Trądzik w ciąży – jakie kosmetyki można stosować?
Magdalena Wierucka-Rybak

Trądzik w ciąży – jakie kosmetyki można stosować?

Trądzik często dotyka kobiet ciężarnych. U jednych, ulega nasileniu, u drugich zmiany pojawiają się pierwszy raz w życiu. Jak prawidłowo postępować w przypadku skóry z problemem trądziku? Jakie kosmetyki szczególnie poleca się dla przyszłej mamy? A jakich substancji powinna ona unikać? 

Z przeglądu piśmiennictwa wynika, że większość autorów uważa, iż problem trądziku w ciąży najczęściej ulega złagodzeniu, ze względu na wzmożoną syntezę estrogenów, które wpływają korzystnie na poprawę zmian skóry łojotokowej, szczególnie w II i III trymestrze. Ich pozytywny wpływ wiąże się z hamowaniem syntezy androgenów, hormonów przyczyniających się do powstania charakterystycznych zmian. Natomiast, w I trymestrze obserwuje się wzrost syntezy progesteronu, który w tym czasie może wykazywać działanie androgenowe, działając na receptor androgenowy.  Zjawiska te tłumaczyć mogą indukcję objawów trądziku u niektórych ciężarnych.

Jak postępować w przypadku skóry z problemem trądziku?

Prawidłowe postępowanie w przypadku skóry z problemem trądziku, polega na demakijażu, tonizowaniu oraz aplikacji preparatów pielęgnacyjnych. Zaleca się stosować kosmetyki zmniejszające grubość warstwy rogowej, regulujące pracę gruczołów łojowych i poprawiające ukrwienie skóry. Przyszłej mamie poleca się szczególnie dermokosmetyki.

Co warto stosować?

Pielęgnację rozpoczynamy od oczyszczenia za pomocą żeli oraz tonizowania preparatami na bazie substancji naturalnych. Watro w tym celu używać kosmetyki z wodą termalną z dodatkiem substancji matujących tj. krzemionki, krzemiany, kaolin. Preparaty te często wzbogacone są m.in. wyciągami z pestek dyni, kompleksem cynkowym, prowitaminą B5 czy ekstraktem z lukrecji. Kosmetyki te delikatnie zmyją zanieczyszczenia oraz usuną nadmiar serum (łoju), pozostawiając uczucie świeżości. Ponadto składniki wykazują działanie przeciwtrądzikowe i przyspieszające gojenie zmian zapalnych. Następnym krokiem jest wykonanie peelingu 2–3 razy w tygodniu. Kobietom będącym w ciąży zaleca się stosować peelingi enzymatyczne. Zawierają one w swoim składzie enzymy proteolityczne (papaina, bromelina) skutecznie rozpuszczające martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, bezpieczne dla wrażliwej skóry ciężarnych. Ponadto, dodatkowe substancje nawilżające i absorbujące sebum, nawilżą, oczyszczą i przygotują skórę do dalszej pielęgnacji. Na zakończenie, należy zastosować krem/żel zawierający substancje przeciwzapalne, do których należą m.in. bisabolol oraz alantoina, jak i przeciwbakteryjnych: miłorząb japoński czy zielona herbata. Cennym surowcem jest także czarne błoto. Wykazuje ono działanie przeciwzapalne, odkażające i ściągające. Na miejscowe zaostrzenia można użyć preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie antybakteryjnie, skutecznie łagodzi stany zapalne i zmniejsza ilość zanieczyszczeń.

W przypadku cięższych postaci trądzika, należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz oceni stopień zmian i skieruje na odpowiednie leczenie. Najczęstszym lekiem stosowanym w ciąży, jest erytromycyna, która, na podstawie badań na zwierzętach, nie wskazała istnienia ryzyka dla płodu.

Powiązane produkty

Tego unikaj!

Zakazem pielęgnacyjnym dla kobiet ciężarnych są kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy, do których należą m.in. kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy oraz salicylowy. Nie tylko podrażniają skórę, ale także mogą wpływać niekorzystnie na płód. Również stosowane retinoidy, pochodne witaminy A, pomimo skuteczności leczenia trądzika, są zakazane w terapii kobiety ciężarnej, ponieważ wykazują działanie teratogenne, czyli mogą wywołać wady rozwojowe płodu. Kolejnymi surowcami, będącymi częstymi składnikami kosmetyków są nadtlenek benzoilu oraz triklosan. Związki te mogą działać rakotwórczo.

  1. O. Braun-Falco, G. Plewig, H. H. Wolff, W. H. Burgdorf, Choroby gruczołów łojowych, [w:]: Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004; 993–1002. 3.
  2. F. G. Cunningham, K. J. Leveno, S. L. Bloom, Implantation, embryogenesis, and placental development. [w:] "Williams Obstetrics", New York 2005; 76–9.
  3. G. B. Winton, Skin diseases aggravated by pregnancy, J Am Acad Dermatol 1989; 20: 1–13.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij