Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę trądzikową u malucha?
Katarzyna Gmachowska

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę trądzikową u malucha?

Trądzik niemowlęcy to zmiany o charakterze drobnych wykwitów zlokalizowanych na policzkach maleństwa. Jak przebiega trądzik u niemowląt? Jak pielęgnować skórę trądzikową u małego dziecka? Podpowiadamy.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy pojawia się u około 20% noworodków i niemowląt. Objawia się występowaniem zaskórników, grudek i krost na skórze twarzy. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku tygodniach i nie wymaga specjalistycznego leczenia. U dziecka z trądzikiem noworodkowym lub niemowlęcym bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry.  

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – charakterystyka i przebieg trądziku u niemowląt  

Trądzik noworodkowy dotyczy około 20% dzieci, częściej występuje u chłopców. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się zwykle w 3.–4. tygodniu życia i ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Trądzik niemowlęcy najczęściej stwierdza się u niemowląt w wieku 3.–6. miesiącu życia. Niekiedy zmiany skórne obecne są już przy porodzie.  

Trądzik niemowlęcy objawia się występowaniem zaskórników, zmian grudkowo-krostkowych lub guzków podskórnych na skórze twarzy, najczęściej policzków i czoła.  

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy ustępuje zazwyczaj samoistnie po kilku tygodniach. Jest to spowodowane fizjologicznym zanikiem gruczołów łojowych w skórze dziecka. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja, aby nie pogorszyć stanu skóry. Co ważne, trądzik niemowlęcy poza nieestetycznym wyglądem, nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia maluszka i nie powoduje powikłań. 

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – co go powoduje i w jaki sposób się objawia? 

Za przyczynę trądziku noworodkowego i niemowlęcego uważa się wpływ androgenów matki, hormonów nadnerczowych wytwarzanych przez noworodka oraz fizjologiczne zwiększenie wydzielania łoju w pierwszych miesiącach życia dziecka. Do rozwoju trądziku niemowlęcego mogą przyczynić się także oleje mineralne, które stosowane są do pielęgnacji skóry.  

Zmiany trądzikowe zazwyczaj występują symetrycznie na twarzy, najczęściej na policzkach, brodzie, czole i powiekach. Rzadko wykwity skórne obserwowane są na karku, szyi, klatce piersiowej czy skórze głowy. Wykwity trądzikowe mają postać zaskórników, grudek lub krostek. Ponadto obserwuje się przetłuszczanie się skóry dziecka w tych obszarach.  

Trądzik dziecięcy a skaza białkowa 

Trądzik niemowlęcy niekiedy bywa mylony z objawami alergii na białka mleka krowiego, potocznie nazywanego skazą białkową. Cechami odróżniającymi skazę białkową od trądziku niemowlęcego są: występowanie zmian skórnych na kończynach i tułowiu, współwystępowanie biegunki, obecności krwi w kale lub nieżytu nosa. Do objawów alergii na białka mleka krowiego zalicza się zmiany skórne (objawy atopowego zapalenia skóry, pokrzywkę, świąd skóry, zmiany rumieniowe, sucha skóra policzków), objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, krew w kale, ból brzucha, wymioty) oraz dolegliwości z układu oddechowego (nieżyt nosa). Zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się na twarzy, zgięciach kolanowych i łokciowych oraz nadgarstkach.

Polecane dla Ciebie

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – leczenie 

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie, dlatego specjalistyczne leczenie nie jest potrzebne. Zmiany skórne po zastosowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry zanikają po około 2–4 miesiącach. Należy zaprzestać używania tłustych maści oraz olejków do skóry, które nasilają powstawanie zaskórników.  

W przypadku nasilonych zmian zaleca się konsultacje dermatologiczną oraz dokładne badanie pediatryczne (ocenę masy ciała, wzrostu, BMI, ciśnienia tętniczego) celem wykluczenia zaburzeń endokrynologicznych. Niekiedy konieczne bywa zastosowanie kuracji przeciwtrądzikowej pod stałą opieką lekarza.  

Pielęgnacja skóry trądzikowej u noworodka  

Warto pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga stosowania preparatów przeznaczonych do pielęgnacji noworodków i niemowląt.  

W przypadku pojawienia się trądziku noworodkowego lub niemowlęcego u dziecka zaleca się: 

  • stosowanie preparatów, które nie zawierają w składzie substancji tłuszczowych, olejów mineralnych, gdyż mogą one zapychać pory i nasilać zmiany trądzikowe, 
  • pranie ubranek dziecka w delikatnych, hipoalergicznych płynach do prania i płukania,  
  • unikanie przegrzewania dziecka, gdyż nasila ono objawy trądziku niemowlęcego,  
  • dbanie o czystość i suchość skóry dziecka, zwłaszcza w okolicy ust, 
  • kąpanie dziecka raz dziennie w łagodnych środkach do mycia niemowląt. 
  1. G. Chodorowska, J. Bartosińska, A. Michalak-Stoma, Trądzik dziecięcy – obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa, „Standardy Medyczne Pediatria”, nr 2 2013.  
  2. L. Ruszkowska, M. Olechowska, Trądzik noworodkowy i niemowlęcy, „Dermatologia Dziecięca”, nr 5/1 (9) 2015. 
  3. S. B. Mallory, A. Bree, P. Chern, Dermatologia pediatryczna diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij