Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę trądzikową u malucha?
Trądzik niemowlęcy to zmiany o charakterze drobnych wykwitów zlokalizowanych na policzkach maleństwa. Jak przebiega trądzik u niemowląt? Jak pielęgnować skórę trądzikową u małego dziecka? Podpowiadamy.
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy pojawia się u około 20% noworodków i niemowląt. Objawia się występowaniem zaskórników, grudek i krost na skórze twarzy. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku tygodniach i nie wymaga specjalistycznego leczenia. U dziecka z trądzikiem noworodkowym lub niemowlęcym bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry.
Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i przebieg trądziku u niemowląt
Trądzik noworodkowy dotyczy około 20% dzieci, częściej występuje u chłopców. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się zwykle w 3.–4. tygodniu życia i ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Trądzik niemowlęcy najczęściej stwierdza się u niemowląt w wieku 3.–6. miesiącu życia. Niekiedy zmiany skórne obecne są już przy porodzie.
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy ustępuje zazwyczaj samoistnie po kilku tygodniach. Jest to spowodowane fizjologicznym zanikiem gruczołów łojowych w skórze dziecka. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja, aby nie pogorszyć stanu skóry. Co ważne, trądzik niemowlęcy poza nieestetycznym wyglądem, nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia maluszka i nie powoduje powikłań.
Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – co go powoduje i w jaki sposób się objawia?
Za przyczynę trądziku noworodkowego i niemowlęcego uważa się wpływ androgenów matki, hormonów nadnerczowych wytwarzanych przez noworodka oraz fizjologiczne zwiększenie wydzielania łoju w pierwszych miesiącach życia dziecka. Do rozwoju trądziku niemowlęcego mogą przyczynić się także oleje mineralne, które stosowane są do pielęgnacji skóry.
Zmiany trądzikowe zazwyczaj występują symetrycznie na twarzy, najczęściej na policzkach, brodzie, czole i powiekach. Rzadko wykwity skórne obserwowane są na karku, szyi, klatce piersiowej czy skórze głowy. Wykwity trądzikowe mają postać zaskórników, grudek lub krostek. Ponadto obserwuje się przetłuszczanie się skóry dziecka w tych obszarach.
Trądzik dziecięcy a skaza białkowa
Trądzik niemowlęcy niekiedy bywa mylony z objawami alergii na białka mleka krowiego, potocznie nazywanego skazą białkową. Cechami odróżniającymi skazę białkową od trądziku niemowlęcego są: występowanie zmian skórnych na kończynach i tułowiu, współwystępowanie biegunki, obecności krwi w kale lub nieżytu nosa. Do objawów alergii na białka mleka krowiego zalicza się zmiany skórne (objawy atopowego zapalenia skóry, pokrzywkę, świąd skóry, zmiany rumieniowe, sucha skóra policzków), objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, krew w kale, ból brzucha, wymioty) oraz dolegliwości z układu oddechowego (nieżyt nosa). Zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, zgięciach kolanowych i łokciowych oraz nadgarstkach.
Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – leczenie
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie, dlatego specjalistyczne leczenie nie jest potrzebne. Zmiany skórne po zastosowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry zanikają po około 2–4 miesiącach. Należy zaprzestać używania tłustych maści oraz olejków do skóry, które nasilają powstawanie zaskórników.
Pielęgnacja skóry trądzikowej u noworodka
W przypadku pojawienia się trądziku noworodkowego lub niemowlęcego u dziecka zaleca się:
- stosowanie preparatów, które nie zawierają w składzie substancji tłuszczowych, olejów mineralnych, gdyż mogą one zapychać pory i nasilać zmiany trądzikowe,
- pranie ubranek dziecka w delikatnych, hipoalergicznych płynach do prania i płukania,
- unikanie przegrzewania dziecka, gdyż nasila ono objawy trądziku niemowlęcego,
- dbanie o czystość i suchość skóry dziecka, zwłaszcza w okolicy ust,
- kąpanie dziecka raz dziennie w łagodnych środkach do mycia niemowląt.