Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry
Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.
Zapalenie mieszków włosowych – co to jest? Jakie są jego przyczyny?
Zapalenie mieszków włosowych to problem dermatologiczny, którego przyczyną jest stan zapalny rozwijający się w niewielkich zagłębieniach znajdujących się w skórze. Mieszki włosowe, bo o nich mowa, mogą zostać podrażnione na skutek golenia czy depilacji, do rozwoju infekcji może też dojść w przebiegu otyłości, cukrzycy, obniżenia odporności albo w efekcie stosowania nieodpowiedniej higieny. Podłożem zapalenia mieszków może być również zakażenie: bakteryjne (najczęściej jest ono spowodowane przez gronkowca złocistego – Staphylococcus aureus), drożdżakowe (przeważnie powodują je drożdżaki z rodzaju Malassezia) bądź wirusowe (wywołuje je wirus opryszczki).
Jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych?
Typowe objawy zapalenia mieszków włosowych to:
- zaczerwienienie skóry,
- występowanie drobnych krostek o średnicy około 2–5 mm,
- świąd, pieczenie.
Gdy stan zapalny dotyczy głębszych warstw skóry, do wyżej wymienionych symptomów dołączają bolesne, ropne wykwity – czyraki. Za ich rozwój odpowiadają bakterie. Czyraki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach i mają tendencję do nawracania. Zmiany czyracze są wyraźnie uniesione ponad powierzchnię skóry, ich charakterystycznym elementem jest ropny czop.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Sposób postępowania przy zapaleniu mieszków włosowych jest uzależniony od przyczyny, która spowodowała wystąpienie jego objawów, a także nasilenia zmian. W łagodnych postaciach, gdy nie występują czyraki, świąd czy ból, choroba często ma przebieg samoograniczający się. Jeśli jednak objawy nasilają się, należy skonsultować się z dermatologiem, może to bowiem świadczyć o zakażeniu drobnoustrojami.
Najczęściej w leczeniu zapalenia mieszków włosowych stosuje się maści zawierające antybiotyki (erytromycynę lub klindamycynę). Lekarz może także zdecydować się na włączenie antybiotykoterapii doustnej (doksycykliny lub erytromycyny). Jeśli pacjent odczuwa silny świąd, który jest przyczyną znacznego dyskomfortu, przepisane mogą zostać również leki przeciwhistaminowe (np. loratadyna czy cetyryzyna).
Zapalenie mieszków włosowych – pielęgnacja skóry i zapobieganie
Niezależnie od tego, czy zapalenie mieszków włosowych ma łagodny charakter, czy też istniała konieczność włączenia leków na receptę, właściwa pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie. Pozwala ona także zapobiec wystąpieniu tego schorzenia u osób, które mają taką tendencję. Podstawą jest stosowanie dermokosmetyków, czyli kosmetyków przeznaczonych do stosowania w przypadku rozmaitych problemów skórnych.
Ponieważ zapalenie mieszków włosowych często pojawia się po goleniu i depilacji, trzeba zwrócić szczególną uwagę, wykonując te zabiegi. Używając maszynek jednorazowych, należy je każdorazowo dezynfekować. Przed depilacją mechaniczną warto natomiast wziąć ciepłą kąpiel bądź zastosować okłady, a po zabiegu nałożyć łagodzący balsam. Osobom borykającym się z tą dermatozą, które chcą pozbyć się niechcianego owłosienia, szczególnie zaleca się wykonanie depilacji laserowej lub używanie urządzenia IPL.
Walcząc z zapaleniem mieszków włosowych, warto też pomyśleć o zmianie nawyków higienicznych. Wskazane są: częsta zmiana ręczników i pościeli, unikanie noszenia ubrań wykonanych z syntetycznych tkanin mogących powodować podrażnienia, rezygnacja z korzystania z solarium oraz jacuzzi.