
Trądzik w ciąży – jakie kosmetyki można stosować?
Trądzik często dotyka kobiet ciężarnych. U jednych, ulega nasileniu, u drugich zmiany pojawiają się pierwszy raz w życiu. Jak prawidłowo postępować w przypadku skóry z problemem trądziku? Jakie kosmetyki szczególnie poleca się dla przyszłej mamy? A jakich substancji powinna ona unikać?
Z przeglądu piśmiennictwa wynika, że większość autorów uważa, iż problem trądziku w ciąży najczęściej ulega złagodzeniu, ze względu na wzmożoną syntezę estrogenów, które wpływają korzystnie na poprawę zmian skóry łojotokowej, szczególnie w II i III trymestrze. Ich pozytywny wpływ wiąże się z hamowaniem syntezy androgenów, hormonów przyczyniających się do powstania charakterystycznych zmian. Natomiast, w I trymestrze obserwuje się wzrost syntezy progesteronu, który w tym czasie może wykazywać działanie androgenowe, działając na receptor androgenowy. Zjawiska te tłumaczyć mogą indukcję objawów trądziku u niektórych ciężarnych.
Jak postępować w przypadku skóry z problemem trądziku?
Prawidłowe postępowanie w przypadku skóry z problemem trądziku, polega na demakijażu, tonizowaniu oraz aplikacji preparatów pielęgnacyjnych. Zaleca się stosować kosmetyki zmniejszające grubość warstwy rogowej, regulujące pracę gruczołów łojowych i poprawiające ukrwienie skóry. Przyszłej mamie poleca się szczególnie dermokosmetyki.
Co warto stosować?
Pielęgnację rozpoczynamy od oczyszczenia za pomocą żeli oraz tonizowania preparatami na bazie substancji naturalnych. Watro w tym celu używać kosmetyki z wodą termalną z dodatkiem substancji matujących tj. krzemionki, krzemiany, kaolin. Preparaty te często wzbogacone są m.in. wyciągami z pestek dyni, kompleksem cynkowym, prowitaminą B5 czy ekstraktem z lukrecji. Kosmetyki te delikatnie zmyją zanieczyszczenia oraz usuną nadmiar serum (łoju), pozostawiając uczucie świeżości. Ponadto składniki wykazują działanie przeciwtrądzikowe i przyspieszające gojenie zmian zapalnych. Następnym krokiem jest wykonanie peelingu 2–3 razy w tygodniu. Kobietom będącym w ciąży zaleca się stosować peelingi enzymatyczne. Zawierają one w swoim składzie enzymy proteolityczne (papaina, bromelina) skutecznie rozpuszczające martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, bezpieczne dla wrażliwej skóry ciężarnych. Ponadto, dodatkowe substancje nawilżające i absorbujące sebum, nawilżą, oczyszczą i przygotują skórę do dalszej pielęgnacji. Na zakończenie, należy zastosować krem/żel zawierający substancje przeciwzapalne, do których należą m.in. bisabolol oraz alantoina, jak i przeciwbakteryjnych: miłorząb japoński czy zielona herbata. Cennym surowcem jest także czarne błoto. Wykazuje ono działanie przeciwzapalne, odkażające i ściągające. Na miejscowe zaostrzenia można użyć preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie antybakteryjnie, skutecznie łagodzi stany zapalne i zmniejsza ilość zanieczyszczeń.
Tego unikaj!
Zakazem pielęgnacyjnym dla kobiet ciężarnych są kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy, do których należą m.in. kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy oraz salicylowy. Nie tylko podrażniają skórę, ale także mogą wpływać niekorzystnie na płód. Również stosowane retinoidy, pochodne witaminy A, pomimo skuteczności leczenia trądzika, są zakazane w terapii kobiety ciężarnej, ponieważ wykazują działanie teratogenne, czyli mogą wywołać wady rozwojowe płodu. Kolejnymi surowcami, będącymi częstymi składnikami kosmetyków są nadtlenek benzoilu oraz triklosan. Związki te mogą działać rakotwórczo.