×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik - jak go leczyć i jak pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik jest chorobą wymagającą wielomiesięcznego, a często nawet wieloletniego leczenia. Skuteczna walka z trądzikiem opiera się na leczeniu farmakologicznym ustalonym przez dermatologa oraz na właściwej codziennej pielęgnacji skóry.

Podstawą sukcesu terapeutycznego jest dobra współpraca z dermatologiem, systematyczne stosowanie zaleconych leków i świadomość, że efekty leczenia mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach od jego rozpoczęcia.

Skuteczna walka z trądzikiem opiera się na leczeniu farmakologicznym ustalonym przez dermatologa oraz na właściwej codziennej pielęgnacji skóry.

Podstawowym celem leczenia trądziku jest:

  • zmniejszenie łojotoku
  • ograniczenie rozwoju Propionibacterium acnes
  • zmniejszenie rogowacenia ujść mieszków włosowych

Leczenie trądziku powinno być uzależnione od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji wykwitów.

Łagodne postacie trądziku leczy się miejscowo. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie skojarzone - miejscowe i ogólne. Po zakończeniu terapii doustnej wskazane jest stosowanie miejscowej terapii podtrzymującej.

Niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian trądzikowych, warto podjąć leczenie pod okiem specjalisty dermatologa. Zaniedbany trądzik może minąć sam, ale zwykle pozostawia przykrą pamiątkę w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych.

Składniki preparatów przeciwtrądzikowych

W leczeniu miejscowym wykorzystuje się kremy, żele, płyny oraz szereg innych preparatów zawierających w swoim składzie:

  • nadtlenek benzoilu - hamuje rozwój bakterii beztlenowych Propionibactrium acnes. Działa także złuszczająco na naskórek, zmniejszając liczbę zaskórników. Leczenie rozpoczyna się od mniejszych stężeń i aplikacji raz dziennie. W późniejszym czasie stopniowo można przechodzić do stężeń wyższych i dwukrotnej aplikacji w ciągu dnia. Takie postępowanie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień w trakcie leczenia.
  • retinoidy (pochodne witaminy A – tretynoina, izotretynoina, adapalen, tazaroten) - wywierają głównie działanie keratolityczne, hamując powstawanie i zmniejszając liczbę zaskórników. Ponadto wpływają hamująco na procesy zapalne. Zwykle stosuje się je wieczorem.
  • antybiotyki stosowane miejscowo (erytromycyna, klindamycyna).
  • kwas azelainowy - posiada wielokierunkowe działanie:przeciwzaskórnikowe, keratolityczne oraz przeciwbakteryjne. Redukuje również przebarwienia. Jest stosowany głównie w terapii wspomagającej leczenie ogólne u osób ze średnio nasilonymi zmianami i skłonnością do przebarwień pozapalnych.

Obecnie coraz częściej w leczeniu miejscowym trądziku wykorzystuje się preparaty złożone zawierające w swoim składzie antybiotyk i retinoid lub nadtlenek benzoilu. Tego typu preparaty wywierają nie tylko silniejsze działanie miejscowe, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia lekooproności.

Leczenie ogólne

W trądziku średnio i znacznie nasilonym, któremu towarzyszą grudki i krosty niezbędne jest leczenie ogólne antybiotykami (tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna, limecyklina). Niekiedy stosowany jest również chemioterapeutyk kotrimoksazol.

Leczenie hormonalne znajduje praktyczne zastosowanie jedynie u młodych kobiet ze średnio nasilonymi zmianami trądzikowymi. Najczęściej stosuje się octan cyproteronu w połączeniu z etynyloestradiolem.

Zarówno leczenie ogólne antybiotykami, jak i hormonalne zwykle stosuje się połączeniu z leczeniem miejscowym. Takie postępowanie daje z reguły lepsze efekty terapeutyczne niż monoterapia.

W najcięższych postaciach trądziku podaje się doustnie izotretynoinę (pochodna witaminy A) która zmniejsza aktywności gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz wykazuje słabe działanie przeciwzapalne. Pomimo wielu działań niepożądanych jest obecnie jednym z najbardziej skutecznych leków stosowanych w leczeniu trądziku.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Cera trądzikowa wymaga starannych i odpowiednio dobranych zabiegów pielęgnacyjnych.

Odpowiednia pielęgnacja stanowi nie tylko element leczenia, ale także zapobiega tworzeniu się nowych zmian. W gamie produktów przeciwtrądzikowych znajdują się specjale żele do mycia twarzy, płyny micelarne, toniki, mleczka, kremy nawilżające i matujące oraz peelingi.

Skórę najlepiej oczyszczać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie zaleca się zbyt częstego oczyszczania cery trądzikowej, gdyż doprowadza to do nadmiernego przesuszenia skóry i wtórnie zwiększonej produkcji łoju. Ze względu na ryzyko nadmiernego przesuszenia warto również unikać zwykłego mydła oraz preparatów zawierających alkohol.

Kremy przeznaczone do cery trądzikowej posiadają zwykle właściwości matujące oraz antybakteryjne. Bardzo ważne jest aby zapewniały również odpowiednie nawilżenie. Nawilżające właściwości kosmetyków stanowią cenne uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej (przywracają uczucie komfortu, zmniejszają efekt napięcia skóry).

Do makijażu należy wybierać lekkie, beztłuszczowe podkłady o działaniu antybakteryjnym i matującym. Należy unikać ciężkich, mocno kryjących podkładów, które mogą zablokować pory i w efekcie zaostrzyć zmiany trądzikowe.

Należy również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Promienie UV z jednej strony hamują w skórze stan zapalny, co powoduje przejściową poprawę zmian skórnych, z drugiej jednak – zbyt intensywne opalanie wzmaga rogowacenie ujść mieszków włosowych i może spowodować nasilenie trądziku.

Niekorzystnym efektem działania słońca jest także powstawanie zmian pigmentacyjnych w miejscu zapalnym. Preparaty fotoochronne powinny zapewniać optymalną i stałą ochronę, bez jednoczesnego niekorzystnego wpływu na rozwój zmian trądzikowych.


Podziel się: