Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę trądzikową u malucha?
Katarzyna Gmachowska

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę trądzikową u malucha?

Trądzik niemowlęcy to zmiany o charakterze drobnych wykwitów zlokalizowanych na policzkach maleństwa. Jak przebiega trądzik u niemowląt? Jak pielęgnować skórę trądzikową u małego dziecka? Podpowiadamy.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy pojawia się u około 20% noworodków i niemowląt. Objawia się występowaniem zaskórników, grudek i krost na skórze twarzy. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku tygodniach i nie wymaga specjalistycznego leczenia. U dziecka z trądzikiem noworodkowym lub niemowlęcym bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry.  

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i przebieg trądziku u niemowląt  

Trądzik noworodkowy dotyczy około 20% dzieci, częściej występuje u chłopców. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się zwykle w 3.–4. tygodniu życia i ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Trądzik niemowlęcy najczęściej stwierdza się u niemowląt w wieku 3.–6. miesiącu życia. Niekiedy zmiany skórne obecne są już przy porodzie.  

Trądzik niemowlęcy objawia się występowaniem zaskórników, zmian grudkowo-krostkowych lub guzków podskórnych na skórze twarzy, najczęściej policzków i czoła.  

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy ustępuje zazwyczaj samoistnie po kilku tygodniach. Jest to spowodowane fizjologicznym zanikiem gruczołów łojowych w skórze dziecka. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja, aby nie pogorszyć stanu skóry. Co ważne, trądzik niemowlęcy poza nieestetycznym wyglądem, nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia maluszka i nie powoduje powikłań. 

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – co go powoduje i w jaki sposób się objawia? 

Za przyczynę trądziku noworodkowego i niemowlęcego uważa się wpływ androgenów matki, hormonów nadnerczowych wytwarzanych przez noworodka oraz fizjologiczne zwiększenie wydzielania łoju w pierwszych miesiącach życia dziecka. Do rozwoju trądziku niemowlęcego mogą przyczynić się także oleje mineralne, które stosowane są do pielęgnacji skóry.  

Zmiany trądzikowe zazwyczaj występują symetrycznie na twarzy, najczęściej na policzkach, brodzie, czole i powiekach. Rzadko wykwity skórne obserwowane są na karku, szyi, klatce piersiowej czy skórze głowy. Wykwity trądzikowe mają postać zaskórników, grudek lub krostek. Ponadto obserwuje się przetłuszczanie się skóry dziecka w tych obszarach.  

Trądzik dziecięcy a skaza białkowa 

Trądzik niemowlęcy niekiedy bywa mylony z objawami alergii na białka mleka krowiego, potocznie nazywanego skazą białkową. Cechami odróżniającymi skazę białkową od trądziku niemowlęcego są: występowanie zmian skórnych na kończynach i tułowiu, współwystępowanie biegunki, obecności krwi w kale lub nieżytu nosa. Do objawów alergii na białka mleka krowiego zalicza się zmiany skórne (objawy atopowego zapalenia skóry, pokrzywkę, świąd skóry, zmiany rumieniowe, sucha skóra policzków), objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, krew w kale, ból brzucha, wymioty) oraz dolegliwości z układu oddechowego (nieżyt nosa). Zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, zgięciach kolanowych i łokciowych oraz nadgarstkach.

Powiązane produkty

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – leczenie 

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie, dlatego specjalistyczne leczenie nie jest potrzebne. Zmiany skórne po zastosowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry zanikają po około 2–4 miesiącach. Należy zaprzestać używania tłustych maści oraz olejków do skóry, które nasilają powstawanie zaskórników.  

W przypadku nasilonych zmian zaleca się konsultacje dermatologiczną oraz dokładne badanie pediatryczne (ocenę masy ciała, wzrostu, BMI, ciśnienia tętniczego) celem wykluczenia zaburzeń endokrynologicznych. Niekiedy konieczne bywa zastosowanie kuracji przeciwtrądzikowej pod stałą opieką lekarza.  

Pielęgnacja skóry trądzikowej u noworodka  

Warto pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga stosowania preparatów przeznaczonych do pielęgnacji noworodków i niemowląt.  

W przypadku pojawienia się trądziku noworodkowego lub niemowlęcego u dziecka zaleca się: 

  • stosowanie preparatów, które nie zawierają w składzie substancji tłuszczowych, olejów mineralnych, gdyż mogą one zapychać pory i nasilać zmiany trądzikowe, 
  • pranie ubranek dziecka w delikatnych, hipoalergicznych płynach do prania i płukania,  
  • unikanie przegrzewania dziecka, gdyż nasila ono objawy trądziku niemowlęcego,  
  • dbanie o czystość i suchość skóry dziecka, zwłaszcza w okolicy ust, 
  • kąpanie dziecka raz dziennie w łagodnych środkach do mycia niemowląt. 
  1. G. Chodorowska, J. Bartosińska, A. Michalak-Stoma, Trądzik dziecięcy – obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa, „Standardy Medyczne Pediatria”, nr 2 2013.  
  2. L. Ruszkowska, M. Olechowska, Trądzik noworodkowy i niemowlęcy, „Dermatologia Dziecięca”, nr 5/1 (9) 2015. 
  3. S. B. Mallory, A. Bree, P. Chern, Dermatologia pediatryczna diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego. Jak długo może stać mleko, zanim poda się je dziecku?

    Prawidłowe przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego to jeden z kluczowych elementów dbania o zdrowie niemowlęcia już od pierwszych dni jego życia. Źle przechowywany pokarm może stracić swoje właściwości odżywcze, a nawet stać się niebezpieczny dla dziecka. Sprawdź, jak długo można przechowywać mleko w różnych warunkach i jak unikać najczęstszych błędów.

  • Jak dbać o prawidłową higienę snu dzieci? Podstawowe zasady zdrowego snu dziecka

    Sen w przypadku dzieci jest konieczny do ich prawidłowego rozwoju. Jego jakość wpływa na niemal każdy aspekt funkcjonowania dziecka. Z tego względu tym bardziej niepokojące jest, że według statystyk zaburzenia snu, np. w postaci bezsenności, mogą dotyczyć nawet 20–30% małych dzieci. Jakie są zasady higieny snu dziecka oraz jaka w tym wszystkim jest rola rodziców?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl