Depilacja nogi
Ewelina Sochacka

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych – co to jest? Jakie są jego przyczyny?

Zapalenie mieszków włosowych to problem dermatologiczny, którego przyczyną jest stan zapalny rozwijający się w niewielkich zagłębieniach znajdujących się w skórze. Mieszki włosowe, bo o nich mowa, mogą zostać podrażnione na skutek golenia czy depilacji, do rozwoju infekcji może też dojść w przebiegu otyłości, cukrzycy, obniżenia odporności albo w efekcie stosowania nieodpowiedniej higieny. Podłożem zapalenia mieszków może być również zakażenie: bakteryjne (najczęściej jest ono spowodowane przez gronkowca złocistego – Staphylococcus aureus), drożdżakowe (przeważnie powodują je drożdżaki z rodzaju Malassezia) bądź wirusowe (wywołuje je wirus opryszczki).

Zapalenie mieszków włosowych może wystąpić na dowolnej owłosionej powierzchni ciała (w tym również na głowie), jednak najczęściej dotyczy łydek, twarzy, tułowia, pośladków. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Choć w większości przypadków przebiega łagodnie, nie należy go lekceważyć, ponieważ może przekształcić się w poważną dermatozę, znacznie obniżającą komfort życia.

Jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych?

Typowe objawy zapalenia mieszków włosowych to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • występowanie drobnych krostek o średnicy około 2–5 mm,
  • świąd, pieczenie.

Gdy stan zapalny dotyczy głębszych warstw skóry, do wyżej wymienionych symptomów dołączają bolesne, ropne wykwity – czyraki. Za ich rozwój odpowiadają bakterie. Czyraki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach i mają tendencję do nawracania. Zmiany czyracze są wyraźnie uniesione ponad powierzchnię skóry, ich charakterystycznym elementem jest ropny czop.

Polecane dla Ciebie

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Sposób postępowania przy zapaleniu mieszków włosowych jest uzależniony od przyczyny, która spowodowała wystąpienie jego objawów, a także nasilenia zmian. W łagodnych postaciach, gdy nie występują czyraki, świąd czy ból, choroba często ma przebieg samoograniczający się. Jeśli jednak objawy nasilają się, należy skonsultować się z dermatologiem, może to bowiem świadczyć o zakażeniu drobnoustrojami.

Najczęściej w leczeniu zapalenia mieszków włosowych stosuje się maści zawierające antybiotyki (erytromycynę lub klindamycynę). Lekarz może także zdecydować się na włączenie antybiotykoterapii doustnej (doksycykliny lub erytromycyny). Jeśli pacjent odczuwa silny świąd, który jest przyczyną znacznego dyskomfortu, przepisane mogą zostać również leki przeciwhistaminowe (np. loratadyna czy cetyryzyna).

Zapalenie mieszków włosowych – pielęgnacja skóry i zapobieganie

Niezależnie od tego, czy zapalenie mieszków włosowych ma łagodny charakter, czy też istniała konieczność włączenia leków na receptę, właściwa pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie. Pozwala ona także zapobiec wystąpieniu tego schorzenia u osób, które mają taką tendencję. Podstawą jest stosowanie dermokosmetyków, czyli kosmetyków przeznaczonych do stosowania w przypadku rozmaitych problemów skórnych.

Osoby zmagające się z zapaleniem mieszków włosowych powinny wybierać preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, które delikatnie oczyszczają, nawilżają i koją. Mogą one zawierać na przykład: pantenol, glicerynę, alantoinę, mocznik czy niacynamid. Nie należy natomiast używać emolientów, które tworzą film okluzyjny i mogą zatykać pory, nasilając objawy.

Ponieważ zapalenie mieszków włosowych często pojawia się po goleniu i depilacji, trzeba zwrócić szczególną uwagę, wykonując te zabiegi. Używając maszynek jednorazowych, należy je każdorazowo dezynfekować. Przed depilacją mechaniczną warto natomiast wziąć ciepłą kąpiel bądź zastosować okłady, a po zabiegu nałożyć łagodzący balsam. Osobom borykającym się z tą dermatozą, które chcą pozbyć się niechcianego owłosienia, szczególnie zaleca się wykonanie depilacji laserowej lub używanie urządzenia IPL.

Walcząc z zapaleniem mieszków włosowych, warto też pomyśleć o zmianie nawyków higienicznych. Wskazane są: częsta zmiana ręczników i pościeli, unikanie noszenia ubrań wykonanych z syntetycznych tkanin mogących powodować podrażnienia, rezygnacja z korzystania z solarium oraz jacuzzi.

  1. R. D. Winters, M. Mitchell, Folliculitis, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/ [dostęp:] 06.03.2023.
  2. Folliculitis, WebMD [online] https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-folliculitis [dostęp:] 06.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij