzowej – mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także łagodzące. Mogą pomóc w uśmierzeniu swędzenia i bólu po ukąszeniu owada – można je delikatnie wmasowywać w okolicę ukąszenia. Wcześniej warto jednak zrobić próbę uczuleniową. Nie należy ich nakładać na uszkodzoną skórę, np. na rany czy oparzenia.

Powiązane produkty

Sposoby z apteki na ukąszenia owadów

W aptekach dostępne są maści i żele, które zawierają substancje łagodzące swędzenie i ból oraz zmniejszające obrzęk, takie jak hydrokortyzon czy dimetynden. Hydrokortyzon to kortykosteroid posiadający właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe. Dimetynden jest lekiem przeciwhistaminowym I generacji, hamującym reakcję alergiczną. Nakłada się je bezpośrednio na skórę, zazwyczaj od 2 do 4 razy dziennie. Można również zastosować plastry na ukąszenia. Działają one kilka godzin, łagodzą swędzenie oraz tworzą mechaniczną barierę zabezpieczającą przed kolejnymi podrażnieniami.


Przeczytaj także, jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci.


Jeśli wyżej wymienione sposoby na ukąszenia nie przynoszą ulgi, można zastosować doustne leki przeciwhistaminowe. Część z nich jest dostępna bez recepty, jednak przed ich zażyciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj – choć może być to trudne, staraj się nie drapać miejsca ukąszenia, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i infekcji.

  1. Insect bites and stings: First aid, [online] https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593 [dostęp:] 09.07.2023.
  2. Tips to prevent and treat bug bites, [online] https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/bites/prevent-treat-bug-bites [dostęp:] 09.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.